ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/3654/20 Провадження № 2/636/86/23
Дата
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2023 року м. Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Карімова І.В.,
за участю секретаря - Ріпа І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Чугуївського міського суду Харківської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області про встановлення факту прийняття спадщини та про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області в якому просить:
визнати факт прийняття ОСОБА_2 спадщини, яка відкрилася внаслідок смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 його дружини ОСОБА_3 , у вигляді належної їй частині квартири АДРЕСА_1 ; та визнати за ним право власності на квартиру АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом як спадкоємцю четвертої черги після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 . Свої вимоги обґрунтовує тим, що зазначена квартира належала на праві власності подружжю: ОСОБА_3 (сестрі його матері) та чоловіку ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого Бюро приватизації житла при ЖКВ НТЦ «Есхар» від 10.02.1994 року. Позивач зазначає, що з 2013 року він проживав разом з подружжям ОСОБА_4 в належній останнім квартирі, здійснював догляд за ними у зв`язку з їх похилим віком і численними хворобами. ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після її смерті спадок прийняв її чоловік ОСОБА_2 , який проживав та був зареєстрований разом з дружиною, і не відмовлявся від спадщини, однак за життя не оформив свої спадкові права. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер чоловік тітки - ОСОБА_2 , який за життя заповіт не складав, інших спадкоємців за законом не має. Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на квартиру АДРЕСА_1 . Після смерті подружжя ОСОБА_4 він (позивач) здійснив їх поховання. Вищевказана квартира на час звернення до суду власника не має.
У червні 2020 року позивач звернувся до Чугуївської державної нотаріальної контори із заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 , однак нотаріус відмовив йому у видачі свідоцтва у зв`язку з тим, що він не має можливості підтвердити родинний зв`язок зі спадкодавцем. У зв`язку із чим, вважаючи себе спадкоємцем четвертої черги за законом після смерті ОСОБА_5 , як особа, яка проживала разом із спадкодавцем з 2013 року і до смерті останнього, позивач ОСОБА_1 на підставі ч.1 ст. 1264 ЦК України просить позовні вимоги задовольнити.
Подалі 21.07.2023 року позивач ОСОБА_1 надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити, зазначив, що по справі ним подані всі докази.
Відповідач Есхарівська селищна рада Чугуївського району Харківської області надала до суду заяву про розгляд справи за відсутністю її представника, просить ухвалити рішення на розсуд суду.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов до наступного.
Відповідно до свідоцтвапро право власності на житло, виданого 10.02.1994 року
Бюро приватизації житла при ЖКВ НТЦ «Есхар» квартира, яка знаходиться за адресою:
АДРЕСА_2 , належить на праві приватної спільної власності гр.. ОСОБА_3 та члену її сім`ї ОСОБА_2 . Квартира приватизована згідно з Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» . Загальна площа квартири становить 44,8 кв.м, а відновна вартість на момент приватизації -22400 крб. Характеристика квартири та її обладнання наведені в Технічному паспорті, який є складовою частиною цього свідоцтва. Свідоцтво видано згідно з розпорядженням (наказом) від 21 січня 1994 р. №173 (а.с. 14).
Згідно копії паспорту громадянина України НОМЕР_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження: с. Гракове Чугуївського району Харківської області, був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 8).
Як вбачається з копії паспорту НОМЕР_2 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження: с-ще Есхар Чугуївського району Харківської області, місце проживання та прописки з20.06.1991 року: с-ще АДРЕСА_3 , сімейний стан: зареєстрований шлюб 25.06.1994 р. з гр.. ОСОБА_6 Есхарівською с/радою Чугуївського району Харківської області (а.с.5-6).
З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого виконавчим комітетом Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області 13.06.2018 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце народження: Україна, Харківська область, Чугуївський район, смт. Есхар, померла ІНФОРМАЦІЯ_6 у віці 78 років, про що 13 червня 2018 року складено відповідний актовий запис № 47. Місце смерті: Україна, Харківська область, Чугуївський район, смт. Есхар(а.с.10).
З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , виданого виконавчим комітетом Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області 12.12.2019 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце народження: Україна, Харківська область, Чугуївський район, село Гракове, помер ІНФОРМАЦІЯ_8 у віці 69 років, про що 12 грудня 2019 року складено відповідний актовий запис № 69. Місце смерті: Україна, Харківська область, Чугуївський район, смт. Есхар(а.с.11).
Як вбачається з відповіді від 12.06.2020 № 1408/02-17 нотаріуса Чугуївської державної нотаріальної контори Харківської області Є. Дідік на заяву позивача ОСОБА_1 щодо видачі свідоцтва про право на спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , відсутня можливість видати свідоцтво про право на спадщину, так як документи не відповідають вимогам, встановленим законом, і відсутня можливість підтвердити родинний зв`язок зі спадкодавцем ОСОБА_2 . У зв`язку з вищевказаним Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області пропонує звернутися до суду з приводу встановлення родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 (а.с.9).
Позивач ОСОБА_1 на підтвердження свого позову про визнання права власності на спірну квартиру в порядку спадкування за законом як спадкоємця четвертої черги після смерті ОСОБА_2 надав до суду копію акту обстеження від 01 липня 2020 року, складений депутатом Есхарівської селищної ради Царьовим С.М. в присутності свідків: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_4 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_5 . В ході перевірки встановлено, що ОСОБА_1 дійсно проживає за адресою: АДРЕСА_2 разом з дружиною ОСОБА_9 і дочкою ОСОБА_10 .З 8.03.2013 року проживали з ОСОБА_3 і ОСОБА_2 , здійснювали догляд за ними у зв`язку з похилим віком їх і чисельними хворобами (а.с.12).
Відповідно до статей 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За змістом статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Частинами першої та другої статті 1258 ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадщину почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняттям ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Відповідно до статті 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Змістом положень статті 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до частини першої статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Згідно частиною першою статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Частиною другою статті 1274 ЦК України встановлено, що спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги.
Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
При вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), підлягають врахуванню правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки.
Для набуття права на спадкування за законом на підставі статті 1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів:
а) проживання однією сім`єю із спадкодавцем;
б) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 644/6274/16-ц (провадження № 14-283цс18) вказано, що обов`язковими умовами для визнання особи членом сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин. Отже, законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважних причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 17 червня 2020 року (справа N 755/18012/16-ц, провадження N 61-40658св18) зазначено, що « До спадкоємців четвертої черги належать жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу.
Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї, крім факту спільного проживання, є ведення з спадкодавцем спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини».
Відповідно до ч.4 ст.263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладених в постановах Верховного Суду.
Відповідно до частини третьої статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Частиною 1 ст. 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Перевіряючи наданий ОСОБА_1 акт обстеження житла від 01 липня 2020 року, суд зазначає, що цей доказ не засвідчує реальність сімейних відносин між позивачем та спадкодавцем не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини. Інших належних доказів проживання разом зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини ОСОБА_1 не надав.
За таких обставин суд відмовляє ОСОБА_1 у задоволенні його позову.
Відповідно до вимог статті 141 ЦПК України суд покладає судові витрати на позивача.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-82, 89, 141, 259, 263-265, 268, 273, 279, 352, 354, п.п.15.5 п.15 ч.1 Розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області про встановлення факту прийняття спадщини та про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення до Харківського апеляційного суду через Чугуївський міський суд Харківської області. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений також в разі його пропуску з інших поважних причин.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , місце реєстрації: АДРЕСА_6 , місце листування та проживання: АДРЕСА_7 .
Відповідач: Есхарівська селищна рада, код ЄДРПОУ 04397649, адреса місцезнаходження: 63524, Харківська область, Чугуївський район, смт. Есхар, вул. Перемоги,8.
Повний текст рішення суду складений 13 жовтня 2023 року.
Суддя: І.В. Карімов
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 13.10.2023 |
Оприлюднено | 17.10.2023 |
Номер документу | 114180314 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Карімов І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні