ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" жовтня 2023 р. м. Житомир Справа № 906/623/23
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Тимошенка О.М.
секретар судового засідання: Бура Д.А.
за участю представників сторін:
від позивача: Ляхов О.В. (адвокат, ордер серії АМ №1018498 від 01.12.21)
від відповідача: не з`явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Публічного акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк"
до Фермерського господарства "Владислав плюс"
про зобов`язання вчинення дій.
Зміст позовних вимог та заперечень.
Позивачем пред`явлено позов про спонукання Ліквідаційної комісії Фермерського господарства "Владислав плюс" визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу Фермерського господарства "Владислав плюс" 129762,60 грн. заборгованості за кредитним договором від 10.04.2012, яка виникла станом на 10.02.23, з яких: 8722,98 грн. боргу по кредиту, 26775,67 грн. боргу по процентам, 5898,77 грн. комісії, 88365,18 грн. пені.
Рух справи.
08.05.2023 до суду надійшла вказана позовна заява.
Ухвалою від 10.05.23 позовну заяву залишено без руху, у зв`язку з допущеними недоліками в її оформленні та надано строк для їх усунення, а саме позивач не додав до позовної заяви належні докази, які підтверджують відправлення відповідачу копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Ухвалою від 23.05.2023 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі №906/623/23 та вирішив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження .
Ухвалою від 01.08.2023 позовну заяву залишено без руху, у зв`язку з допущеними недоліками в її оформленні та надано строк для їх усунення, а саме позивач не вірно вказав у позовній заяві відповідача.
Позивач у встановлений судом строк недоліки усунув подавши позовну заяву у новій редакції зазначивши у ній відповідача - Фермерське господарство "Владислав плюс".
Ухвалою від 11.08.23 суд призначив підготовче засідання на 18.09.2023.
У підготовчому засіданні 18.09.2023 суд ухвалив закрити підготовче провадження та призначити справу до розгляду по суті на 10.10.23 .
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідач свого представника в судове засідання не направив, про причину неявки суд не повідомив.
Ухвала, яка направлялась на адресу відповідача, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернулась до суду з відміткою поштового відділення: "не існує". Ухвала направлялася відповідачу за адресою: Житомирська область, Бердичівський район, с.Гардишівка, вул.Гагаріна,8. Іншої адреси відповідач не повідомляв.
Відповідно до ст.242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Враховуючи викладене суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача своєчасно та належним чином про час і місце розгляду справи і забезпечення явки останнього в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів, однак відповідач не скористався своїм правом наданим йому ст.46 ГПК України, бути присутнім у судовому засіданні та надати свої заперечення по суті позову.
Встановлені судом обставини.
10.04.2012р. Фермерське господарство "Владислав Плюс" за допомогою системи клієнт- банк/інгернет клієнт-банк Приват24 подав заявку на встановлення кредитного ліміту на поточний рахунок № НОМЕР_1 й погодився з Умовами та Правилами надання послуги "Кредитний ліміт" на поточний рахунок, котрі розміщені на загальнодоступному веб-сайті www.privatbank.ua.
11.04.2012р. між Публічним акціонерним товариство комерційний банк "ПРИВАТБАНК" та Фермерським господарством "Владислав Плюс" укладений договір банківського обслуговування (поточного рахунку) шляхом підписання Заяви про відкриття рахунку та Заяви про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг й приєднався до публічної оферти надання банківських послуг.
Умови та Правила надання банківських послуг в частині послуги "Кредитний ліміт" чинні на момент використання Відповідачем кредитного ліміту в сумі 12 000 грн. - 12.11.2014 року.
Банк взяв на себе зобов`язання при наявності вільних грошових ресурсів здійснювати обслуговування кредитного ліміту клієнта за рахунок кредитних коштів в межах ліміту, про розмір якого Банк повідомляє клієнту на свій розсуд або у письмовому вигляді, або через встановлені засоби електронного зв`язку Банка та клієнта. Порядок встановлення, зміни ліміту, погашення заборгованості та розмір відсоткової ставки за користування кредитним лімітом регламентується Умовами та Правилами надання банківських послуг і Тарифами банку, які розміщені в сеті Інтернету на сайті www,privatbank.ua. які разом з Анкетою (заявою) складають Договір банківського обслуговування.
Позичальник взяв на себе зобов`язання (п. 3.2.1.1.11 Умов та Правил надання банківських послуг) сплачувати Банку відсотки за користування кредитом у розмірі 36% річних, нарахованих на суму заборгованості за кредитом.
При порушенні Позичальником зобов`язань по погашенню Кредиту, Позичальник повинен (передбачено п. 3.2.1.4.1.3 Умов та Правил надання банківських послуг) сплачувати Банку відсотки за користування кредитом у розмірі 56% річних від суми залишку непогашеного кредиту. При порушенні Позичальником будь-якого зобов`язання, Позичальник повинен сплатити Банку пеню у розмірі 0,1315 % від суми залишку непогашеної заборгованості за кожний день прострочки, але не більше подвійної облікової ставки НБУ.
Відповідно до п. 3.2.1.4.4. Клієнт сплачує Банку винагороду за використання Ліміту відповідно до п.п.3.2.1.1.6. 3.2.1.2.3.2, 1-го числа кожного місяця в розмірі 0.9% від суми максимального сальдо кредиту, що існував на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг.
Позивач зазначає, що у зв`язку з неналежним виконанням зобов`язань, станом на 10.02.2023 р. у ФГ "ВЛАДИСЛАВ ПЛЮС" існує заборгованість перед АТ КБ "ПРИВАТБАНК" по Договору від 10.04.2012 року за послугою "Кредитний ліміт" в сумі 129762,60 грн., з яких:
- 8 722,98 грн. заборгованість за кредитом;
- 26 775,67 грн. заборгованість по відсоткам за користування кредитом;
- 88365,18 грн пені;
- 5898,77 грн заборгованості з комісії.
Відповідно до даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ФГ "Владислав Плюс" перебуває в стані припинення станом на 03.05.2023 (т.3, а.с.6).
29.03.2023 позивач направив на адресу відповідача заяву з кредиторськими вимогами, разом з розрахунком заборгованості станом на 10.02.2023. За даними сайту ДППЗ "Укрпошта", відповідно до трек-номеру 4909401638590, заява з кредиторськими вимогами не отримана відповідачем та повернута за зворотною адресою (т.3, а.с.1-5).
Таким чином, кредиторські вимоги відповідачем не розглянуто.
З урахуванням наведеного, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права шляхом зобов`язання вчинити дії, а саме визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу ФГ "Владислав Плюс" кредиторські вимоги АТ КБ Приватбанк за кредитним договором, що виникли станом на 10.02.2023 у загальному розмірі 129762,60 грн.
Висновки суду та норми права.
Згідно з ч.1 ст.1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальнику у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до абз.1 та 4 ч.1 ст.179 Господарського кодексу України, при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству, а також договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб`єктів, коли ці суб`єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
Стаття 634 Цивільного кодексу України встановлює, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Приписами ч. 2. ст. 639 Цивільного кодексу України передбачено, якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалась.
Суд установив, що позивач виконав зобов`язання за договором, надав відповідачу кредитний ліміт.
Згідно зі статтями 526, 629 Цивільного кодексу України, п.1 ст.193 Господарського кодексу України, зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від зобов`язання не допускається; договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.599 Цивільного кодексу України, зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Позивач у позовній заяві зазначає, що відповідач свої зобов`язання не виконав належним чином, продовжує ухилятись від виконання своїх грошових зобов`язань по погашенню заборгованості, у зв`язку з чим має заборгованість перед банком станом на 10.02.2023 в сумі 129762,60грн, у тому числі: 8722,98 грн заборгованість за кредитом; 26775,67 грн заборгованість по відсоткам за користування кредитом; 88365,18грн пеня; 5898,77грн заборгованість з комісії.
Згідно розрахунку позивача, пеню нараховано з 01.10.2013 по 10.02.2023.
Згідно п.3.2.1.5.4 Умов, нарахування неустойки здійснюється протягом 3 (трьох) років з дня, коли відповідне зобов`язання мало бути виконано.
26.09.2013 року борг по сплаті кредиту у розмірі 8722,98грн. занесено на залишок простроченої заборгованості.
Таким чином , строк погашення боргу настав 25.09.2013.
Пеня за період з 26.09.2013 по 25.09.2016 становить 19340,02грн. (а.с.26 т.1).
Враховуючи викладене, заборгованість ФГ "Владислав Плюс" перед банком станом на 10.02.2023 становить 60737,44 грн, у тому числі: 8722,98 грн заборгованість за кредитом; 26775,67 грн заборгованість по відсоткам за користування кредитом; 19340,02 грн пеня; 5898,77грн заборгованість з комісії.
Вказана заборгованість належним чином підтверджена наявними в матеріалах справи доказами.
Судом установлено, що за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ФГ "Владислав Плюс" (код ЄДРПОУ 37903946) перебуває у стані припинення в результаті ліквідації.
Так, згідно зі статтею 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Частинами 1-4 статті 105 цього Кодексу передбачено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов`язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Згідно з частиною 1 статті 107 Цивільного кодексу України кредитор може вимагати від юридичної особи, що припиняється, виконання зобов`язань якої не забезпечено, припинення або дострокового виконання зобов`язання, або забезпечення виконання зобов`язання, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до частини 6 статті 105 Цивільного кодексу України кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Згідно з частиною 3 статті 112 Цивільного кодексу України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії.
Вищевказаний лист позивача з кредиторськими вимогами не було отримано ФГ "Владислав Плюс" в особі ліквідаційної комісії, про що свідчать відомості Укрпошти за результатами відстеження поштового відправлення, яке повернуто відправнику 04.05.2023, а відтак позивач звернувся до суду в межах строку, визначеного частиною 3 статті 112 Цивільного кодексу України.
Зазначена обставина свідчить про ухилення комісії з припинення відповідача від виконання обов`язків, передбачених статтями 105, 107 Цивільного кодексу України, щодо визнання існуючої заборгованості перед позивачем та включення кредиторських вимог до проміжного ліквідаційного балансу для їх подальшого задоволення за рахунок коштів та майна особи, яка ліквідується.
Частиною 8 статті 111 Цивільного кодексу України встановлено, що ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред`явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
Частина 4 ст.112 Цивільного кодексу України передбачає, що вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред`явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно.
Таким чином, несвоєчасне заявлення кредитором (позивачем) грошових вимог у процедурі добровільної ліквідації боржника (відповідача) не має наслідком їх погашення, а впливає лише на порядок задоволення таких вимог.
Законодавець пов`язує право позивача на звернення до суду за захистом порушеного права зокрема з обставинами наявності відмови ліквідаційної комісії відповідача у внесенні вимог позивача до проміжного ліквідаційного балансу або ухилення від їх розгляду, що має місце у спірних правовідносинах, які склались між сторонами у даній справі.
З огляду на викладене, норми цивільного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, не надають ліквідаційній комісії права залишати вимоги кредиторів без розгляду.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 15.10.2019 у справі № 910/9052/18.
Таким чином, ухилення ліквідаційної комісії ФГ "Владислав Плюс" від розгляду кредиторських вимог АТ КБ "ПриватБанк" та включення їх до ліквідаційного балансу призводить до того, що банк (кредитор) фактично перебуває у стані правової невизначеності щодо своїх прав та зумовлює їх порушення, тому позивач правомірно звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
В матеріалах справи відсутні документи в підтвердження визнання ліквідаційною комісією відповідача кредиторської вимоги позивача. Тобто, ліквідаційна комісія відповідача не виконала передбачених законом обов`язкових дій. Матеріали справи також не містять доказів затвердження проміжного ліквідаційного балансу учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи, як того вимагає ч.1 ст.111 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. ст. 13,73,74,77 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За таких обставин, позовні вимоги про визнання грошових вимог АТ КБ "Приватбанк" та зобов`язання ФГ "Владислав Плюс" визнати та включити вимоги АТ КБ "Приватбанк" в сумі 60737,44 грн, у тому числі: 8722,98 грн заборгованість за кредитом; 26775,67 грн заборгованість по відсоткам за користування кредитом; 19340,02 грн пеня; 5898,77грн заборгованість з комісії до проміжного ліквідаційного балансу є правомірними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню. Вимога про включення до проміжного ліквідаційного балансу 69025,16 грн. пені є безпідставною.
Розподіл судових витрат.
Судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України покладається на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 129, 236 237, 238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Зобов`язати Фермерське господарство "ВЛАДИСЛАВ ПЛЮС" (13345, Житомирська обл., Бердичівський район, село Гардишівка, вул. Гагаріна, 8; Код ЄДРПОУ 37903946) визнати кредиторські вимоги Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 50, код ЄДРПОУ 14360570) із заборгованості за договором від 10.04.2012, яка утворилася станом на 10.02.2023 в сумі 60737,44 грн, з яких: 8722,98 грн заборгованість за кредитом; 26775,67 грн заборгованість по відсоткам за користування кредитом; 19340,02 грн пеня; 5898,77грн заборгованість по комісії, та включити зазначені вимоги до проміжного ліквідаційного балансу.
3. Відмовити у задоволенні вимоги про визнання грошових вимог АТ КБ "Приватбанк" в сумі 69025,16 грн. пені та включення їх до проміжного ліквідаційного балансу Фермерське господарство "ВЛАДИСЛАВ ПЛЮС".
4. Стягнути з Фермерське господарство "ВЛАДИСЛАВ ПЛЮС" (13345, Житомирська обл., Бердичівський район, село Гардишівка, вул. Гагаріна, 8; Код ЄДРПОУ 37903946) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 50, код ЄДРПОУ 14360570) - 1256,29 грн витрат по сплаті судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 16.10.23
Суддя Тимошенко О. М.
Віддрукувати:
1- в справу
2,3- сторонам (рек. з повідом.)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2023 |
Оприлюднено | 18.10.2023 |
Номер документу | 114184407 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Тимошенко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні