12.10.2023 Провадження по справі № 2-о/940/27/23
Справа № 940/571/23
РІШЕННЯ
Іменем України
12 жовтня 2023 року Тетіївський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Мандзюка С.В.
за участю секретаря судових засідань Мудрик Н.А.
заявниці ОСОБА_1
представника заявниці ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тетієві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства, заінтересована особа: Баштечківська сільська рада Уманського району Черкаської області,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до Тетіївського районного суду Київської області із заявою, в якій просить встановити факт, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , був її батьком.
В обґрунтування заяви зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 2,24 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Тинівської сільської ради Жашківського району Черкаської області. Заявниця претендує на цю спадщину як спадкоємиця за законом першої черги, оскільки вона є його рідною дочкою. Однак, документально вона довести цього не може, оскільки, її мати при народженні записала батька в свідоцтві про нароження зі своїх слів в порядку ст. 135 СК України. Хоча в свідоцтві про народження заявниці ім`я та по батькові вказано вірно ОСОБА_4 , але прізвище зазначене матері. Батьки заявниці проживали без реєстрації шлюбу. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати заявниці ОСОБА_5 . З того часу заявниця залишилась проживати з батьком ОСОБА_6 .
Встановлення факту батьківства необхідне заявниці для оформлення її спадкових прав після смерті батька ОСОБА_3 , у зв`язку з чим вона звернулась до суду в вказаною заявою.
У судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 та її представник адвокат Порхун О.П. заяву підтримали та просили задовольнити її в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи Баштечківської сільської ради Уманського району Черкаської області у судове засідання не прибув, до суду надав заяву, в якій просить справу розглядати за його відсутності та не заперечує проти задоволення заяви (а. с. 56).
Свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у судовому засіданні підтвердили той факт, що дійсно мати заявниці ОСОБА_5 та її батько ОСОБА_3 до її народження проживали разом як сім`я, вели спільний побут, а також те, що ОСОБА_3 виховував ОСОБА_9 від самого народження як свою доньку і відносини між ними були як у батька та доньки.
Заслухавши пояснення заявниці та її представника, показання свідків, дослідивши та всебічно проаналізувавши обставини справи, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному та всебічному дослідженні обставин справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а. с. 7).
Із копії повторного свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 24.02.2010 року встановлено, що заявниця народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Музичі Києво-Святошинського району Київської області, про що в Книзі реєстрації народжень 22.10.1993 року зроблено відповідний актовий запис за № 25, та в графі «батько» зазначено « ОСОБА_10 », а в графі «мати» - « ОСОБА_5 » (а. с. 6).
Згідно копії свідоцтва про шлюб встановлено, що заявниця зареєструвала шлюб та змінила прізвище з « ОСОБА_11 » на « ОСОБА_12 » (а. с. 5).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, зокрема на земельну ділянку площею 2,24 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Тинівської сільської ради Жашківського району Черкаської області, що належала померлому на підставі державного акту серії ЧР № 066076 (а. с. 8).
Згідно копії довідки старостинського округу № 4 села Тинівка Баштечківської сільської ради Уманського району Черкаської області №17/02-29.4 від 15.05.2023 року встановлено, що заявниця дійсно проживала та була зареєстрована зі своїм батьком ОСОБА_3 , як неповнолітня дитина, з 01.09.2004 року по 30.06.2011 року за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 10).
Відповідно до копії довідки старостинського округу № 4 села Тинівка Баштечківської сільської ради Уманського району Черкаської області № 214 від 15.05.2023 року, вбачається, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно проживав і був прописаний до дня смерті в АДРЕСА_1 . На час відкриття спадщини окремо проживала його донька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Про інших спадкоємців, в тому числі малолітніх, неповнолітніх, недієздатних осіб, а також осіб цивільна дієздатність яких обмежена, в старостинському окрузі № 4 с. Тинівка відомостей немає (а. с. 11).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК Україниу судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Правовідносини з приводу встановлення батьківства врегульовані нормами сімейного законодавства.
У пункті 3постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» зазначено, що оскільки підстави для визнання батьківства за рішенням суду, зазначені устатті 128 СК, істотно відрізняються від підстав його встановлення, передбачених устатті 53 КпШС України, суди, вирішуючи питання про те, якою нормою слід керуватися при розгляді справ цієї категорії, повинні виходити з дати народження дитини. Так, при розгляді справ про встановлення батьківства щодо дитини, яка народилася до 1 січня 2004 року, необхідно застосовувати відповідні нормиКпШС України, беручи до уваги всі докази, що достовірно підтверджують визнання відповідачем батьківства, в їх сукупності, зокрема, спільне проживання й веденняспільного господарства відповідачем та матір`ю дитини до її народження, спільне виховання або утримання ними дитини.
Оскільки заявниця ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , то спірні правовідносини регулюються нормамиКпШС України.
Відповідно до частини 2 статті 53 КпШС України уразі народження дитини у батьків, які не перебувають у шлюбі, при відсутності спільної заяви батьків батьківство може бути встановлене в судовому порядку за заявою одного з батьків або опікуна (піклувальника) дитини, особи, на утриманні якої знаходиться дитина, а також самої дитини після досягнення нею повноліття.
Частиною третьоюстатті 53 КпШС Українивизначено чотири юридично значимі обставини встановлення батьківства, кожна з яких є необхідною і достатньою для задоволення позову: а) спільне проживання та ведення спільного господарства батьками дитини до її народження; б) спільне виховання батьками дитини; в) спільне утримання батьками дитини; г) визнання батьківства відповідачем.
Відповідно до роз`яснень, викладених у пункті 13 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12.06.1998 року № 16 «Про застосування судами деяких норм Кодексу про шлюб та сім`ю України», згідно зістаттею 53 КпШС України,підставою для встановлення батьківства (факту батьківства) може бути не сам по собі факт біологічного походження дитини, а фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері й особи, яку та вважає батьком дитини, ведення ними спільного господарства до народження останньої, або спільне її виховання чи утримання, або ж докази, що достовірно підтверджують визнання особою батьківства. Спільне проживання та ведення спільного господарства в зазначених випадках може підтверджуватися наявністю обставин, характерних для сімейних відносин (проживання в одному жилому приміщенні, спільне харчування, спільний бюджет, взаємне піклування, придбання майна для спільного користування тощо). Припинення цих відносин до народження дитини може бути підставою для відмови в позові лише у випадках, коли це сталося до її зачаття. У необхідних випадках суд для з`ясування питань, пов`язаних із походженням дитини, може з урахуванням обставин справи призначити відповідну судову експертизу.
За змістом статей 12 та 81 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частинами 1 та 2ст. 89 ЦПК Українипередбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, встановивши фактичні обставини справи, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно наявні у справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для встановлення факту батьківства, оскільки заявниця надала належні, допустимі та достатні докази, які достовірно підтверджують, що її матір та померлий ОСОБА_3 спільно проживали та вели спільне господарство, спільно виховували та утримували її, а також, що померлий ОСОБА_3 за життя визнавав ОСОБА_1 своєю дочкою.
Встановлення зазначеного факту породжує юридичні наслідки, зокрема дозволить реалізувати право заявниці ОСОБА_1 на оформлення спадщини.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 10, 12, 76-81, 89, 293, 294, 315, 319, 354 ЦПК України, статтею 53 КпШС України, суд
вирішив:
Заяву ОСОБА_1 провстановлення фактубатьківства,заінтересована особа:Баштечківська сільськарада Уманськогорайону Черкаськоїобласті, задовольнити.
Встановити фактбатьківства,а саме,щоОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , був батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Дата складення повного рішення суду: 16 жовтня 2023 року.
Суддя С.В. МАНДЗЮК
Суд | Тетіївський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 12.10.2023 |
Оприлюднено | 18.10.2023 |
Номер документу | 114188098 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Тетіївський районний суд Київської області
Мандзюк С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні