Рішення
від 10.10.2023 по справі 698/64/23
КАТЕРИНОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 698/64/23

Провадження № 2/698/38/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2023 р. Катеринопільський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Лазаренка В.В.,

за участю секретаря судових засідань Гончар Т.О., Пугачовської Т.І.,

позивачки ОСОБА_1 ,

представника позивача адвоката Замковенка В.М.,

відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , заінтересована особа Звенигородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 у якому просить суд визнати ОСОБА_2 батьком ОСОБА_3 та зобов`язати Катеринопільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 та стягнути з ОСОБА_2 на її користь судові витрати та витрати по оплаті правничої допомоги.

В обґрунтування позовних вимог позивачка вказує, що з грудня місяця 2014 року по квітень місяць 2015 року вона перебувала з ОСОБА_2 в близьких стосунках та проживали в м. Києві як подружжя без реєстрації шлюбу. У квітні 2015 року вони припинили подружні відносини і стали проживати окремо. ІНФОРМАЦІЯ_1 від сумісного проживання у них народився син ОСОБА_4 . У актовому запису про народження дитини у графі «Батько» вказано зі слів позивачки ОСОБА_5 , оскільки він є біологічним батьком її сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалою Катеринопільського районного суду Черкаської області від 06.02.2023 року відкрито загальне позовне провадження у цивільній справі та призначено підготовче засідання на 30.03.2023 року.

Ухвалою Катеринопільського районного суду Черкаської області від 04.05.2023 року задоволено клопотання позивачки про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи, призначено у справі судову молекулярно-генетичну експертизу, проведення якої доручити експертам Київського міського клінічного бюро судово-медичної експертизи. Провадження у справі зупинено на час проведення експертизи.

Ухвалою Катеринопільського районного суду Черкаської області від 11.09.2023 року поновлено провадження у цивільнійсправі та призначено судове засідання в справі на 10.10.2023р., в яке викликано учасників справи.

Ухвалою Катеринопільського районного суду Черкаської області від 10.10.2023 року замінено заінтересовану особу Катеринопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Київ) на Звенигородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції ( м. Київ).

Ухвалою Катеринопільського районного суду Черкаської області від 10.10.2023 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 10.10.2023 року.

Позивачка та її представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити уповному обсязі, посилаючись на докази, які містяться в матеріалах справи та на обставини, які викладені в позовній заяві. Крім того, просили стягнути з відповідача на користь позивачки витрати на переїзд для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи у розмірі 1800 грн. 00 коп., витрати на проведення судової молекулярно-генетичної експертизи у розмірі 16300 грн. 00 коп. та витрати на правничу допомогу у розмірі 5600 грн..

Відповідач у судовому засіданні проти задоволення вимог позивачки заперечував.

Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився. До суду подано заяву, відповідно до якої позовні вимоги визнаються і просять справу розглядати без участі їх представника.

Суд, вислухавши пояснення сторін по справі, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності та взаємозв`язку, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Так, відповідно до приписів ст. 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

За змістом ст. 121 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.

Згідно з положеннями ст. 125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров`я про народження нею дитини. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: 1) за заявою матері та батька дитини; 3) за рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

У ч. 1 ст. 135 СК України передбачено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Тобто, передумовою звернення до суду із позовною заявою про визнання батьківства є запис про батька дитини у книзі записів народжень за вказівкою матері.

За змістом ст. 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135цього Кодексу.

Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі ч. 2 ст. 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.

У постанові ПленумуВерховного СудуУкраїни від15.05.2006року №3«Про застосуваннясудами окремихнорм Сімейногокодексу Українипри розглядісправ щодобатьківства,материнства тастягнення аліментів» зазначено, що спір про походження дитини від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою і не подали в державні органи реєстрації актів цивільного стану спільної заяви про реєстрацію їх як батьків, суд може вирішувати за заявою про визнання батьківства, поданою: одним із батьків; особою котра вважає себе батьком; опікуном (піклувальником) дитини; іншою особою, на утриманні якої вона перебуває; самою дитиною, яка досягла повноліття.

За змістом ст. 102 ЦПК України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Висновок експерта може бути підготовлений на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи. Висновок експерта викладається у письмовій формі і приєднується до справи.

У постанові Верховного Суду від 25.08.2020 року у справі № 478/690/18 (провадження № 61-18333св19) зазначено, що висновок судово-медичної (молекулярно-генетичної) експертизи є підставою для категоричного висновку для визнання батьківства, оскільки ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини і його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства.

Відповідно до ст. 134 СК України на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове свідоцтво про народження.

Судом встановлено, що з грудня 2014 року по квітень 2015 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали разом в м. Києві, між ними були близькі стосунки, вони були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки подружжя. ІНФОРМАЦІЯ_1 від сумісного проживання у них народився син ОСОБА_3 . Відомості про батька дитини у Книзі реєстрації народжень записані зі слів матері, згідно вимог ст. 135 СК України.

Згідно із свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 25.12.2015 р. виконавчим комітетом Гуляйпільської сільської ради Катеринопільського району Черкаської області зроблено актовий запис № 5, у графі мати записано: « ОСОБА_1 », а в графі батько записаний: « ОСОБА_5 ».

Зі змісту довідки від 26.12.2022 року № 473 виданої виконкомом Катеринопільської селищної ради Черкаської області встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 і на її утриманні знаходиться неповнолітня дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до висновку експерта Київського міського клінічного бюро судово-медичної експертизи від 25.08.2023 року № 103-124-2023, молекулярно-генетичним дослідженням встановлено: вірогідність підтвердження біологічного батьківства ОСОБА_2 відносно ОСОБА_3 складає величину не менш ніж 99,99 %. Таким чином, згідно Hummel K at all «Biostatistische Abstam-mugsbegutachungmit blutgruppen befunden» Stuttgart, 1971., біологічне батьківство ОСОБА_2 відносно ОСОБА_3 практично доведено.

Ознайомившись із висновком експерта, сторони, під час розгляду справи, не оскаржували результати експертизи та не піддавали висновок експерта сумніву.

Отже, вказані докази, суд приймає до уваги, так як вони містять інформацію щодо предмета доказування, одержані в порядку встановленому законом.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За змістом ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Таким чином, враховуючи, що вірогідність підтвердження біологічного батьківства ОСОБА_2 відносно ОСОБА_3 за результатами експертизи, складає величину не менше 99,99%, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про визнання батьківства підлягають задоволенню.

Відповідно довимог ст. 141 ЦПК України, ухвалюючи рішення суд вирішує питання про розподіл судових витрат між сторонами.

За змістом ч. 1, п. 1 ч. 2ст. 141 ЦПК Українисудовий збірпокладається насторони пропорційнорозміру задоволенихпозовних вимог. Іншісудові витрати,пов`язані зрозглядом справи,покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

У зв`язкуз зазначеним вище, суд присуджує стягнутиз відповідачана користьпозивачки судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1073 грн. 60 коп., витрати по оплаті правничої допомоги в розмірі 5600 грн. 00 коп., витрати на переїзд для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи в розмірі 1800 грн. 00 коп. та витрати на проведення судової молекулярно-генетичної експертизи в розмірі 16300 грн. 00 коп., а всього стягнути 24773 грн. 60 коп..

Керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 76-82, 102, 137, 141, 259, 263, 265, 268, 273 ЦПК України, ст.ст. 121, 125,126,128, 134, 135 СК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , заінтересована особа Звенигородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) про визнання батьківства - задовольнити.

Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Гуляйполе, Катеринопільського району, актовий запис № 5 від 25.12.2015 року.

Внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_3 , а саме: в графі «батько» вказати « ОСОБА_2 », ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, місце проживання: АДРЕСА_2 .

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп., витрати по оплаті правничої допомоги в розмірі 5600 (п`ять тисяч шістсот) грн. 00 коп., витрати на переїзд для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи 1800 (одна тисяча вісімсот) грн. 00 коп. та витрати на проведення судової молекулярно-генетичної експертизи 16300 (шістнадцять тисяч триста) грн. 00 коп., а всього стягнути 24773 (двадцять чотири тисячі сімсот сімдесят три) грн. 60 коп..

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Черкаського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Суддя В.В. Лазаренко

СудКатеринопільський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення10.10.2023
Оприлюднено18.10.2023
Номер документу114189400
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства

Судовий реєстр по справі —698/64/23

Рішення від 10.10.2023

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Лазаренко В. В.

Ухвала від 10.10.2023

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Лазаренко В. В.

Ухвала від 10.10.2023

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Лазаренко В. В.

Рішення від 10.10.2023

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Лазаренко В. В.

Ухвала від 11.09.2023

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Лазаренко В. В.

Ухвала від 04.05.2023

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Лазаренко В. В.

Ухвала від 06.02.2023

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Лазаренко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні