Справа № 368/1071/23
2/368/480/23
Рішення
Іменем України
"13" жовтня 2023 р. Кагарлицький районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Іванюти Т.Є.
при секретарі Вареник О.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кагарлику справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Кагарлицької міської ради (м.Кагарлик, вул. Героїв Небесної Сотні, 1) про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
встановив :
Позивачка звернулася до суду з даним позовом посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Після його смерті відкрилася спадщина. За життя ОСОБА_2 12.08.2009 року склав заповіт, згідно якого належний йому будинок та земельні ділянки заповів позивачці.
Проте оформити спадщину вона не може, оскільки пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, а тому просить продовжити їй строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Позивачка та її представник в судове засідання не з`явилися, від представника позивача надійшла заява в якій він просить слухати справу у його відсутність, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про день, час і місце розгляду справи. Надіслав заяву в якій просить слухати справу у їхню відсутність, проти позову не заперечують.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з слідуючих підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
За життя ОСОБА_2 , 12 серпня 2009 року, склав заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Короткевич Н.П. 12 серпня 2009 року за реєстровим №1243, яким, на випадок його смерті належний йому на праві приватної власності житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , а також земельні ділянки, розташовані за цією ж адресою та належні йому на підставі:
-Державного акту на право власності на земельну ділянку серія АЖ 241645, кадастровий номер: 3222288801:00:073:0003, призначену для будівництва та обслуговування житлового будинку;
-Державного акту на право власності на земельну ділянку серія АЖ 241646, кадастровий номер: 3222288801:00:073:0004, призначену для ведення особистого селянського господарства -
заповів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина.
У червні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу (ПНКМНО) Скляра О.Л., проте постановою від 16 червня 2023 року у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом їй було відмовлено, у зв`язку із пропуском строку, встановленого статтею 1270 Цивільного Кодексу України, з урахуванням Постанови №164 Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року.
Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_3 немає, а ПНКМНО Скляр O.JI. вже відкривав спадкову справу за заявою іншого спадкоємця за заповітом на інше майно, яке не є предметом цього позову, тому ОСОБА_1 звернулась саме до нього.
ОСОБА_1 вважає, що вона пропустила строк прийняття спадщини з поважних причин, оскільки з серпня 2022 року наглядала за своїм чоловіком, у якого за півмісяця до смерті спадкодавця стався інсульт та він потребував сторонньої допомоги з боку дружини. З метою реабілітації вона разом із чоловіком в жовтні 2022 року виїжджала за кордон, звідки повернулась в Україну наприкінці лютого 2023.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
На час смерті спадкодавця позивач не проживав разом з ним та у встановлений ст. 1270 ЦК України шестимісячний строк не звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Дане стверджується копіями паспорта, заповіту, договору купівлі-продажу житлового будинку, договору купівлі-продажу земельних ділянок, Державних актів на право власності на земельні ділянки, свідоцтва про смерть, постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій, свідоцтва про шлюб, витягу із консультативного висновку, паспорту для виїзду за кордон.
Згідно ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику в справах про спадкування" особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК України, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. У резолютивній частині рішення суд повинен вказати відповідно певний період часу з моменту набрання судовим рішенням законної сили, протягом якого спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини, а не конкретну календарну дату, до якої спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого ст. 1270 ЦК України.
Завданням судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд та вирішення цивільної справи з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб.
Постановлення рішення про задоволення позову є забезпеченням права позивачки на справедливий суд, відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, при визначенні цивільних прав і обов`язків особи.
Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права. Так до майна в контексті Європейської Конвенції належать визначені законом права відповідно до яких, заявник має право вимагати "законного очікування" фактичного користування права. Зазначене положення висвітлено в рішенні "Рисовський проти України" (ухвала щодо прийнятності від 20 жовтня 2011 року). Так в п. 70 зазначеного рішення визначено "Аналізуючи відповідність цього мотивування Конвенції, Суд підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб.
Пропуск позивачкою строку на прийняття спадщини, суд вважає поважним, а тому можливим продовжити строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. ст. ст. 10, 89, 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, ст. 1272 ЦК України, п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику в справах про спадкування", суд, -
в и р і ш и в :
Позов задоволити.
Визнати поважними причини пропуску ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), шестимісячного строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Києві у віці 85 років, актовий запис № 224 від 04 серпня 2022 року, вчинений Печерським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), уродженці міста Київ, громадянці України, паспорт громадянки України НОМЕР_2 , виданий Подільським РУ ГУ МВС України в м. Києві 25 червня 1996 року, додатковий строк у три місяці з дня вступу судового рішення в законну силу, для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Києві у віці 85 років, актовий запис № 224 від 04 серпня 2022 року, вчинений Печерським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Рішення набуває законної сили відповідно до ст. 273 ЦПК України.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом 30 днів..
Повний текст рішення виготовлено 13.10.2023 року.
Суддя: Т.Є. Іванюта.
Суд | Кагарлицький районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 13.10.2023 |
Оприлюднено | 18.10.2023 |
Номер документу | 114209924 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Кагарлицький районний суд Київської області
Іванюта Т. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні