Рішення
від 16.10.2023 по справі 607/17551/23
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

16.10.2023 Справа №607/17551/23 Провадження № 2-о/607/486/2023

м. Тернопіль

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі:

головуючої судді Марциновської І.В.,

за участю секретаря судового засідання Хавщ Я.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа ОСОБА_2 про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області суду з заявою про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

В обґрунтування заявлених вимог заявниця зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати заявниці ОСОБА_3 . Спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 є ОСОБА_4 . Разом з тим заявниця також має намір оформити спадщину після смерті матері, оскільки має право на обов`язкову частку у спадщині як непрацездатна особа. Однак у свідоцтві про народження заявниці прізвище матері зазначене « ОСОБА_5 ». При цьому у свідоцтві про право власності на житло, у свідоцтві про смерть та в заповіті прізвище матері заявниці зазначене « ОСОБА_6 ». Відтак у даних правовстановлюючих документах виникли розбіжності щодо написання прізвища матері заявниці. Указані обставини позабавляють заявницю можливості підтвердити родинні відносини з померлою ОСОБА_3 та прийняти спадщину після її смерті.

За таких підстав з метою реалізації спадкових прав заявниця просить встановити факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є дочкою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

19.09.2023 відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу в порядку окремого провадження, призначено судове засідання на 16.10.2023 та витребувано докази.

У судове засідання 16.10.2023 заявниця ОСОБА_1 та її представник адвокат Яворський А.В., належним чином повідомлені про дату, час і місце цього судового засідання, не з`явилися. Представник заявниці подав заяву про розгляд справи без його та заявниці участі, заяву про встановлення факту родинних відносин підтримав з підстав, зазначених у заяві, та просив заяву задовольнити повністю.

У судове засідання 16.10.2023 заінтересована особа ОСОБА_2 , належним чином повідомлена про дату, час та місце цього засідання, не з`явилася. Представник заінтересованої особи за довіреністю Мурій Н.В. подала заяву про розгляд справи без її та заінтересованої особи участі, не заперечувала щодо задоволення заяви про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами. Також у поданій заяві представник заявниці підтвердила, що ОСОБА_1 дійсно є дочкою померлої ОСОБА_3 .

Дослідивши матеріали цивільної справи, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно доп.5ч.2ст.293ЦПК Українисуд розглядаєв порядкуокремого провадженнясправи провстановлення фактів,що маютьюридичне значення.Згідно зп.1ч.1ст.315ЦПК Українисуд розглядаєсправи провстановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 10.04.2019 у справі № 320/948/18 зробила висновок про те, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов, а саме якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася ОСОБА_7 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с. 18). Батьками ОСОБА_7 зазначені ОСОБА_8 та ОСОБА_3 .

При цьому згідно з витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 00014999680 від 03.02.2015 (а.с. 19) 20.12.1975 ОСОБА_9 та ОСОБА_7 зареєстрували шлюб, про що складений актовий запис № 1506. Після державної реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_10 . Вказаний шлюб був розірваний 01.06.1988.

Крім цього, відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 00014999530 від 03.02.2015 (а.с. 20) 22.07.1988 ОСОБА_11 та ОСОБА_12 зареєстрували шлюб, про що складений актовий запис № 891. Після державної реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_13 . Вказаний шлюб був розірваний 10.10.2001, про що складений актовий запис № 602.

Також згідно зі свідоцтвом про право власності на житло від 12.07.1993, виданим Тернопільським міським бюро технічної інвентаризації, власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 є ОСОБА_3 (а.с. 15).

11.12.2000 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , склала заповіт, який посвідчений державним нотаріусом Першої Тернопільської державної нотаріальної контори Темніковою С.А. та зареєстрований в реєстрі за № 4-2609. Зі змісту вказаного заповіту вбачається, що спадкодавець заповіла належну їй на праві власності квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , а також все інше наявне у неї майно, ОСОБА_14 (а.с. 14).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла. Такі обставини підтверджуються копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (а.с. 12).

Указані докази в їх сукупності свідчать про наявність документів, у яких прізвище матері заявниці зазначено як « ОСОБА_5 », так і « ОСОБА_6 ».

З урахуванням викладеного суд вважає, що заявниця позбавлена можливості документально в позасудовому порядку підтвердити наявність родинних зв`язків з померлою ОСОБА_3 .

Однак той факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є дочкою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджується у сукупності дослідженими судом доказами.

При цьому наявні розбіжності у правовстановлюючих документах ОСОБА_1 та ОСОБА_3 позбавляють заявницю можливості встановити факт родинних відносин з померлою ОСОБА_3 та отримати право на спадкування обов`язкової частки у спадщині.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що факт родинних відносин між заявницею та ОСОБА_3 знайшов своє підтвердження наданими доказами, даний факт має для заявниці юридичне значення, оскільки від його встановлення залежить реалізація права заявниці на отримання обов`язкової частки у спадщині, та іншого порядку встановлення даного факту немає.

За таких підстав, дослідивши наявні у справі докази, оцінивши їх кожний окремо та взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд доходить висновку, що заява

ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Також відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

Керуючись ст. 76-82, 89, 247 ч. 2, 258, 259, 263-265, 273, 293, 294, 315-319, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа ОСОБА_2 про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами задовольнити повністю.

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є дочкою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про учасників справи:

Заявниця: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Представник заявниці: адвокат Яворський Андрій Васильович, місце перебування: вул. Князя Острозького, буд. 15/2, м. Тернопіль.

Заінтересована особа: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .

СуддяІ. В. Марциновська

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення16.10.2023
Оприлюднено19.10.2023
Номер документу114220817
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —607/17551/23

Рішення від 16.10.2023

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Марциновська І. В.

Ухвала від 19.09.2023

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Марциновська І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні