Рішення
від 17.10.2023 по справі 912/1502/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,

тел. (0522) 32 05 11, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2023 рокуСправа № 912/1502/23

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу № 912/1502/23

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 1

до відповідача: Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Новомиргородської міської ради, вул. Соборності, 92, м. Новомиргород, Новоукраїнський район, Кіровоградська область, 26000

про стягнення 34 137,23 грн

Без виклику сторін (судове засідання не проводилось).

Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (далі - ТОВ "ГК "Нафтогаз України") звернулось до господарського суду з позовною заявою, яка містить вимоги до Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Новомиргородської міської ради (КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги", відповідач) про стягнення заборгованості в розмірі 34 137,23 грн, з якої: основний борг - 22 803,31 грн; пеня - 3 367,40 грн; три проценти річних - 965,24 грн; інфляційні втрати - 7 001,28 грн.

В обґрунтування підстав позову зазначено про неналежне виконання відповідачем зобов`язань з оплати вартості природного газу, поставленого протягом листопада-грудня 2021 за договором з постачальником "останньої надії".

Ухвалою суду від 22.08.2023 за поданим позовом відкрито провадження у справі №912/1502/23 в порядку спрощеного позовного провадження. Постановлено розгляд справи здійснювати без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами; сторонам встановлено строк для подання заяв по суті справи.

Згідно відзиву на позов відповідач визнав факт неоплаченого постачання природного газу у кількості 500 м.куб та зазначив про свої заперечення щодо вартості спожитого природного газу з 01 по 05.12.2021 і заперечив пеню, 3% річних та інфляційні втрати з тих підстав, що розрахунок не проведено через казначейську службу у зв`язку з ненаданням ТОВ "ГК "Нафтогаз України" документів для оплати. Відповідач також повідомив про укладення 01.11.2021 договору постачання природного газу з ТОВ "Нафтогаз Трейдинг", на користь якого сплачено вартість природного газу в грудні 2021 hjre.

У відповіді на відзив позивач з приводу заперечень відповідача навів такі аргументи: протягом жовтня-листопада 2021 відповідно до постанови КМУ №1102 від 25.10.2021 діяла гранична ціна в розмірі 16,80 грн за 1 куб.м, а з грудня 2021 така ціна розрахована постачальником відповідно до п. 24 Порядку, затвердженого постановою КМУ № 809 від 30.09.2015 та яка оприлюднена на сайті позивача; факт включення відповідача до реєстру споживачів "останньої надії" в період з 01.11.2021 по 04.12.2021 підтверджується листом ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" від 04.10.2022, інформацією щодо споживачів від оператора ГРМ, а також повідомленням про споживачів у зоні ліцензійної діяльності оператора ГРМ Кіровоградгаз; згідно Типового договору визначальним для обрахунку перебігу строки оплати є місяць, в якому мало місце постачання газу, а тому кінець місяця поставки є початком обрахунку наступного (місячного) строку? впродовж якого повинен бути здійснений платіж; обставини отримання чи не отримання рахунку не впливають на обов`язок відповідача оплатити товар; згідно договору саме на відповідача покладено обов`язок оформити відповідний акт приймання-передачі на підставі фактичних показників свого комерційного вузла обліку та направити його позивачу; матеріалами справи підтверджено надсилання на адресу відповідача рахунків позивача.

Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

В ч. 5 ст. 252 ГПК України зазначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

З підстав викладеного, а також враховуючи відсутність клопотань сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами без повідомлення сторін .

Дослідивши докази у справі та врахувавши доводи сторін, які наведено в обґрунтування підстав позову і заперечень проти позовних вимог, суд встановив наступні обставини.

ТОВ "ГК "Нафтогаз України" відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) від 04.07.2017 № 880, здійснює ліцензійне постачання природного газу на території України.

За результатами державного конкурсу та відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 917-р ТОВ "ГК "Нафтогаз України" визначено постачальником "останньої надії" на ринку природного газу строком на три роки.

26.10.2021 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 25.10.2021 №1102, відповідно до якої акціонерному товариству Магістральні газопроводи України, товариству з обмеженою відповідальністю Оператор газотранспортної системи України, операторам газорозподільних систем забезпечити автоматичне включення оператором газотранспортної системи за участю операторів газорозподільних систем до портфеля постачальника останньої надії обсягів природного газу, спожитих з 1 жовтня 2021 р. бюджетними установами (в значенні Бюджетного кодексу України), закладами охорони здоров`я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та закладами охорони здоров`я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо), постачання природного газу яким не здійснювалося жодним постачальником.

Оскільки КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги" є бюджетною установою та у зв`язку з відсутністю постачання природного газу іншим постачальником оператором газотранспортної системи (Оператор ГТС) за участю операторів газорозподільних систем (оператори ГРМ) об`єми природного газу, спожитого відповідачем з 1 листопада 2021 року автоматично включено до портфеля постачальника "останньої надії" - ТОВ "ГК "Нафтогаз України", і, відповідно, спожитий природний газ віднесено до об`ємів, поставлених позивачем.

Факт включення КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги" до реєстру споживачів постачальника "останньої надії" та віднесення газу, спожитого відповідачем, до портфеля постачальника "останньої надії" з наведених вище підстав підтверджується:

-листом оператора ГТС від 04.10.2022 № ТОВВИХ-22-10677 та інформацією щодо остаточної алокації відборів споживача за ЕІС-кодом (а.с. 33);

-інформацією щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" від оператора ГРМ (Форма № 10) (а.с. 81);

-відомостями з інформаційної платформи Оператора ГТС щодо споживача з ЕІС-кодом (скріншот з особистого кабінету позивача на інформаційній платформі Оператора ГТС) (а.с. 82-134);

-повідомленням ОГРМ - ВАТ Кіровоградгаз про споживачів у зоні ліцензійної діяльності оператора ГРМ, які були у попередній газовій добі зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" (а.с. 135-145).

Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" (далі -Договір) затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2501.

Згідно вказаного Договору, цей Договір вважається укладеним зі Споживачем з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи (далі - Оператор ГТС) днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" відповідно до Кодексу газотранспортної системи.

Договором передбачено, що постачання природного газу Споживачу здійснюється з дня, визначеного інформаційною платформою оператора газотранспортної системи днем початку постачання в Реєстрі споживачів Постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи (пункт 3.1.).

Період безперервного постачання природного газу Постачальником не може перевищувати шістдесят діб протягом календарного року та триває до кінця календарного місяця, що настає за місяцем початку фактичного постачання природного газу Споживачу Постачальником, крім випадків дострокового розірвання договору (пункт 3.3.).

Постачання природного газу здійснюється за ціною, оприлюдненою Постачальником на своєму сайті. Така ціна визначається Постачальником відповідно до розділу VI Правил постачання. Нова ціна є обов`язковою для Сторін з дня, наступного за днем її оприлюднення Постачальником на власному сайті. (пункт 4.1.).

Об`єм (обсяг) постачання природного газу Споживачу за розрахунковий період визначається за даними Оператора ГРМ/Оператора ГТС (для прямих споживачів) за підсумками розрахункового періоду, що містяться в інформаційній платформі оператора газотранспортної системи та надані Споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу (пункт 4.2.).

Постачальник зобов`язаний надати Споживачу рахунок на оплату природного газу за цим Договором не пізніше 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу, в обумовлений між Постачальником і Споживачем спосіб (поштою за замовчуванням, через електронний кабінет споживача тощо - якщо Сторонами це окремо обумовлено) (пункт 4.3.).

Споживач зобов`язаний оплатити рахунок, наданий Постачальником відповідно до пункту 4.3 цього Договору, до закінчення календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу (пункт 4.4.).

У разі порушення Споживачем, що не є побутовим, строків оплати за цим Договором він сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу (пункт 4.5.).

Згідно пункту 5.2. Договору, Споживач зобов`язаний, зокрема: забезпечувати своєчасну та повну оплату поставленого природного газу згідно з умовами цього Договору; знімати фактичні показання комерційних вузлів обліку газу та приладів обліку газу (лічильника) станом на 01 число місяця, що настає за місяцем постачання газу, та повідомляти ці дані Постачальнику у спосіб, визначений на веб-сайті Постачальника. Споживачі, які не є побутовими, на підставі фактичних показань комерційних вузлів обліку газу оформлюють акти приймання-передачі газу та надсилають їх до п`ятого числа місяця, наступного за місяцем постачання газу.

Пунктом 11.3. Договору передбачено, що протягом строку дії Договору Споживач має право укласти договір постачання природного газу з іншим постачальником. У такому випадку цей Договір достроково припиняється по завершенню газової доби, що передує газовій добі початку постачання новим постачальником (згідно з даними інформаційної платформи Оператора ГТС).

ТОВ "ГК "Нафтогаз України" оформлено рахунки та акти прийому-передачі природного газу, які направлено КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги", за періоди:

листопад 2021 року на суму 66 259,20 грн за обсяг природного газу 3,94400 куб.м; направлено відповідачу 16.12.2021 (а.с. 22, 23-28)

коригуючий акт за листопад на суму 66 259,20 грн, який направлено відповідачу 13.01.2022 (а.с. 29-32);

грудень 2021 року на суму 22 803,31 грн за обсяг природного газу 0,50000 куб.м; направлено відповідачу 17.01.2022 (а.с. 33, 34-37).

За розрахунком позивача, вартість спожитого відповідачем природного газу в листопаді 2021 в сумі 66 259,20 грн повністю сплачена: 21.12.2021 - 16 925,66 грн; 23.12.2021 - 49 333,54 грн.

Розрахунок за природний газ спожитий в грудні 2021 року в сумі 22 803,31 грн відсутній, внаслідок чого подано позов у даній справі.

Норми права, застосовані судом та мотивована оцінка доводів учасників справи і поданих доказів.

Відповідно до Закону України "Про ринок природного газу", постачальник "останньої надії" - це визначений Кабінетом Міністрів України постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу (ст. 1).

За наведеним Законом постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором (ч. 1 ст. 12).

Постачання природного газу споживачу здійснюється у порядку, визначеному правилами для постачальника "останньої надії", та на умовах типового договору постачання постачальником "останньої надії", що затверджується Регулятором. Договір постачання між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з моменту початку фактичного постачання природного газу такому споживачу. (ст. 15).

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 № 2496 затверджено Правила постачання природного газу (Правила).

Вказаними Правилами передбачено, що постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил, та після включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі Оператора ГТС у відповідному розрахунковому періоді в порядку, визначеному Кодексом газотранспортної системи (п. 3 р. 1).

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Правил, підставами для постачання природного газу споживачу є, зокрема: наявність у споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу та дотримання його умов; включення споживача до Реєстру споживачів постачальника у відповідному розрахунковому періоді.

За пунктом 5 розділу І Правил та що відповідає визначенню термінів, згідно Кодексу газотранспортної системи, реєстр споживачів постачальника - це перелік споживачів, які в установленому Кодексом газотранспортної системи порядку закріплені в інформаційній платформі Оператора ГТС за певним постачальником у розрахунковому періоді.

Відповідно до розділу VI Правил постачання природного газу, постачальник «останньої надії» здійснює постачання природного газу споживачам на умовах договору постачання природного газу, який укладається з урахуванням вимог цього розділу та має відповідати Типовому договору постачання природного газу постачальником «останньої надії», затвердженому постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2501, який є публічним, а його умови - однаковими для всіх споживачів.

Договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» укладається у випадках, передбачених пунктом 3 цього розділу, з урахуванням вимог статей 205, 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом публічної оферти постачальника «останньої надії» та її акцептування споживачем через факт споживання газу за відсутності іншого постачальника.

Договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» не потребує двостороннього підписання. На письмове звернення споживача постачальник «останньої надії» зобов`язаний протягом десяти робочих днів з дня отримання такого письмового звернення надати споживачу підписаний уповноваженою особою постачальника примірник договору постачання природного газу.

Договір постачання між постачальником «останньої надії» і споживачем вважається укладеним з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» відповідно до Кодексу газотранспортної системи.

За договором постачання природного газу постачальник «останньої надії» зобов`язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для нього об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу в розмірі, строки та порядку, що визначені договором.

Відповідно до пунктів 1, 2 гл. 5 розділу ІV Кодексу газотранспортної системи, з моменту реєстрації споживача за постачальником в інформаційній платформі постачальник набуває статусу діючого постачальника для такого споживача (крім майбутніх періодів постачання, які заброньовані за іншими постачальниками в інформаційній платформі, постачання природного газу постачальником «останньої надії» та випадків, передбачених пунктом 6 цієї глави) та вважається, що з цього моменту зазначений постачальник забронював за собою цього споживача на наступні розрахункові періоди та є відповідальним за обсяги споживання природного газу цим споживачем. Реєстрація споживача в Реєстрі споживачів постачальником «останньої надії» здійснюється на період, що не може перевищувати граничний строк постачання, визначений Законом України «Про ринок природного газу» та Правилами постачання природного газу.

Реєстрація споживача, що не є побутовим (крім споживача, що здійснює виробництво теплової енергії, та оператора газорозподільної системи), здійснюється автоматично в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи за умови відсутності на інформаційній платформі інформації про відключення або ініціювання діючим постачальником відключення його об`єкта у випадку, якщо діючому постачальнику було зупинено дію чи анульовано ліцензію на постачання природного газу.

Дата початку постачання природного газу споживачу постачальником «останньої надії» визначається в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» на інформаційній платформі.

Оператори газорозподільних систем, оператор газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) протягом трьох діб зобов`язані надати постачальнику «останньої надії» через інформаційну платформу інформацію щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії», за формою оператора газотранспортної системи, погодженою Регулятором. Інформація скріплюється електронним підписом уповноваженої особи оператора газорозподільної системи/оператора газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) та повинна містити: ЕІС-код споживача або ЕІС-код точки комерційного обліку споживача; назву та ЄДРПОУ (для споживачів, що не є побутовими).

У пункті 4 гл. 5 розділу ІV Кодексу газотранспортної системи передбачено, що постачальник, який має намір постачати природний газ споживачу, який включений до Реєстру споживачів постачальника «останньої надії», має право за одну добу до кінцевого терміну подання номінації на газову добу (D), визначеного цим Кодексом, включити такого споживача до власного Реєстру споживачів постачальника на інформаційній платформі, вказавши період постачання природного газу такому споживачу.

У пункті 4 гл. 5 розділу ІV Кодексу газотранспортної системи передбачено, що постачальник, який має намір постачати природний газ споживачу, який включений до Реєстру споживачів постачальника "останньої надії", має право за одну добу до кінцевого терміну подання номінації на газову добу (D), визначеного цим Кодексом, включити такого споживача до власного Реєстру споживачів постачальника на інформаційній платформі, вказавши період постачання природного газу такому споживачу.

При цьому за умови виконання таким постачальником інших вимог цього Кодексу для початку постачання природного газу споживачу такий споживач автоматично виключається з Реєстру постачальника «останньої надії», про що інформаційна платформа автоматично повідомляє постачальника "останньої надії".

З матеріалів справи слідує, що КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги" є бюджетною установою в значені Бюджетного кодексу України, а тому на нього розповсюджуються вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 25.10.2021 №1102.

У зв`язку з відсутністю постачання природного газу іншим постачальником, об`єми природного газу, спожитого відповідачем з 1 листопада по 04.12.2021 року автоматично включено до портфеля постачальника "останньої надії" - ТОВ "ГК "Нафтогаз України", і, відповідно, спожитий природний газ віднесено до об`ємів, поставлених позивачем.

Включення відповідача до реєстру споживачів постачальника "останньої надії" та віднесення газу, спожитого відповідачем, до портфеля постачальника "останньої надії" з наведених вище підстав підтверджується доказами, про які зазначено вище, а саме: листом оператора ГТС з інформацією щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕІС-кодом; інформацією щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" від оператора ГРМ (Форма № 10); відомостями з інформаційної платформи Оператора ГТС щодо споживача з ЕІС~кодом (у вигляді скріншоту з особистого кабінету позивача на інформаційній платформі Оператора ГТС).

Зазначене також не заперечується відповідачем, який у відзиві на позов вказує на те, що зміна постачальника природного газу на підставі укладеного з ТОВ "Нафтогаз Трейдинг" договору відбулась лише 06.12.2021.

Згідно відзиву на позов відповідач визнав обставини постачання позивачем природного газу в листопаді 2021 року на суму 66 259,20 грн, за який проведено повний розрахунок. Також відповідач визнав споживання у постачальника "останньої надії" природного газу в грудні 2021 року в обсязі 500 м.куб, однак заперечив вартість такого газу та нарахування пені, 3% річних, інфляційних втрат.

З приводу вказаних заперечень суд зазначає таке.

З 01.10.2021 ціна природного газу, що постачається постачальником "останньої надії" щоденно розраховується за формулою, наведеною в пункті 24 Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника "останньої надії", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 809 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 1102).

Цією ж постановою Кабінету Міністрів України № 1102 на період постачання з 1 жовтня по 30 листопада 2021 року встановлено граничний розмір ціни природного газу для бюджетних організацій, яка не може перевищувати 16,8 грн за 1 куб. метр з урахуванням податку на додану вартість.

Як слідує з матеріалів справи, позивачем протягом листопада 2021 року ціна природного газу, розрахована за формулою, перевищувала 16,8 грн за 1 куб. метр, а тому у цей період застосовано граничну ціну - 16,8 грн за 1 куб. метр.

З 01.12.2021 ціна природного газу (з урахуванням ПДВ) відповідно до умов договору опублікована/оприлюднена на сайті позивача за відповідним посиланням, про що до справи надано роздруківку, а також довідку позивача (а.с. 39-68).

Наведений розрахунок ціни відповідач не спростовує будь-яким іншим розрахунком та не вказує про порушення позивачем відповідної формули розрахунку.

У відповідності до типового договору позивачем оформлено та направлено на адресу КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги" акти приймання передачі та рахунки на оплату поставленого природного газу. Зокрема, акт приймання-передачі природного газу у грудні 2021 року та рахунок на його оплату направлено відповідачу засобами поштового зв`язку 17.01.2022, про що до справи надано відповідні докази (а.с. 35-37).

Відповідно до п.4.4. Договору відповідач зобов`язаний оплатити рахунок позивача до закінчення календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу. Тобто, надсилання позивачем рахунку для оплати вартості спожитого природного газу в грудні 2021 року 17.01.2022 здійснено в межах договірного строку оплати.

Крім того, згідно підпункту 5 пункту 5.2. Договору, саме на відповідача покладений обов`язок знімати фактичні показання комерційних вузлів обліку газу та приладів обліку газу (лічильника) станом на 01 число місяця, що настає за місяцем постачання газу, та на підставі фактичних показань комерційних вузлів обліку газу оформлювати акт приймання-передачі газу. Однак, матеріали справи не містять будь-яких доказів виконання зі сторони відповідача своїх зобов`язань по фіксації показників засобів обліку.

Наведеним спростовуються заперечення відповідача стосовно того, що до виникнення заборгованості призвело відсутність документів для розрахунку зі сторони позивача.

Суд також враховує, що у спірних правовідносинах відповідач не впливає на можливість самостійного обрання суб`єкта, на якого будуть покладені обов`язки постачальника газу "останньої надії" та на визначення ціни природного газу, який ним фактично споживається, за відсутності інших постачальників газу. Відповідний договір на постачання природного газу укладається на умовах і в порядку, що визначені нормативними приписами, а ціна природного газу, що постачається постачальником "останньої надії" щоденно розраховується за формулою, наведеною в пункті 24 Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника "останньої надії", затвердженого постановою КМ від 30.09.2015 №809 в редакції Постанови КМ № 1102.

Вказаний висновок відповідає висновку Верховного Суду у постанові від 14.06.2023 №904/2867/22.

Поряд з цим, є слушними твердження позивача стосовно того, що і позивач, і відповідач є рівними учасниками та користувачами інформаційної платформи оператора ГТС та мають однаковий доступ до необхідної інформації.

Згідно п. 1.4. Договору, відповідач має свій особистий кабінет, тобто особисту веб-сторінку на веб-сайті постачальника, що містить персоніфіковані дані споживача, статистичні дані про ціни та нарахування і сплату за Договором та іншу інформацію, що пов`язана з виконанням Договору.

За вказаних обставин, відповідач мав можливість отримати відомості щодо обсягів та вартості фактично спожитого природного газу в період поставки грудень 2021 року та здійснити розрахунок в межах строку, встановленого п. 4.4. Договору.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині стягнення з КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги" на користь ТОВ "ГК "Нафтогаз України" вартості природного газу, поставленого протягом грудня 2021 року в розмірі 22 803,31 грн.

Невиконання зобов`язання, яке виникло на підставі договору, передбачає настання правових наслідків, які встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки та нарахувань згідно ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України за порушення грошового зобов`язання (ст. ст. 610, 611 Цивільного кодексу України, ст. 230 Господарського кодексу України).

Умови типового договору про постачання природного газу постачальником "останньої надії" встановлюють строк розрахунку - до закінчення календарного місяця, наступного за місяцем постачання та відповідальність Споживача, що не є побутовим, у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за порушення строків оплати (п.п. 4.4., 4.5.).

Частиною 2 ст. 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Заявлені позивачем до стягнення за прострочення виконання грошового зобов`язання з оплати вартості природного газу, поставленого з 01 по 04.12.2021 нарахування в розмірі:

3 367,40 грн пені за період з 01.02.2022 по 31.07.2022;

965,24 грн 3% річних за період з 01.02.2022 по 30.06.2023;

7 001,28 грн інфляційні за період лютий 2022 - червень 2023,

розраховано правильно та з огляду на підтвердження прострочення платежу є правомірними і підлягають стягненню з відповідача.

З підстав вищевикладеного, позовні вимоги ТОВ "ГК "Нафтогаз України" про стягнення з КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги" заборгованості в розмірі 34 137,23 грн, яка складається з: 22 803,31 грн основного боргу (вартість поставленого 01-04.12.2021 природного газу); 3 367,40 грн пені; 965,24 грн 3% річних; 7 001,28 грн інфляційних втрат, є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Судові витрати.

У відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України сплачений позивачем судовий збір покладається на відповідача.

Інших судових витрат сторони не заявляють.

Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 247-252, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Новомиргородської міської ради (вул. Соборності, 92, м. Новомиргород, Новоукраїнський район, Кіровоградська область, 26000, ідентифікаційний код 38236676) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (вул. Шолуденка, 1, м. Київ, 04116, ідентифікаційний код 40121452) заборгованість в розмірі 34 137,23 грн, з якої: основний борг - 22 803,31 грн; пеня - 3 367,40 грн; три проценти річних - 965,24 грн; інфляційні втрати - 7 001,28 грн, а також 2 684,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати Товариству з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" через систему "Електронний суд"; Комунальному некомерційному підприємству "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Новомиргородської міської ради на адресу: вул. Соборності, 92, м. Новомиргород, Новоукраїнський район, Кіровоградська область, 26000.

Повне рішення складено 17.10.2023.

Суддя В.В.Тимошевська

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення17.10.2023
Оприлюднено19.10.2023
Номер документу114222609
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —912/1502/23

Рішення від 17.10.2023

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 22.08.2023

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні