ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"16" жовтня 2023 р. Справа № 924/791/23
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Вибодовського О.Д. при секретарі судового засідання Бородата К.В., розглянувши матеріали
за позовом ТОВ "Хмельницькенергозбут"", м.Хмельницький
до Комунального підприємства "Лісовогринівецьке", с.Стуфчинці, Хмельницького району, Хмельницької області
про стягнення 934 207,54 грн., з яких 626 498,65 грн. - заборгованості за спожиту електричну енергію, 233 344,48 грн. - пені, 60 196,40 грн. - інфляційних витрат, 14 168,01 грн. - 3% річних.
Представники сторін: не з"явились
Суть спору:
До господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява ТОВ "Хмельницькенергозбут", м.Хмельницький до Комунального підприємства "Лісовогринівецьке", с.Стуфчинці, Хмельницького району, Хмельницької області про стягнення 934 207,54 грн., з яких 626 498,65 грн. - заборгованості за спожиту електричну енергію, 233 344,48 грн. - пені, 60 196,40 грн. - інфляційних витрат, 14 168,01 грн. - 3% річних.
Ухвалою суду від 21.07.2023р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 06.09.2023р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
На адресу суду 05.10.2023р. від позивача в порядку ст.46 ГПК України надійшла заява про зменшення позовних вимог, а саме предметом спору слід вважати стягнення з відповідача 934 207,54 грн., з яких 626 498,65 грн. - заборгованості за спожиту електричну енергію, 233 344,48 грн. - пені, 60 196,40 грн. - інфляційних витрат, 14 168,01 грн. - 3% річних.
Ухвалою суду від 09.10.2023р. заяву ТОВ "Хмельницькенергозбут", м.Хмельницький про зменшення позовних вимог від 05.10.2023р. задоволено.
На адресу суду 18.09.2023р. від представника позивача надійшло клопотання про здійснення розгляду даної справи без його участі за наявними у справі матеріалами, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в засідання суду не з"явився, відзиву на позов суду не надав. Ухвали суду надсилались на електрону адресу відповідача зазначену у позовній заяві.
Згідно ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Стаття 43 Господарського процесуального кодексу України зобов`язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.
В силу ч. 1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно ч.1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що сторонам, згідно вимог Господарського процесуального кодексу України, надавалась в повному обсязі можливість щодо обґрунтування їх правової позиції по суті справи та подання доказів, чим забезпечено принцип змагальності.
Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 р. про те, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, що кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення Європейського суду з прав людини від 07 липня 1989 р. у справі Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням п. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 р. у справі Смірнова проти України). Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи Федіна проти України від 02 вересня 2010 р., Смірнова проти України від 08 листопада 2005 р., Матіка проти Румунії від 02 листопада 2006 р., Літоселітіс проти Греції від 05 лютого 2004 р. та інші).
Враховуючи обставини справи, належне повідомлення сторін про наявність судового спору та надання можливості забезпечити в повному обсязі право на захист, обов`язок дотримання принципу розумних строків вирішення спору, суд, керуючись з ч. 9 ст. 165 ГПК України, ч. 2 ст. 178 ГПК України, вирішує спір за наявними матеріалами справи.
Матеріалами справи встановлено.
З 01.01.2019 року відповідач приєднався до публічного договору № 21500902 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (надалі - Договір) на умовах комерційної пропозиції № Уп, яка є додатком 4 до Договору, що розміщений на офіційному веб-порталі позивача, про що, свідчить фактичне споживання електричної енергії та підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
Відповідно до підпункту 2.1. пункту 2 Договору, Постачальник продає електричну енергію Споживачу для-забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує вартість використаної (купованої) електричної енергії згідно з умовами цього Договору.
Відповідно до підпункту 3.4 до пункту 3 Датою початку постачання електричної енергії Споживачу є дата зазначена в заяві-приєднанні.
Пунктом 5.1. Договору встановлено, що Споживач розраховується з Постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами) що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 4 до цього Договору.
Підпунктом 5.2. пункту 5 Договору спосіб визначення ціни за електричну енергію зазначається в комерційній пропозиції Постачальника, яка є додатком 4 до цього Договору. Для одного об`єкта споживання застосовується один спосіб визначення ціни на електричну енергію.
Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць. Розрахунки Споживача за цим Договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника (п.5.8. Договору).
Відповідно до підпункту 5.9. пункту 5 Споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим Договором через банківську платіжну. систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Постачальника, та в інший не заборонений чинним законодавством спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим Договором здійснюється Споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок Постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок Постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок Постачальника зазначається у платіжних документах Постачальника, у тому числі у разі його зміни.
Згідно підпункту 5.10. пункту 5 Договору оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються Постачальником Споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені Сторонами цього Договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо комерційної якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.
Підпунктом 5.11. пункту 5 Договору визначено, що у випадку, якщо Споживач не здійснив оплату за цим Договором в строки, передбачені комерційною пропозицією, Постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання електричної енергії Споживачу у порядку, визначеному ПРРЕЕ (з урахуванням особливостей, встановлених для вразливих споживачів). У разі порушення Споживачем строків оплати Постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен прострочений день оплати за цим Договором.
Споживач сплачує за вимогою Постачальника пеню у розмірі, що зазначається у комерційній пропозиції.
Відповідно до підпункту 6.1.1. пункту 6 Договору, Споживач має право отримувати електричну енергію на умовах, зазначених у цьому Договорі.
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6 Договору, Споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього Договору.
Відповідно до підпункту 9.1. пункту 9 Договору, за невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цим Договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим Договором та чинним законодавством.
Пунктом 13.6. Договору встановлено, що дія цього Договору припиняється у наступних випадках: анулювання Постачальнику ліцензії на постачання; банкрутства або припинення господарської діяльності Постачальником; у разі зміни власника/користувача об`єкта споживача; у разі зміни електропостачальника.
На виконання умов Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, ТОВ "Хмельницькенергозбут" було поставлено електричну енергію, а саме:
- квітень 2022 року 27 026 кВт на суму 147 543,15 грн;
- травень 2022 року 31 765 кВт на суму 123 639,54 грн;
- червень 2022 року 13 109 кВт на суму 61 412,72 грн;
- липень 2022 року 11 672 кВт на суму 57 009,55 грн;
- серпень 2022 року 11 672 кВт на суму 58 007,64 грн;
Згідно пункту 6.7 Розділу 12 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, встановлено, що у випадку неподання споживачем даних про споживання електричної енергії за розрахунковий період у строки, установлені в цьому розділі, або неможливості отримання постачальник послуг комерційного обліку ( надалі - ППКО) даних про спожиту електричну енергію в зазначений термін (за винятком порушення роботи вузла обліку) ППКО визначає обсяги споживання електричної енергії на цей розрахунковий період шляхом розрахунку середнього обсягу споживання за даними двох останніх фактичних послідовно знятих показів розрахункового лічильника.
Позивачем за серпень 2023 року було виставлено відповідачу рахунок згідно п. 6.7 Розділу 12 Кодексу комерційного обліку електричної енергії.
У вересні 2023 року АТ "Хмельницькобленерго" зменшив нарахування на 385 кВт та відповідно зменшилась заборгованість на 1913,38 грн.
- вересень 2022 року 2730 кВт на суму 12 648,30 грн;
- жовтень 2022 року 23651 кВт на суму 138 469,32 грн;
- листопад 2022 року 22 049 кВт на суму 143 024,10 грн;
- грудень 2022 року 20 604 кВт на суму 135 979,97 грн;
- січень 2023 року 20 604 кВт на суму 136317,47 грн;
Позивачем за січень 2023 року було виставлено відповідачу рахунок згідно п. 6.7 Розділу 12 Кодексу комерційного обліку електричної енергії.
У лютому 2023 року АТ "Хмельницькобленерго" зменшив нарахування на 15 163 кВт та відповідно зменшилась заборгованість на 100 939,10 грн.
- лютий 2023 року 1749 кВт на суму 10 951,87 грн;
- березень 2023 року 5088 кВт на суму 31 920,13 грн;
- квітень 2023 року 5088 кВт на суму 40 518,20 грн;
- травень 2023 року 31 765 кВт на суму 188 081,83 грн;
- червень 2023 року 13 109 кВт на суму 79 860,08 грн;
Факт споживання електричної енергії підтверджується листами №0101 -412 від 01.03.2023 року АТ "Хмельницькобленерго"; №0101-744 від 28.04.2023 року АТ "Хмельницькобленерго; №0101-1012 від 27.06.2023 року АТ "Хмельницькобленерго.
Виконання договору підтверджується рахунками - фактурами № 21500902 за квітень 2022 року; № 21500902 за травень 2022 року; № 21500902 за червень 2022 року; № 21500902 за липень 2022 року; № 21500902 за серпень 2022 року; № 21500902 за вересень 2022 року; № 21500902 за жовтень 2022 року; № 21500902 за листопад 2022 року; № 21500902 за грудень 2022 року; № 21500902 за січень 2023 року; № 21500902 за лютий 2023 року; № 21500902 за березень 2023 року; № 21500902 за квітень 2023 року; № 21500902 за травень 2023 року; № 21500902 за червень 2023 року та Актом звірки розрахунків між позивачем та відповідачем
Відповідно до листа №4-1350-27/23 від 04.09.2023 року АТ «Хмельницькобленерго» зняв з відповідача нарахування за період 01.05.2023р. по 30.06.2023 р. спожиту електричну енергію у обсязі 24 899 кВт*год.
У зв`язку з несплатою відповідачем у добровільному порядку заборгованості за отриману електричну енергію, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача із врахуванням заяви про зменшення позовних вимог 934 207,54 грн., з яких 626 498,65 грн. - заборгованості за спожиту електричну енергію, 233 344,48 грн. - пені, 60 196,40 грн. - інфляційних витрат, 14 168,01 грн. - 3% річних.
Дослідивши наявні в справі докази, давши їм оцінку в сукупності, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 2 п. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Статтями 11 Цивільного кодексу України та 174 Господарського кодексу України унормовано, що господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Стаття 627 ЦК України закріплює свободу договору, тобто відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
З положень ст. 509 ЦК України та ст. 173 ГК України слідує, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів регулюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 4 вказаного Закону учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, серед іншого, договір про постачання електричної енергії споживачу.
Умови постачання електричної енергії, права та обов`язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу (ч. 7 ст. 56 Законом України "Про ринок електричної енергії").
Регулятор затверджує примірний договір постачання електричної енергії споживачу, типовий договір постачання електричної енергії споживачу на умовах надання універсальної послуги та типовий договір постачання електричної енергії споживачу постачальником "останньої надії" (ч. 7 ст. 56 Законом України "Про ринок електричної енергії").
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018р. №312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Правила) передбачено, що договір про постачання електричної енергії споживачу - домовленість двох сторін (електропостачальник і споживач), що є документом певної форми, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником за вільними цінами (п. 1.1.2 Правил).
Згідно з п.1.2.7 Правил постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 5 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку.
Пунктом 3.1.7 Правил передбачено, що договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку.
Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі.
При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.
Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання споживачу всього обсягу фактичного споживання електричної енергії за певним об`єктом у певний період часу одним електропостачальником відповідно до обраної споживачем комерційної пропозиції (п. 3.1.8 Правил).
З приписами п. 3.1.9 Правил споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається.
Укладення споживачем договору про постачання електричної енергії споживачу або договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг відбувається шляхом приєднання споживача до договору на умовах обраної споживачем комерційної пропозиції, для чого споживач подає такому електропостачальнику заяву-приєднання (п. 3.2.5 Правил).
У п. 3.2.12 Правил зазначено, що договір про постачання електричної енергії споживачу є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, та вважається укладеним з дати відкриття особового рахунка за об`єктом споживача або внесення змін до такого особового рахунка, про що споживач інформується у передбаченому договором порядку.
Як убачається з матеріалів справи, між сторонами було укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №21500902 з визначенням початку постачання - 01.01.2019р., що підтверджується підписаною відповідачем заявкою-приєднанням від 28.12.2018р..
Договором передбачено, що постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п. 2.1 договору).
Згідно зі ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Відповідно до ч.1 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 57 Закону України „Про ринок електричної енергії" електропостачальники мають право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію та послуги з постачання електричної енергії відповідно до укладених договорів.
Споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів (п. 1 ч. 3 ст. 58 Закону України „Про ринок електричної енергії", пп. 5.5.5 Правил).
У пункті 4.21 Правил встановлено, що оплата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію має здійснюватись згідно зі строками, встановленими договором та сформованим відповідним учасником роздрібного ринку платіжним документом. Зазначені строки не можуть бути меншими за 5 днів з дня надання платіжного документа споживачу.
Згідно з п.5.10 договору оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунку, або протягом 5 робочих днів строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої споживачем.
З матеріалів справи вбачається, що у виставлених відповідачу рахунках-фактурах № 21500902 за квітень 2022 року; № 21500902 за травень 2022 року; № 21500902 за червень 2022 року; № 21500902 за липень 2022 року; № 21500902 за серпень 2022 року; № 21500902 за вересень 2022 року; № 21500902 за жовтень 2022 року; № 21500902 за листопад 2022 року; № 21500902 за грудень 2022 року; № 21500902 за січень 2023 року; № 21500902 за лютий 2023 року; № 21500902 за березень 2023 року; № 21500902 за квітень 2023 року; № 21500902 за травень 2023 року; № 21500902 за червень 2023 року зазначено, що рахунок оплачується протягом 5 банківських днів, але не пізніше останнього банківського дня місяця в якому було видано рахунок.
Положеннями ст. ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України встановлено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов договору не допускається.
Згідно з ч.1 ст.530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Невиконання зобов`язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) стаття 610 ЦК України визначає, як порушення зобов`язання.
Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до листа №4-1350-27/23 від 04.09.2023 року АТ «Хмельницькобленерго» зняв з відповідача нарахування за період 01.05.2023р. по 30.06.2023 р. спожиту електричну енергію у обсязі 24 899 кВт*год.
Суд враховує, що відповідач не надав, а матеріали справи не містять доказів оплати вартості отриманої електроенергії в розмірі 626 498,65 грн. За таких обставин вимога позивача про стягнення з відповідача вказаної заборгованості за спожиту електричну енергію є правомірною та обґрунтованою.
Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Таким чином, вимоги в частині стягнення річних відповідають чинному законодавству, та підлягають задоволенню в заявленому розмірі, який підтверджується розрахунком, що міститься в матеріалах справи.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно ч.2 ст.551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
За умовами п. 5.11 договору у разі порушення споживачем строків оплати за цим договором, постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен день прострочення оплати.
У розділі комерційної пропозиції "Розмір пені за порушення строку оплати та/або штраф" визначено, що споживач, у встановленому чинним законодавством України порядку, сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, зазначеного в розділі "Спосіб оплати" цієї комерційної пропозиції, враховуючи день фактичної оплати та заборгованість з урахуванням встановленого індексу інфляції, а також 3% річних від простроченої суми заборгованості.
У зв`язку з несплатою відповідачем у добровільному порядку заборгованості за отриману електричну енергію, позивачем із врахуванням заяви про зменшення позовних вимог на суму заборгованості 626 498,65 грн. додатково нараховано відповідачу 233 344,48 грн. - пені, 60 196,40 грн. - інфляційних витрат та 14 168,01 грн. - 3% річних.
Враховуючи вказані законодавчі положення, неустойка (штраф та пеня) є договірними способами забезпечення зобов`язання, а тому наявність у договорі (комерційна пропозиція) пункту „Розмір пені за порушення строку оплати та/або штраф" що передбачає застосування пені та штрафу, при встановленому факту прострочення, є підставою для задоволення позову, в частині стягнення останніх. Розмір цих нарахувань підтверджується поданими позивачем та перевіреними судом розрахунками.
Отже, позов підлягає задоволенню.
Згідно з ст. 129 ГПК України, в зв`язку із задоволенням позову, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства "Лісовогринівецьке" (31323, Хмельницький район, с.Стуфчинці, вул.Шевченко, буд. Ю, код: 37347961) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Свободи, буд. 57/2 код: 42035266) - 626 498,65 грн. (шість сот двадцять шість тисяч чотириста дев"яносто вісім гривень 65 коп.) - заборгованості за спожиту електричну енергію, 233 344,48 грн. (двісті тридцять три тисячі триста сорок чотири гривні 48 коп.) - пені, 60 196,40 грн. (шість десят тисяч сто дев"яносто шість гривень 40 коп.) - інфляційних витрат, 14 168,01 грн. (чотирнадцять тисяч сто шістдесят вісім гривень 01 коп.) - 3% річних та 14 013,11 грн. (чотирнадцять тисяч тринадцять гривень 11 коп.) - судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно - західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 17.10.2023р.
Суддя О.Д. Вибодовський
Віддрук 3 прим.:
1- до справи
2- позивачу - kanc@energo.km.ua
3 - відповідачу - ІНФОРМАЦІЯ_1
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2023 |
Оприлюднено | 19.10.2023 |
Номер документу | 114223325 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Вибодовський О.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні