Ухвала
від 11.10.2023 по справі 548/2313/23
ХОРОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 548/2313/23

Провадження №1-кс/548/536/23

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11.10.2023 року м. Хорол

Хорольський районний суд Полтавської області у складі: слідчого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши скаргу адвоката ОСОБА_3 в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю "Хорольський завод дитячих продуктів харчування" у порядку ст. 303 КПК України щодо бездіяльності слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення

ВСТАНОВИВ:

І. Вимоги скарги.

У провадження слідчого судді Хорольського районного суду Полтавської області надійшла скарга адвоката ОСОБА_3 в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю "Хорольський завод дитячих продуктів харчування" у порядку ст. 303 КПК України щодо бездіяльності слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення.

В обґрунтування доводів та вимог скарги скаржник посилається на те, що 27.09.2023 року ТОВ «Хорольський завод дитячих продуктів харчування» (далі - Товариство, код 40573272) подало до ВП №2 Лубенського РВП ГУ НП у Полтавській області та Лубенської окружної прокуратури заяву про вчинення посадовими особами ТОВ «Хорольський бекон» (код ЄДРПОУ 44190320) ряду кримінальних правопорушень, що містять ознаки складу злочинів, передбачених ст. 236 «Порушення правил екологічної безпеки», ст.239 «Забруднення або псування земель», ст. 241 «Забруднення атмосферного повітря», ст. 242 «Порушення правил охорони вод», ст. 253 «Проектування чи експлуатація споруд без систем захисту довкілля» Кримінального кодексу України.

Заява мотивована тим, що 27 вересня 2023 року було зафіксовано черговий сильний викид аміаку, метану, сірководню та інших шкідливих речовин від виробничого майданчика для вирощування свиней ТОВ «Хорольський бекон» (37800, Полтавська обл., м. Хорол, вул. Молодіжна, 17, корпус 23), розміщеного в безпосередній близькості від виробничих приміщень нашого підприємства за адресою: 37800, Полтавська обл., м. Хорол, вул. Молодіжна, 17. Товариство змушене було здійснити зупинку технологічного процесу. Працівники товариства скаржились на першіння в горлі, задуху, сльозотечу, кашель, утруднене дихання.

Також повідомлено про факти вивезення ТОВ «Хорольський бекон» відходів життєдіяльності тварин у зелені насадження навколо міста Хорол, спричиняючи забруднення ґрунту та поверхневих вод.

Проте, станом на дату подання цієї скарги 06.10.2023 року в порядку ст. 303 КПК України ні слідчими ВП №2 Лубенського РВП ГУ НП у Полтавській області, ні прокурорами Лубенської окружної прокуратури відомості про кримінальні правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) не внесені, досудове розслідування не розпочате. В телефонному режимі працівниками поліції повідомлено, що заява зареєстрована за вх .№3611 від 27.09.2023 р. та буде розглянута як звернення.

Просить зобов`язати ВП № 2 Лубенського РВП ГУ НП в Полтавській області прийняти та невідкладно зареєструвати подану заяву по вчинення злочинів до ЄРДР та розпочати за цією заявою досудове розслідування.

ІІ. Судовий розгляд.

Адвокат ОСОБА_3 скаргу підтримала та прохала її задовольнити.

Представник ВП № 2 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області в судове засідання, не з`явився, про час та місце розгляду скарги повідомлявся належним чином, та судом визнано можливим розглядати справу у його відсутності у відповідності до вимог п.п.2, 3 ст. 306 КПК України.

ІІІ. Оцінка та висновки слідчого судді.

Слідчий суддя, вивчивши скаргу та долучені до неї матеріали приходить до наступного висновку.

Як встановлено слідчим суддею, ТОВ «Хорольський завод дитячих продуктів харчування» (далі - Товариство, код 40573272) подало до ВП №2 Лубенського РВП ГУ НП у Полтавській області та Лубенської окружної прокуратури заяву про вчинення посадовими особами ТОВ «Хорольський бекон» (код ЄДРПОУ 44190320) ряду кримінальних правопорушень, що містять ознаки складу злочинів, передбачених ст. 236 «Порушення правил екологічної безпеки», ст.239 «Забруднення або псування земель», ст. 241 «Забруднення атмосферного повітря», ст. 242 «Порушення правил охорони вод», ст. 253 «Проектування чи експлуатація споруд без систем захисту довкілля» Кримінального кодексу України, що підтверджується штампом та підписом уповноваженої особи.

Відповідно до ч. 1ст. 24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом. Згідно п. 1 ч. 1ст. 303 КПК Українина досудовому провадженні може бути оскаржена бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

Вищезазначена бездіяльність виникає у зв`язку з невиконанням слідчого чи прокурора обов`язку внести відомості про вчинення кримінального правопорушення до ЄРДР, і таким чином розпочати проведення досудового розслідування за вказаним фактом.

Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Згідно ч. 2 ст. 214 КПК України досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення затверджуються Офісом Генерального прокурора за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національним антикорупційним бюро України, Державним бюро розслідувань, органом, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства.

Положенняст. 214 КПК Україниперебувають у взаємозв`язку з ч. 1ст. 2 КК України, згідно з якою підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом, і саме тому фактичні дані, які вказують на ознаки складу злочину кримінального правопорушення, мають бути критерієм внесення його до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

До Єдиного реєстру досудових розслідувань, зокрема, має бути внесено короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела (п. 4 ч. 5ст. 214 КПК України). Об`єктивними даними, які можуть свідчити про наявність ознак злочину є відомості, що підтверджують реальність конкретної події кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення).

Отже бездіяльність, передбачена п.1. ч. 1 ст. 303 КПК України, наявна у випадку, якщо: 1) заява чи повідомлення про кримінальне правопорушення були отримані належним суб`єктом (слідчим, дізнавачем, прокурором); 2) така заява чи повідомлення містять відомості про кримінальне правопорушення; 3) відомості, які містяться у заяві чи повідомленні про кримінальне правопорушення, не були внесені до ЄРДР протягом встановленого строку (24 годин відповідно до вимог КПК України).

Для висновку про бездіяльність щодо невнесення відомостей до ЄРДР необхідно встановити, що подана заява містить достатньо відомостей про вчинення кримінального правопорушення.

У п. 36 постанови Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 року (справа №818/1526/18, провадження №11-1263апп18) зазначено, що у межах процедури оскарження бездіяльності щодо невнесення відомостей до ЄРДР слідчий суддя з`ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов?язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

Разом з тим, на час розгляду скарги судом, відсутні данні про внесення відомостей про вчинене правопорушення до ЄРДР. Враховуючи, що положеннями ч.4 ст.214 КПК України не допускається будь-яка відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, тому службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію таких заяв і повідомлень, зобов`язана була прийняти та зареєструвати заяву скаржника, як повідомлення про вчинення кримінального правопорушення.

Зважаючи на викладене, вимоги скарги, які полягають у зобов`язанні уповноваженої особи ВП №2 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості, зазначені у заяві ТОВ «Хорольський завод дитячих продуктів харчування» від 27.09.2023 , є такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 214, 303,КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ :

Скаргу адвоката ОСОБА_3 в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю "Хорольський завод дитячих продуктів харчування" у порядку ст. 303 КПК України щодо бездіяльності слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення-, задовольнити.

Зобов`язати уповноважених осіб ВП №2 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області, невідкладно, але не пізніше 24 годин з часу отримання ухвали, внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинене кримінальне правопорушення за заявою ТОВ «Хорольський завод дитячих продуктів харчування» від 27.09.2023, про що повідомити скаржника, надавши витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили з моменту її оголошення.

Слідчий суддя : ОСОБА_1

СудХорольський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення11.10.2023
Оприлюднено19.10.2023
Номер документу114225569
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора

Судовий реєстр по справі —548/2313/23

Ухвала від 11.10.2023

Кримінальне

Хорольський районний суд Полтавської області

Коновод О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні