Ухвала
від 16.10.2023 по справі 650/1555/23
ВЕЛИКООЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 650/1555/23

провадження № 1-кс/650/352/23

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 жовтня 2023 року слідчий суддя Великоолександрівського районного суду Херсонської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду в смт Велика Олександрівка клопотання ПП «ХЕРСОН ЛОГІСТІК» в особі директора ОСОБА_3 про скасування арешту майна,

в с т а н о в и в :

Заявник звернувся до слідчого судді із вказаним клопотанням в якому просить зняти арешт з майна: транспортний засіб «IVECO MAGIRUS» д.н.з. НОМЕР_1 , червоного кольору, з причепом KRONE д/з НОМЕР_2 ; брухт металів без відповідних документів встановленого зразку, який знаходиться в автомобільному причепі KRONE д/з НОМЕР_2 .

В обґрунтування заявлених вимог заявник послалася на безпідставність подальшого перебування вказаного майна під арештом, оскільки останнє не містить слідів кримінального правопорушення, а отже не має значення для відповідного кримінального провадження. Також заявник вказав про те, що перебування зазначеного майна під арештом перешкоджає господарській діяльності ПП «ХЕРСОН ЛОГІСТІК», та призводить до значних збитків внаслідок несвоєчасного виконання зобов`язань перед контрагентами.

На судове засідання заявник не з`явився, про час та місце розгляду справи був сповіщений у встановленому законом порядку.

На судове засідання слідчий не з`явився, про час та місце розгляду справи був сповіщений у встановленому законом порядку. Про причини неявки не повідомив.

Беручи до уваги положення статей 22, 26 КПК України в частині того, що сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом та частини другої статті 174 КПК України, яке не вказує про неможливість розгляду клопотання за відсутності особи, яка заявила клопотання та особи, за клопотанням якої було арештовано майно, за умови їх належного повідомлення про час та місце розгляду справи, з урахуванням строків розгляду таких клопотань, слідчий суддя вважає за можливе, у даному конкретному випадку, перейти до розгляду клопотання по суті у їх відсутність.

Відповідно до частини першої, пункту 7 частини другої статті 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження, що застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження, є арешт майна.

Відповідно до частин першої, четвертої статті 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Ухвала слідчого судді або суду про застосування заходів забезпечення кримінального провадження припиняє свою дію після закінчення строку її дії, скасування запобіжного заходу, ухвалення виправдувального вироку чи закриття кримінального провадження в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Відповідно до частини першої статті 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Відповідно до частини другої статті 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Відповідно до частини десятої статті 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, віртуальні активи, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна. Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.

Положення частини першої статті 174 КПК України закріплюють право власника майна, який не є учасником кримінального провадження звертатись до слідчого судді із клопотанням про скасування арешту майна.

Відповідно до частини першої статті 28 КПК України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.

Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, продовження заходів забезпечення кримінального провадження, як упродовж досудового розслідування так і судового розгляду, ґрунтується на презумпції, що з перебігом ефективного розслідування справи та її судового розгляду зменшуються ризики, які стали підставою для застосування заходу забезпечення кримінального провадження, відповідно зі спливом певного часу орган досудового розслідування має навести додаткові доводи в обґрунтування наявних ризиків, що залишаються та їх аналіз, як підстави для подальшого втручання у права особи в тому числі щодо позбавлення або обмеження права власності.

Пунктом 13 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 05 квітня 2013 року № 223-559/0/4-13 «Про деякі питання здійснення слідчим суддею суду першої інстанції судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб під час застосування заходів забезпечення кримінального провадження» встановлено, що розгляд питання щодо скасування заходів забезпечення кримінального провадження здійснюється у порядку, передбаченому статтями 147, 158, 174 КПК України. Слідчий суддя скасовує ці заходи забезпечення лише у випадках: визнання доводів особи, яка не була присутня при прийнятті рішення про накладення грошового стягнення, щодо безпідставності застосування такого заходу обґрунтованими. Рішення за результатами розгляду клопотання про скасування ухвали про накладення грошового стягнення оскарженню не підлягає; надходження від підозрюваного/обвинуваченого, його захисника, законного представника, іншого власника чи володільця майна клопотання про скасування повністю або частково арешту майна, якщо зазначені особи: 1) не були присутні при розгляді питання про арешт майна; 2) доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу минула потреба; 3) доведуть, що арешт накладено необґрунтовано.

Аналіз наведених положень законодавства свідчить про те, що після вжиття слідчим суддею такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна, за клопотанням власника майна, який не є учасником кримінального провадження, слідчим суддею може бути прийнято рішення про його скасування, в разі якщо його подальша дія не відповідає меті досягнення дієвості відповідного кримінального провадження.

Зі змісту ухвали слідчого судді Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 19 вересня 2023 року № 650/1555/23 встановлено, що слідчим суддею в межах кримінального провадження № 12023232090000179 від 17 вересня 2023 року порушеного за ознаками злочину, передбаченого частиною першою статті 213 КК України, через наявність обставин, що свідчили про можливість порушення порядку здійснення операцій з металобрухтом, було накладено арешт на виявлені предмети, а також транспортний засіб на якому вони перевозилися, які також були визнані слідчим речовими доказами.

Відповідно до договору купівлі-продажу № 1509/23 від 15 вересня 2023 року ПП «ХЕРСОН ЛОГІСТІК» продало, ТОВ «ПРОМИСЛОВО ВИРОБНИЧА ГРУПА «МЕТ-АЛЬЯНС» придбало брухт сталевий (відходи виробництва), який перевозився в автомобільному причепі KRONE д/з НОМЕР_2 , на транспортному засобі «IVECO MAGIRUS» д.н.з. НОМЕР_1 , червоного кольору, який перебуває в оренді ПП «ХЕРСОН ЛОГІСТІК» відповідно до Договору оренди вантажного автомобіля від 17 вересня 2023 року.

Слідчому судді не надано доказів того, що після вилучення вказаного майна та його арешту слідчим були встановлені обставини, які свідчать про те, що воно є доказом кримінального правопорушення в межах якого було розпочате кримінальне провадження.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Ісмаїлов проти Росії» від 06 листопада 2008 року, де вказувалися порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зазначено, що кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права».

Таким чином, зважаючи на те, що вказане майно більше не може розцінюватись як речовий доказ, щодо останнього не може бути застосовано спеціальну конфіскацію та щодо нього не приймалося інших рішень в межах кримінального провадження, подальше перебування майна під обтяженням не відповідатиме інтересам законного та добросовісного власника, а отже клопотання слід задовольнити.

На підставі викладеного, керуючись статтями 309, 369, 371, 372 КПК України, слідчий суддя,-

п о с т а н о в и в :

Клопотання ПП «ХЕРСОН ЛОГІСТІК» в особі директора ОСОБА_3 про скасування арешту майна - задовольнити.

Скасувати арешт майна накладений ухвалою слідчого судді Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 19 вересня 2023 року № 650/1555/23 у виді накладення арешту на:

- транспортний засіб «IVECO MAGIRUS» д.н.з. НОМЕР_1 , червоного кольору, з причепом KRONE д/з НОМЕР_2 ,

- брухт металів без відповідних документів встановленого зразку, який знаходиться в автомобільному причепі KRONE д/з НОМЕР_2 .

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Херсонського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.

Ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором, у відповідності до статті 175 КПК України.

Слідчий суддя


ОСОБА_1

СудВеликоолександрівський районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення16.10.2023
Оприлюднено19.10.2023
Номер документу114227098
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна

Судовий реєстр по справі —650/1555/23

Ухвала від 07.11.2023

Кримінальне

Херсонський апеляційний суд

Калініна О. В.

Ухвала від 07.11.2023

Кримінальне

Херсонський апеляційний суд

Калініна О. В.

Ухвала від 16.10.2023

Кримінальне

Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Сікора О. О.

Ухвала від 19.09.2023

Кримінальне

Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Сікора О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні