Рішення
від 26.09.2023 по справі 758/2199/23
ПОДІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 758/2199/23

Категорія 17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 вересня 2023 року Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Головчака М. М.,

за участю секретаря судового засідання - Губенко О. М.,

представника заявника - Нерсесяна А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Подільський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту батьківства, -

В С Т А Н О В И В :

У березні 2023 року ОСОБА_1 в особі свого представника - адвоката Нерсесяна А.С. звернулась до Подільського районного суду міста Києва з заявою про встановлення факту батьківства.

В обґрунтування заяви вказано, що у період з 2011 року заявник проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу із громадянином ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 у них народилась старша донька - ОСОБА_3 , де батьком дитини було записано ОСОБА_2 .

В 2015 році заявник завагітніла знову та через складний перебіг останніх місяців вагітності, внаслідок чого вона з чоловіком сварилась, після пологів, скориставшись своїм правом, передбаченим абз. 1 ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України, записано батьком новонародженої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , тобто неіснуюча особа, із вигаданим прізвищем,а ім`ям та побатькові таким, що повністю співпадає з її чоловіком.

Одразу після народження дитини ОСОБА_1 та ОСОБА_2 продовжили жити однією сім`єю, а останній вважав ОСОБА_4 своєю донькою.

Із початком широкомасштабного вторгнення російських військ до України заявник з дітьми на початку березня 2022 року переїхали у місто Івано-Франківськ, а ОСОБА_2 пішов добровольцем у територіальний центр комплектування ЗСУ, разом з цим, знайшов можливість на три дні виїхати до сім`ї, вклеїти нову фотокартку в паспорт у зв`язку із 45-річчям, та 28 травня 2022 року у відділі ДРАЦС у м. Івано-Франківську Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Івано-Франківськ) між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено шлюб.

ІНФОРМАЦІЯ_4 у смт Красна Гора ОСОБА_2 загинув внаслідок вибухової травми.

Оскільки за життя чоловік заявника не встиг належним чином оформити батьківство над малолітньою дитиною, хоча цілком і повністю цього прагнув, ОСОБА_1 вимушена звернутися до суду з заявою, в якій просила встановити факт того, що ОСОБА_2 є рідним батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Ухвалою суду від 02.03.2023 провадження у справі відкрито в порядку окремого провадження та призначено до судового розгляду.

Ухвалою суду від 06.03.2023 заяву представника заявника адвоката Нерсесяна А.С. про забезпечення доказів задоволено, зобов`язано КП «Дніпровська обласна клінічна лікарня ім. І.І. Мечникова Дніпропетровської обласної ради» зберігати в належному стані та заборонити знищувати генетичний матеріал ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 та призначено у справі судово-медичну (молекулярно-генетичну) експертизу, проведення якої доручено Київському міському клінічному бюро судово-медичної експертизи, провадження у справі зупинено.

27.04.2023 до суду надійшов лист Київського міського клінічного бюро судово-медичної експертизи, в якому вказано, що на їх адресу адвокатом Нересяном А.С. була надіслана ксерокопія листа КЗ «Дніпровське обласне бюро судово-медичної експертизи» ДОР», згідно до якого біологічним матеріалом, що зберігається у архіві судово-медичної лабораторії від загиблого ОСОБА_2 є ніготь. Разом з цим, повідомили, що у відділенні судово-медичної генетичної ідентифікації не проводиться дослідження нігтів у зв`язку з відсутністю належної технічної бази, а тому ухвалу від 06 березня 2023 року повернуто суду без виконання.

У зв`язку з викладене ним, ухвалою суду від 27.04.2023 провадження у справі відновлено та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою суду від 10.05.2023 задоволено заяву представника заявника адвоката Нерсесяна А.С., призначено у справі судово-медичну (молекулярно-генетичну) експертизу, проведення якої доручено Державному науково-дослідному інституту МВС України, провадження у справі зупинено.

18.05.2023 до суду надійшло клопотання представника заявника Нерсесяна А.С. , в якому він просив призначення вказаної експертизи доручено Державному науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України, у зв`язку з чим, ухвалою суду від 18.05.2023 провадження у справі відновлено .

Ухвалою суду від 22.05.2023 задоволено заяву представника заявника адвоката Нерсесяна А.С., призначено у справі судово-медичну (молекулярно-генетичну) експертизу, проведення якої доручено Державному науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України, провадження у справі зупинено.

Ухвалою суду від 03.07.2023 задоволено клопотання експерта, а саме змінено питання ухвали суду від 22 травня 2023 року та винесено його у наступній редакції: «1. Чи являється ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , біологічним батьком малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , матір`ю якої є ОСОБА_1 ».

30.08.2023 до суду надійшов висновок експерта Державному науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України від 16.08.2023 № СЕ-19-23/31728-БД.

Ухвалою суду від 01.09.2023 провадження у справі відновлено та призначено справу до судового розгляду.

У судовому засіданні представник заявника Нерсесян А.С. заяву підтримав та просив її задовольнити.

Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Дослідивши подані документи і матеріали, заслухавши представника заявника, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , в якому матір`ю вказана ОСОБА_1 , а батько на підставі абз. 1 ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України - ОСОБА_5 , тобто неіснуюча особа.

25.05.2022 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уклали шлюб, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 , після укладення якого заявник змінила прізвище з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 ».

ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 помер у селищі міського типу Красна Гора Донецької області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 .

Згідно висновку експерта Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 16.08.2023 № СЕ-19-23/31728-БД вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , може бути біологічним батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , матірю якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , з ймовірністю такої події 99,99999999%.

Статтею 51 Конституції України, ч. ч. 2 та 3 ст. 5 СК України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини. Отже, при регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини.

Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї (ч. 8 ст. 7 СК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини та за рішенням суду.

Згідно з ч. ч. 1 та 2 ст. 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.

Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.

Справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні. Спір про походження дитини від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою і не подали в державні органи реєстрації актів цивільного стану спільної заяви про реєстрацію їх як батьків, суд може вирішувати за заявою про визнання батьківства, поданою одним із батьків. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зі статтею 135 СК України.

Рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах реєстрації актів цивільного стану (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).

Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі частини другої статті 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.

Згідно ч. 1,2,3 ст. 130 СК України у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третій статті 128 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 128 СК України позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.

Відповідно до ч. 3 ст. 125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за рішенням суду.

Згідно ч. 2 ст. 128 СК України підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Статтею 77 ЦПК України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ст.79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Відповідно до ст.80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з п. 7 постанови Пленуму Верховного суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року № 3 - у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зі ст. 135 СК.

З огляду на роз`яснення пункту 9 Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» вбачається, що питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ст. 212 ЦПК ( 1618-15 ), згідно з якою жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.

У постанові Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі № 591/6441/14-ц (провадження № 61-6030св18) зазначено, що СК України не визначає будь-яких особливостей предмету доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності.

Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі частини другої статті 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи. Для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства. Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи.

Та обставина, що ОСОБА_2 визнавав себе батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , приймав активну участь у її вихованні, турбувався про неї, спільно з ОСОБА_1 матеріально забезпечував дитину, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами.

На підтвердження вимог заяви про встановлення факту батьківства заявником надані фото, на яких зображені ОСОБА_2 з донькою на відпочинку, вдома тощо. Фото вказують на їх теплі та гарні стосунки. Суд бере до уваги дані фотознімки, оскільки вони відображають спілкування померлого з дитиною, вказують на родинне ставлення один до одного.

З урахуванням наявності у справі належних та допустимих доказів на підтвердження факту батьківства ОСОБА_2 , який помер, стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , суд дійшов висновку, що заява про встановлення факту батьківства підлягає задоволенню.

Крім цього, суд зауважує, що встановлення факту батьківства буде сприяти якнайкращим інтересам малолітньої дитини.

Відповідно до ст. 134 CK України на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.

Згідно з п. 2.13.1 Розділу II Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Відповідно до п. 2.16.4. Розділу II Правил на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.

Враховуючи вищевикладене, повно та об`єктивно оцінивши зібрані докази, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 , заінтересована особа: Подільський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту батьківства, підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 130, 135 СК України, ст.ст. 76, 206, 265, 352, 354-356 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Подільський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту батьківства - задовольнити.

Встановити факт батьківства ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця міста Узин Білоцерківського району Київської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , відносно малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Зобов`язати уповноважений орган реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису № 1673 про народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , вчинений 06.07.2016 Подільським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві, де у відомості про батьківство вказати батьком дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України.

Сторони у справі:

заявник - ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 );

заінтересована особа - Подільський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (адреса: вул. Борисоглібська, 6, м. Київ, ЄДРПОУ: 26089181).

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М. М. Головчак

СудПодільський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення26.09.2023
Оприлюднено20.10.2023
Номер документу114253300
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —758/2199/23

Ухвала від 02.01.2024

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Гребенюк В. В.

Рішення від 26.09.2023

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Головчак М. М.

Ухвала від 01.09.2023

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Головчак М. М.

Ухвала від 03.07.2023

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Головчак М. М.

Ухвала від 22.05.2023

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Головчак М. М.

Ухвала від 18.05.2023

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Головчак М. М.

Ухвала від 10.05.2023

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Головчак М. М.

Ухвала від 27.04.2023

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Головчак М. М.

Ухвала від 06.03.2023

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Головчак М. М.

Ухвала від 06.03.2023

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Головчак М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні