Рішення
від 18.10.2023 по справі 590/618/23
ЯМПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 590/618/23

Провадження № 2/590/102/23

РІШЕННЯ

іменем України

09 жовтня 2023 року смт. Ямпіль

Ямпільський районний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Деркача І.М.,

за участю секретаря судового засідання Демешко Н.П.,

позивача: ОСОБА_1 ,

представника Служба у справах дітей Свеської селищної ради: Пода Г.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області, про визначення місця проживання дитини,

установив:

У травні 2023 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Ямпільського районного суду Сумської області з позовною заявою до ОСОБА_2 (далі -відповідачка), третя особа: Служба у справах дітей Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області, про визначення місця проживання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разом із батьком ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 за його місцем проживання: АДРЕСА_1 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебував із відповідачкою в зареєстрованому шлюбі з 29 серпня 2009 року, проте 13 березня 2023 року шлюб відповідно до рішення Ямпільського районного суду Сумської області було розірвано. Від вказаного шлюбу ОСОБА_1 і ОСОБА_2 мають доньку ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка з липня 2022 року постійно проживає із позивачем, а відповідачка проживає за іншою адресою. Позивач бажає в повному обсязі представляти інтереси дитини, тому просить визначити місце проживання дитини за його місцем проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідачка скерувала до суду відзив на позовну заяву у формі заяви, в якій зазначила що з позовними вимогами ОСОБА_1 згодна та враховуючи, що після розірвання шлюбу розпочала нове життя, а робота передбачає довготривалі відрядження, вона не зможе забезпечити в повній мірі постійне виховання та проживання дитини (доньки ОСОБА_3 ) разом із нею, вважає за можливе визначити місце проживання дитини із батьком, що буде юридично визначено. (а.с.22)

Позивач перебуваючи у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з позиції викладеній у позові.

Відповідач, ОСОБА_5 у судове засідання призначене на 09 жовтня 2023 року не з`явилась, належним чином повідомлена про час, дату та місце розгляду справи, заяв, клопотань про відкладення до суду не надходило, наявна заява про розгляд справи за відсутності відповідачки.

Представник третьої особи Служба у справах дітей Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області, у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, вважала за можливе визначити місце проживання дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 разом із батьком ОСОБА_1 .

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 31.05.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання (а.с.14).

Розгляд справи відкладено до 27.06.2023 відповідно до ухвали суду від 27.06.2023 року зобов`язавши службу у справах дітей Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області надати висновок щодо розв`язання спору (а.с.30)

Ямпільський районний суд Сумської області своєю ухвалою від 31.07.2023 закрив підготовче провадження в справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 29.08.2023. (а.с.41).

Заслухавши пояснення учасників процесу, з`ясувавши обставини, на які позивач покликається як на підставу своїх вимог, всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, надавши оцінку кожному доказу окремо та зібраним у справі доказам в цілому, суд доходить такого висновку.

Фактичні обставини, встановлені судом, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 уродженець смт.Свеса Ямпільського району Сумської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , з 21.01.1999 року (а.с.4-4зв.).

Згідно із копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 від 04.02.2010 року ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в селищі Свеса Ямпільського району Сумської області, про що зроблений відповідний актовий запис № 07, відомості про батьків: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (а.с.5).

Відповідно до довідки виданої головою Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області № 808 від 18.05.2023, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , разом зі своєю донькою ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка перебуває на його утриманні, мати дитини, ОСОБА_2 , разом із сім`єю не проживає з липня 2022 року участь у вихованні доньки не приймає (а.с.6).

Із долученого до матеріалів справи акта обстеження житлових умов проживання від 18.05.2023 року № 128, стосовно ОСОБА_1 який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено що разом із заявником, ОСОБА_1 проживає його донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мати дівчинки ОСОБА_2 із сім`єю не проживає з липня 2022 року участі у вихованні дитини не приймає, про шо складено вказаний акт у присутності депутата Свеської селищної ради та трьох свідків (а.с.7).

Службою у справах дітей Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області складено акт обстеження умов проживання від 18.05.2023 року за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до якого, ОСОБА_1 , який працює ДПНЗ «Свеський професійний аграрний ліцей», проживає разом із донькою ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка навчається в Свеській спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів № 1, у приватному будинку, в якому наявні всі необхідні меблі, побутова техніка, у дитини облаштоване місце для навчання, сну, донька забезпечена одягом і взуттям згідно до сезону. Батьки ОСОБА_3 розлучені, разом не проживають більше 8 місяців, мати участі у вихованні дитини не приймає, матеріально не утримує (а.с.9).

Відповідно до рішення Ямпільського районного суду Сумської області від 13.03.2023 року що набрало законної сили, ОСОБА_1 й ОСОБА_2 розірвали шлюб зареєстрований 29.08.2009 року (а.с.10-10зв.)

Із дослідженої довідки щодо виховання та навчання ОСОБА_3 учениці 7-го класу Свеської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 1 Шосткинського району Сумської області, встановлено що дівчинка навчається у вказаному закладі з 2016 року, батько приймає активну участь у вихованні і навчанні своєї доньки, допомагає у ремонті класу, відвідує батьківські збори. Мати ОСОБА_2 із дитиною сім`єю не проживає, на зв`язок із класним керівником щодо виховання та навчання ОСОБА_3 не виходить батьківські збори не відвідує. (а.с.8).

Долучений до матеріалів справи на виконання вимог зазначених в ухвалі суду висновок органу опіки та піклування Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області про визначення місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , досліджено у судовому засіданні та встановлено, що враховуючи згоду матері на проживання її доньки із батьком орган опіки та піклування Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області вважає за доцільне визначити місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 разом із батьком ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .

У судовому засіданні була з`ясована думка ОСОБА_3 , яка підтвердила що проживає разом із батьком, мама проживає окремо, дитина виявила бажання проживати із батьком і надалі.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Суд, дослідивши надані сторонами докази, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним.

Статтями 8 та 11 Закону України «Про охорону дитинства» встановлено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України. Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Згідно із ст. 141 СК України мати і батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.

За змістом ч. 1 ст. 157 СК України питання виховання дитини вирішується батьками спільно, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою цієї статті.

Відповідно до ч. 3 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікун.

Згідно з ч. 1 ст. 161 СК України якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення.

Тлумачення частини першої статті 161 СК України свідчить, що під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини враховується ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особисту прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення. До інших обставин, що мають істотне значення, можна віднести, зокрема: особисті якості батьків; відносини, які існують між кожним з батьків і дитиною (як виконують батьки свої батьківські обов`язки по відношенню до дитини, як враховують її інтереси, чи є взаєморозуміння між кожним з батьків і дитиною); можливість створення дитині умов для виховання і розвитку.

Зі змісту ч. 4, 5 ст. 19 СК України слідує, що при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.

Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

Із системного тлумачення п. 1 ст. 3, ст. 9 Конвенції, ч.ч. 2, 3 ст.11 Закону України «Про охорону дитинства», ст.161 СК України випливає, що при вирішенні спору про визначення місця проживання дитини, суди мають враховувати передусім інтереси дитини. Встановлений сімейним законодавством принцип повної рівності обох батьків у питаннях виховання дітей може бути обмежений судом в інтересах дитини.

Принцип «найкращих інтересів дитини» є пріоритетним при вирішенні справ, що стосуються дітей.

Отже, при вирішенні питань про місце проживання дитини у випадку, коли її батьки проживають окремо необхідно дотримуватися принципу забезпечення найкращих інтересів дітей, обумовлених необхідністю забезпечити дитині повний і гармонійний фізичний, розумовий, духовний, моральний і соціальний розвиток, а також необхідний для такого розвитку рівень життя.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 30 жовтня 2019 року у справі № 352/2324/17 (провадження № 61-14041св19) зазначено, що: «питання забезпечення інтересів дитини ґрунтується на розумінні, що розлучення батьків для дітей - це завжди тяжке психологічне навантаження, а дорослі, займаючись лише своїми проблемами, забувають про кардинальні зміни в житті дитини: нове оточення та місце проживання, неможливість спілкування з двома батьками одночасно тощо. Вирішуючи питання про визначення місце проживання дитини, суди мають враховувати об`єктивні та наявні у справі докази, зокрема обстеження умов проживання, характеристики психоемоційного стану дитини, поведінки батьків щодо дитини та висновку органу опіки та піклування. Проте найважливішим у цій категорії справ є внутрішнє переконання судді, яке має ґрунтуватися на внутрішній оцінці всіх обставин в їх сукупності. Адже не можна піддавати формалізму долю дитини, яка через те, що батьки не змогли зберегти відносини або домовитися, не повинна бути позбавлена щасливого та спокійного дитинства».

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 24 листопада 2021 року в справі № 754/16535/19 (провадження № 61-14623св21) вказано, що «під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення. До інших обставин, що мають істотне значення, можна віднести, зокрема: особисті якості батьків; відносини, які існують між кожним з батьків і дитиною (як виконують батьки свої батьківські обов`язки по відношенню до дитини, як враховують її інтереси, чи є взаєморозуміння між кожним з батьків і дитиною); можливість створення дитині умов для виховання і розвитку. При розгляді справ щодо місця проживання дитини суди насамперед мають виходити з інтересів самої дитини, враховуючи при цьому сталі соціальні зв`язки, місце навчання, психологічний стан тощо, а також дотримуватися балансу між інтересами дитини, правами батьків на виховання дитини і обов`язком батьків діяти в її інтересах. Перевага в матеріально-побутовому стані одного з батьків сама по собі не є вирішальною умовою для передачі йому дитини.

Аналіз наведених норм права, зокрема й практики Верховного Суду дає підстави для висновку, що рівність прав батьків є похідною від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, й, у першу чергу, повинні бути визначені та враховані інтереси дитини у ситуації спору, а вже тільки потім - і якщо це не порушуватиме права та інтереси дитини - підлягають врахуванню інтереси батьків.

Із наданих суду доказів вбачається, що дитина, проживаючи разом з батьком, забезпечена всім необхідним для розвитку та відпочинку, позивач займається вихованням дитини, піклується про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, створив належні умови для розвитку її природних здібностей. Мати дитини участі у вихованні дитини не приймає, життям своєї доньки не цікавиться, крім того визнала позовні вимоги.

Відповідно до статей 12, 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.

Статтею 89 ЦПК України унормовано, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Суд, аналізуючи досліджені письмові докази, у контексті першочергового врахування інтересів дитини, які переважають над інтересами батьків, ураховуючи висновок органу опіки та піклування Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області від 10 липня 2023 року, яким рекомендовано визначити місце проживання ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з батьком, дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визначення місця проживання малолітньої доньки сторін - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , з батьком, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України. Оскільки суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в розмірі 1073,60 грн.

Керуючись ст. 2, 23, 76-81, 137, 141-142, 258, 259, 263, 264, 265, 273 ЦПК України, ст. 161 Сімейного Кодексу України, суд,

ухвалив:

Позов, ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Свеської селищної ради Шосткинського району Сумськоїобласті, про визначення місця проживання дитини, задовольнити повністю.

Визначити місце проживання дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 разом із батьком ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 за його місцем проживання: АДРЕСА_1 .

Стягнути зі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_2 , (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування): АДРЕСА_2 ) на користь ОСОБА_1 ,ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування): АДРЕСА_1 ) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 , зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування): АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування): АДРЕСА_2 .

Третя особа: Служба у справах дітей Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області, код ЄДРПОУ: 04390133, адреса місцезнаходження: вул. Грушевського, буд.31, смт. Свеса, Сумської області, 41226.

Дата складення повного судового рішення 18 жовтня 2023 року.

Суддя: І.М. Деркач

СудЯмпільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення18.10.2023
Оприлюднено20.10.2023
Номер документу114255951
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —590/618/23

Рішення від 18.10.2023

Цивільне

Ямпільський районний суд Сумської області

Деркач І. М.

Рішення від 09.10.2023

Цивільне

Ямпільський районний суд Сумської області

Деркач І. М.

Ухвала від 31.07.2023

Цивільне

Ямпільський районний суд Сумської області

Деркач І. М.

Ухвала від 27.06.2023

Цивільне

Ямпільський районний суд Сумської області

Деркач І. М.

Ухвала від 31.05.2023

Цивільне

Ямпільський районний суд Сумської області

Деркач І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні