Рішення
від 10.10.2023 по справі 730/847/23
БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД

ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 21-202

Справа №730/847/23

Провадження № 2/730/213/2023

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" жовтня 2023 р. м. Борзна

Борзнянський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючої судді Данько О.В.

з участю секретаря судового засідання Граб С.О.

відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2

представника третьої особи ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Борзни в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Височанської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області в інтересах дітей: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: служба у справах дітей Височанської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, про відібрання малолітніх дітей від батьків без позбавлення їх батьківських прав, -

В С Т А Н О В И В :

1. Описова частина

Стислий виклад позицій учасників справи

Височанська сільська рада Ніжинського району Чернігівської області звернулася до суду вищевказаним позовом у якому просить відібрати малолітніх ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 від батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_1 без позбавлення їх батьківських прав та передати представнику органу опіки та піклування Височанської сільської ради для подальшого влаштування.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачі є батьками малолітніх ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 21.07.2023 працівниками соціальних служб, за участі поліції, діти відібрані від батьків та тимчасово влаштовані до КНП «Борзнянський ЦПМСД». Причиною стало те, що діти були залишені батьками на тривалий час в умовах, що несуть загрозу життю та здоров`ю. Під час обстеження умов проживання виявилось, що житло подружжя не пристосоване для утримання дітей: у будинку антисанітарія, відсутні продукти, немає умов для приготування гарячих страв, підлога однієї з кімнат у аварійному стані. Крім того, ОСОБА_2 вживає алкогольні напої, неодноразово притягувалась до адмінвідповідальності за невиконання батьківських обов`язків, схильна до скандалів та застосування фізичного насильства до чоловіка та матері із сестрою. Вказана сім`я перебуває на обліку, як така, що опинилась у складних життєвих обставинах. Рішенням Виконавчого комітету Височанської сільської ради затверджено висновок про доцільність відібрання дітей від батьків без позбавлення батьківських прав.

Позивач був належним чином та своєчасно повідомлений про час та місце розгляду справи, проте у судове засідання повноважного представника не направив, про причини неявки не повідомив.

Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_7 заперечували проти позову, просили повернути їм дітей, вказавши, що відремонтували електроплиту для приготування їжі, придбали продукти, поприбирали в будинку, купили будівельні матеріали для ремонту підлоги та чекають приходу будівельників. У домогосподарстві наявні дрова для опалення будинку. Крім того, ОСОБА_2 не заперечувала, що вживає спиртні напої.

Представник третьої особи, позов підтримала та просила його задовольнити вказавши, що під час проведення профілактичного рейду вони виявили, що відповідачі відсутні вдома. Їхні малолітні діти знаходяться у будинку сестри ОСОБА_2 . ОСОБА_8 , яка є особою з інвалідністю другої групи пов`язану із психічним захворюванням, також має на утриманні трьох власних дітей. У будинку не було продуктів тривалого зберігання та гарячих страв. ОСОБА_8 не знала, де знаходиться ОСОБА_2 та коли вона повернеться, сказала, що не має можливості утримувати дітей. Пізніше провели обстеження умов проживання сім`ї відповідачів та з`ясували, що у будинку антисанітарні умови, розкидане сміття, підлога в аварійному стані, продуктів також не було, електроплитка зламана, готувати їжу немає на чому. Діти були занедбані, брудні, хворіли на педикульоз, у ОСОБА_9 не було нижньої білизни. З одягу у дітей було те, що принесли працівники служби. На момент звернення з позовом до суду у відповідачів не були створені умови для проживання дітей. Наразі ОСОБА_10 виправляється та іде на співпрацю із працівниками соціальних служб. ОСОБА_2 вони не можуть застати вдома, щоб перевірити чи є безпечними та, чи покращились умови проживання у будинку.

З огляду на вік дітей (вісім, чотири та два роки) суд не заслуховував їх думку щодо вирішення спору згідно з ч.2 ст.171 СК України.

Неявка належним чином сповіщених учасників справи, відповідно до положень ст.223 ЦПК України, у цьому випадку не перешкоджає судовому розгляду.

Заяви та клопотання учасників справи

Учасники справи інших заяв та клопотань до суду не подавали.

Процесуальні дії у справі

Ухвалою судді від 07.08.2023 позовна заява прийнята до розгляду, відкрите загальне позовне провадження, у справі призначене підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 04.09.2023 закрите підготовче провадження та справа призначена до судового розгляяду по суті, позивача зобов`язано надати належним чином засвідчені копії документів, що стали підставою для надання висновку про доцільність відібрання дітей від батьків без позбавлення батьківських прав та інформацію про здійснення соціального супроводу сім`ї ОСОБА_2 та ОСОБА_1

.

2. Мотивувальна частина

Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин та оцінка аргументів і доказів учасників справи

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд установив, що відповідачі є батьками спільних малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 . (а.с. 7-9).

Під час обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_8 19.07.2023 та 21.07.2023, яка доводиться сестрою відповідачці ОСОБА_2 , працівниками соціальних служб виявили, що діти відповідачів перебувають у її будинку. При цьому у будинку останньої антисанітарні умови, брудний одяг та майже відсутні продукти харчування. Діти були брудні та неохайні. (а.с. 16-17).

За наслідками проведення оцінки рівня безпеки дітей проведеного 21.07.2023, було встановлено, що вони перебували у помешканні ОСОБА_8 , оскільки батьків не було вдома, ОСОБА_2 була відсутні вісім днів. При цьому ОСОБА_8 не мала ресурсів для догляду за ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , оскільки вона має трьох власних дітей, у неї не вистачає продуктів, спальних місць, а також у зв`язку зі станом свого здоров`я. Діти відповідачів були брудні, хворіли на педикульоз, не мали всього необхідного одягу. У зв`язку з цим негайно були вжиті заходи щодо влаштування дітей до дитячого відділення Борзнянської міської лікарні.(а.с. 26-41)

24.07.2023 були обстежені умови проживання сім`ї відповідачів за адресою АДРЕСА_1 та встановлено, що у будинку антисанітарні умови (брудно, розкидані речі, сміття), відсутні продукти харчування, підлога в аварійному стані, а тому наявна загроза для життя та здоров`я дітей. Зі змісту акту обстеження умов проживання убачається, що 21.07.2023 року діти були відібрані від батьків та поміщені до Борзнянської міської лікарні, через загрозу їх життю та здоров`ю. (а.с. 18).

За результатами проведення оцінки потреб сім`ї було встановлено, що основними ознаками та чинниками, що спричиняють складні життєві обставини для сім`ї відповідачів є ухилення батьками від виконання батьківських обов`язків щодо виховання дітей. Зокрема встановлено, що умови проживання дітей незадовільні, крім антисанітарних умов також, відсутні окремі спальні місця та місця для навчання дітей, пічне опалення в аварійному стані, немає умов для приготування їжі.(а.с. 19-25, 45, 68-72)

За місцем проживання ОСОБА_7 характеризується посередньо, відповідачка ОСОБА_2 має негативну характеристику, зокрема вказано, що вона приділяє недостатню увагу вихованню дітей, останні недоглянуті та ненагодовані, в будинку часто буває не прибрано. Також вона вживає спиртні напої, агресивна, неврівноважена.(а.с. 43-44).

Також, згідно інформації ВП №1Ніжинського РВПГУНП в Чернігівській області ОСОБА_2 притягувалась до адміністративної відповідальності 02.02.2023 за ч. 1 ст. 184 КУпАП, 19.12.2022 за ч. 1 ст. 175-1 КУпАП, 04.11.2022 за ст. 177 КУпАП.(а.с. 42)

Крім того, з 10.01.2023 сім`я ОСОБА_2 перебуває під соціальним супроводом, як така, що перебуває у складних життєвих обставинах як багатодітна сім`я, а також у зв`язку з ухиленням від виконання батьківських обов`язків.(а.с. 73-91).

Рішеннями Виконавчого комітету Височанської сільської ради №38, №39 від 25.07.2023 у зв`язку з виникненням безпосередньої загрози для життя та здоров`я малолітніх дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 було постановлено відібрати їх від батьків та затверджено висновок про доцільність відібрання вказаних дітей від батьків без позбавлення їх батьківських прав.(а.с. 12-15)

Відповідно до ч.1 ст.32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Приписами ч.3 ст.51 Конституції України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Згідно з положеннями абз.3 ч.2 ст. 3 СК України дитина належить до сім`ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.

Положеннями ч.1, 2 ст.3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, ратифікованої Верховною Радою України 27.02.1991р. (далі - Конвенція), передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.

Стаття 9 Конвенції покладає на держави-учасниці обов`язок забезпечувати те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.

Відповідно до ст.18 Конвенції батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Відповідно до вимог ст. 150 СК України виховання, піклування, забезпечення фізичного, духовного та морального розвитку дитини, забезпечення здобуття нею освіти є прямими обов`язками батьків.

Згідно з ч.2, 4 ст.155 СК України батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що права батьків щодо дитини є похідними від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, й, у першу чергу, повинні бути визначені та враховані інтереси дитини, виходячи із об`єктивних обставин спору, а тільки потім права батьків.

Згідно з ч.1 ст.170 СК України суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання. У цьому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам - за їх бажанням або органові опіки та піклування. Під час ухвалення рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них без позбавлення їх батьківських прав суд бере до уваги інформацію про здійснення соціального супроводу сім`ї (особи) у разі здійснення такого супроводу.

Приписами п.2 ч.1 ст.164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Отже, ухилення батька, матері від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини у відповідності до вимог п.2 ч.1 ст.164, ч.1 ст.170 СК України може бути підставою для відібрання дитини без позбавлення батьківських прав.

Досліджені у справі докази є належними, допустимими та достатніми для висновку про те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 неналежним чином виконували свої батьківські обов`язки по вихованню, догляду, матеріальному забезпеченню дітей (що не заперечували й самі відповідачі), внаслідок чого вони опинилися в умовах, що несуть загрозу їх життю та здоров`ю.

Рішення Виконавчого комітету Височанської сільсьої ради №38, №39 від 25.07.2023 про відібрання дітей від батьків та затвердження висновку про доцільність відібрання дітей від батьків без позбавлення їх батьківських прав, на думку суду прийняті з урахуванням всіх обставин є обгрунтованим і не суперечить інтересам дітей.

Посилання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на те, що вони виправились і мають намір змінити ставлення до дітей та займаються облаштуванням житла, наразі не заслуговують на увагу, оскільки доказів на підтвердження вчинення відповідних дій вони не надали.

Таким чином, оскільки відповідачі безпричинно ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню, догляду та матеріальному забезпеченню дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , залишення цих дітей у батьків є небезпечним для їх життя та здоров`я, тому суд вважає, що наявні підстави для відібрання дітей від батьків без позбавлення їх батьківських прав, а тому позовні вимоги є обгрунтованими і підлягають до задоволення.

З огляду на положення п.14 ч.2 ст.3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір за дану позовну заяву справлянню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.19,143,150,164,170,171,180-184,191 СК України, 2-4, 12, 19, 23, 76-89, 141, ст.258-268 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги Височанської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області в інтересах дітей: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: служба у справах дітей Височанської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, про відібрання малолітніх дітей від батьків без позбавлення їх батьківських прав - задовольнити.

Відібрати малолітніх ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 від батьків ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 без позбавлення батьківських прав та передати представнику органу опіки та піклування Височанської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області для подальшого влаштування.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення; якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день йогопроголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складений 18 жовтня 2023 року.

Височанська сільська рада Ніжинського району Чернігівської області, с. Високе Ніжинського району Чернігівської області, вул. Центральна, 86; ЄДРПОУ 42383886.

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована в АДРЕСА_1 ; фактичне перебування у КНП «Борзнянська міська лікарня» Борзнянської міської ради.

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована в АДРЕСА_1 ;фактичне перебуванняу КНП«Борзнянська міськалікарня» Борзнянськоїміської ради.

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована в АДРЕСА_1 ;фактичне перебуванняу КНП«Борзнянська міськалікарня» Борзнянськоїміської ради.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП- НОМЕР_2 , зареєстрований в АДРЕСА_2 , фактично проживає в АДРЕСА_1 .

Служба у справах дітей Височанської сільської ради (кодЄДРПОУ-42383886), місце знаходження: с. Високе Височанської ОТГ Ніжинського району Чернігівської області, вул.Центральна, 86.

Суддя О.В. Данько

СудБорзнянський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення10.10.2023
Оприлюднено20.10.2023
Номер документу114257054
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —730/847/23

Рішення від 10.10.2023

Цивільне

Борзнянський районний суд Чернігівської області

Данько О. В.

Рішення від 10.10.2023

Цивільне

Борзнянський районний суд Чернігівської області

Данько О. В.

Ухвала від 04.09.2023

Цивільне

Борзнянський районний суд Чернігівської області

Данько О. В.

Ухвала від 07.08.2023

Цивільне

Борзнянський районний суд Чернігівської області

Данько О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні