Справа № 159/3699/23
Провадження № 2/159/917/23
КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
18 жовтня 2023 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області
під головуванням судді Лесика В.О.,
з участю секретаря Посполітак Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ковелі в спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ковельський госпрозрахунковий ринок» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в :
Стислий виклад позовних вимог.
У липні2023 Товариствоз обмеженоювідповідальністю «Ковельськийгоспрозрахунковий ринок» (далі - позивач) звернулось до суду з позовом, у якому прохає суд ухвалити рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 заборгованість у загальному розмірі 5261,42 грн., з них 4466,40 грн. заборгованості по сплаті платежів за оренду торговельного місця та 795,02 грн. штрафу.
У обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наступні обставини: 31.12.2020 між ТОВ «Ковельський госпрозрахунковий ринок» (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди торговельного місця за № 695 з строком дії з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року включно. У відповідності до умов договору (п.2.1) предметом договору є торговельне місце № 695, загальною площею 2,72 кв.м., що розташоване на Привокзальному ринку за адресою: місто Ковель, бульвар Лесі Українки, яке надається орендодавцем у тимчасове платне користування орендареві для розміщення об`єкта торгівлі (малої архітектурної форми, яка не є власністю орендодавця) для провадження торговельної діяльності. Згідно п.3.1договору сторонивизначили,що вступорендаря укористування торговельниммісцем настає01січня 2021року таз цьогодня торговельнемісце вважаєтьсяпереданим вкористування орендарю.Згідно п.8.1внаслідок продовженнякористування відповідачемторговельним місцемпісля закінченнястроку договорута відсутностізаперечень орендодавцящодо цього,договір міжсторонами продовживсяна тойже строкі натих самихумовах танаступні дванадцятьмісяців -з 01січня 2022року по31грудня 2022року таз 01січня 2023року по31грудня 2023року.За періодз 01січня 2021року поданий часвідповідач торговельнемісце використовуєбезперервно,за актомприйому-передачіорендодавцю йогоне повертав.Незважаючи на виконання позивачем умов договору, відповідач свої зобов`язання по договору перед позивачем не виконав, внаслідок чого у відповідача перед позивачем виник борг, сума якого заявлена до стягнення.
Стислий виклад заперечень відповідача.
Відзиву на позовну заяву відповідачем не подано.
Рух справи в суді.
Позовна заява подано до суду 07 липня 2023.
12 липня 2023 до відділу обліку, розподілу та приватизації житла виконавчого комітету Ковельської міської ради про реєстрацію місця проживання УДМС у Волинській області скеровано запит про місце реєстрації відповідача.
17.07.2023 отримано повідомлення про реєстрацію відповідача ОСОБА_1 .
Ухвалою судді від 18.07.2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено судове засідання. Одночасно, відповідачу надано строк для подачі відзиву на позовну заяву.
Позиція учасників судового розгляду.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, письмово клопотав про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, щодо ухвалення заочного рішення не заперечив.
Відповідач в силу вимог ст. 128 ЦПК України, була належним чином повідомленим про дату, час та місце судового засідання; в судове засідання не з`явився без повідомлення причин.
Суд ухвалив провести заочний розгляд справи, що відповідає вимогамст. 280 ЦПК України.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, тому, відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
31.12.2020 між ТОВ «Ковельський госпрозрахунковий ринок» (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди торговельного місця за № 695 з строком дії з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року включно.
Цим же договором встановлено, що якщо орендар продовжує користуватися торговельним місцем після закінчення дії Договору та відсутності заперечень орендодавця щодо цього, договір між сторонами продовжився на той же строк і на тих самих умовах та наступні дванадцять місяців - з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року та з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року.
Відповідно до п.2.1. договору оренди, предметом договору є торговельне місце № 695, загальною площею 2,72 кв.м., що розташоване на Привокзальному ринку за адресою: місто Ковель, бульвар Лесі Українки, яке надається орендодавцем у тимчасове платне користування орендареві для розміщення об`єкта торгівлі (малої архітектурної форми, яка не є власністю орендодавця) для провадження торговельної діяльності.
Згідно п.3.1 договору сторони визначили, що вступ орендаря у користування торговельним місцем настає 01 січня 2021 року та з цього дня торговельне місце вважається переданим в користування орендарю.
Після закінчення строку оренди, передбаченого Договором відповідач ОСОБА_1 продовжує використовувати передане йому ТОВ «Ковельський госпрозрахунковий ринок» в користування (оренду) торговельне місце №, загальною площею 2,72 кв.м., що підтверджується актом обстеження торговельного місця від 06 липня 2023 року.
Пунктом 4.1 договору оренди визначено, що розмір орендної плати за торговельне місце складає 214,88 грн. намісяць.
Згідно з пунктом 6.2.2. Договору, орендар зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату за користування торговельним місцем.
Згідно довідки ТОВ «Ковельський госпрозрахунковий ринок» №689 від 06.07.2023 та за розрахунком ТОВ «Ковельський госпрозрахунковий ринок» сума боргу по орендній платі ОСОБА_1 за Договором оренди торгівельного місця №695 від 31.12.2020 за період з 01.01.2021 по 20.06.2023 становить 4466,10 грн. без урахування нарахованих штрафних санкцій
Пунктами 7.2, 7.3 договору оренди визначено, що за порушення строків сплати платежів, передбачених розділом 4 договору, орендар сплачує неустойку у вигляді пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен календарний день прострочення. У випадку несплати Орендарем без поважних причин орендної плати та пені до закінчення розрахункового місяця, з першого числа наступного місяця, що слідує за розрахунковим Орендарю нараховується штраф у розмірі 20% від суми боргу. З першого числа другого місяця, який слідує за розрахунковим Орендарю нараховується штраф у розмірі 50 % від суми боргу.
За розрахунком ТОВ «Ковельський госпрозрахунковий ринок» сума штрафу за порушення умов Договору оренди торгівельного місця №695 від 31.12.2020 нарахована орендарю ОСОБА_1 в розмірі 795,02 грн.
Згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, фізична особа підприємець ОСОБА_1 припинив підприємницьку діяльність як фізична особа підприємець 12.02.2019 року.
Висновки суду та мотиви прийнятого рішення.
Позов підлягає до часткового задоволенню з огляду на наступне.
Згідно з пунктом 14 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 №3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ», оскільки у разі припинення діяльності фізичної особи як суб`єкта господарювання відповідно до пункту 6 частини першої статті 80ГПКпровадження у господарській справі припиняється, то з часу державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця в порядку, встановленомуЗаконом України від 15 травня 2003 року № 755-IV"Продержавну реєстраціююридичних осібта фізичнихосіб -підприємців",спори заучастю такоїфізичної особи-підприємця,у томучислі пов`язаніз підприємницькоюдіяльністю,що здійснюваласяним раніше,належить розглядатив порядкуцивільного судочинства,за виняткомвипадків,коли провадженняу відповіднихсправах булопорушено угосподарському судідо настаннятаких обставин,оскільки зазагальним правиломгромадянин-підприємецьвідповідає засвоїми зобов`язанняминалежним йомумайном іпісля припиненнясвоєї підприємницькоїдіяльності.Після припиненняпровадження угосподарській справіз підстави,наведеної вище,спори заучастю такихосіб підлягаютьрозгляду впорядку цивільногосудочинства.
В судовому засіданні встановлено, що фізична особа підприємець ОСОБА_1 припинив підприємницьку діяльність як фізична особа підприємець 12 лютого 2019 року. Враховуючи, що станом на 31.12.2020 (дата укладення Договору оренди торговельного місця) та протягом строку дії даного договору відповідач не мав статусу суб`єкта господарювання, даний позов підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно з частиною першою статті 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язаний вчинити та користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші, тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, установлених статтею 11 ЦК України.
Відповідно до частини першої статті 52 ЦК України фізична особа - підприємець відповідає за зобов`язаннями, пов`язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.
Відповідно до статті 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з частиною першою статті 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами, а статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
Відповідно до статті 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до частини першої статті 764 ЦК України, якщо наймач продовжує володіти та/або користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
В ході судового розгляду справи встановлено, що після закінчення строку оренди, передбаченого Договором (після 31 грудня 2021 року) відповідач ОСОБА_1 продовжує використовувати передане йому ТОВ «Ковельський госпрозрахунковий ринок» в користування (оренду) торговельне місце №695, а тому за відсутністю заперечень наймодавця протягом одного місяця договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором, тобто на 12 місяців з 01.01.2022 до 31.12.2022 та з 01.06.2023 по 31.12.2023 відповідно.
Статтею 762 ЦК України визначено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Відтак, враховуючи невиконання відповідачем умов договору, в нього виникла заборгованість з орендної плати, яка складає 4466,40 грн. та підлягає стягненню з останнього на користь позивача.
У той же час, позовні вимоги про стягнення штрафу в розмірі 795,02грн.до задоволення не підлягають з огляду на таке.
Так, як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Ковельський госпрозрахунковий ринок» звернулося до суду з даним позовом 07 липня 2023.
В Україні Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який було затверджено Законом України 2102-IX від 24 лютого 2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан, який у подальшому продовжувався Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», та який діє до цього часу.
Відповідно до п.18 Прикінцевих та перехідних положеньЦК Україниуперіод дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов`язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від відповідальності, визначеної статтею625 цього Кодексу, а також від обов`язку сплати на користь кредитодавця (позикодавця) неустойки (штрафу, пені) за таке прострочення. Установити, що неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена відповідними договорами, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за такими договорами, підлягають списанню кредитодавцем (позикодавцем).
Відтак, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовна вимога щодо стягнення штрафу не підлягає задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат.
Відповідно дост.141 ЦПКсудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Понесені позивачем і документально підтверджені судові витрати у розмірі 2278,43 грн. підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст.10,12,77,78,141, 247, 263,265,268,280-282 ЦПК України, стт.ст. 526, 530, 536, 525, 629 610-612, 623 ЦК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ковельський госпрозрахунковий ринок» заборгованості по сплаті платежів за оренду торговельного місця у розмірі 4466,40 ( чотири тисячі чотириста шістдесят шість грн.40 коп.).
У решті позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ковельський госпрозрахунковий ринок» судовий збір у розмірі 2278,43 ( дві тисячі двісті сімдесят вісім грн. 43 коп.).
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складання.
Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення рішення може бути оскаржене відповідачем безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення може бути оскаржене позивачем безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повне найменування сторін:
позивач -Товариство з обмеженою відповідальністю «Ковельський госпрозрахунковий ринок», Волинська область, місто Ковель, вулиця Брестська, 2, код ЄДРПОУ: 01557420;
відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Повний текст рішення складено та підписано без його проголошення18.10.2023.
Головуючий: В`ячеслав Лесик
Суд | Ковельський міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2023 |
Оприлюднено | 20.10.2023 |
Номер документу | 114259361 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди |
Цивільне
Ковельський міськрайонний суд Волинської області
Лесик В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні