Ухвала
від 18.10.2023 по справі 295/7600/23
БОГУНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЖИТОМИРА

Справа №295/7600/23

Категорія 75

2/295/2079/23

У х в а л а

(про закриття провадження у справі)

18.10.2023 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира у складі :

головуючого судді Єригіна І.М.

секретаря судових засідань Барашивець Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про закриття повадження у спрві та заяву про призупинення провадження провадження у справі подані у дагій цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Філії «Коростенського лісомисливського господарства» Державного спеціалізованого господарського підпиємства «Ліси України» про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

14.06.2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати наказу про звільнення, поновити на роботі, стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу, стягнути моральну шкоду.

Ухвалою суду від 15.08.2023 року у даній цивільній справі було відкрито спрощене провадження.

Втім, 17.10.2023 року до суду надійшла письмова заява адвоката Давиденко Н.В., що діє в інтересах ОСОБА_2 , в якій остання повідомила, що позивач ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому просить суд зупинити провадження у справі на підставі п.1 ч. 1 ст. 251 ЦПК України до моменту залучення до участі у справі правонаступника позивача.

Також на електронну адресу суду 17.10.2023 року надійшло клопотання представника відповідача ОСОБА_3 про закриття провадження у справі на підставі п.7 ч.1 ст.255 ЦПК України у зв`язку зі смертю позивача.

В судове засідання учасники не з`явились, належним чином повідомлені про розгляд справи.

Дослідивши матеріали справі, суд дійшов наступного.

14.06.2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним вище позовом.

Увалою суду 15.08.2023 року у справі відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження.

Після цього, а саме 17.10.2023 року, суду стало відомо, що ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується даними копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 11.08.2023 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Житомирі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (відповідний актовий запис № 2606 від 11.08.2023).

При вирішенні питання щодо призупиненя провадження у справі, а також питання щодо закриття провадження у справі, суд виходить із наступного.

Відповідно до статті 25 ЦК України здатність мати цивільні права та обов`язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження. Цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

У статті 26 ЦК України визначено, що усі фізичні особи є рівними у здатності мати цивільні права та обов`язки. Фізична особа має усі особисті немайнові права, встановлені Конституцією України та цим Кодексом. Фізична особа здатна мати усі майнові права, що встановлені цим Кодексом, іншим законом. Фізична особа здатна мати інші цивільні права, що не встановлені Конституцією України, цим Кодексом, іншим законом, якщо вони не суперечать закону та моральним засадам суспільства. Фізична особа здатна мати обов`язки як учасник цивільних відносин.

Відповідно до частини першої статі 42 ЦПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи.

У статті 46 ЦПК України визначено, що здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи.

Частиною першою статті 47 ЦПК України передбачено, що здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.

Сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач (частина перша стаття 48 ЦПК України).

Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.

Згідно з частиною першою статті 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

Отже, процесуальне правонаступництво, у справах де таке правонаступництво допускається, у разі смерті фізичної особи можливе в порядку статті 55 ЦПК України шляхом залучення правонаступника, однак лише за умови, що смерть особи сталася після набуття нею статусу сторони у справі, тобто після відкриття провадження у справі.

Суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства (пункт 1 частини першої статті 255 ЦПК України).

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 05 квітня 2021 року у справі № 200/21020/15-ц (провадження № 61-9921св19) зазначено:

«ЦПК України не містить норм, які б передбачали можливість здійснення провадження у справах щодо осіб, які померли до відкриття провадження у справі.

У позовному провадженні процесуальне правонаступництво відбувається в тих випадках, коли права або обов`язки одного із суб`єктів спірного матеріального правовідношення в силу тих або інших причин переходять до іншої особи, яка не брала участі у цьому процесі.

Отже, процесуальне правонаступництво тісно пов`язане з матеріальним, оскільки процесуальне правонаступництво передбачає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві. При цьому, незалежно від підстав матеріального правонаступництва, процесуальне правонаступництво допускається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні.

Таким чином, процесуальне правонаступництво у разі смерті фізичної особи в порядку статті 37 ЦПК України 2004 року можливе шляхом залучення правонаступника померлої сторони (учасника) та лише за умови, що смерть фізичної особи настала після звернення позивача до суду та відкриття провадження у справі, адже залучення правонаступників особи, яка померла до відкриття провадження у справі, суперечить принципам цивільного судочинства, є порушенням прав, свобод та інтересів третіх осіб».

Аналогічні висновки наведені у постанові Верховного суду від 30.06.2023 року у справі № 681/1267/22.

За таких обставин, встановивши, що позивач помер до дня відкриття провадження у справі (06.08.2023 року), і на момент смерті ОСОБА_1 не набув статусу учасника справи, суд дійшов висновку, що заява про призупинення провадження у справі задоволенню не підлягає, а клопотання представника відповідача ОСОБА_3 про закриття провадження у справі є обгрунтованим та підлягає задоволенню.

З огляду на вищевикладене, суд вважає можливим закрити провадження у справі на підставі статті 255 ЦПК України.

Керуючись наведеним, ст.ст.255, 256, 260, 261, 268, 353, 354 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання представника відповідача ОСОБА_3 , задовольнити.

Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Філії «Коростенського лісомисливського господарства» Державного спеціалізованого господарського підпиємства «Ліси України» про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо учасниками справи не буде подано апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя І.М. Єригіна

СудБогунський районний суд м. Житомира
Дата ухвалення рішення18.10.2023
Оприлюднено20.10.2023
Номер документу114259618
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —295/7600/23

Ухвала від 18.10.2023

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Єригіна І. М.

Ухвала від 15.08.2023

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Єригіна І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні