ЄУН 387/1685/23
Номер провадження 2-з/387/11/23
У Х В А Л А
18 жовтня 2023 року смт Добровеличківка
Суддя Добровеличківського районного суду Кіровоградської області Майстер І. П.
розглянувши заяву представника заявника Коротченко Олександра Олександровича в інтересах ОСОБА_1 про забезпечення позову до подання позовної заяви,-
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся представника заявника Коротченко Олександра Олександровича в інтересах ОСОБА_1 про забезпечення позову до подання позовної заяви.
Представник заявника ОСОБА_2 , який представляє інтереси ОСОБА_1 , подав заяву про забезпечення позову шляхом заборони Добровеличківській селищній раді ( ідентифікаційний код юридичної особи 04365922, Кіровоградська область Новоукраїнський район смт Добровеличківка вул. Незалежності,112) вчиняти будь-які дії та приймати рішення щодо розпорядження (в тому числі, але не виключено: про включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу права на них на земельних торгах, про здійснення поділу земельної ділянки, про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою, про передачу у власність, про передачу в оренду чи постійне користування, про продаж прав на земельних торгах, про зміну її конфігурацію, про зміну цільового призначення, про зміну складу угідь, про зміну кадастрового номера), земельною ділянкою з кадастровим номером: 3521755100:02:000:9009, площа 89, 5847 га, в тому числі 89,5847 га ріллі, цільове призначенння: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місце знаходження: Кіровоградська область, Добровеличківський район, Добровеличківська селищна рада. Заборонити державним реєстратором речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень вчиняти будь-які дії, спрямовані на реєстрацію права власності та інших речових прав щодо земельної ділянки з кадастровим номером: 3521755100:02:000:9009, площа 89, 5847 га, в тому числі 89,5847 га ріллі, цільове призначенння: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місце знаходження: Кіровоградська область, Добровеличківський район, Добровеличківська селищна рада, у тому числі реєстрацію припинення права оренди зазначеної земельної ділянки ОСОБА_1 та реєстрації прав власності чи іншого речового права щодо зазначеної земельної ділянки за іншими особами. Заборонити державним кадастровим реєстраторам відділу №3 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області ( 27100, Кіровоградська область м.Новоукраїнка вул.Покровська,70) вчиняти будь-які дії, спрямовані на розпорядження, зміну цільового призначення та складу угідь, зміну конфігурації та меж, зміну кадастрових номерів, поділ чи об`єднання земельної ділянки з кадастровим номером: 3521755100:02:000:9009, площа 89, 5847 га, в тому числі 89,5847 га ріллі, цільове призначенння: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місце знаходження: Кіровоградська область, Добровеличківський район, Добровеличківська селищна рада
Заява мотивована тим, що позивачем планується подання позову про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі, зареєстрованого у Добровеличківському відділі Кіровоградської регіональної філії ДП "Центр дрежавного земельного кадастру" за №16 від 16.10.2006, зі змінами внесеними додатковою угодою від 17.11.2016, про що внесені відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 15.08.2017, Номер запису про інше речове право :21932614 у редакції, що буде викладена в прохальній частині позовної заяви. 16.10.2006 між Добровеличківською рДА та ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого орендодавець надав, а орендар приймав в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходилась на території Добровеличківської селищної ради, загальною площею 89,58 га у тому числі рілля -89,58 га. Договір було укладено на 5 років. На підставі розпорядження голови Добровеличківської РДА від 23.09.2011 №605-р та додаткової угоди договір оренди земельної ділянки було поновлено до 16.10.2016. 17.11.2016 договір оренди було поновлено на сім років до 16.10.2023. Згідно акту приймання передачі земельною ділянкою з кадастровим номером 3521755100:02:000:9009, площа 89, 5847 га, в тому числі 89,5847 га ріллі, цільове призначення : для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місце знаходження : Кіровоградська область, Добровеличківський район, Добровеличківська селищна рада була передана Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області до Добровеличківської селищної ради у комунальну власність.
Суд ознайомившись зі змістом заяви про забезпечення позову та із доданими документами доходить до таких висновків.
Згідно з ч.ч.1,2 ст.149 ЦПК України суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 150 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Положеннями ст.150 ЦПК України передбачено, що позов забезпечується: накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачеві і знаходяться у нього чи в інших осіб; забороною вчиняти певні дії; встановленням обов`язку вчинити певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору або здійснювати платежі, або передавати майно відповідачеві чи виконувати щодо нього інші зобов`язання; зупиненням продажу арештованого майна, якщо подано позов про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту;зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа, який оскаржується боржником у судовому порядку; передачею речі, яка є предметом спору, на зберігання іншим особам, які не мають інтересу в результаті вирішення спору;зупиненням митного оформлення товарів чи предметів;арештом морського судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги;іншими заходами, необхідними для забезпечення ефективного захисту або поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів, якщо такий захист або поновлення не забезпечуються заходами, зазначеними у пунктах 1-9 цієї частини.
Відповідно до ст.263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судом з`ясованота підтверджуєтьсяматеріалами справи,що представникпозивача звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 з заявою про забезпечення позову до подання позовної заяви.Фактично предметом спору по даній справі є земельна ділянка.
Підставами для вжиття заходів забезпечення позову є наявність обставин, які свідчать або дозволяють достовірно припустити, що невжиття цих заходів може утруднити чи зробити неможливим виконання майбутнього рішення суду.
Єдиною підставою для забезпечення позову має слугувати обґрунтоване припущення, що невжиття відповідних заходів забезпечення позову може утруднити або зробити неможливим виконання рішення суду у разі задоволення позову.
Відповідно до п.10 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосовування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову» від 22 грудня 2006 року №9 заходи забезпечення позову мають тимчасовий характер і діють до виконання рішення суду, яким закінчується розгляд справи. Забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог.
Під час вирішення питання щодо забезпечення позову, обґрунтованість позову не досліджується, адже питання обґрунтованості заявлених позовних вимог є предметом дослідження судом під час розгляду спору по суті і не вирішується ним під час розгляду клопотання про забезпечення позову.
При цьому забезпечення позову не повинно порушувати принципи змагальності і процесуального рівноправ`я сторін. Мета забезпечення позову це хоча і негайні, проте тимчасові заходи, направлені на недопущення утруднення чи неможливості виконання судового акту, а також перешкоджання спричинення значної шкоди позивачу.
Отже суд доходить до висновку, що невжиття заходів забезпечення позову може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів ОСОБА_1 .
Відповідно до частин 1 і 2 статті 149 ЦПК України, суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 150 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Частиною 3 статті 150 ЦПК України передбачено, що заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами.
З аналізу статей 150-153 ЦПК України можна дійти висновку, що забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання рішення суду у разі задоволення позовних вимог.
Інститут забезпечення позову являє собою сукупність встановлених законом заходів, що вживаються судом за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, якщо у них існують побоювання, що виконання ухваленого у справі рішення виявиться у майбутньому утрудненим чи неможливим.
Отже, умовою застосування заходів забезпечення позову є достатньо обґрунтоване припущення, що невжиття таких заходів може утруднити або унеможливити виконання рішення по суті позовних вимог. При цьому забезпечення позову спрямоване, перш за все, проти несумлінних дій відповідача, який може сховати майно, продати, знищити або знецінити його тощо.
Зазначена правова норма прямо визначає як форму і порядок звернення до суду із клопотанням про вжиття заходів забезпечення позову, так і підстави для його забезпечення.
Види забезпечення позову застосовуються для того, щоб гарантувати виконання можливого рішення суду, а таке рішення може бути постановлено тільки у відповідно до заявлених позовних вимог. Заходи забезпечення позову повинні застосовуватись лише у разі необхідності та бути співмірними із заявленими вимогами, оскільки безпідставне забезпечення позову може привести до порушення прав і законних інтересів інших осіб.
При цьому, при вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не учасниками даного судового процесу.
Як роз`яснено в п. 1, п. 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову» від 22.12.2006 року № 9, єдиною підставою для забезпечення позову є відповідне клопотання у формі мотивованої заяви будь-якої з осіб, котрі беруть участь у справі. Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір і існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову, з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
Достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного виду забезпечення позову. Про такі обставини може свідчити вчинення відповідачем дій, спрямованих на ухилення від виконання зобов`язання після пред`явлення вимоги чи подання позову до суду. Саме лише посилання в заяві на потенційну можливість ухилення відповідача від виконання судового рішення без наведення відповідного обґрунтування не є достатньою підставою для задоволення відповідної заяви.
Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 лютого 2020 року у справі № 381/4019/18.
Як вбачається з матеріалів цивільної справи, предметом спору є переважне право на поновлення договору оренди землі, строк дії якого сплив 16.10.2023, а тому невжиття заходів забезпечення позову може призвести до виникнення труднощів у його виконанні.
Оскільки спір виник стосовно права на оренду земельної ділянки, то співмірними заходами забезпечення позову із заявленими ОСОБА_1 вимогами, та такими, що відповідають засадам справедливості і розумності та можуть забезпечити ефективне поновлення прав позивача, у разі ухвалення сприятливого рішення є заборона органам державної реєстрації прав на нерухоме майно, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, державним реєстраторам органів місцевого самоврядування, нотаріусам та будь-яким іншим особам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно вчиняти реєстраційні дії щодо реєстрації права оренди на земельну ділянку площею 89, 5847 га, кадастровий номер 3521755100:02:000:9009.
При цьому прохання заяви про заборону державним реєстраторам речових прав на нерухоме майно вчиняти будь-які дії щодо реєстрації вказаної земельної ділянки заявлені не до учасників справи та поза межами вимог, викладених в заяві, а тому задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 151-153, 260 ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Заяву представника заявника Коротченко Олександра Олександровича в інтересах ОСОБА_1 про забезпечення позову до подання позовної заяви задовольнити частково.
Заборонити органам державної реєстрації прав на нерухоме майно, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, державним реєстраторам органів місцевого самоврядування, нотаріусам та будь-яким іншим особам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно у вчиненні реєстраційних дій щодо реєстрації права оренди (суборенди) земельної ділянки, площею 89, 5847 га, кадастровий номер 3521755100:02:000:9009, власником якої є Добровеличківська селищна рада ( ідентифікаційний код юридичної особи 04365922, Кіровоградська область Новоукраїнський район смт Добровеличківка вул. Незалежності,112).
В іншій частині заяви про забезпечення позову відмовити.
Ухвала суду про забезпечення позову є виконавчим документом та підлягає негайному виконанню із дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Особи, винні в невиконанні ухвали про забезпечення позову, несуть відповідальність, встановлену законом.
Строк пред`явлення ухвали до виконання становить три роки та обчислюється із наступного дня після її прийняття.
Роз`яснити заявнику ОСОБА_1 , що відповідно до ч. 4 ст. 152 ЦПК України у разі подання заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви заявник повинен пред`явити позов протягом десяти днів, якщо інші строки не встановлено законом, з дня постановлення ухвали про забезпечення позову.
Відомості відповідно до ч.1ст.157 ЦПК України та Закону України "Про виконавче провадження":
заявник ( позивача): ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець смт Добровеличківка Добровеличківського району Кіровоградської області, жителя АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ;
особа, яка може набути статус іншого учасника справи (відповідач): Добровеличківська селищна рада Кіровоградської області (ідентифікаційний код юридичної особи 04365922, Кіровоградська область смт Добровеличківка вулиця Незалежності,112);
Копію ухвали для негайного виконання направити державному реєстратору Добровеличківської селищної ради, Добровеличківській селищній раді.
Ухвала вступає в законну силу негайно.
Ухвала суду може бути оскаржена безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з моменту її складання.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя
Добровеличківського районного суду
Кіровоградської області Майстер І. П.
Суд | Добровеличківський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2023 |
Оприлюднено | 20.10.2023 |
Номер документу | 114271977 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів |
Цивільне
Добровеличківський районний суд Кіровоградської області
Майстер І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні