Рішення
від 18.10.2023 по справі 904/4245/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.10.2023м. ДніпроСправа № 904/4245/23Господарський суд Дніпропетровської області (склад суду - суддя Золотарьова Я.С. , розглянувши матеріали позовної заяви

за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Київ в особі Виробничого підрозділу "Донецьке регіональне відділення "Енергозбут" філії "Енергозбут" Акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Покровськ, Донецька обл.

до Комунального підприємства "Попаснянський районний водоканал", м. Новомосковськ, Дніпропетровська обл.

про стягнення заборгованості у розмірі 828 088,52 грн

Без участі представників сторін.

ПРОЦЕДУРА

Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Виробничого підрозділу "Донецьке регіональне відділення "Енергозбут" філії "Енергозбут" Акціонерного товариства "Українська залізниця" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Комунального підприємства "Попаснянський районний водоканал" і просить суд стягнути заборгованість у розмірі 828 088,52 грн, з яких: 97 843,38 грн - за надані послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, 498 415,85 грн - за надані послуги з розподілу електричної енергії, 30 497,57 грн - 3% річних, 201 331,72 грн - інфляційні втрати та судові витрати.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №ЕЕЦ20010403999992843/00169 від 22.05.2020 в частині порушення строків оплати наданих послуг.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 14.08.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 14.08.2023 відповідач отримав 29.08.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 4930023325995. Відзив на позов не надав.

Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Так, справа розглядається за наявними в ній матеріалами, визнаними судом достатніми, в порядку статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан.

Судова система не припиняє працювати, але значна кількість повітряних тривог, відключення електроенергії, відсутність фінансування на поштові відправлення, призводить до збільшення часу розгляду судових справ.

Судом враховано, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Відповідно до частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Згідно частини 1 статті 4 Господарського процесуального кодексу України, статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення від 07.07.1989 Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

При цьому, згідно з практикою Європейського суду з прав людини щодо тлумачення положення "розумний строк" вбачається, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ. Критеріями оцінки розумності строку є, зокрема складність справи та поведінка заявників.

З огляду на викладене, з метою дотримання принципів господарського судочинства, суд розглянув справу в межах розумного строку.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, відповідно до статті 233 Господарського процесуального кодексу України, суд прийняв рішення по справі у нарадчій кімнаті.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №ЕЕЦ20010403999992843/00169 від 22.05.2020 в частині порушення строків оплати наданих послуг.

Через порушення Відповідачем умов Договору про порядок проведення оплати наданих послуг, вимог п.п.2 п.5.5.5 ПРРЕЕ, борг Відповідача станом на 15.06.2023 становить за надані послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії 97 843, 38 грн та надані послуги з розподілу електричної енергії 422 348, 70 грн.

За прострочення виконання зобов`язання з оплати наданих позивачем нараховано відповідачу 3% річних у розмірі 30 497,57 грн та інфляційні витрати у розмірі 201 331,72 грн.

Позиція відповідача

Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ

Між Акціонерним товариством «Українська залізниця», за договором Оператор системи (надалі - Позивач), та Комунальною організацією (установою, закладом) Комунальним підприємством «Попаснянський районний водоканал», за договором Споживач (надалі - Відповідач), укладено Договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 22.05.2020 №ЕЕЦ 20010403999992843/00169 (надалі - Договір).

Між сторонами укладено додаткову угоду від 26.05.2020 №2, якою внесено зміни до назви Відповідача, з зазначенням назви «Комунальне підприємство «Попаснянський районний водоканал».

Цей договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (надалі -Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам (надалі - Споживач) як послуги Оператора системи. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком І до цього Договору (п.1.1 договору).

Умови Договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів (п.1.2 договору).

Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об`єктом, технічні параметри якого-фіксуються в Паспорті точки розподілу електричної енергії за об`єктом споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи (п.2.1 договору).

Відповідно до пункту 3.4 договору споживач, що не є побутовим, зобов`язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати постачальнику послуг комерційного обліку (оператору системи) звіт із показами засобів обліку за розрахунковий місяць (Додаток 11 до цього договору). При обладнанні комерційних засобів обліку засобами дистанційної передачі даних інформація про покази засобів обліку за розрахунковий місяць формується через канали дистанційного зв`язку.

Перевірка достовірності даних комерційних засобів обліку безпосередньо на місці їх встановлення забезпечується сторонами за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців, про що складається відповідний акт контрольного огляду засобу вимірювальної техніки.

У разі ненадання споживачем звіту з даними комерційних засобів обліку протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця та за відсутності переданої (зчитаної) з них інформації засобами дистанційної передачі даних, а також за відсутності контрольного огляду засобу комерційного обліку протягом розрахункового місяця обсяг спожитої (розподіленої) електричної енергії за розрахунковий місяць визначається розрахунковим шляхом за значенням середньодобового споживання попереднього розрахункового місяця.

Згідно з пунктом 5.1 договору його ціною є вартість послуг з розподілу (передачі) електричної енергії на об`єкт (об`єкти) споживача, зазначені в Паспорті точки (точок) розподілу електричної енергії за об`єктом споживача.

Тариф (ціна) на послуги з розподілу (передачі) електричної енергії та терміни оплати послуг зазначаються в Додатку 4 "Порядок розрахунків" (п. 5.3 договору).

Пунктом 5 Додатку 4 "Порядок розрахунків" до договору визначено, що споживач здійснює повну оплату вартості обсягу електричної енергії, заявленого на відповідний розрахунковий період, наступним чином:

попередня оплата здійснюється споживачем самостійно за 5 днів до початку розрахункового періоду з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться відповідно до фактичного обсягу розподіленої електричної енергії протягом відповідного розрахункового періоду, 100% від прогнозованих обсягів споживання електричної енергії на розрахунковий місяць;

остаточний розрахунок за розподілену електричну енергію та інші платежі згідно з умовами цього договору здійснюються споживачем на підставі отриманих у оператора системи розподілу рахунків протягом 5-ти операційних днів з дня їх отримання.

При остаточному розрахунку за розподілену електроенергію оператор системи розподілу враховує здійснену споживачем попередню оплату станом на кінець розрахункового періоду (п. 6 Додатку 4 "Порядок розрахунків" до договору).

Згідно з пунктом 8 Додатку 4 "Порядок розрахунків" до договору за підсумком місяця оператор системи розподілу надає споживачу:

- акт приймання-передачі наданих послуг з розподілу електричної енергії;

- акт про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії.

Оформлені належним чином акти споживач повертає оператору системи у п`ятиденний термін. У разі неповернення споживачем належно оформленого акта та за відсутності заперечень останній вважається підтвердженим.

Рахунки на оплату послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, пеню, інфляційні збитки, річні виписуються оператором системи розподілу окремо та надаються споживачу. Тривалість періоду для здійснення споживачем розрахунків за послуги з розподілу електричної енергії, із забезпечення перетікань реактивної електроенергії, пеню, інфляційні збитки, річні має не перевищувати 5 операційних днів з дня отримання рахунка (п. 9 Додатку 4 "Порядок розрахунків" до договору).

Додатком 10 до договору є договір про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, за умовами пункту 1.1 якого оператор системи надає послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії до електроустановок споживачів, що експлуатують електромагнітно незбалансовані установки з неефективним співвідношенням активної і реактивної потужності, а споживач вживає вичерпних технологічних заходів щодо забезпечення перетікань реактивної електричної енергії у своїх електричних мережах та/або здійснює оплату оператору системи за перетікання реактивної електричної енергії згідно з умовами цього договору та додатками до нього, що є його невід`ємними частинами.

Відповідно до умов пункту 4.4 договору про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії (Додаток 10 до договору) оплата послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії проводиться споживачем на підставі рахунка, виставленого оператором системи. Розрахунок плати за перетікання реактивної електричної енергії здійснюється відповідно до Методики обчислення плати та оформлюється згідно з порядком розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії.

Споживач зобов`язаний здійснити оплату рахунку, що надається йому оператором системи, у термін, що не перевищує 5 робочих днів з дня отримання.

Відповідачу було виписано та вручено його представнику за довіреністю рахунки за надані послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії від 30.07.2021 №992843/Р на суму 12 956,15 грн., від 31.08.2021 №992843/Р на суму 12 179,50 грн. від 29.09.2021 №992843/Р на суму 13 927,15 грн., від 31.10.2021 №992843/Р на суму 16 903,37 грн., від 30.11.2021 №992843/Р на суму 19 958,02 грн., від 29.12.2021 №992843/Р на суму 21 919,19 грн., а також рахунки за надані послуги з розподілу електричної енергії - від 31.08.2021 №992843 на суму 78 823,14 грн., від 29.09.2021 №992843 на суму 68 847,13 грн., від 31.10.2021 №992843 на суму 81 031,63 грн., від 30.11.2021 №992843 на суму 94 476,05 грн., від 29.12.2021 №992843 на суму 99 170,75 грн.

Також відповідачу було виписано та вручено рахунки від 30.11.2020 №992843 на суму 16 589,10 грн та від 30.12.2020 № 992843 на суму 59 478,05 грн.

Вищевказані рахунки підписані з боку позивача та відповідача, заперечень не мають.

На адресу Відповідача, Позивачем були направлені претензії від 02.02.2021 № ЕЕЦ-17/390, від 15.09.2021 №ЕЕЦ-17/3335, від 28.10.2021 №ЕЕЦ-17/4138, від 21.12.2021 №ЕЕЦ-17/4944 щодо необхідності сплати заборгованості.

На час прийняття рішення, доказів оплати послуг у повному обсязі сторонами до матеріалів справи не надано.

Відтак, несплачена відповідачем заборгованість за перетікання реактивної електричної енергії становить 97 843, 38 грн та за надані послуги з розподілу електричної енергії становить 422 348, 70 грн.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ

Щодо правовідносин сторін

Згідно постанови НКРЕКП від 08.11.2018 за №1395 - ПАТ «Українська залізниця» (код ЄДРПОУ 40075815) анульовано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії (передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами) та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, видані відповідно до постанови НКРЕКП від 19 лютого 2016 року № 213, та видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії з 01.01.2019 року.

У відповідності до преамбули Закону України «Про ринок електричної енергії» він визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

На даний час, взаємовідносини учасників ринку електричної енергії щодо виробництва, передачі, розподілу, купівлі-продажу, постачання електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам врегульовані, серед іншого, Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії (надалі - ПРРЕЕ), затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 (зі змінами та доповненнями). Закон України «Про ринок електричної енергії» зобов`язує розділення енергокомпаній за напрямками діяльності з генерації, постачання, розподілу, передачі електричної енергії.

Частиною 1 статті 901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до частини 1 статті 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

З огляду на наявний в матеріалах справи договір, між сторонами склались правовідносини надання послуг.

Щодо суми основного боргу

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

За змістом пункту 5 Додатку 4 "Порядок розрахунків" до договору та пункту 4.4 договору про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії (Додаток 10 до договору) відповідач повинен був здійснити остаточну оплату послуг з розподілу електричної енергії та оплату послуг з перетікання реактивної електричної енергії протягом 5 операційних (робочих) днів з дня отримання відповідного рахунку.

Матеріалами справи підтверджується, що рахунки, які були виставлені позивачем підписані з боку позивача та відповідача, заперечень не мають.

Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова вiд зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Станом на час розгляду справи доказів сплати заборгованості у повному обсязі від представників сторін не надійшло.

Перевіривши розрахунок наданий позивачем, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості за надані послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії 97 843, 38 грн та надані послуги з розподілу електричної енергії 422 348, 70 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо суми 3% річних та інфляційних втрат

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За прострочення виконання зобов`язання з оплати наданих позивачем нараховано відповідачу 3% річних за загальний період з 08.12.2020 до 15.06.2023 на суму 5 583, 86 грн та за період з 06.08.2021 по 15.06.2023 на суму 24 913, 71 грн, загалом - 30 497,57 грн та інфляційні витрати за період вересень 2021 січень 2022 року на суму 167 299, 02 грн та за грудень 2020 на суму 149,30грн та за період з січня 2021 по травень 2023 року на суму 33 857,49 грн, загалом 201 331, 72 грн.

Суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок, доходить висновку, що сума інфляційних втрат є неточною, але не перевищує позовних вимог, тому позовні вимоги позивача в частині стягнення 3% річних на суму 30 497, 57 грн та інфляційних втрат на суму 201 331, 72 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

СУДОВІ ВИТРАТИ

Згідно пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Тому судовий збір позивача у розмірі 12 421, 33 грн слід покласти на відповідача.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства "Попаснянський районний водоканал" (вул. Мітягіна О., буд.21А, Новомосковськ, Дніпропетровська область, 51200; ідентифікаційний код 38817874) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул. Єжі Ґедройця (Тверська), буд. 5, Київ, Південна Частина Києва, Київ, 03680; ідентифікаційний код 40075815), в особі Виробничого підрозділу "Донецьке регіональне відділення "Енергозбут" філії "Енергозбут" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул. Жилянська, 97, Київ 135, 01135; ідентифікаційний код 40150221) заборгованість у розмірі 97 843,38 грн - за надані послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, 498 415,85 грн - за надані послуги з розподілу електричної енергії, 30 497,57 грн - 3% річних, 201 331,72 грн - інфляційні втрати та судовий збір у розмірі 12 421, 33 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.

Суддя Я.С. Золотарьова

Дата ухвалення рішення18.10.2023
Оприлюднено23.10.2023
Номер документу114289611
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/4245/23

Судовий наказ від 13.11.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Золотарьова Яна Сергіївна

Рішення від 18.10.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Золотарьова Яна Сергіївна

Ухвала від 14.08.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Золотарьова Яна Сергіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні