Рішення
від 19.10.2023 по справі 167/974/23
РОЖИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 167/974/23

Номер провадження 2/167/310/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 жовтня 2023 року м. Рожище

Рожищенський районний суд Волинської області у складі:

головуючого судді Гармай І. Т.,

з участю секретаря судового засідання Панас О. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Рожищенського районного суду Волинської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Свій позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його баба ОСОБА_3 . Після смерті баби відкрилася спадщина на майно, а саме, на земельну ділянку, кадастровий номер 0724587001:04:000:0320, загальною площею 3,11 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Тихотинської сільської ради Рожищенського району Волинської області. 07 червня 2022 року на випадок своєї смерті спадкодавець ОСОБА_3 склала заповіт, згідно якого все належне їй майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося вона заповіла позивачу.

29 серпня 2023 року ним до Рожищенської державної нотаріальної контори подано заяву про прийняття спадщини після смерті баби ОСОБА_3 . Проте постановою про відмову увчиненні нотаріальної дії від 29 серпня 2023 року йому у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом відмовлено у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини.

Зазначає, що в передбачений законом строк не звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, оскільки постійно проживає у м. Києві разом з батьком та здійснює за ним догляд, оскільки він тяжко хворіє та проходить лікування. А також йому повідомили, що у зв`язку з воєнним станом строк для прийняття спадщини продовжено до десяти місяців, однак пізніше строк був знову зменшений до шести місяців.

Ураховуючи вищенаведене, просить суд визначити додатковий строк тривалістю один місяць для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою судді Рожищенського районного суду Волинської області від 08 вересня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначено 03 жовтня 2023 року о 13 год 30 хв. Витребувано у Рожищенської державної нотаріальної контори Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) інформаційну довідку зі Спадкового реєстру про наявність чи відсутність спадкової справи та виданих на їх підставі свідоцтв про право на спадщину до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Ухвалою Рожищенського районного суду Волинської області від 03 жовтня 2023 року підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті 19 жовтня 2023 року о 11 год 30 хв.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, 09 жовтня 2023 року на електронну адресу суду надіслав заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи у його відсутності, а також просив сплачений судовий збір залишити за ним.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, 03 жовтня 2023 року подала суду заяву про визнання позовних вимог та розгляд справи у її відсутності.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 223 Цивільного процесуального кодексу України (далі- ЦПК України), суд ухвалив розглядати справу за відсутності учасників справи.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом за відсутності учасників справи, які беруть участь у справі не здійснюється.

Дослідивши та оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні, вирішуючи справу, доходить такого висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 30 листопада 2022 року Рожищенською міською радою.

З копії Державного акта на право приватної власності на землю серії ВЛ №082453 встановлено, що спадкодавцю ОСОБА_3 на праві власності належать земельна ділянка, загальною площею 3,11 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 0724587001:04:000:0320, кадастровий номер 0724587001:04:000:0213, яка розташована на території Тихотинської сільської ради Рожищенського району Волинської області.

07 червня 2022 року старостою Переспівського старостинського округу Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області був посвідчений заповіт складений спадкодавцем ОСОБА_3 згідно якого все належне їй майно вона заповіла своєму внуку ОСОБА_1 .

Згідно довідки, виданої виконкомом Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області від 21 серпня 2023 року ОСОБА_3 до дня смерті постійно проживала і була зареєстрована в АДРЕСА_1 одна.

Факт родинних відносин спадкодавця ОСОБА_3 та позивача ОСОБА_1 , як баби та внука підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 01 листопада 1966 року сільською радою Любче Рожищенського району Волинської області та копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 16 вересня 1993 року відділом ЗАГС м. Ковель Волинської області.

Відповідно до копії свідоцтва про розірвання шлюбу 21 січня 2003 року батьки позивача ОСОБА_4 та ОСОБА_2 розірвали шлюб.

З копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААГ № 341362 батькові позивача ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено першу А групу інвалідності довічно. Зазначено, що непрацездатний, потребує постійного стороннього догляду.

Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 29 серпня 2023 року року № 436/02-31 державним нотаріусом Рожищенської державної нотаріальної контори Волинської області позивачу ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 баби ОСОБА_3 у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини.

У відповідності до Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 73941048 від 13 вересня 2023 року, відомості на спадкодавця ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у спадковому реєстрі відсутні.

Позивач, вказуючи на те, що пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, звернувся до суду з даним позовом, в якому просить захистити порушене право шляхом визначення йому додаткового строку для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Таким чином, між сторонами виникли правовідносини із спадкування, зокрема, щодо визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, які регулюються нормами права, що містяться в книзі 6 Цивільного кодексу України (далі ЦК України).

За загальним правилом про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Згідно з ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Разом з тим, відповідно до ст. 1 Першого протоколу доКонвенції про захист прав людини і основоположних свободкожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Предметом безпосереднього регулювання ст. 1 Першого протоколу доКонвенції про захист прав людини і основоположних свобод є втручання держави в право на мирне володіння майном, зокрема, й позбавлення особи права власності на майно шляхом його витребування на користь держави.

Звертаючись до суду із цим позовом, позивач покликається на те, що в передбачений законом строк не звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, оскільки постійно проживає у м. Києві разом з батьком та здійснює за ним догляд, оскільки він тяжко хворіє та проходить лікування. А також вважав, що у зв`язку з воєнним станом строк для прийняття спадщини продовжено до десяти місяців.

Аналіз наведених причин пропуску строку для прийняття спадщини та обставин справи в їх сукупності дає підстави для визнання таких причин в контексті положень ч. 3 ст. 1272 ЦК Україниповажними, оскільки вони унеможливили реалізацію нею передбаченого і гарантованого законом права на спадкування в межах встановленого шестимісячного строку для прийняття спадщини.

Із урахуванням досліджних доказів, приймаючи до уваги відсутність заперечень щодо задоволення позову зі сторони відповідача, відповідно до зазначених норм матеріального права, виходячи із характеру спірних правовідносин та обставин справи, суд доходить висновку, що пропущення позивачем строку для прийняття спадщини не має стати причиною усунення його від права спадкування, а відтак, про наявність передбачених законом правових підстав для задоволення позову і визначення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 один місяць після набрання рішенням законної сили.

На думку суду, визначений строк є достатнім для подання позивачем нотаріусу заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно клопотання ОСОБА_1 судовий збір необхідно залишити за позивачем.

Керуючись ст. 12, 81, 141, 206, 263-265 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 один місяць з дня набрання рішенням суду законної сили.

Сплачений судовий збір залишити за позивачем ОСОБА_1 .

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складення повного судового рішення 19 жовтня 2023 року.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Головуючий суддя І. Т. Гармай

СудРожищенський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення19.10.2023
Оприлюднено23.10.2023
Номер документу114292591
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —167/974/23

Рішення від 19.10.2023

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Гармай І. Т.

Ухвала від 03.10.2023

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Гармай І. Т.

Ухвала від 08.09.2023

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Гармай І. Т.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні