РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2023 рокусмт ПетровеСправа № 941/855/23 Провадження № 2/941/301/23
Петрівський районний суд Кіровоградської області
в складі: головуючого судді - Колесник С. І.
при секретарі - Проценко К.В.
з участю: представника позивачів ОСОБА_1
розглянувши увідкритому судовому засіданнів режимівідеоконференцзв`язкув смт. Петрове Олександрійського району Кіровоградської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , від імені яких діє ОСОБА_1 , до Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку на прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
Представник позивачів звернулась до суду мотивуючи це тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачів ОСОБА_4 , після смерті якого залишилося спадкове майно у вигляді земельних ділянок та житлового будинку, які останній заповів позивачам в рівних долях кожній, але вони не можуть оформити спадщину, так як пропустили встановлений законом строк для її прийняття, оскільки їм не було відомо, що на час дії воєнного стану строк подання заяви про прийняття спадщини був збільшений на 4 місяці, а не на 10 місяців як їм повідомлялось раніше, а тому представник позивачів просить визначити їм додатковий строк терміном два місяці для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_4 .
Представник позивачів в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, щодо задоволення позову заперечень не висловив.
Суд, заслухавши пояснення представника позивачів, дослідивши документи справи вважає, що позов слід задовольнити з слідуючих підстав.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачів - ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Петрівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) 01 листопада 2022 року (а.с.15).
Після його смерті відкрилася спадщина на земельні ділянки: № НОМЕР_2 , площею 7,3102 га, яка розташована на території Чечеліївської сільської ради, Петрівського району, Кіровоградської області та належить спадкодавцеві на підставі Державного Акту на право власності на земельну ділянку від 16 листопада 2012 року серія ЯК №453217, кадастровий номер 3524986600:02:000:0036, який виданий згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 01 квітня 2011 року за №528 Петрівського районного нотаріального округу Кіровоградської області, земельна ділянка № НОМЕР_3 , площею 7,31 га, яка розташована на території Чечеляської сільської ради, Петрівського району, Кіровоградської області та належить спадкодавцеві на підставі Державного Акту на право приватної власності на землю від 28 серпня 2002 року серія IV- КР №036561, кадастровий номер 3524986600:02:000:0037, виданого на підставі розпорядження голови Петрівської районної державної адміністрації від 17 червня 2002 року за №269-р, та на житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та належить спадкодавцеві на підставі Свідоцтва на право власності від 17 серпня 1992 року за №001 та технічного паспорту на будинок (а.с.16-23).
Відповідно до довідки Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області від 28 лютого 2023 року за №329 встановлено, що ОСОБА_4 проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; з ним на момент смерті ніхто не був зареєстрований (а.с.26).
Факт родинних відносин ОСОБА_2 і ОСОБА_3 з батьком підтверджується свідоцтвами про їх народження серії НОМЕР_4 від 22 травня 1982 року та серії НОМЕР_5 від 12 березня 1977 року, а також свідоцтвами про укладення ними шлюбу серії НОМЕР_6 від 07 вересня 1996 року та серії НОМЕР_7 від 30 листопада 2002 року (а.с.27-30).
Крім того за життя ОСОБА_4 склав заповіт, посвідчений 26 жовтня 2022 року старостою Петрівської селищної ради ОСОБА_5 , зареєстрований в реєстрі за № 4-32, відповідно до якого заповів все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що йому буде належати на день смерті і на що він за законом матиме право, своїм донькам ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в рівних долях кожній (а.с.24).
Таким чином позивачі є спадкоємцями як за законом так і за заповітом всього майна, належного спадкодавцю ОСОБА_4 .
Однак, в судовому засіданні встановлено, що в лютому 2023 року позивачі звернулися до Петрівської селищної ради, щоб отримати довідку про місце реєстрації їхнього батька для звернення до нотаріуса, отримавши яку, відразу ж звернулися до Петрівської державної нотаріальної контори, на що їм в усній формі повідомили, що строк на подання заяв на прийняття спадщини продовжений до 10 місяців, так як у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України 24 лютого 2022 року Президентом України був виданий Указ про введення в Україні воєнного стану і таким чином заяви на прийняття спадщини можна буде подати ближче до спливу 10 місяців після смерті батька, тобто десь на початку серпня 2023 року.
Тому заяви на прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_4 в Петрівській нотаріальній конторі в лютому 2023 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 подати не вдалося.
Так, як ОСОБА_4 зареєстрований в Олександрійському районі, то позивачі звернулись в червні 2023 року до Другої олександрійської державної нотаріальної контори з метою прийняття спадщини, але подати заяви на прийняття спадщини не змогли, оскільки нотаріус пояснила їм, що в законодавстві відбулися зміни і ними як спадкоємцями пропущений строк на прийняття спадщини, так як строк на прийняття спадщини знову рахується 6-місяців від смерті спадкодавця, а не 10 місяців, які були передбачені п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», де було передбачено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 (чотири) місяці, тому листом-роз`ясненням Другої олександрійської державної нотаріальної контори Кіровоградської області №518/02-31 від 23 червня 2023 року, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, так як вони пропустили встановлений законом строк для її прийняття (а.с.25).
Таким чином десятимісячний строк подання позивачами заяв про прийняття спадщини після смерті їхнього батька ОСОБА_4 сплинув билише 29серпня 2023року, до нотаріуса із заявами на прийняття спадщини ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися 23червня 2023року, тобто до спливу десятимісячного строку, який був передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року за №164, але вже з пропуском шестимісячного строку, який передбачений статтею 1270 ЦК України, тобто з незначним часовим проміжком менше ніж два місяці, а з позовом до суду звернулися 07 липня 2023 року, на підставі чого незначний часовий проміжок між закінченням строку прийняття спадщини та подачею позовної заяви про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є підставою для задоволення таких вимог (ВС/КЦС №681/203/17-ц від 17 жовтня 2018 року).
Згідно повідомлення державного нотаріуса Петрівської державної нотаріальної контори Кіровоградської області Каліушко О.Ю. №332/01-16 від 14 липня 2023 року, спадщина після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно алфавітних книг в нотаріальній конторі відсутня (а.с.37).
Відповідно до повідомлення приватного нотаріуса Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Каліушко Д.І. №322/01-16 від 17 липня 2023 року, після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа приватним нотаріусом не заводилась (а.с.38).
На підставі частини першоїстатті 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно з частиною першоюстатті 1269 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини першоїстатті 1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно частини третьоїстатті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила ч.3 ст. 1272ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
У відповідності з Постановою Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
У даній справі встановлено, що про зміну строку для подання заяви про прийняття спадщини позивачі дізнались при зверненні до Другої олександрійськоїдержавної нотаріальноїконтори Кіровоградськоїобласті лише в червні 2023 року, тобто після спливу шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Отже, враховуючи викладене суд приходить до висновку, що визначений ч.1 ст.1270 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини був пропущений позивачами з поважної причини, а саме в зв`язку з тим, що на час дії воєнного стану, строк подання заяви про прийняття спадщини був збільшений на 4 місяці, а тому ними пропущено незначний часовий проміжок між закінченням строку прийняття спадщини та подачею позовної заяви до суду.
При виришенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини необхідно ураховувати свободу заповіту та повагу до волі спадкодавця, як фундаментальний принцип спадкового права.
Зазначене узгоджується з правовим висновком Верховного Суду України, викладеним у постанові від 06 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17.
На підставі вищевикладеного, суд вважає за необхідне визнати поважною причину пропуску позивачами строку для подання заяви про прийняття спадщини та позов задовольнити в повному обсязі.
Вказані правовідносини регулюються ст.ст.1268, 1269,1270, 1272 ЦК України.
Керуючись ст. ст.263,264,265,268 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк терміном два місяці, для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилася після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визначити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк терміном два місяці, для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилася після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відрахування строку обчислювати з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після відмови у відкритті апеляційного провадження, повернення апеляційної скарги, залишення її без розгляду, ухвалення іншого рішення, яким закінчується апеляційне провадження.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Повний текст рішення складено 20 жовтня 2023 року.
Суддя С. І. Колесник
Суд | Петрівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2023 |
Оприлюднено | 23.10.2023 |
Номер документу | 114310653 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Петрівський районний суд Кіровоградської області
Колесник С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні