Рішення
від 20.10.2023 по справі 904/4665/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.10.2023м. ДніпроСправа № 904/4665/23

за позовом Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", м. Дніпро

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-проектна компанія "Полістрой", м. Дніпро

про стягнення 41 948,29 грн, -

Суддя Бажанова Ю.А.

Без виклику (повідомлення) учасників

СУТЬ СПОРУ:

Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом, в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-проектна компанія "Полістрой" на свою користь 40 549,14 грн заборгованості за спожиту активну електроенергію, 1 399,15 грн заборгованості за послуги з забезпечення перетікань реактивної електроенергії.

Судові витрати просить покласти на відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань за договором про постачання електричної енергії №11740-00 від 02.08.2017 в частині своєчасної та повної оплати електричної енергії та послуг послуги з забезпечення перетікань реактивної електроенергії за грудень 2018 року та січень 2019 року.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 30.08.2023 постановлено прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі, визнати справу малозначною та розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.

Копія ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 30.08.2023 у справі №904/4665/23 яка була направлена на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-проектна компанія "Полістрой", зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань повернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з відміткою «за закінчення терміну зберігання».

Відповідно до пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Верховного Суду від 18.03.2021 у справі № 911/3142/19, від 27.11.2019 у справі №913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі №24/260-23/52-б).

При цьому, до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

Так, ухвалою суду про відкриття провадження у даній справі, з урахуванням вимог частини 8 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, судом було запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву протягом 15-ти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, таким чином строк подання відзиву на позов є таким. що настав.

Судом також враховані Нормативи і нормативні строки пересилання поштових відправлень, затверджені наказом Міністерства інфраструктури України № 958 від 28.11.2013, на випадок направлення відповідачем відзиву на позовну заяву або клопотання до суду поштовим зв`язком.

Однак, строк на подання відзиву на позовну заяву, з урахуванням додаткового строку на поштовий перебіг, закінчився.

Будь-яких клопотань про продовження вказаного процесуального строку у порядку, передбаченому частиною 2 статті 119 Господарського процесуального кодексу України, до суду від відповідача не надходило; поважних причин пропуску вказаного строку суду також не повідомлено.

Згідно із частиною 1 статті 118 Господарського процесуального кодексу України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.

Слід також зауважити, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (частина 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України).

Господарський суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на надання відзиву на позовну заяву та вважає можливим розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

Враховуючи предмет та підстави позову у даній справи, суд дійшов до висновку, що матеріали справи містять достатньо документів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення, оскільки у відповідача було достатньо часу для подання як відзиву на позову заяву так і доказів погашення спірної заборгованості, у разі їх наявності, чого відповідачем зроблено не було, будь-яких заперечень чи відомостей щодо викладених у позовній заяві обставин відповідачем суду також не повідомлено.

Також, враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.

Таким чином, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів і заперечень.

Частиною 1 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Згідно із частиною 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондується із частиною 2 статті 178 цього Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.

Враховуючи, що відповідач не використав наданого законом права на подання відзиву на позов та доказів, а матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, господарський суд вважає за можливе розглянути справу в порядку частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України за наявними у ній матеріалами.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

ВСТАНОВИВ:

Між Публічним акціонерним товариством "ДТЕК Дніпрообленерго" (найменування якого в подальшому змінено на Акціонерне товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі") (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельно-проектна компанія "Полістрой" (Споживач), укладено договір про постачання електричної енергії № 11740-00 від 02.08.2017, відповідно до умов якого Постачальник продає електричну енергію споживачу у точці (точках) продажу електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 1116,0 кВт, величини якої по об`єктах споживача визначені додатком "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точка (точки) продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію визначена додатками "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" між Постачальником та Споживачем, та "Загальна схема електропостачання", які є невід`ємною частиною даного договору або інша межа обумовлена окремим додатком до договору.

Відповідно до пп. 2.3.2. договору Споживач зобов`язався дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановок Споживача "Перелік об`єктів споживача".

Згідно пункту 2.3.5 договору Споживач зобов`язаний оплачувати Постачальнику вартість електричної енергії та інші платежі згідно з умовами додатків "Порядок розрахунків" та "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії".

Під час виконання умов договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі ПКЕЕ) (пункт 2.1 договору).

Пунктом 4.2.3 договору передбачено, що споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електричної енергії, розраховану відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року №562 (далі - Методика), у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, пошкодження чи зрив пломб з засобів обліку, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, пошкодження відбитків тавр на цих пломбах; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.

Цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 15.06.2021 (пункт 9.8 договору).

Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (підпункт 9.8.1 договору).

За змістом Додатку 3 до договору "Порядок розрахунків" до договору визначений розрахунковий період, а саме з 29 числа попереднього календарного місяця по число поточного календарного місяця включно.

Відповідно до пункту 2 Додатку 3 "Порядок розрахунків" до договору, остаточний розрахунок за активну електроенергію, за надання послуг з перетікання реактивної електроенергії, згідно з умовами цього договору, здійснюється на рахунки Постачальника на підставі самостійно отриманих у Постачальника рахунків, протягом 10 операційних днів з дня їх отримання.

Додатком 12 до договору визначені порядок та умови користування Споживачем інтернет-сервісом "Особистий кабінет юридичного клієнта", який надає можливість підписувати документи у електронному вигляді, за допомогою ЕЦП .

Позивач, протягом розрахункових періодів грудень 2018 - січень 2019 (фактично протягом календарного грудня 2018 року), належним чином виконував свої зобов`язання з постачання електричної енергії Відповідачу, що підтверджується копіями актів про фіксацію показів приладів обліку Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-проектна компанія "Полістрой" станом на 29.11.2018, станом на 29.12.2018, та станом на 01.02.2019, підписаних за допомогою електронного цифрового підпису, повноважними представниками Постачальника і Споживача.

Після закінчення розрахункового періоду грудень 2018 року (з 29.11.2018 по 28.12.2018), з 29.12.2018 по 31.12.2018, Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельно-проектна компанія "Полістрой" продовжило споживати електричну енергію, що підтверджується розрахунком заборгованості за активну електроенергію, спожиту у періоді з 29.11.2018 по 31.12.2018, а також такими документами:

- акт 241/1599/12/1 прийняття - передавання товарної продукції за грудень 2018 року від 31.12.2018 про постачання Споживачу 15 461 кВт*год електроенергії вартістю 35 635,50 грн.;

- рахунок 241/1599/12/1 від 29.12.2018 за грудень 2018 року на суму 35 635,50 грн.;

- рахунок-розшифровка від 29.12.2018 за грудень 2018 року на суму 35 635,50 грн.;

- акт 241/1599/1/1 прийняття-передавання товарної продукції за січень 2018 року від 31.01.2019 про постачання Споживачу 2 249 кВт*год електроенергії вартістю 5 183,64 грн. (обсяг активної електроенергії, спожитої у період з 29.12.2018 по 31.12.2018);

- рахунок 241/1599/1/1 від 01.02.2019 за січень 2019 року на суму 5 183,64 грн.;

- рахунок-розшифровка від 01.02.2019 за січень 2019 року на суму 5 183,64 грн.

Документи підписані електронним цифровим підписом повноважних представників Сторін.

Вартість активної електроенергії спожитої у цей період, становить 40 819,14 грн.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельно-проектна компанія "Полістрой" в рахунок оплати за активну електроенергію, спожиту у грудні 2018, сплачено лише 270,00 грн.

Позивач зазначає, що станом на 15.08.2023 відповідачем не погашена заборгованість за спожиту активну електричну енергію, у зв`язку з чим, 18.08.2023 була направлена досудова претензія від 16.08.2023, вих. № 40288/1001, з повторним направленням актів прийняття - передавання товарної продукції та рахунків за спірний період. Направлення претензії підтверджується копією списку № 94 від 17.08.2023 та копією фіскального чеку АТ "Укрпошта" від 18.08.2023.

Відповідач не надав відповідь на вищевказану досудову претензію та не сплатив заборгованість за спожиту ним активну електроенергію у розмірі 40 549,14 грн.

Стосовно заборгованості за надані послуги з перетікання реактивної електроенергії.

Додатком 9 "Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії" до договору встановлений порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії.

Пунктом 14 Додатку 9 визначено, що за підсумками розрахункового періоду. Постачальник, за даними акту прийняття - передавання товарної продукції Споживача здійснює обчислення платежів і виписує Споживачу рахунок за перетікання реактивної електроенергії.

Кошти за перетікання реактивної електроенергії перераховуються споживачем на поточний рахунок постачальника протягом 10 операційних днів від дня отримання платіжних документів.

Позивач, протягом розрахункового періоду належним чином виконував свої зобов`язання з забезпечення перетікання реактивної електроенергії, що підтверджується розрахунком заборгованості за послугу, пов`язану з перетіканням реактивної електроенергії, а також такими документами:

- акт 241/1599/12/2 надання послуги з перетікання реактивної електричної енергії за грудень2018 року від 31.12.2018, вартість послуги становить 1 244,58 грн.;

- рахунок 241/1599/12/2 від 29.12.2018 за грудень 2018 року на суму 1 244,58 грн.;

- рахунок - розшифровка від 29.12.2018 за грудень 2018 року на суму 1 244,58 грн.;

- акт 241/1599/1/2 надання послуги з перетікання реактивної електричної енергії за січень 2019 року від 01.02.2019, вартість послуги становить 125,66 грн. (обсяг реактивної електроенергії, спожитої у період з 29.12.2018 по 31.12.2018);

- рахунок 241/1599/1/2 від 01.02.2019 за січень 2019 року на суму 125,66 грн.;

- рахунок-розшифровка від 01.02.2019 за січень 2019 року на суму 125,66 грн.

Документи підписані електронним цифровим підписом повноважних представників Сторін.

Вартість послуг з забезпечення перетікань реактивної електроенергії, наданих у цей розрахунковий період (фактично грудень 2018 року), становить 1 370,24 грн., що вбачається зі змісту розрахунку заборгованості за послугу, пов`язану з перетіканням реактивної електроенергії.

Позивач зазначає, що станом на 15.08.2023 Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельно-проектна компанія "Полістрой" не погашена заборгованість за надані послуги з забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, у зв`язку з чим, 21.08.2023 направлена досудова претензія від 17.08.2023, вих. №40288/1001, з направленням актів надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії та рахунків за спірний період. Направлення претензії на підтверджується копією опису поштового вкладення, копією накладної № 4910706843478, копією фіскального чека АТ "Укрпошта" від 21.08.2023.

Відповідач не надав відповідь на досудову претензію та не сплатив заборгованість за послуги з забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, у розмірі 1 370,42 грн., надані у грудні 2018 року.

З 01.01.2019 в Україні почав діяти новий ринок електричної енергії.

19.04.2018 набрала чинності постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" № 312 від 14.03.2018.

Укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється до "01" грудня 2018 року шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови (пункт 2 постанови НКРЕКП № 312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії").

Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заявці-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплатити за рахунками (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача протягом указаного в заявці-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладання договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь який обсяг електричної енергії (пункт 4 постанови НКРЕКП № 312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії").

Враховуючи, що у січні 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельно-проектна компанія "Полістрой" продовжило споживати електричну енергію, позивач вважає, що відповідач приєднався до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, і цей договір укладений між сторонами.

У Додатку 10 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії викладений Договір про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії.

Пунктом 1.1. Додатку № 10 визначено, що цей договір про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії (Договір на послуги з перетікань) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок обчислення плати за перетікання реактивної електричної енергії між Оператором системи розподілу та непобутовими споживачами (Споживач) та є додатком 10 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Договір на послуги з перетікань укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього Договору на послуги з перетікань згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Умови договору на послуги з перетікань розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2012 (ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів (пункт 1.2. Додатку № 10).

Оператор системи розподілу надає послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії до електроустановок споживачів, що експлуатують електромагнітно незбалансовані установки з неефективним співвідношенням активної і реактивної потужності, а Споживач вживає вичерпних технологічних заходів щодо компенсації перетікань реактивної електричної енергії у своїх електричних мережах та/або здійснює оплату-Оператору системи розподілу за перетікання реактивної-електричної енергії згідно з умовами цього Договору та додатками до нього, що є його невід`ємними частинами (пункт 2.1 Додатку № 10).

Оператор системи розподілу зобов`язується виконувати умови цього Договору на послуги з перетікань; надавати на території здійснення ліцензованої діяльності послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії до електроустановок споживачів (пункт 3.1 Додатку № 10).

Споживач зобов`язується виконувати умови цього договору на послуги з перетікань; здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії згідно з Порядком розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії (додаток до цього Договору на послуги з перетікань) (пункт 3.2 Додатку № 10).

У періоді січень 2019 року позивач виконував свої зобов`язання з надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за договором, що підтверджується:

- актом 241/1599/1/2 надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за січень 2019 від 31.01.2019, вартість наданої послуги становить 28,91 грн.

- рахунок 241 /1599/1 /2 від 3 1.01.2019 за січень 2019 року на суму 28,91 грн.;

- рахунок-розшифровка від 31.01.2019 за січень 2019 року на суму 28,91 грн.

Документи підписані електронним цифровим підписом повноважних представників Сторін.

Позивач зазначає, що станом на 15.08.2023 Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельно-проектна компанія "Полістрой" не погашена заборгованість за надані послуги з забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, у зв`язку з чим, 21.08.2023 направлена досудова претензія від 17.08.2023, вих. № 40288/1001, з направленням актів надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії та рахунків за спірний період. Направлення претензії підтверджується копією опису поштового вкладення, копією накладної № 0706843478, копією фіскального чека АТ "Укрпошта" від 21.08.2023.

Відповідач не надав відповідь на вказану досудову претензію та не сплатив заборгованість за послуги з забезпечення перетікань реактивної електричної енергії у розмірі 28,91 грн., надані у січні 2019 року.

Позивач посилається на несплату відповідачем 40 549,14 грн. заборгованості за спожиту активну електроенергію та 1 399,15 грн. заборгованості за послуги з забезпечення перетікань реактивної електроенергії, що і є причиною виникнення спору.

Предметом спору є стягнення з відповідача на користь позивача 40 549,14 грн. заборгованості за спожиту активну електроенергію та 1 399,15 грн. заборгованості за послуги з забезпечення перетікань реактивної електроенергії.

Предметом доказування у справі є обставини укладання договору договір про постачання електричної енергії № 11740-00 від 02.08.2017, строк його дії, строк оплати, докази оплати, наявність/відсутність заборгованості за спожиту активну електроенергію та за послуги з забезпечення перетікань реактивної електроенергії.

Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (частина 1 статті 193 Господарського кодексу України).

Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема є договори та інші правочини.

Згідно з частиною 1 статті 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утримуватися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Згідно зі статтею 714 Цивільного кодексу України та статті 275 Господарського кодексу України за договором постачання електричними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).

Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частини 7 статті 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач, якому електрична енергія постачається енергопостачальником, що здійснює підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, зобов`язаний оплачувати її вартість виключно коштами шляхом їх перерахування на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника.

Позивач просить стягнути з відповідача 40 549,14 грн. заборгованості за спожиту активну електроенергію та 1 399,15 грн. заборгованості за послуги з забезпечення перетікань реактивної електроенергії за грудень 2018 року та січень 2019 року.

Доказів сплати 40 549,14 грн. заборгованості за спожиту активну електроенергію та 1 399,15 грн. заборгованості за послуги з забезпечення перетікань реактивної електроенергії відповідач до суду не надав, доводи, наведені позивачем в обґрунтування позову не спростував.

При цьому, господарський суд враховує, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" №540-IX від 30.03.2020 було доповнено Розділ IX Прикінцеві та перехідні положення Цивільного кодексу України пунктом 12 такого змісту: "Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину".

Так, Всесвітня організація охорони здоров`я (ВООЗ) 11.03.2020 оголосила пандемію коронавірусу. Постановою Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 на усій території України установлено карантин з 12 березня 2020 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 №651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (статті 76-79 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене господарський суд дійшов до висновку про стягнення з відповідача на користь позивача 41 948,29 грн. (40 549,14 грн. заборгованості за спожиту активну електроенергію + 1 399,15 грн. заборгованості за послуги з забезпечення перетікань реактивної електроенергії).

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання позову покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-проектна компанія "Полістрой" про стягнення 41 948,29 грн задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-проектна компанія "Полістрой" (49006, м. Дніпро, вул. Юрія Савченка, буд. 107, ідентифікаційний код 40018799) на користь Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" (49107, м. Дніпро, шосе Запорізьке, будинок 22; ідентифікаційний код 23359034) 40 549,14 грн заборгованості за спожиту активну електроенергію, 1 399,15 грн заборгованості за послуги з забезпечення перетікань реактивної електроенергії, 2 684,00 грн. витрат по сплаті судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 20.10.2023

Суддя Ю.А. Бажанова

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення20.10.2023
Оприлюднено23.10.2023
Номер документу114317974
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —904/4665/23

Судовий наказ від 10.11.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бажанова Юлія Андріївна

Рішення від 20.10.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бажанова Юлія Андріївна

Ухвала від 30.08.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бажанова Юлія Андріївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні