Ухвала
від 19.10.2023 по справі 286/3675/23
ОВРУЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 286/3675/23

УХВАЛА

19 жовтня 2023 року

Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Гришковець А. Л. , розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Схід - Агротрейд», товариства з обмеженою відповідальністю «Врожай - Агро» про розірвання договорів оренди землі, скасування реєстрації договорів в реєстрі речових прав, припинення права користування земельними ділянками та повернення земельних ділянок» , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Схід - Агротрейд», товариства з обмеженою відповідальністю «Врожай - Агро» про розірвання договорів оренди землі, скасування реєстрації договорів в реєстрі речових прав, припинення права користування земельними ділянками та повернення земельних ділянок».

Під час вивчення матеріалів вказаної позовної заяви було встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам ст.ст. 175, 177 ЦПК України.

Так, відповідно до положень ст. 175 ЦПК України позовна заява серед іншого, повинна містити і повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти; зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них та виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України «Про судовий збір».

Пунктом 1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, справляється у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткових мінімумів для працездатних осіб, а за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою, справляється у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до п.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Розмір прожиткового мінімуму працездатних осіб становить з 01.01.2023 - 2684 грн., то відповідно розмір судового збору за подання позовної заяви немайнового характеру за одну вимогу становить 1073 грн. 60 коп..

Позовна заява містить чотири вимоги, дві вимоги майнового характеру та дві вимоги немайнового характеру.

Позивачем надано квитанцію про сплату судового збору в розмірі 2147 грн. 20 коп..

Вимоги про припинення права користування (оренди) відповідачами земельних ділянок та зобов`язання повернути земельні ділянки є матеріально-правовими вимогами, які мають вартісне, грошове вираження, що свідчить про їх майновий характер.

У постанові від 25.08.2020 у справі №910/13737/19 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що майновий позов (позовна вимога майнового характеру) - це вимога про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що підлягає грошовій оцінці.

Відповідно до п.3 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці.

Пунктом 2 ч.1 ст.176 ЦПК України передбачено, що ціна позову у позовах про визнання права власності на майно або його витребування визначається вартістю такого майна.

Пред`являючи позов з вимогою майнового характеру позивач не зазначив ціну позову, яка визначається дійсною вартістю нерухомого майна (спірних земельних ділянок) на день звернення до суду.

Ціна позову має важливе значення, насамперед, для правильного визначення судового збору, що підлягає сплаті під час звернення до суду.

У позовах про визнання права власності на майно, витребування або повернення майна як рухомих речей, так і нерухомості, - ціна позову визначається вартістю цього майна. При цьому тягар доказування вартості майна несе позивач.

Правове регулювання оцінки земель здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", законів України, інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.

Відповідно Закону України «Про оцінку земель» експертна грошова оцінка земельних ділянок - результат визначення вартості земельної ділянки та пов`язаних з нею прав оцінювачем (експертом з питань оцінки земельної ділянки) із застосуванням сукупності підходів, методів та оціночних процедур, що забезпечують збір та аналіз даних, проведення розрахунків і оформлення результатів у вигляді звіту.

Таким чином, позивач в позовній заяві має зазначити ціну позову, яка відповідає фактичній (ринковій) вартості спірного майна (земельних ділянок) на день звернення до суду, зазначивши в позовній заяві докази (нормативно грошову оцінку земельних ділянок), а також доплатити судовий збір у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Крім того, позивач при заявленні вимоги про розірвання договорів оренди землі не посилається в позовній заяві на них, як доказ, та не долучає їх до позову. Тобто, докази щодо безпосереднього предмету спору позивачем не зазначені, як не зазначено і їх місцезнаходження.

Виходячи з вищевикладеного, позовну заяву слід залишити без руху до виправлення вищевказаних недоліків, шляхом доопрацювання позовної заяви та долучення квитанції про сплату судового збору.

Керуючись ст.185 ЦПК України суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Схід - Агротрейд», товариства з обмеженою відповідальністю «Врожай - Агро» про розірвання договорів оренди землі, скасування реєстрації договорів в реєстрі речових прав, припинення права користування земельними ділянками та повернення земельних ділянок залишити без руху і надати позивачеві строк для виправлення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Ухвала оскарженню не підлягає.

СУДДЯ : А. Л. Гришковець

СудОвруцький районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення19.10.2023
Оприлюднено23.10.2023
Номер документу114325688
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо припинення права користування земельною ділянкою, з них

Судовий реєстр по справі —286/3675/23

Ухвала від 05.01.2024

Цивільне

Овруцький районний суд Житомирської області

Гришковець А. Л.

Ухвала від 19.10.2023

Цивільне

Овруцький районний суд Житомирської області

Гришковець А. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні