Справа № 597/1152/23
Провадження № 2/597/181/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" жовтня 2023 р. м.Заліщики
Заліщицький районний суд Тернопільської області у складі: суддя Васильченко В.В.; секретар Богдан В.М.; учасники провадження: представник позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , в інтересах якого діє представник адвокат Чудопалов Юрій Юрійович до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання права власності на майно в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 в інтересах якого діє представник адвокат Чудопалов Ю.Ю. звернувся до суду з цим позовом до ОСОБА_3 і ОСОБА_4 в якому зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого Торськівською сільською радою Заліщицького району Тернопільської області 05.03.2020 року та копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 .
З дня смерті ОСОБА_5 на його майно відкрилась спадщина, зокрема на 1/2 частки у праві власності на земельну ділянку площею 2,0789 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий № 6122088300:01:001:0006, яка передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Торськівської сільської ради Заліщицького району Тернопільської області, що підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №246490 та витягом з Інформацією з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта батька позивача.
За свого життя ОСОБА_5 заповіту не залишив, позивач є єдиним спадкоємцем після смерті свого батька, так як інші спадкоємці, а саме діти спадкоємця - відповідачі по справі спадщину у встановлений законом строк не прийняли, на момент смерті спадкодавця з ним не жили. Спадщину позивач прийняв у строки встановлені чинним законодавством України, як такий, що фактично вступив в управління спадковим майном відповідно до закону, оскільки був зареєстрований за однією адресою зі спадкодавцем та постійно проживав із ним до моменту його смерті.
Згідно відповіді Виконавчого комітету Заліщицької міської ради від 16.11.2022 позивач з 30.07.1999, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до інформації Виконавчого комітету Заліщицької міської ради від 24.05.2023 ОСОБА_5 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
У позивача відсутній оригінал правовстановлюючого документу на спадкову земельну ділянку, а чинним законодавством не передбачена можливість відновлення актів на право власності на земельну ділянку після смерті власника його спадкоємцями за умови, що свідоцтво про право на спадщину щодо цієї земельної ділянки не видано, а на підставі копії акту неможливо оформити спадщину.
Згідно п. 5.1 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.1999 при втраті (псуванні) державного акту на землю власнику або землекористувачу видається відповідний дублікат. Так як набуте за спадкуванням право власності позивачем не було оформлено, він не в змозі отримати дублікат державного акту про право власності на землю.
Окрім цього, позивач вважає, що перешкодою в оформленні прийняття спадщини є також і те, що згідно п. 7 глави 7 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Міністерством юстиції України 22.02.2012 №9296/5, у справах нотаріуса залишаються копії (фотокопії) державного акта на право власності на земельну ділянку - при посвідченні договору купівлі-продажу, міни, дарування, пожертви, довічного утримання (догляду), ренти, спадкового договору, а також при видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку. На оригіналі державного акту нотаріусом проставляється відповідна відмітка про перехід права власності на земельну ділянку до набувача чи спадкоємця.
З огляду на зазначене ОСОБА_2 просив визнати за ним право власності на 1/2 частки земельної ділянки загальною площею 2,0789 га, кадастровий номер 6122088300:01:001:0006, яка передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Торськівської сільської ради Заліщицького району Тернопільської області, в порядку спадкування за законом, після смерті батька ОСОБА_5 .
Ухвалою від 12.06.2023 відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 11.07.2023. Ухвалою суду від 11.07.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 01.08.2023. У зв`язку з перебуванням судді на лікарняному та у відпустці розгляд справи перенесено на 17.10.2023.
В судовому засіданні представник позивача адвокат Чудопалов Ю.Ю. заявлену вимогу підтримав, надав пояснення аналогічні до викладених у позові ОСОБА_2 . Відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на адресу суду надіслали заяви в яких просили справу розглядати у їх відсутність позов визнали.
Заслухавши пояснення учасників провадження, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд прийшов до такого висновку.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане Торськівською сільською радою Заліщицького району Тернопільської області 05.03.2020 року та копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 .
Після смерті ОСОБА_5 на його майно відкрилась спадщина, зокрема на 1/2 частки у праві власності на земельну ділянку площею 2,0789 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий № 6122088300:01:001:0006, яка передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Торськівської сільської ради Заліщицького району Тернопільської області, що підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №246490 та витягом з Інформацією з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта батька позивача.
За свого життя ОСОБА_5 заповіту не залишив, позивач є єдиним спадкоємцем після смерті свого батька, так як інші спадкоємці, а саме діти спадкоємця - відповідачі по справі спадщину у встановлений законом строк не прийняли, на момент смерті спадкодавця з ним не жили. Спадщину позивач прийняв у строки встановлені чинним законодавством України, як такий, що фактично вступив в управління спадковим майном відповідно до закону, оскільки був зареєстрований за однією адресою зі спадкодавцем та постійно проживав із ним до моменту його смерті.
Згідно відповіді Виконавчого комітету Заліщицької міської ради від 16.11.2022 позивач з 30.07.1999, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до інформації Виконавчого комітету Заліщицької міської ради від 24.05.2023 ОСОБА_5 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі ст.1217 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з ч.1 ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Положеннями ст.1261 цього ж Кодексу у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч.1 ст.1255 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Частиною 1ст.1297ЦК Українипередбачено,що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.
У пункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування» судам роз`яснено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. ВС вказав, що оскільки відсутня відмова нотаріуса у видачі свідоцтва і перешкод для його отримання немає, позов не підлягає задоволенню (постанова від 24.07.2019 у справі № 2-6322/04).
Суд є правозастосовчим органом та не може підміняти собою нотаріальний орган, приймати замість нього рішення чи давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції останнього.
Позивач не звертався до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини (в матеріалах справи відсутня постанова про відмову у вчиненні нотаріальних дій), а отже ним на час розгляду справи у суді не втрачена можливість отримати свідоцтво про право на спадщину в нотаріальній конторі, з огляду на що позовна вимоги про визнання за ОСОБА_2 права власності на земельну ділянку задоволенню не підлягає.
На підставі ст.16, 1216, 1221, 1258, 1262, 1264, 1268, 1297 ЦК України, керуючись ст.19, 133, 141, 158,263, 264, 265, 268, 280-28, 351, 352, 354, 353 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_2 , в інтересах якого діє представник адвокат Чудопалов Юрій Юрійович до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання права власності на майно в порядку спадкування, - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст.358 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано. Якщо буде подано апеляційну скаргу, рішення, якщо його не буде скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Ознайомитись з текстом судового рішенням в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.
Складання повного тексту судового рішення відкласти не більше як на десять днів з дня закінчення розгляду справи.
Відомості про учасників процесу:
Позивач: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 ;
Представник позивача: Чудопалов Юрій Юрійович, майдан Волі, 4/57, м. Тернопіль, 46001;
Відповідач 1: ОСОБА_3 , АДРЕСА_3 ;
Відповідач 2: ОСОБА_4 , адреса: АДРЕСА_4 .
Повний текст рішення складено 23.10.2023.
Суддя ВІТАЛІЙ ВАСИЛЬЧЕНКО
Суд | Заліщицький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2023 |
Оприлюднено | 24.10.2023 |
Номер документу | 114337058 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Заліщицький районний суд Тернопільської області
Васильченко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні