Рішення
від 23.10.2023 по справі 438/1348/23
БОРИСЛАВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 438/1348/23

Провадження 2/438/304/2023

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

23 жовтня 2023 року м. Борислав

Бориславський міський суд Львівської області у складі: головуючого судді Пантелєєва Д.Г., за участю секретаря судового засідання Дівчур В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бориславі в порядку загального позовного провадження справу за позовом адвоката Наминанік Оксани Степанівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 до Бориславської міської ради Львівської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи: приватний нотаріус Дрогобицького районного нотаріального округу Львівської області Василевич Оксана Романівна, Бориславська міська громадська організація Гаражне товариство «Сигнал» про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Наминанік О.С. звернулася до Бориславського міського суду Львівської області з позовом в інтересах ОСОБА_1 до Бориславської міської ради Львівської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи: приватний нотаріус Дрогобицького районного нотаріального округу Львівської області Василевич Оксана Романівна, Бориславська міська громадська організація Гаражне товариство «Сигнал» про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом.

Просить суд визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на гараж АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Бориславі Дрогобицького району Львівської області померла дружина ОСОБА_1 ОСОБА_4 . ОСОБА_4 до дня своєї смерті проживала в квартирі АДРЕСА_2 .Внаслідок смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, до складу якої входить гараж № НОМЕР_1 , який розташований за адресою: АДРЕСА_3 , гаражне товариство « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та щодо якої спадкодавцем заповіту не складено. У відповідності до ст.1261 ЦК України спадкоємцем першої черги за законом після смерті дружини ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 є ОСОБА_1 як її чоловік і відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України вважається таким, що прийняв спадщину померлої дружини, оскільки постійно проживав разом зі спадкодавцем у квартирі АДРЕСА_2 . Інших спадкоємців першої черги за законом, які би прийняли спадщину ОСОБА_4 - немає. Спільні позивача ОСОБА_1 зі спадкодавцем ОСОБА_4 діти: повнолітні сини відповідачі у справі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від спадщини матері відмовилися. Так, відповідач ОСОБА_2 від спадщини матері відмовився, про що подав нотаріусу в межах встановленого законом строку для прийняття спадщини відповідну заяву, яка знаходиться у матеріалах заведеної приватним нотаріусом Дрогобицького районного нотаріального округу Львівської області Василевич О.Р. спадкової справи. Відповідач ОСОБА_3 від спадщини матері теж відмовився і в межах встановленого законом строку для прийняття спадщини із відповідною заявою до нотаріуса не звертався. У відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відсутні майнові претензії стосовно спадкового майна після смерті матері ОСОБА_4 . Враховуючи викладене, просить суд позов задовольнити.

Ухвалою Бориславського міського суду Львівської області від 14.09.2023р. відкрито провадження у справі з проведенням розгляду в загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Бориславського міського суду Львівської області від 09.10.2023р., закрито підготовче судове засідання, справу призначено до розгляду.

Від адвоката Наминанік О.С. надійшла заява про розгляд справи за її відсутності та відсутності ОСОБА_1 , позов підтримала, наполягала на його задоволенні.

Від міського голови Бориславської міської ради Львівської області Яворського І. до суду надійшла заява, в якій останній зазначив, що розгляд справи просить проводи без участі представника Бориславської міської ради, при вирішенні питання щодо задоволення позовної заяви покладаються на розсуд суду.

Відповідач ОСОБА_2 надав суду заяву, в якій просив розгляд справи провести за його відсутності, позовні вимоги визнав в повному обсязі та не заперечує проти їх задоволення.

Відповідач ОСОБА_3 до суду не з`явився з невідомих суду підстав, про день та час розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку.

Треті особи до суду не з`явилися з невідомих суду підстав, про день та час розгляду справи були повідомлені у встановленому законом порядку.

Судовий розгляд справи здійснюється в порядку загального позовного провадження на підставі наявних у суду матеріалів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Бориславі Дрогобицького району Львівської області померла дружина ОСОБА_1 ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 02.08.2022 року, виданого Бориславським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Дрогобицькому районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), актовий запис №422.

Шлюб між позивачем ОСОБА_1 та ОСОБА_4 був зареєстрований 18 листопада 1972 року Бориславським міським бюро ЗАГС, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 виданого 18.11.1972 року, актовий запис №318.

Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, до складу якої входить гараж № НОМЕР_1 , який розташований за адресою: АДРЕСА_3 , гаражне товариство « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та щодо якої спадкодавцем заповіту не складено.

У відповідностідо ст.1261ЦК Україниспадкоємцем першоїчерги зазаконом післясмерті дружини ОСОБА_4 ,померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 є позивачу справі ОСОБА_1 як їїчоловік і відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України вважається таким, що прийняв спадщину померлої дружини, оскільки постійно проживав разом зі спадкодавцем у квартирі АДРЕСА_2 .

Інших спадкоємців першої черги за законом, які би прийняли спадщину ОСОБА_4 - немає.

Спільні позивача ОСОБА_1 зі спадкодавцем ОСОБА_4 діти: повнолітні сини відповідачі у справі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від спадщини матері відмовилися. Так, відповідач ОСОБА_2 від спадщини матері відмовився, про що подав нотаріусу в межах встановленого законом строку для прийняття спадщини відповідну заяву, яка знаходиться у матеріалах заведеної приватним нотаріусом Дрогобицького районного нотаріального округу Львівської області Василевич О.Р. спадкової справи. Відповідач ОСОБА_3 від спадщини матері теж відмовився і в межах встановленого законом строку для прийняття спадщини із відповідною заявою до нотаріуса не звертався.

ОСОБА_4 було надано дозвіл на будівництво гаража АДРЕСА_3 на ділянці індивідуальних гаражів, згідно рішення виконавчого комітету Бориславської міської ради №185 від 21.06.1984 року «Про дозвіл громадянам міста на будівництво гаражів». Відповідно до п.10.4 згаданого рішення будівництво гаражів проводити за власні кошти і закінчити його протягом 2-х років.

Згідно довідки гаражного товариства «Сигнал» вбачається, що ОСОБА_4 дійсно являється членом гаражного товариства «Сигнал». Гараж закріплений під №3, перший ряд. Заборгованості по членських внесках немає.

Таким чином, з наведеного вище вбачається, що в спадкодавця існували правові підстави для оформлення права власності на спірне майно, проте, ОСОБА_4 у встановленому законом порядку не зареєструвала право власності на гараж, в зв`язку з цим ОСОБА_1 , як спадкоємець першої черги за законом після смерті своєї дружити ОСОБА_4 не може в оформити право власності на спадкове майно за законом.

Згідно довідки комунального підприємства Львівської обласної ради «Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» №3522 від 08.08.2023 року вбачається, що станом на 31.07.2023 року за адресою АДРЕСА_3 , гаражне товариство «Сигнал» проінвентаризовано гараж літ.Г-1 загальною площею 21,0 кв.м. Право власності на вищевказаний об`єкт нерухомого майна станом на 31.12.2012р. не зареєстровано.

Згідно повідомлення приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Львівської області Василевич О.Р. №57/02-14 від 20.06.2023 року ОСОБА_1 , відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті дружини ОСОБА_4 на спадкове майно, а саме гараж № НОМЕР_1 , який розташований за адресою: АДРЕСА_3 , оскільки позивачем не було подано правовстановлюючих документів на вищевказане майно за їхньої відсутності. Роз`яснено про можливість звернутися до суду.

Згідно з ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла до інших осіб (спадкоємців) (стаття 1216 ЦК України).

Відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає у день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Відповідно до змісту ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом унесення відповідних відомостей до державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з ч. 4 ст. З зазначеного Закону речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 01.01.2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

Тобто право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з чинними нормативно-правовими актами до набрання чинності цим законом, визнаються державою.

Отже, право власності на збудоване до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (03.08.2004 року) нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його будівництва, а не виникає у зв`язку зі здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку, передбаченому цим законом, як офіційного визнання державою такого права, а не підставою його виникнення.

Висновок про те, що право власності на зведену до 03.08.2004 року нерухомість набувається в порядку, який існував на час її будівництва, а не виникає у зв`язку з державною реєстрацією, зробив також ВС у постанові № 557/1209/16-ц від 10.10.2018 року

Згідно із роз`ясненнями, викладеними у пункті 8 постанові Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року за № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», у разі смерті члена житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного кооперативу, члена садівницького товариства, яким до дня смерті не були внесені повністю пайові внески, до складу спадщини входять частина внесеного паю та інші суми, які підлягають поверненню, а не квартира, дача, гараж, садовий будинок. Частка пайового внеску, що належала померлому, входить до складу спадщини на загальних підставах. Якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається відповідно квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди.

Факт належності ОСОБА_4 гаража № НОМЕР_1 у Бориславській міській громадській організації «Гаражне товариство «Сигнал» на вул.Коваліва у місті Бориславі Львівської області та відсутність у неї будь-яких майнових зобов`язань перед гаражним товариством (тобто, внесення повністю пайового внеску) підтверджується довідкою голови Бориславської МГО «Гаражне товариство «Сигнал» Сип`як В.С.

Разом із тим, з долученої до матеріалів позову довідки КП ЛОР «Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» від 08.08.2023 року №3522 вбачається, що станом на 31.12.2012 року право власності на гараж № НОМЕР_1 у гаражному товаристві «Сигнал» на вул. Коваліва у місті Бориславі Львівської області не зареєстроване.

Таким чином, покійною дружиною позивача ОСОБА_4 спадщину якої позивач ОСОБА_1 , як спадкоємець першої черги, своєчасно прийняв, побудовано на законних підставах гараж у Бориславській МГО «Гаражне товариство «Сигнал», однак право власності на спадкове нерухоме майно спадкодавцем у встановленому законом порядку не оформлено, що позбавляє позивача його законного права на спадщину за законом, тому, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Суд не вирішує питання щодо стягнення з відповідачів на користь позивача судового збору, відповідно до вимог ст.141 ЦПК України, оскільки позивач залишив судові витрати за собою.

Керуючись ст.ст.12,13,76-81,89,95,223,229,258,259,263-265,268,273,354,355 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги адвоката НаминанікОксани Степанівни,яка дієв інтересах ОСОБА_1 доБориславської міськоїради Львівськоїобласті, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,треті особи:приватний нотаріусДрогобицького районногонотаріального округуЛьвівської областіВасилевич ОксанаРоманівна,Бориславська міськагромадська організаціяГаражне товариство«Сигнал» провизнання прававласності намайно впорядку спадкуванняза законом,задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на гараж № НОМЕР_1 , площею 21,0 кв.м, розташований у Бориславській міській громадській організації «Гаражне товариство «Сигнал» по вул. Коваліва у місті Бориславі Львівської області, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складений та підписаний 23.10.2023р.

Суддя Пантелєєв Д.Г.

СудБориславський міський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення23.10.2023
Оприлюднено26.10.2023
Номер документу114384806
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —438/1348/23

Рішення від 23.10.2023

Цивільне

Бориславський міський суд Львівської області

Пантелєєв Д. Г.

Ухвала від 09.10.2023

Цивільне

Бориславський міський суд Львівської області

Пантелєєв Д. Г.

Ухвала від 14.09.2023

Цивільне

Бориславський міський суд Львівської області

Пантелєєв Д. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні