Справа 749/1066/23
Номер провадження 2/749/285/23
У Х В А Л А
23 жовтня 2023 року м. Сновськ
Суддя Щорського районного суду Чернігівської області Чигвінцев М.С., перевіривши матеріали цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , треті особи: Служба у справах дітей Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області, Сновський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Корюківському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління, про визнання батьківства та внесення відомостей до актового запису про народження дитини,
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , в якому просить визнати громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; зобов`язати Сновський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Корюківському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління внести відповідні зміни до актового запису про народження ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який народився у м. Щорс/Сновськ Чернігівської області (свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 , Сновського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Корюківському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління, актовий запис № 1-ЕЛ від 29.04.2015), зазначивши батьком дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, та видати нове свідоцтво про народження, змінивши - ОСОБА_6 прізвище « ОСОБА_7 ».
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1, 2 статті 2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданнями цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог ЦПК України.
Звернення до суду здійснюється, зокрема, шляхом пред`явлення позову, форма і зміст якого повинні відповідати вимогам статей 175, 177 ЦПК України.
Так, відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.
Як вбачається з позову позивачка просить визнати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком дитини - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Також встановлено, що позивачка та померлий ОСОБА_5 не перебували у шлюбі та як зазначила позивачка у своєму позові «при реєстрації народження сина запис про батька був зроблений з моїх слів, тобто відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України».
Відповідно до ст. 130 СК України, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у ч. 3ст. 128 цього Кодексу.
Згідно ст. 128 СК України, за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
У абз. 2 п. 15 постанови Пленуму ВСУ №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вказано, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини.
Згідно абз. 3-5 п. 7 Пленуму ВСУ від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зі ст. 135 СК. У пункті 9 вказаної постанови зазначено, що питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.
Таким чином, закон розрізняє порядок визначення походження дитини від батька шляхом визнання батьківства - про що позов заявляється до особи, яка вважається батьком дитини, або нею самою, та шляхом встановлення факту батьківства у разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини.
Якщо батько дитини помер і дитина народилася у незареєстрованому шлюбі, встановлення факту визнання батьківства або факту батьківства проводиться у порядку окремого провадження. Якщо імовірний батько дитини живий, то встановлення батьківства розглядається у позовному провадженні.
Подібні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 17 лютого 2021 року у справі №373/2257/18 (провадження №61-15136св20), №361/2653/15-ц (провадження №61-2239св21) від 15 квітня 2021 року.
Із змісту позову та матеріалів доданих до нього не встановлено підстав для звернення з даними вимогами у позовному провадженні, а тому дана справа повинна розглядатись в порядку окремого провадження.
Отже, позивачці необхідно привести подану заяву у відповідність до приписів ЦПК України, а саме конкретизувати, у порядку якого провадження вона звертається до суду позовного чи окремого, підстави звернення до суду у порядку обраного позивачем провадження, та привести заяву у відповідність до вимог, які ставляться до позовної заяви чи заяви, яка подається у порядку окремого провадження, із зазначенням процесуального статусу учасників справи відповідно до виду судового провадження, у порядку якого позивач звертається до суду.
Разом з тим, позивачкою у позові зазначено третю особу - Сновський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Корюківському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління.
Проте, Сновський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Корюківському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління був реорганізований в Корюківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Корюківському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, відтак не може виступати стороною у справі.
Також, позивачкою в прохальній частині позову вказано номер актового запису про народження 1-ЕЛ, та вказано, що свідоцтво про народження видане/зареєстроване Сновським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Корюківському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління, тоді як з свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 вбачається, що правильний номер актового запису 37, а місце реєстрації та орган, що видав свідоцтво Відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Щорського районного управління юстиції у Чернігівській області.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Отже, позивачці слід уточнити спосіб захисту порушеного права з врахуванням мотивів наведених у даній ухвалі та усунути вказані вище недоліки.
Керуючись ст. ст. 175, 177, 185, 260, 261, 353 ЦПК України,
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , треті особи: Служба у справах дітей Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області, Сновський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Корюківському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління, про визнання батьківства та внесення відомостей до актового запису про народження дитини - залишити без руху та надати строк на усунення недоліків протягом п`яти днів з дня вручення копії ухвали.
Роз`яснити позивачці, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви така заява вважатиметься неподаною та підлягатиме поверненню.
Копію ухвали надіслати позивачці.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за вебадресою: https://court.gov.ua/sud2524/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання її суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя М. С. Чигвінцев
Суд | Щорський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2023 |
Оприлюднено | 26.10.2023 |
Номер документу | 114386158 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Щорський районний суд Чернігівської області
Чигвінцев М. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні