ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.10.2023 м. Івано-ФранківськСправа № 909/581/23
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В. , секретар судового засідання Масловський А. Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Лізингком"
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Галич-ІФ"
про зобов`язання повернути предмет лізингу
за участю:
від позивача: Бессараб Руслан Валентинович
від відповідача: представник не з"явився
встановив: до Господарського суду Івано-Франківської області звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Лізингком" з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Галич-ІФ" про зобов`язання повернути предмет лізингу за договором фінансового лізингу №03/2021 від 01.04.2021, а саме:
- трактор для сільгоспробіт NEW HOLLAND T6050, заводський номер НОМЕР_1 , 2020 року виробництва, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 ;
- трактор для сільгоспробіт NEW HOLLAND T6050, з укомплектованим фронтальним навантажувачем PRONAR LC-4, заводський номер НОМЕР_5, 2019 року виробництва, державний реєстраційний номер НОМЕР_3 ;
- сівалку MTR 8R70 5800 з внесенням добрив, заводський номер НОМЕР_6, 2020 року виробництва;
- перевантажувальний бункер-накопичувач ПБН-30, заводський номер 100900, 2020 року виробництва, державний реєстраційний номер НОМЕР_4 .
Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.
28.06.2023 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі, здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче засідання на 26.07.2023.
26.07.2023 суд постановив продовжити підготовче провадження; відкласти підготовче засідання у справі на 13.09.2023.
13.09.2023 суд постановив закрити підготовче провадження та призначити розгляд справи по суті на 11.10.2023.
Відповідач в жодне судове засідання не з"явився, відзиву на позов не подав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Окрім того, суд надсилав ухвали на електронну пошту представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Галич-ІФ", адвоката Гірник О. О. - hirnyk.oksana@gmail.com.
Згідно з ч.2 ст.42 ГПК України учасники справи зобов`язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об"єктивному встановленню всіх обставин справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Пунктом 1 частини 3 статті 202 Господарського процесуального кодексу України, встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Враховуючи викладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд судової справи і забезпечення його явки в судове засідання для реалізації ними права на судовий захист своїх прав та інтересів, а також беручи до уваги принципи змагальності та диспозитивності судового процесу, суд дійшов висновку, що є підстави для розгляду справи за наявними у ній матеріалами.
У судовому засіданні 11.10.2023 суд ухвалив вступну та резолютивну частини рішення.
Позиція позивача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем зобов`язань зі сплати лізингових платежів згідно з умовами договору фінансового лізингу № 03/2021 від 01.04.2021, ТОВ "Лізингком" направило на його адресу повідомлення про відмову від договору та повернення предмета лізингу. В порушення п.2.6 договору відповідач предмет лізингу у визначений договором строк не повернув, що стало причиною звернення до суду . Обґрунтовані позовні вимоги ст. 193 ГК України, статтями 526, 612, 785 , 806 ЦК України, статтями 3, 17 Закону України "Про фінансовий лізинг".
Позиція відповідача.
Відповідач відзиву на позов не подав, проти позову не заперечив, доказів повернення предмета лізингу не надав.
Обставини справи. Оцінка доказів.
01.04.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю "Лізингком" (Лізингодавець) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Галич-ІФ" (Лізингоодержувач) уклали договір фінансового лізингу № 03/2021 від 01.04.2021 (надалі за текстом - договір).
Відповідно до п.1.1. договору, в редакції Додаткового договору № 1 від 15.04.2021 предметом цього договору є послуга фінансового лізингу, а саме надання Лізингодавцем Лізингоодоржувачу в платне володіння та користування Майна згідно нижчевказаної специфікації, далі за текстом даного договору "Предмет лізингу", з метою його використання Лізингоодержувачем у власній фінансово-господарській діяльності на визначений строк та за умови сплати останнім періодичних лізингових платежів:
1. Тип, марка, модель Майна: Новий трактор для с/г робіт NEW HOLLAND Т6050, заводський номер: ZBLD20839; рік випуску - 2020; кількість одиниць - 1; вартість одиниці, грн., без ПДВ - 1 540 000, 00;
2. Тип, марка, модель Майна: Новий трактор для с/г робіт NEW HOLLAND Т6050, з укомплектованим фронтальним навантажувачем PRONAR LC-4, заводський номер: ZКBD01264; рік випуску - 2019; кількість одиниць - 1; вартість одиниці, грн., без ПДВ - 1 718 750, 00;
3. Тип, марка, модель Майна: Нова сівалка MTR 8R70 5800 з внесенням добрив, заводський номер: НОМЕР_6; рік випуску - 2020; кількість одиниць - 1; вартість одиниці, грн., без ПДВ - 522 500, 00;
4. Тип, марка, модель Майна: Новий перенавантажувальний бункер-накопичувач ПБН-30, заводський номер: 100900; рік випуску - 2020; кількість одиниць - 1; вартість одиниці, грн., без ПДВ - 933 750, 00.
Загальна вартість Майна (Предмету лізингу), що передається у фінансовий лізинг на підставі цього договору на момент його передачі Лізингоодержувачу складає: без ПДВ - 4 715 000, 00 грн., крім того ПДВ 20 % - 943 000, 00 грн., разом з ПДВ 20 % - 5 658 000, 00 грн.
Відповідно до пункту 1.3. договору, строк користування Предметом лізингу становить 33 місяці з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі Предмету лізингу.
Згідно із пунктом 1.4. договору, передача Предмета лізингу Лізингоодержувачу повинна відбутися у термін до 14 квітня 2021 року, але не раніше дати його фактичного отримання від Постачальника. Місце передачі Предмета лізингу: Львівська обл., Жовківський р-н., с. Малі Підліски, вул. Київська, 1.
Предмет лізингу є власністю Лізингодавця протягом усього строку дії цього договору. Підписанням цього договору Лізингоодержувач засвідчує, що він ознайомлений та не заперечує проти передачі АТ "МІБ" (01015, м.Київ, вул.Лаврська,16, ідетифікаційний код 35810511), надалі по тексту "Банк-кредитор" в заставу Предмета лізингу та всіх майнових прав по цьому договору, для забезпечення виконання Лізингодавцем своїх зобов"язань перед банком - кредитором (п.1.5.).
Приймання-передача Предмету лізингу у фінансовий лізинг оформляється шляхом складання Лізингодавцем та Лізингоодержувачем Акта (-тів) приймання-передачі Предмету лізингу до даного договору (пункт 2.2. договору).
У випадку дострокового припинення договору, вилучення Предмета лізингу, відмови від договору, закінчення строку договору, повного виконання, розірвання договору, Лізингоодержувач зобов"язаний повернути Лізингодавцю предмет лізингу у відповідній комплектності з усіма документами і матеріальними цінностями, які передавалися Лізингоодержувачу разом з предметом лізингу в придатному для експлуатації технічному стані - в технічному стані в якому він його отримав з урахуванням ступеню зношеності, що відповідає нормальним умовам експлуатації для такого предмету лізингу. У разі необхідності та на вимогу Лізингодавця, Лізингоодержувач за власний рахунок в строк, що не перевищує 30 (тридцять) календарних днів зобов"язаний відновити предмет лізингу до справного технічного стану (п.2.5.).
В разі повернення (вилучення) предмета лізингу на підставі Розділу 7 договору, Лізингоодержувач зобов"язаний за свій рахунок повернути предмет лізингу Лізингодавцю з підписанням відповідного акта повернення/вилучення предмету лізингу та документів до нього протягом 3-х робочих днів з моменту отримання повідомлення Лізингоодержувача (але не пізніше 8-ми робочих днів з дати направлення такого повідомлення рекомендованим листом Укрпоштою, що підтверджується відповідним фіскальним чеком або іншим документом Укрпошти) у стані передбаченому в розділі 4 договору (п.2.6.).
Відповідно до пункту 3.1. договору, Лізингоодержувач зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати Лізингодавцю лізингові платежі відповідно до графіка сплати лізингових платежів (додаток № 1 до даного договору) на умовах цього договору.
Відповідно до п.7.4. Лізингодавець має право відмовитись від цього договору, а предмет лізингу повернути на підставі виконавчого напису нотаріуса, у випадку коли Лізингоодержувач не сплатив лізинговий платіж (частково або в повному обсязі) та прострочення сплати становить більше 30 (тридцяти) календарних днів з дня настання строку платежу, встановленого в Графіку сплати лізингових платежів (додаток №1 до договору).
У разі припинення або розірвання, відмови від цього договору за рахунок Лізингоодержувача здійснюються всі витрати, пов"язані в т.ч. з поверненням, вилученням предмету лізингу на підставі п.7.4. цього договору (п.7.6.).
При односторонньому розірванні договору Лізингодавець направляє письмове повідомлення - вимогу Лізингоодержувачу про одностороннє розірвання договору. Лізингоодержувач зобов"язаний протягом 10 (десяти) календарних днів із дня одержання такого повідомлення - вимоги, повернути предмет лізингу (в порядку визначеному договором) та виплатити Лізингодавцю суму заборгованості згідно договору (п.7.7.).
Пунктами 9.1. та 9.2. договору встановлено, що спірні питання, що виникають при виконанні умов цього договору, сторони вирішують шляхом переговорів. При недосягненні взаємоприйнятного рішення сторони вирішують спірне питання у судовому порядку відповідно до чинного законодавства України без використання претензійного порядку.
Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і стає обов`язковим для сторін. Дія договору продовжується до моменту повного та належного виконання сторонами своїх зобов`язань за цим договором. Всі додатки до договору є його невід`ємними частинами (пункт 12.1. договору).
На виконання умов договору фінансового лізингу № 03/2021 від 01.04.2021 Лізингодавець передав, а Лізингоодержувач прийняв у володіння та користування майно (Предмет лізингу) вказане у п.1.1. договору, загальна вартість якого: без ПДВ - 4 715 000, 00 грн., крім того ПДВ 20 % - 943 000, 00 грн., разом з ПДВ 20 % - 5 658 000, 00 грн., що підтверджується Актом приймання-передачі майна (предмета лізингу) від 17.04.2021. Право власності на передане майно підтверджується свідоцтвами про реєстрацію машини, копії яких приєднані до матеріалів справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем зобов`язань згідно договору фінансового лізингу № 03/2021 від 01.04.2021 щодо повної та своєчасної сплати лізингових платежів, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 1 824 248 грн 28 коп.
07.04.2023 Господарський суд Івано-Франківської області ухвалив рішення у справі №909/1038/22, яке набрало законної сили 31.05.2023. та відповідно до якого позов ТОВ "Лізингком" до ТОВ "Агро-Галич-ІФ" про стягнення заборгованості за договором фінансового лізингу № 03/2021 від 01.04.2021 в сумі 1 824 248 грн 28 коп. задоволив.
Згідно приписів ч.4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи вищенаведену норму закону, суд приймає рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 07.04.2022 у справі №909/1038/22 як доказ, що саме внаслідок порушення ТОВ "Агро-Галич-ІФ" договірних зобов"язань щодо своєчасної сплати лізингових платежів виникла заборгованість.
У зв`язку з тим, що відповідач заборгованість не погасив, позивач керуючись умовами договору (п.7.7.) та Законом України "Про фінансовий лізинг" (ч.4 ст.17), 06.12.2022 направив на адресу відповідача вимогу про повернення предметів лізингу від 28.11.2022. Докази направлення приєднані до матеріалів справи.
Однак вказані вимоги позивача залишені відповідачем без відповіді та виконання, що стало підставою для звернення за захистом порушеного права до господарського суду.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.
Відповідно до частин 1, 2 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
В силу положень статті 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
За правилами статті 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 292 Господарського кодексу України, лізинг - це господарська діяльність, спрямована на інвестування власних чи залучених фінансових коштів, яка полягає в наданні за договором лізингу однією стороною (лізингодавцем) у виключне володіння та користування другій стороні (лізингоодержувачу) на визначений строк майна, що належить лізингодавцю або набувається ним у власність (господарське відання) за дорученням чи погодженням лізингоодержувача у відповідного постачальника (продавця) майна, за умови сплати лізингоодержувачем періодичних лізингових платежів.
Згідно із частиною 1 статті 806 Цивільного кодексу України, за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов`язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у володіння та користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі).
Частина 2 статті 1 Закону України "Про фінансовий лізинг" передбачає, що за договором фінансового лізингу лізингодавець зобов`язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).
За змістом частини 1 статті 807 Цивільного кодексу України та статті 3 Закону України "Про фінансовий лізинг", предметом договору лізингу може бути неспоживна річ, визначена індивідуальними ознаками та віднесена відповідно до законодавства до основних фондів.
Відповідно до частини 2 статті 10 Закону України "Про фінансовий лізинг", лізингодавець зобов`язаний, зокрема, у передбачені договором строки надати лізингоодержувачу предмет лізингу у стані, що відповідає його призначенню та умовам договору.
Згідно із частиною 1 статті 16 Закону України "Про фінансовий лізинг", сплата лізингових платежів здійснюється у порядку, встановленому договором.
Згідно із статтею 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до частини 1 статті 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
У відповідності до статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
За змістом пункту 3 частини 2 статті 11 Закону України "Про фінансовий лізинг", лізингоодержувач зобов`язаний своєчасно сплачувати лізингові платежі.
Відповідно до частини 4 статті 17 Закону України "Про фінансовий лізинг", після отримання лізингоодержувачем об`єкта фінансового лізингу лізингодавець має право відмовитися від договору фінансового лізингу в односторонньому порядку, письмово повідомивши про це лізингоодержувача, та/або вимагати повернення об`єкта фінансового лізингу, у тому числі у безспірному порядку, на підставі виконавчого напису нотаріуса:1) у разі якщо лізингоодержувач не сплатив за договором фінансового лізингу лізинговий платіж частково або в повному обсязі та прострочення становить більше 60 календарних днів; 2) за наявності інших підстав, встановлених договором фінансового лізингу або законом.
За змістом частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Згідно із статтею 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до статей 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
За приписами ч.1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Висновок суду.
Факт прострочення сплати лізингових платежів та правомірність направлення позивачем відповідачу повідомлення про розірвання договору та повернення предмета лізингу підтверджений матеріалами справи. Відповідач доводи позивача не спростував, доказів повернення предмета лізингу не подав.
За таких обставин вимоги позивача про зобов`язання повернути предмети лізингу є обґрунтованими та такими, що належать до задоволення.
Судові витрати.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні з позовом позивач сплатив судовий збір в сумі 40077 грн 51 коп. , що підтверджується платіжною інструкцією №5031 від 13 червня 2023 року та платіжною інструкцією №5055 від 20 червня 2023 року.
Враховуючи задоволення позову, судовий збір в сумі 40077 грн 51 коп. суд покладає на відповідача.
Керуючись ст. 8, 124, 129 Конституції України, статтями 2,129, 233, 236-238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Лізингком" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Галич-ІФ" про зобов`язання повернути предмети лізингу задовольнити.
Товариству з обмеженою відповідальністю "Агро-Галич-ІФ" майдан Різдва, буд. 11, оф. 28, м. Галич, Івано-Франківська область, 77101 (код 41838260 ) повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Лізингком", вул. Вікентія Хвойки, буд. 21, м. Київ, 04080 (код 41067758) предмети лізингу за договором фінансового лізингу №03/2021 від 01.04.2021, а саме:
- трактор для сільгоспробіт NEW HOLLAND T6050, заводський номер ZBLD20839, 2020 року виробництва, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 ;
- трактор для сільгоспробіт NEW HOLLAND T6050, з укомплектованим фронтальним навантажувачем PRONAR LC-4, заводський номер НОМЕР_5, 2019 року виробництва, державний реєстраційний номер НОМЕР_3 ;
- сівалку MTR 8R70 5800 з внесенням добрив, заводський номер НОМЕР_6, 2020 року виробництва;
- перевантажувальний бункер-накопичувач ПБН-30, заводський номер 100900, 2020 року виробництва, державний реєстраційний номер НОМЕР_4 .
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Галич-ІФ" майдан Різдва, буд. 11, оф. 28, м. Галич, Івано-Франківська область, 77101 (код 41838260 ) на користь Товариству з обмеженою відповідальністю "Лізингком", вул. Вікентія Хвойки, буд. 21, м. Київ, 04080 (код 41067758) 40077 грн 51 коп. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строк, встановлений розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 23.10.2023
Суддя Т. В. Максимів
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 11.10.2023 |
Оприлюднено | 27.10.2023 |
Номер документу | 114388446 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань лізингу |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Максимів Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні