ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
24.10.2023Справа № 910/11605/23
за позовом Акціонерного товариства «Таскомбанк»
до відповідачів:
1. Товариства з обмеженою відповідальністю «Експотехінвест»
2. ОСОБА_1
про стягнення 142 143,56 грн
Суддя Зеленіна Н.І.
Без виклику представників сторін.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Акціонерне товариство «Таскомбанк» звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Експотехінвест», ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за неналежне виконання зобов`язань за договором №ID6663033 про відкриття відновлювальної кредитної лінії від 16.07.2019 у розмірі 142 143,56 грн, яка складається з суми основної заборгованості - 100 000,00 грн та заборгованості по процентам - 42 143,56 грн.
Ухвалою Господарського суд міста Києва від 28.07.2023 відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.
З метою повідомлення сторін про розгляд даної справи, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала про відкриття провадження у справі була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адреси місцезнаходження сторін.
Поштове відправлення з ухвалою про відкриття провадження, яке направлялося на адресу місцезнаходження відповідача 1 - ТОВ «Експотехінвест», повернулося на адресу суду, у графі причин повернення зазначено: "адресат відсутній за вказаною адресою".
Поштове відправлення з ухвалою про відкриття провадження, яке направлялося на адресу місцезнаходження відповідача 2 - ОСОБА_1 , повернулося на адресу суду, у графі причин повернення зазначено: "за закінченням терміну зберігання".
Верховний Суд у постановах від 25.04.2018 у справі №800/547/17, від 27.11.2019 у справі №913/879/17, від 21.05.2020 у справі №10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі №24/260-23/52-б, від 18.03.2021 у справі №911/3142/19 зазначає, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду.
Отже, судом вчинені всі необхідні дії для належного повідомлення відповідачів про розгляд даної справи.
Відповідачі не подали до суду відзив на позов, тобто відповідачі не скористалися наданим їм процесуальним правом, передбаченим статтею 178 ГПК України.
Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
16.07.2019 між Акціонерним товариством «Таскомбанк» (банк, кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Експотехінвест» (позичальник) було укладено договір №ID6663033 про відкриття відновлювальної кредитної лінії.
Відповідно до п. 1.1 кредитного договору банк відкриває позичальнику відновлювальну кредитну лінію (далі-кредитна лінія) з лімітом заборгованості і надає в рамках відкритої кредитної лінії грошові кошти (далі - кредит або транш) в розмірі та на умовах, передбачених цим договором, а позичальник зобов`язується повернути банку отримані кредитні кошти та сплатити проценти за користування ними в розмірі, у строки та на умовах цього договору. Кредитні кошти надаються банком окремими частинами - траншами.
Надання кредиту здійснюється шляхом перерахування кредитних коштів (далі - траншів) на поточний рахунок позичальника на підставі заяви позичальника (пункт 2.1 кредитного договору).
Згідно з п. 2.4-2.5 кредитного договору кредитна лінія відкривається для позичальника від дати укладення цього договору, у валюті кредитування -гривня, в розмірі 100 000,00 грн. Кредитна лінія відкривається на термін по 15.07.2020 року (включно).
Відповідно до п. 3.1 кредитного договору кожен транш надається позичальнику на підставі поданої ним заяви, за формою викладеною у додатку №1 до договору. Сторони погодились, що позичальник подає заяву до банку у формі електронного документу з накладенням електронних цифрових підписів через встановлені засоби електронного зв`язку банку та клієнта.
Транш надається банком позичальнику на строк, зазначений в заяві, шляхом перерахування суми кредитного траншу на поточний рахунок позичальника № НОМЕР_1 відкритий у банку (п. 3.5 кредитного договору).
Відповідно до п. 3.7 кредитного договору позичальник зобов`язаний повністю погасити заборгованість за отриманим траншем в дату, зазначену у
заяві.
Процентна ставка за користування кредитними траншами складає: для траншів строком до 30 днів - 24% річних, для траншів строком до 60 днів - 25% річних, для траншів строком до 90 днів - 26% річних, для траншів строком до 180 днів - 28% річних, та є фіксованою процентною ставкою у вказаний період (п. 4.1 кредитного договору).
Згідно з п. 4.2 кредитного договору нарахування процентів банком здійснюється на суму фактичної заборгованості за кредитом на кінець кожного операційного дня. Проценти розраховуються за фактичну кількість днів користування кредитними коштами методом "факт/360", де 360 - це умовна кількість календарних днів у році. При цьому, враховується перший день та не враховується останній день користування кредитною лінією. Нарахування процентів банком та їх сплата позичальником здійснюється до моменту повного повернення кредиту (до дня остаточного розрахунку за кредитом включно).
Відповідно до п. 4.4 кредитного договору позичальник доручає банку здійснювати списання нарахованих процентів з його рахунків. Банк виконує списання нарахованих процентів з 1-го по 10-те число кожного місяця, за попередній місяць, та одночасно з погашенням кредитної лінії за останній період користування кредитною лінією.
За видачу кожного траншу позичальник сплачує банку комісію в розмірі: - для траншів строком до 30 днів - 0,5% від суми виданого траншу в межах кредитної лінії; - для траншів строком до 60 днів - 0,75% від суми виданого траншу в межах кредитної лінії; для траншів строком до 90 днів - 1% від суми виданого траншу в межах кредитної лінії; для траншів строком до 180 днів - 2% від суми виданого траншу від суми кредитної лінії. Комісія може бути сплачена позичальником як за рахунок власних так і за рахунок кредитних коштів (п. 4.7 кредитного договору).
Відповідно до п. 5.1 кредитного договору погашення боргових зобов`язань за цим договором може проводитися в порядку, передбаченому цим договором, зокрема, такими способами: шляхом безготівкового переказу коштів на рахунок погашення боргових зобов`язань, № НОМЕР_2 в банку; та/або шляхом здійснення банком договірного списання відповідних сум з будь-якого рахунку позичальника, відкритого в банку (на що позичальник надає свою безумовну та безвідкличну згоду банку шляхом підписання цього договору); та/або іншим чином, у випадку, якщо інший порядок погашення будь-якого із боргових зобов`язань визначений цим договором, або якщо це не суперечить чинному законодавству України.
Згідно з п. 5.2 кредитного договору датою повернення заборгованості за кредитною лінією є день виконання позичальником всіх своїх боргових зобов`язань перед банком в повному обсязі заборгованості за цим договором, включаючи повну сплату процентів, комісій банку, неустойки, пені, штрафів (якщо такі будуть) чи дата здійснення банком договірного списання вказаних сум з поточного рахунку позичальника. Датою (моментом) погашення заборгованості за кредитною лінією вважається день зарахування на відповідний рахунок(ки) для погашення боргових зобов`язань у порядку, визначеному цим договором, грошових коштів у сумі, що відповідає розміру заборгованості за кредитною лінією у повному обсязі чи дата здійснення банком договірного списання вказаних сум з поточного рахунку позичальника.
Відповідно до п. 10 кредитного договору цей договір набуває чинності з дати його підписання сторонами (уповноваженими представниками сторін) та діє до дати повного погашення заборгованості позичальника перед банком за цим договором, але в будь-якому випадку до повного виконання позичальником своїх боргових зобов`язань за цим договором.
Між ОСОБА_1 , як поручителем та АТ «Таскомбанк», як кредитором, укладено договір поруки №Т 05.10.2018 І 7394 від 16.07.2019, відповідно до умов якого поручитель зобов`язується відповідати перед кредитором, на засадах солідарного боржника, за виконання в повному обсязі ТОВ «Експотехінвест» зобов`язань, що виникли або можуть виникнути в майбутньому на підставі договору №ID6663033 про відкриття відновлювальної кредитної лінії від 16.07.2019, що укладений між кредитором та боржником, зі всіма можливими змінами та доповненнями до нього, включаючи також ті, що можуть бути укладені в майбутньому.
Так, позивачем здійснено перерахування грошових коштів на користь відповідача-1 в сумі 100 000,00 грн, що підтверджується випискою з особового рахунку відповідача-1, яка наявна в матеріалах справи.
Проте, відповідачем-1 не здійснено повернення вказаних коштів на користь позивача.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідачами допущено неналежне виконання зобов`язань за кредитним договором в частині повернення кредиту та сплати процентів, в результаті чого утворилася заборгованість, яку позивач просить стягнути солідарно з боржника та поручителя.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Дослідивши зміст укладеного договору між АТ «Таскомбанк» та ТОВ «Експотехінвест», судом встановлено, що даний правочин за своєю правовою природою є кредитним договором.
Відповідно до статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення про позику, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
У відповідності до норм статті 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Згідно з частиною 2 статті 1050 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів належних йому.
Як вбачається із матеріалів справи, на виконання умов кредитного договору позивачем було надано відповідачу-1 у користування кредитні кошти у розмірі 100 000,00 грн, однак позичальник не виконав зобов`язання щодо повернення кредиту та сплати процентів.
Указані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи виписками по особовим рахункам.
Доказів виконання відповідачем-1 зобов`язань щодо повернення кредитних коштів за укладеним договором до матеріалів справи не додано. Таким чином, в порушення умов договору відповідач-1 не здійснив своєчасне погашення заборгованості за кредитом у передбачений договором строк, тобто не виконав свої зобов`язання належним чином, а відтак у відповідача-1 наявна заборгованість у розмірі 100 000,00 грн, факт наявності якої підтверджено належними та допустимими доказами.
З огляду на зазначене, вимоги позивача в частині стягнення суми заборгованості по кредиту у розмірі 100 000,00 грн підлягають задоволенню.
Окрім того, позивачем нараховано проценти за користування кредитом у розмірі 42 143,56 грн.
Наявними у матеріалах справи виписками з рахунку позичальника, розрахунками заборгованості підтверджується заборгованість по процентам за користування кредитом у заявленому розмірі, у зв`язку із чим, позовні вимоги у цій частині суд визнає обґрунтованими
Окрім того, 16.07.2019 між АТ «Таскомбанк» (кредитор) та ОСОБА_1 (поручитель) було укладено договір поруки №Т05.10.2018 І 7394, відповідно до умов якого поручитель відповідає перед кредитором за виконання позичальником зобов`язань у повному обсязі за кредитним договором.
Відповідно до п. 1.1 договору поруки поручитель зобов`язується відповідати перед кредитором, на засадах солідарного боржника, за виконання в повному обсязі ТОВ «Експотехінвест» зобов`язань, що виникли або можуть виникнути в майбутньому на підставі договору ID6663033 про відкриття відновлювальної кредитної лінії від 16.07.2019, що укладений між кредитором та боржником, зі всіма можливими змінами та доповненнями до нього, включаючи також ті, що можуть бути укладені у майбутньому.
Згідно п. 1.2 договору поруки поручитель відповідає перед кредитором за виконання боржником усіх зобов`язань за кредитним договором, в тому числі повернути кредитору кредит у вигляді кредитної лінії, що поновлюється, у розмірі 100 000,00 грн, у терміни (строки), визначені Кредитним договором, але в будь-якому випадку не пізніше 15.07.2020; щомісячно сплачувати кредитору проценти за користування кредитом в розмірі: для траншів строком до 30 днів - 24% річних, для траншів строком до 60 днів - 25% річних, для траншів строком до 90 днів - 26% річних, для траншів строком до 180 днів - 28% річних, з урахуванням порядку та розміру їх зміни згідно умов кредитного договору, та в строки, що встановлені кредитним договором; сплатити комісії в порядку та в розмірах, встановлених кредитним договором; сплатити кредитору неустойку, пеню, штрафи, та понад суму неустойки, пені, штрафів відшкодувати збитки, заподіяні кредитору невиконанням або неналежним виконанням боржником своїх зобов`язань за кредитним договором; у випадках, передбачених кредитним договором та/або законодавством України, з дати пред`явлення відповідної вимоги достроково (до настання термінів або строків повернення/сплати, зазначених вище у цьому пункті), повернути кредитору кредит, сплатити проценти за користування ним і виконати інші обов`язки, що виникають із кредитного договору; інших грошових зобов`язань, що виникли на підставі кредитного договору або можуть виникнути на підставі нього у майбутньому, утому числі, збільшення грошових зобов`язань, які передбачені умовами кредитного договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
Частинами 1 та 2 ст. 554 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Відповідно до ст. 543 Цивільного кодексу України у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов`язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі. Солідарний боржник не має права висувати проти вимоги кредитора заперечення, що ґрунтуються на таких відносинах решти солідарних боржників з кредитором, у яких цей боржник не бере участі. Виконання солідарного обов`язку у повному обсязі одним із боржників припиняє обов`язок решти солідарних боржників перед кредитором.
Таким чином, при солідарному обов`язку кредиторові надається право за своїм розсудом вимагати виконання зобов`язання в повному обсязі або частково від усіх боржників разом або від кожного окремо. Пред`явивши вимогу до одного із солідарних боржників і не одержавши задоволення, кредитор має право пред`явити вимогу до іншого солідарного боржника.
Суд доходить до висновку, що у даному випадку відповідачі мають відповідати перед позивачем за невиконання грошових зобов`язань за кредитним договором як солідарні боржники.
З огляду на вищенаведене та встановленням факту невиконання відповідачами обов`язку з повернення кредиту та сплати відсотків за користування кредитними коштами за договором №ID6663033 про відкриття відновлювальної кредитної лінії від 16.07.2019, вимоги позивача про стягнення з відповідачів заборгованості підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи приписи статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідачів.
Керуючись ст. 86, 129, 233, 236-240, 250-252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги Акціонерного товариства «Таскомбанк» - задовольнити.
2. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю «Експотехінвест» (01030, м. Київ, вул. Пирогова, буд. 4/26, офіс 14, код ЄДРПОУ - 39029598) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН - НОМЕР_3 ) на користь Акціонерного товариства «Таскомбанк» (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 30, код ЄДРПОУ - 09806443) 100 000 (сто тисяч) грн - суму основного боргу та 42 143 (сорок дві тисячі сто сорок три) грн 56 коп. - суму заборгованості по процентам.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Експотехінвест» (01030, м. Київ, вул. Пирогова, буд. 4/26, офіс 14, код ЄДРПОУ - 39029598) на користь Акціонерного товариства «Таскомбанк» (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 30, код ЄДРПОУ - 09806443) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 342 (одна тисяча триста сорок дві) грн.
4. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН - НОМЕР_3 ) на користь Акціонерного товариства «Таскомбанк» (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 30, код ЄДРПОУ - 09806443) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 342 (одна тисяча триста сорок дві) грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу протягом 20 днів з дня підписання повного тексту.
Рішення суду набирає законної сили у порядку і строки, передбачені ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Н.І. Зеленіна
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2023 |
Оприлюднено | 26.10.2023 |
Номер документу | 114388493 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Зеленіна Н.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні