Ухвала
від 18.10.2023 по справі 914/2747/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

18.10.2023 Справа № 914/2747/23

місто Львів

Господарський суд Львівської області у складі судді Рима Т. Я., за участі секретаря судових засідань Бернацької Л. В., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: ОСОБА_1 (надалі ОСОБА_1 або Позивачка),до відповідача:Кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон» в особі відділення № 1 Кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон» (надалі КС «Експрес Кредит Юніон» або Відповідач),про:стягнення 186 500,00 гривень.У засіданні взяли участь представники:

позивача:Сабан Л. С.,відповідача:Жук Р. С.I.ПРОЦЕДУРИ.

1.Позивач звернувся до Господарського суду Львівської області з позовом до Відповідача про стягнення 186 500,00 гривень.

2.Ухвалою від 22.09.2023 Господарський суд Львівської області відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

II.АРГУМЕНТИ СТОРІН.

3.У пункті 5 резолютивної частини ухвали від 22.09.2023 суд зобов`язав Позивача до 18.10.2023 надати письмові обґрунтування дотримання правил предметної юрисдикції у цій справі. Однак Позивачка не надала таких пояснень.

4.Відповідач у судовому засіданні 18.10.2023 не заперечував, що справа не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

III.МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА.

5.Пунктом 1 частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності …, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем…

6.Позивачка є фізичною особою, яка не є підприємцем.

7.Частинами 1 та 3 статті 3 Закону України «Про кредитні спілки» встановлено, що кредитна спілка є юридичною особою, має самостійний баланс, банківські рахунки… Кредитна спілка може укладати від свого імені договори та інші угоди,… набувати майнові та немайнові права…

8.Частинами 1 та 2 статті 19 Закону України «Про кредитні спілки» встановлено, що майно кредитної спілки формується, серед іншого, за рахунок вступних, обов`язкових пайових та інших внесків членів кредитної спілки (крім внесків (вкладів) на депозитні рахунки)… Майно кредитної спілки є її власністю. Згідно з частиною 1 статті 23 Закону України «Про кредитні спідки» внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки… належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.

9.Положення частини 1 статті 21 Закону України «Про кредитні спілки» визначають, що кредитна спілка відповідно до свого статуту приймає вступні та обов`язкові пайові та інші внески від членів спілки…, залучає на договірних умовах внески (вклади) своїх членів на депозитні рахунки…

10.Зазначені у пунктах 8-9 цієї ухвали положення свідчать про відмінності у природі відносин між кредитною спілкою та її членом, що виникають (1) внаслідок внесення членами вступних та обов`язкових пайових внесків та (2) внаслідок залучення на договірних умовах внесків членів на депозитні рахунки. Якщо у першому випадку йдеться про корпоративні відносини, відносини участі (такі внески є способом формування майна кредитної спілки і переходять у її власність), то у другому про договірні відносини, не пов`язані з участю в юридичній особі (такі внески залишаються власністю членів та вносяться у спілку тимчасово для фінансової вигоди обох сторін відповідного договору).

11.Вказана позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, який вважає корпоративними лише спори, пов`язані з поверненням внесків з майна кредитної спілки у зв`язку з виходом із членства у цій спілці. Зокрема:

11.1.У постанові Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020 у справі № 338/667/19 (пункт 21) зазначено, що «… сплативши вступний і обов`язковий пайовий внески, член кредитної спілки набуває права, зокрема на управління справами цієї спілки та на вихід з членів кредитної спілки в порядку, передбаченому Законом і статутом (абзаци другий і сьомий частини першої статті 11 Закону). Повернення обов`язкового пайового та інших внесків, крім вступного внеску, провадиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки… Отже, спір щодо повернення внесків з майна кредитної спілки (абзац другий частини першої статті 19 Закону) у зв`язку з виходом із членства у цій спілці пов`язаний із припиненням корпоративних прав відповідного члена. Такий спір згідно з пунктом 3 частини першої статті 20 ГПК України слід розглядати за правилами господарського судочинства...».

11.2.У постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 20.03.2019 у справі № 121/11524/17 та від 07.04.2020 у справах № 753/4256/17 зазначено, що «за своєю правовою природою договір про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок має багато спільного з договором банківського вкладу». Вказані справи Верховний Суд розглянув за правилами цивільного судочинства.

12.Отже, при визначенні предметної підсудності у спорах, що виникли на підставі договорів про залучення кредитною спілкою внесків членів на депозитні рахунки, не можуть застосовуватися положення пункту 3 частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України (щодо підсудності господарським судам корпоративних спорів). Адже відповідний спір не виникає з корпоративних відносин.

13.Зважаючи на вказане, оскільки Позивачка не є фізичною особою підприємцем, спір підлягає розгляду за правилами не господарського, а цивільного судочинства.

14.Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 185 Господарського процесуального кодексу України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі. Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 4, 20, 231, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

1.Закрити провадження у справі.

2.Роз`яснити Позивачці її право звернутися за захистом свого порушеного права чи інтересу в порядку цивільного судочинства з урахуванням правил визначення територіальної підсудності.

Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено 23.10.2023.

Суддя Рим Т.Я.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення18.10.2023
Оприлюднено26.10.2023
Номер документу114388908
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів

Судовий реєстр по справі —914/2747/23

Ухвала від 18.10.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Рим Т.Я.

Ухвала від 22.09.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Рим Т.Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні