ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
18.10.2023 Справа № 914/2747/23
місто Львів
Господарський суд Львівської області у складі судді Рима Т. Я., за участі секретаря судових засідань Бернацької Л. В., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: ОСОБА_1 (надалі ОСОБА_1 або Позивачка),до відповідача:Кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон» в особі відділення № 1 Кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон» (надалі КС «Експрес Кредит Юніон» або Відповідач),про:стягнення 186 500,00 гривень.У засіданні взяли участь представники:
позивача:Сабан Л. С.,відповідача:Жук Р. С.I.ПРОЦЕДУРИ.
1.Позивач звернувся до Господарського суду Львівської області з позовом до Відповідача про стягнення 186 500,00 гривень.
2.Ухвалою від 22.09.2023 Господарський суд Львівської області відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
II.АРГУМЕНТИ СТОРІН.
3.У пункті 5 резолютивної частини ухвали від 22.09.2023 суд зобов`язав Позивача до 18.10.2023 надати письмові обґрунтування дотримання правил предметної юрисдикції у цій справі. Однак Позивачка не надала таких пояснень.
4.Відповідач у судовому засіданні 18.10.2023 не заперечував, що справа не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
III.МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА.
5.Пунктом 1 частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності …, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем…
6.Позивачка є фізичною особою, яка не є підприємцем.
7.Частинами 1 та 3 статті 3 Закону України «Про кредитні спілки» встановлено, що кредитна спілка є юридичною особою, має самостійний баланс, банківські рахунки… Кредитна спілка може укладати від свого імені договори та інші угоди,… набувати майнові та немайнові права…
8.Частинами 1 та 2 статті 19 Закону України «Про кредитні спілки» встановлено, що майно кредитної спілки формується, серед іншого, за рахунок вступних, обов`язкових пайових та інших внесків членів кредитної спілки (крім внесків (вкладів) на депозитні рахунки)… Майно кредитної спілки є її власністю. Згідно з частиною 1 статті 23 Закону України «Про кредитні спідки» внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки… належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.
9.Положення частини 1 статті 21 Закону України «Про кредитні спілки» визначають, що кредитна спілка відповідно до свого статуту приймає вступні та обов`язкові пайові та інші внески від членів спілки…, залучає на договірних умовах внески (вклади) своїх членів на депозитні рахунки…
10.Зазначені у пунктах 8-9 цієї ухвали положення свідчать про відмінності у природі відносин між кредитною спілкою та її членом, що виникають (1) внаслідок внесення членами вступних та обов`язкових пайових внесків та (2) внаслідок залучення на договірних умовах внесків членів на депозитні рахунки. Якщо у першому випадку йдеться про корпоративні відносини, відносини участі (такі внески є способом формування майна кредитної спілки і переходять у її власність), то у другому про договірні відносини, не пов`язані з участю в юридичній особі (такі внески залишаються власністю членів та вносяться у спілку тимчасово для фінансової вигоди обох сторін відповідного договору).
11.Вказана позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, який вважає корпоративними лише спори, пов`язані з поверненням внесків з майна кредитної спілки у зв`язку з виходом із членства у цій спілці. Зокрема:
11.1.У постанові Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020 у справі № 338/667/19 (пункт 21) зазначено, що «… сплативши вступний і обов`язковий пайовий внески, член кредитної спілки набуває права, зокрема на управління справами цієї спілки та на вихід з членів кредитної спілки в порядку, передбаченому Законом і статутом (абзаци другий і сьомий частини першої статті 11 Закону). Повернення обов`язкового пайового та інших внесків, крім вступного внеску, провадиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки… Отже, спір щодо повернення внесків з майна кредитної спілки (абзац другий частини першої статті 19 Закону) у зв`язку з виходом із членства у цій спілці пов`язаний із припиненням корпоративних прав відповідного члена. Такий спір згідно з пунктом 3 частини першої статті 20 ГПК України слід розглядати за правилами господарського судочинства...».
11.2.У постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 20.03.2019 у справі № 121/11524/17 та від 07.04.2020 у справах № 753/4256/17 зазначено, що «за своєю правовою природою договір про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок має багато спільного з договором банківського вкладу». Вказані справи Верховний Суд розглянув за правилами цивільного судочинства.
12.Отже, при визначенні предметної підсудності у спорах, що виникли на підставі договорів про залучення кредитною спілкою внесків членів на депозитні рахунки, не можуть застосовуватися положення пункту 3 частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України (щодо підсудності господарським судам корпоративних спорів). Адже відповідний спір не виникає з корпоративних відносин.
13.Зважаючи на вказане, оскільки Позивачка не є фізичною особою підприємцем, спір підлягає розгляду за правилами не господарського, а цивільного судочинства.
14.Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 185 Господарського процесуального кодексу України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі. Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 4, 20, 231, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
1.Закрити провадження у справі.
2.Роз`яснити Позивачці її право звернутися за захистом свого порушеного права чи інтересу в порядку цивільного судочинства з урахуванням правил визначення територіальної підсудності.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено 23.10.2023.
Суддя Рим Т.Я.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2023 |
Оприлюднено | 26.10.2023 |
Номер документу | 114388908 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Рим Т.Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні