Постанова
від 24.10.2023 по справі 200/2352/23
ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2023 року справа №200/2352/23

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Геращенко І.В., Компанієць І.Д., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2023 р. у справі № 200/2352/23 (головуючий І інстанції Кравченко Т.О.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-

У С Т А Н О В И В:

В травні 2023 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач 1, ГУ ПФУ в Донецькій області), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі відповідач 2, ГУ ПФУ в Кіровоградській області), надісланий через підсистему ЄСІТС Електронний суд 29 травня 2023 року, в якому позивач просив: визнати протиправним і скасувати рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 06 липня 2022 року № 056550004573 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (Список № 1); зобов`язати ГУ ПФУ в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28 червня 2022 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (Список № 1) із зарахуванням до пільгового стажу роботи за Списком № 1 періодів роботи на посаді слюсаря-ремонтника в Костянтинівському державному хімічному заводі: з 03 жовтня 2003 року по 29 червня 2007 року; з 15 липня 2008 року по 25 грудня 2009 року; з 20 лютого 2013 року по 28 лютого 2018 року; до страхового стажу періоду роботи з 01 липня 2015 року по 28 лютого 2017 року в Костянтинівському державному хімічному заводі.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, 28 червня 2022 року звернувся з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058).

06 липня 2022 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області прийняло рішення № 056550004573, яким відмовило у призначенні пенсії на підставі п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 у зв`язку з відсутністю у заявника необхідного страхового та спеціального (пільгового) стажу.

Вважаючи це рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Позивач зауважив, що за розрахунком пенсійного органу його страховий стаж на день звернення за призначенням пенсії становив 22 роки 09 місяців 24 дні, в тому числі (спеціальний) пільговий стаж за Списком № 1 00 років 00 місяців 00 днів.

Позивач вказував на те, що пенсійний орган не зарахував до його спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1 періоди роботи слюсарем-ремонтником на Костянтинівському державному хімічному заводі з 03 жовтня 2003 року по 29 червня 2007 року, з 15 липня 2008 року по 25 грудня 2009 року, з 20 лютого 2013 року по 28 лютого 2017 року, обґрунтовуючи це тим, що пільгова довідка підписана ліквідатором, а не керівника підприємства.

Крім того, пенсійний орган не зарахував позивачеві до страхового стажу період роботи на Костянтинівському державному хімічному заводі з 01 липня 2015 року по 28 лютого 2017 року у зв`язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків.

Позивач доводив, що на день звернення за призначенням пенсії набув право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Наявність необхідного страхового та спеціального (пільгового) стажу підтверджена належним чином оформленими записами в трудовій книжці та довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 24 травня 2017 року № 25/57.

Позивач наголошував, що відповідач не заперечує факт того, що посада слюсаря-ремонтника віднесена до Списку № 1 та атестована на підприємстві.

Єдиною підставою неврахування вказаних вище періодів роботи до спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1, яка вказана пенсійним органом, є необхідність проведення перевірки правильності внесення відомостей до довідки № 25/57, оскільки вона підписана ліквідатором.

Водночас Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) містять інформацію про пільговий стаж позивача за 2003-2016 роки за кодом підстави обліку спеціального стажу ЗП3013А1.

З огляду на викладене позивач наголошував, що пенсійний орган безпідставно відмовив у зарахуванні вказаних вище періодів роботи до спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1.

Також позивач доводив, що пенсійний орган безпідставно не зарахував до його страхового стажу період роботи з 01 липня 2015 року по 28 лютого 2017 року, оскільки обов`язок щодо сплати страхових внесків закон покладає на роботодавця, а тому наявність заборгованості з їх сплати не може слугувати підставою, що обмежує реалізацію права працівника на призначення (перерахунок) пенсії та зарахування страхового стажу.

На переконання позивача, оскільки він проживає в м. Костянтинівка Донецької області, повторний розгляд його заяви про призначення пенсії має проводити ГУ ПФУ в Донецькій області як орган, що призначає пенсію, за місцем його проживання.

Просив задовольнити позов.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2023 р. у справі № 200/2352/23 позов задоволено частково, внаслідок чого визнано протиправним і скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 06 липня 2022 року № 056550004573 Про відмову у призначенні пенсії. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи з 01 серпня 2015 року по 30 вересня 2016 року; з 02 листопада 2016 року по 28 лютого 2017 року.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, періоди роботи: з 12 листопада 1990 року по 08 травня 1991 року; з 03 жовтня 2003 року по 21 липня 2004 року; з 06 вересня 2004 року по 02 серпня 2006 року; з 03 серпня 2006 року по 19 березня 2007 року; з 15 липня 2008 року по 25 грудня 2009 року; з 20 лютого 2013 року по 01 серпня 2013 року; з 01 січня 2014 року по 01 квітня 2016 року. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28 червня 2022 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що 26 червня 2022 року ОСОБА_1 звернувся з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності для розгляду цієї заяви був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Кіровоградській області.

За наслідками розгляду заяви позивача та поданих ним документів ГУ ПФУ в Кіровоградській області прийняло рішення від 06 липня 2022 року № 056550004573 про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах.

При цьому до страхового стажу позивача не були зараховані періоди роботи з 01 серпня 2015 року по 30 вересня 2016 року, з 01 грудня 2016 року по 28 лютого 2017 року, з 24 серпня 2017 року по 19 червня 2018 року, оскільки в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості про сплату страхових внесків.

До пільгового стажу не зараховані періоди роботи на Костянтинівському державному хімічному заводі на посаді слюсаря-ремонтника з 03 жовтня 2003 року по 29 червня 2007 року, з 15 липня 2008 року по 25 грудня 2009 року, з 20 грудня 2013 року по 28 грудня 2018 року за даними довідки від 24 травня 2017 року № 25/57, оскільки вона підписана ліквідатором, а не керівником, та видана у 2017 році, а тому потребує перевірки обґрунтованості її видачі.

Страховий стаж заявника на дату звернення становив 22 роки 09 місяців 24 дні, пільговий стаж роботи за Списком № 1 не підтверджений в установленому порядку.

За вказаних обставин ГУ ПФУ в Кіровоградській області правомірно відмовило ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 на підставі п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1 є гормадянином України.

З 24 вересня 2018 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

Відповідач 1 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

28 червня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Відділу обслуговування громадян № 5 (сервісного центру) управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про призначення пенсії за віком.

Разом з заявою про призначення пенсії позивач надав паспорт громадянина України, картку фізичної особи платника податків, трудову книжку серії НОМЕР_1 , військовий квиток серії НОМЕР_2 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 , атестат № НОМЕР_4 , заяву про виплату пенсії, довідку з місця проживання № 5, архівну довідку № 1073, довідки №№ 3, 4, довідку про підтвердження пільгового стажу № 25/57, виписки, накази про проведення атестації №№ 166, 63, 228, 111, 43, 158, про що свідчить розписка-повідомлення.

Відповідач 2 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (ідентифікаційний код 20632802) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

За принципом екстериторіальності для розгляду заяви ОСОБА_1 від 28 червня 2022 року був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Кіровоградській області.

06 липня 2022 року за наслідками розгляду заяви позивача та поданих ним документів, а також з урахуванням Індивідуальних відомостей про застраховану особу Реєстру страхувальників Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-5), ГУ ПФУ в Кіровоградській області прийняло рішення № 056550004573 Про відмову у призначенні пенсії.

Цим рішенням ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Відмовляючи в призначенні пенсії, пенсійний орган виходив з такого.

П. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менш як 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абз. 1 цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абз. абз. 1 і 15-23 цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абз. 1 ч. 1 ст. 26 цього Закону, чоловікам на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Вік заявника 59 років 02 місяці.

Страховий стаж становить 22 роки 09 місяців 04 дні.

За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до пільгового стажу не зараховано періоди роботи згідно з уточнюючою довідкою від 24 травня 2017 року за № 25/57, оскільки довідка підписана ліквідатором, а не керівником, та видана у 2017 році, а тому потребує перевірки.

Рішення про відмову у призначенні пенсії може бути переглянуто за результатами проведеної перевірки вищевказаної довідки на відповідність первинним документам.

Право на призначення пенсії відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 у заявника відсутнє.

На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує.

Заявнику роз`яснено, що у разі незгоди з прийнятим рішенням, воно може бути оскаржено відповідно до законодавства.

У відповідь на звернення позивача від 05 травня 2023 року листом від 11 травня 2023 року ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що за наслідками розгляду його заяви від 28 червня 2022 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області прийняло рішення від 06 липня 2022 року № 056550004573, яким відмовило у призначенні пенсії.

Рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 06 липня 2022 року № 056550004573 надіслано позивачеві разом з листом ГУ ПФУ в Донецькій області від 11 травня 2023 року.

Докази, які б свідчили, що позивач був обізнаний про результат розгляду його заяви від 28 червня 2022 року або отримав рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 06 липня 2022 року № 056550004573 до травня 2023 року суду не надані.

З приводу періодів роботи, на зарахування яких до страхового та/або спеціального (пільгового) стажу претендує позивач, суд встановив такі обставини.

Записи в трудовій книжці серії НОМЕР_1 свідчать про таке:

Період з 12 листопада 1990 року по 08 травня 1991 року.

запис без номера на аркушах 12-13 12 листопада 1990 року на підставі наказу від 11 листопада 1990 року № 189к позивач був прийнятий на роботу на Костянтинівський хімічний завод імені ХХV з`їзду КПРС в цех простого порошкообразного суперфосфату слюсарем-ремонтником 3 розряду;

запис без номера на аркушах 12-13 08 травня 1991 року на підставі наказу від 19 червня 1991 року № 83-к звільнений за власним бажанням за ст. 38 Кодексу законів про працю УРСР;

Згідно з довідкою Костянтинівського державного хімічного заводу про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 24 травня 2017 року № 25/57, ОСОБА_1 працював повний робочий день на Костянтинівському державному хімічному заводі з 12 листопада 1990 року по 08 травня 1991 року 00 років 05 місяців 26 днів слюсарем-ремонтником цеху простого порошкообразного суперфосфату, що передбачено Списком № 1, р. VІІІ, п-р А, п. 1, шифр 1080А010, постанова Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10.

Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), пенсійний орган зарахував позивачеві період з 12 листопада 1990 року по 08 травня 1991 року 00 років 05 місяців 27 днів до страхового стажу; до спеціального (пільгового) стажу цей період не зарахований.

Період з 03 жовтня 2003 року по 29 червня 2007 року.

запис 31 03 жовтня 2003 року на підставі наказу від 02 жовтня 2003 року № 86-к позивач був прийнятий на роботу на Костянтинівський державний хімічний завод до ливарно-механічного відділення ремонтно-механічної бази слюсарем-ремонтником 4 розряду;

запис 32 03 жовтня 2003 року на підставі наказу від 03 жовтня 2003 року № 87-к переведений до слюсарно-монтажного відділення ремонтно-механічної бази слюсарем-ремонтником 4 розряду;

запис 33 22 липня 2004 року на підставі наказу від 26 липня 2004 року № 69-к переведений в енергоцех слюсарем-ремонтником 4 розряду;

запис 34 06 вересня 2004 року на підставі наказу від 07 вересня 2004 року № 84-к переведений в слюсарно-механічне відділення ремонтно-механічної бази слюсарем-ремонтником 5 розряду;

запис 35 03 серпня 2006 року на підставі наказу від 03 серпня 2006 року № 76-к переведений в сірчанокислотний цех СК-39 слюсарем-ремонтником 5 розряду;

запис 36 20 березня 2007 року на підставі наказу від 20 березня 2007 року № 30-к переведений у відділення енергозабезпечення слюсарем-ремонтником 5 розряду;

запис 37 29 червня 2007 року на підставі наказу від 29 червня 2007 року № 63-к звільнений за ст. 38 Кодексу законів про працю України за власним бажанням;

Згідно з довідкою від 24 травня 2017 року № 25/57, ОСОБА_1 працював повний робочий день на Костянтинівському державному хімічному заводі в період

з 03 жовтня 2003 року по 21 липня 2004 року 00 років 09 місяців 07 днів слюсарем-ремонтником відділення ремонтно-механічної бази, що передбачено Списком № 1, р. VІІІ, п-р А, п. 1, поз. 8А.1, постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36;

з 22 липня 2004 року по 05 вересня 2004 року відомості про зайнятість позивача повний робочий день в особливо важких або особливо шкідливих умовах в довідці від 24 травня 2017 року № 25/57 відсутні;

з 06 вересня 2004 року по 02 серпня 2006 року 01 рік 10 місяців 02 дні слюсарем-ремонтником слюсарно-монтажного відділення ремонтно-механічної бази, що передбачено Списком № 1, р. VІІІ, п-р А, п. 1, поз. 8А.1, постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36;

з 03 серпня 2006 року по 19 березня 2007 року 00 років 01 місяць 15 днів слюсарем-ремонтником в сірчанокислотному цеху СК-39, що передбачена Списком № 1, р. VІІІ, п-р А, п. 1, поз. 8А.1, постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36;

з 20 березня 2007 року по 29 червня 2007 року відомості про зайнятість позивача повний робочий день в особливо важких або особливо шкідливих умовах в довідці від 24 травня 2017 року № 25/57 відсутні.

Випискою з Книги обліку робочого часу робочих, зайнятих на ремонті технологічного обладнання Костянтинівського державного хімічного заводу у шкідливих умовах праці, підтверджено виходи слюсаря-ремонтника Воробйова А.Ф. за 2003 рік 02 місяці 21 день; за 2004 рік 09 місяців 26 днів; за 2005 рік 12 місяців; за 2006 рік 06 місяців 47 днів; за 2007 рік 00 місяців 07 днів.

Індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_2 за період роботи на Костянтинівському державному хімічному заводі, зокрема, за 02 місяці 29 днів 2003 року, за 10 місяців 09 днів 2004 року, за 12 місяців 2005 року і за 08 місяців 02 дні 2006 року за кодом підстави ЗП3013А1.

Згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства з 05 листопада 1991 року код підстави ЗП3013А1 проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, ? за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, […], і за результатами атестації робочих місць.

Як свідчить розрахунок стажу, пенсійний орган зарахував позивачеві період:

з 03 жовтня 2003 року по 31 грудня 2003 року 00 років 02 місяців 29 днів до страхового стажу; до спеціального (пільгового) стажу цей період не зарахований;

з 01 січня 2004 року по 27 липня 2004 року 00 років 07 місяців 00 днів до страхового стажу, до спеціального (пільгового) стажу цей період не зарахований;

з 22 липня 2004 року по 05 вересня 2004 року 00 років 03 місяців 00 днів до страхового стажу, до спеціального (пільгового) стажу цей період не зарахований;

з 06 вересня 2004 року по 02 серпня 2006 року 02 роки 00 місяців 00 днів до страхового стажу, до спеціального (пільгового) стажу цей період не зарахований;

з 03 серпня 2006 року по 19 березня 2007 року 00 років 08 місяців 00 днів до страхового стажу, до спеціального (пільгового) стажу цей період не зарахований;

з 20 березня 2007 року по 29 червня 2007 року 00 років 04 місяці 00 днів до страхового стажу, до спеціального (пільгового) стажу цей період не зарахований.

Період з 15 липня 2008 року по 25 грудня 2009 року.

запис 38 15 липня 2008 року на підстав наказу від 14 серпня 2008 року № 78-к позивач був прийнятий на роботу на Костянтинівський державний хімічний завод до сульфатно-сольового цеху слюсарем-ремонтником 4 розряду;

запис 39 25 грудня 2009 року на підставі наказу від 24 грудня 2009 року № 110-к звільнений за ст. 38 Кодексу законів про працю України за власним бажанням;

Згідно з довідкою від 24 травня 2017 року № 25/57, ОСОБА_1 працював повний робочий день на Костянтинівському державному хімічному заводі в період з 15 липня 2008 року по 25 грудня 2009 року 01 рік 05 місяців 10 днів слюсарем-ремонтником сульфатно-сольового цеху, що передбачено Списком № 1, р. VІІІ, п-р А, п. 1, поз. 8А.1, постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36.

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_2 за період роботи на Костянтинівському державному хімічному заводі за 05 місяців 17 днів 2008 року, за 11 місяців 25 днів 2009 року за кодом підстави ЗП3013А1.

Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), пенсійний орган зарахував позивачеві період роботи з 15 липня 2008 року по 25 грудня 2009 року 01 рік 06 місяців 00 днів до страхового стажу, до спеціального (пільгового) стажу цей період не зарахований.

Період з 20 лютого 2013 року по 28 лютого 2017 року.

запис 47 20 лютого 2013 року на підставі наказу від 18 лютого 2013 року № 9-к позивач був прийнятий на роботу на Костянтинівський державний хімічний завод слюсарем-ремонтником 4 розряду в сульфатно-сольовий цех;

запис 48 02 серпня 2013 року на підставі наказу від 29 липня 2013 року № 57-к переведений охоронцем в підрозділ сторожової охорони;

запис 49 01 січня 2014 року на підставі наказу від 08 січня 2014 року № 1-к переведений слюсарем-ремонтником 4 розряду в сульфатно-сольовий цех;

запис 50 28 лютого 2017 року на підставі наказу від 26 грудня 2016 року № 290 був звільнений у зв`язку з ліквідацією підприємства за п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України;

Згідно з довідкою від 24 травня 2017 року № 25/57, ОСОБА_1 працював повний робочий день на Костянтинівському державному хімічному заводі в період

з 20 лютого 2013 року по 01 серпня 2013 року 00 років 05 місяців 11 днів слюсарем-ремонтником сульфатно-сольового цеху, що передбачено Списком № 1, р. VІІІ, п-р А, п. 1, поз. 8А.1, постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36;

з 02 серпня 2013 року по 31 грудня 2013 року відомості про зайнятість позивача повний робочий день в особливо важких або особливо шкідливих умовах, в довідці від 24 травня 2017 року № 25/57 відсутні;

з 01 січня 2014 року по 01 квітня 2016 року слюсарем-ремонтником сульфатно-сольового цеху, що передбачена Списком № 1, р. VІІІ, п-р А, п. 1, поз. 8А.1, постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36;

з 02 квітня 2016 року по 28 лютого 2017 року відомості про зайнятість позивача повний робочий день в особливо важких або особливо шкідливих умовах в довідці від 24 травня 2017 року № 25/57 відсутні.

Довідка від 24 травня 2017 року № 25/57 містить інформацію про те, що впродовж вказаних в ній періодів роботи ОСОБА_2 виконував ремонт технологічного обладнання у виробництві мінеральних добрив та кислот за професією слюсар-ремонтник за період з 12 листопада 1990 року по 01 квітня 2016 року 07 років 04 місяці 22 дні.

Довідка від 24 травня 2017 року № 25/57 видана на підставі особистої картки форми Т-2, розрахункової відомості, наказів від 11 листопада 1990 року № 189-к, від 19 червня 1991 року № 83-к, від 03 жовтня 2003 року № 87-к, від 26 липня 2004 року № 69-к, від 07 вересня 2004 року № 84-к, від 03 серпня 2006 року № 76-к, від 20 березня 2007 року № 30-к, від 14 серпня 2008 року № 78-к, від 24 грудня 2009 року № 110-к, від 18 лютого 2013 року № 9-к, від 29 липня 2013 року № 57-к, від 08 січня 2014 року № 1-к.

Атестація робочих місць за умовами праці затверджена наказами від 01 червня 1994 року № 168, від 28 травня 1999 року № 63, від 28 травня 2004 року № 111, від 31 грудня 2004 року № 321, від 28 травня 2009 року № 43, від 31 грудня 2009 року № 119, від 26 грудня 2014 року № 158.

Костянтинівський хімічний завод наказом Агрохіму від 26 березня 1976 року № 310 перейменований на Костянтинівський хімічний завод ім. ХХV з`їзду КПРС, а в подальшому рішенням Ради народних депутатів від 25 грудня 1991 року № 481/1 перереєстрований як Костянтинівський державний хімічний завод.

Довідка від 24 травня 2017 року № 25/57 видана за підписом ліквідатора ОСОБА_3 та скріплена печаткою Костянтинівського державного хімічного заводу.

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Костянтинівський державний хімічний завод (ідентифікаційний код 05766362) з 20 грудня 2016 року перебуває в стані припинення на підставі судового рішення про визнання юридичної особи банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Уповноваженою особою Костянтинівського державного хімічного заводу є Нестеренко Олег Анатолійович голова комісії з припинення.

Індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_2 за період роботи на Костянтинівському державному хімічному заводі за 07 днів лютого, 20 днів березня, 14 днів квітня, 25 днів травня, 30 днів червня, 06 днів жовтня, 31 день грудня 2013 року; за 31 день січня, 28 днів лютого, 31 день березня, 30 днів квітня, 31 день травня, 30 днів червня, 22 дні липня, 31 день серпня, 30 днів вересня, 31 день жовтня, 30 днів листопада, 31 день грудня 2014 року; за 31 день січня, 28 днів лютого, 31 день березня, 30 днів квітня, 31 день травня, 30 днів червня, 31 день липня, 31 день серпня, 30 днів вересня, 31 день жовтня, 30 днів листопада, 31 день грудня 2015 року; за 31 день січня, 27 днів лютого, 31 день березня, 24 дні квітня, 31 день липня, 31 день серпня, 11 днів вересня 2016 року за кодом підстави ЗП3013А1.

Індивідуальні відомості про застраховану особу станом на 28 червня 2022 року містили інформацію про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин та позначки про сплату страхових внесків за період роботи ОСОБА_1 на Костянтинівському державному хімічному заводі з жовтня 2003 року по червень 2007 року, з липня 2008 року по грудень 2019 року, з лютого 2013 року по липень 2015 року.

В системі персоніфікованого обліку наявна інформація про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин за період роботи ОСОБА_1 на Костянтинівському державному хімічному заводі з серпня 2015 року по лютий 2017 року:

2015 рік 31 день серпня 2 947,39 грн, 30 днів вересня 3 302,45 грн, 31 день жовтня 3 672,54 грн, 30 днів листопада 2 898,55 грн, 31 день грудня 2 766,96 грн;

2016 рік 31 день січня 2 068,15 грн, 29 днів лютого 2 501,28 грн, 31 день березня 3 530,52 грн, 30 днів квітня 2 752,82 грн, 31 день травня 0,00 грн, 30 днів червня 2 879,24 грн, 31 день липня 3 951,60 грн, 31 серпня 3 334,16 грн, 30 днів вересня 2 199,73 грн, 31 день жовтня 1 505,20 грн, 30 листопада 1 666,13 грн, 31 днів грудня 2 422,08 грн;

2017 рік 31 день січня 3 200,00 грн, 28 днів лютого 5 121,14 грн.

Позначки про сплату страхових внесків за період з серпня 2015 року по лютий 2017 року в системі персоніфікованого обліку відсутні.

Як свідчить розрахунок стажу, пенсійний орган зарахував позивачеві період:

з 20 лютого 2013 року по 01 серпня 2013 року 00 років 06 місяців 17 днів до страхового стажу, до спеціального (пільгового) стажу цей період не зарахований;

з 02 серпня 2013 року по 31 грудня 2013 року 00 років 05 місяців 00 днів до страхового стажу, до спеціального (пільгового) стажу цей період не зарахований;

з 01 січня 2004 року по 31 липня 2015 року 01 рік 07 місяців 00 днів до страхового стажу, до спеціального (пільгового) стажу цей період не зарахований;

з 01 серпня 2015 року по 30 вересня 2016 року не зарахований ні до страхового, ні до спеціального (пільгового) стажу;

з 01 жовтня 2016 року по 01 листопада 2016 року 00 років 01 місяць 04 дні до страхового стажу, до спеціального (пільгового) стажу цей період не зарахований;

з 02 листопада 2016 року по 01 березня 2017 року ні до страхового, ні до спеціального (пільгового) стажу не зарахований;

з 02 березня 2017 року по 23 серпня 2017 року 00 років 06 місяців 00 днів до страхового стажу, до спеціального (пільгового) стажу цей період не зарахований.

Всього, розрахунком пенсійного органу, страховий стаж заявника становить 22 роки 09 місяців 24 дні, в тому числі робота за Списком № 1 00 років 00 місяців 00 днів.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058).

На час звернення позивача з заявою про призначення пенсії, тобто станом на 28 червня 2022 року, Закон № 1058 діяв в редакції від 30 квітня 2022 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах визначає ст. 114 Закону № 1058.

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у ч. ч. 2 і 3 цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у ч. 4 цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абз. абз. 1 і 15-23 цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абз. 1 ч. 1 ст. 26 цього Закону:

чоловікам на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;.

Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі Порядок № 383).

Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.

Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

До розділу 10800000 VІІІ. Хімічне виробництво Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, включені:

1080А000-17541 А. Робітники, керівники і спеціалісти підприємств хімічної і нафтохімічної галузі промисловості, зайняті повний робочий день у нижче зазначених виробництвах і роботах:

Робітники, майстри і старші майстри, механіки і енергетики цехів, зайняті на ремонті, профілактиці і обслуговуванні технологічного обладнання і електрообладнання (крім контрольно-вимірювальних приладів і вентиляції), комунікацій, дегазації;

До розділу 10800000 VІІІ. Хімічне виробництво Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, включені:

1080А000-17541 А. Робітники, керівники і спеціалісти підприємств хімічної і нафтохімічної галузі промисловості, зайняті повний робочий день у нижче зазначених виробництвах і роботах: 1080А010

Робітники, майстри і старші майстри, механіки і енергетики цехів, зайняті на ремонті, профілактиці і обслуговуванні технологічного обладнання і електрообладнання (крім контрольно-вимірювальних приладів і вентиляції), комунікацій, дегазації

До розділу Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, включені:

8А А. Працівники, зайняті у нижчезазначених виробництвах і на роботах:

8А.1 1) активованого вугілля(1); алюмогелю; аерогелю; альдегідів та їх похідних; амінів, їх сполук; аміаку (включаючи газову сировину); активованого піролюзиту; азбовінілу; білої сажі; брому, його сполук; з виплавлення сірки незалежно від способу; галоїдопохідних етилену, їх полімерів і співполімерів; гератолю; гопкаліту; графітноколоїдних препаратів; гуанідинів та їх похідних; двооксиду марганцю; детергентів; диметилсульфату; десульфуратора; дипроксиду; інгібіторів; ванадієвих і сурм`яних сполук; іонообмінних смол і напівпродуктів з них; йоду, його сполук; каустичної соди; капролактаму; камфори; карбіду кальцію; карбюризаторів; каталізаторів; кетонів, їх похідних; коагулянту; креоліну; лакофарбової продукції із застосуванням органічних розчинників; лаків та їх сумішей; меркаптанів; металевого натрію, калію, їх оксидів; металевих порошків хімічним способом; мінеральних і органічних кислот, їх сполук, похідних, у тому числі регенерації, денітрації і концентрації; мінеральних солей; мінеральних добрив; міпоросепараторів; сечовини; миш`яку і його солей; необростаючих сполук і токсинів до них; нітросумішей; некалю; тіоколу; збагачення миш`якових, апатитонефелінових, сірчаних руд; органічних та неорганічних реактивів; оксидів, перекисів, гідроперекисів та їх сполук; оксиду етилену і продуктів на його основі; органічних продуктів, що синтезуються на основі органічної жирної, ароматичної гетероциклічної сировини, у тому числі продуктів для синтезу барвників, пігментів і лаків; осеїну; з піролізу вуглеводів нафти, очищення, компримування, поділу пірогазу; з крекінгу газу, природних газів; пластифікаторів; пластичних мас на основі: фенолів, крезолів, ксиленолів, резорцину, сумарних фенолів, меламіну, аніліну, фурфуролу, тіосечовини, ізоціанатів, поліамідів, поліуретанів, поліефірних смол, простих і складних ефірів целюлози; безперервного і штапельного скловолокна (за винятком теплоізоляційного скловолокна), а також виробів з нього і склопластика; полідієну; полівінілпіролідону; полімерів і співполімерів акрилової та метакрилової кислот, їх похідних; полімерів простих вінілових ефірів; поліетилентерефталатів, бутадієну, поліізобутилену, ізопрену, латексів, плівкових та інших матеріалів на їх основі; поліфосфатів; полікарбонатної плівки; поропластів; порофору; пресувальних матеріалів; похідних бензолу, бензоїлу, нафталіну, їх гомологів; простих та складних ефірів; ртутних приладів і препаратів; гумовому, гумотехнічному і шинному в таких цехах (дільницях): підготовчих, підготовки сировини, вулканізації, виготовлення клеїв для гуми; світлосполук; свинцю, ртуті, хрому, їх оксидів, продуктів їх сполук; селену, телуру, селенових, мідних, цинкових сполук; сірководню; сілікагелю; синтетичних каучуків; синтетичних вітамінів(1); синтетичних барвників, пігментів, їх розмелювання, сушіння; синтетичних смол, лаків; сполук барію, титану; спиртів, їх похідних; стиролу, його похідних, полімерів, співполімерів; сульфовугілля; сцинтиляційних матеріалів; термочутливих фарб, олівців; технічних; кормових фосфатів; технічного вуглецю, матеріалів на його основі; вуглеводнів, їх сполук; уротропіну; фенолу, його сполук; феромагнітного, піногенераторного порошку; флотореагентів; формальгліколю; фосфору, фосфорної кислоти, їх похідних; фреонів усіх класів; фригітів; фтору, його сполук; фторхлорорганічних сполук; хімікатів для виготовлення гуми, каучуку; хімікатів для сільського господарства, садівництва, медичних препаратів, бензинів, мастил, трансформаторних масел для боротьби з пилом, флотореагентів, пластичних мас, штучних волокон, для кольорової, чорно-білої кінофотоплівки, паперу для кінофотопромисловості; хімічних засобів захисту рослин, протруйників, відлякуючих засобів, препаратів на їх основі; хімпоглиначів; хлору, його сполук; хлорвінілу, його полімерів, співполімерів; ронгаліту ісульфованих жирових продуктів; целозольвів; ціанистих, роданистих сполук; ціанатів, диізоціанатів, їх похідних; екстраліну; елементорганічних сполук; емалей, препаратів з дорогоцінних металів; емульсії жирових сумішей, їх пом`якшувачів; етилової рідини; отрутохімікатів

8А.1 робітники, майстри і старші майстри, механіки та енергетики цехів, зайняті ремонтом, профілактикою та обслуговуванням технологічного устаткування та електроустаткування (крім контрольно-вимірювальних приладів і вентиляції), комунікацій, дегазації виробничої каналізації і тунелів у перелічених виробництвах та структурних підрозділах

робітники, майстри, старші майстри, механіки та енергетики цехів і дільниць, зайняті ремонтом, профілактикою та обслуговуванням виробничої каналізації і тунелів у цехах, відділеннях і на дільницях виробництва продукції, зазначеної у пункті 1 підрозділу А цього розділу

Отже, виконання позивачем робіт з ремонту технологічного обладнання у виробництві мінеральних добрив та кислот впродовж повного робочого дня у цехах, відділеннях і на дільницях виробництва зазначеної продукції за професією слюсаря-ремонтника дає йому право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1.

Порядок підтвердження стажу роботи регламентований ст. 62 Закону № 1788.

Ст. 62 Закону № 1788 установлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637).

Згідно з п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Аналіз наведених вище правових норм дозволяє дійти таких висновків: основним документом, що підтверджує стаж, є трудова книжка; лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи, може постати необхідність у використанні додаткових даних для підтвердження стажу (зокрема, уточнюючих довідок, відомостей Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування тощо).

Порядок звернення за призначенням пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку, що передбачено ч. 2 ст. 44 Закону № 1058.

Відповідно до приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1).

На час звернення позивача з заявою про призначення пенсії Порядок № 22-1 діяв в редакції від 10 грудня 2021 року.

При цьому, 30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України, зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16 березня 2021 року за № 339/35961 (далі Постанова правління ПФУ № 25-1).

Зміни, внесені до Порядку № 22-1 на підставі Постанови правління ПФУ № 25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01 квітня 2021 року.

Запроваджена у зв`язку із змінами, внесеними до Порядку № 22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.

Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв`язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.

Відповідно до п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії, […] (Заява про призначення/перерахунок пенсії додаток 1); […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі сервісний центр).

Заява про призначення пенсії, […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Згідно з п. 1.9 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону № 1058.

Відповідно до п. 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1) документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків , або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування;

2) документи про стаж, що визначені Порядком № 637. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

[…]

3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).

4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;

5) документи, які засвідчують особливий статус особи: .

Приймання, оформлення і розгляд документів, поданих для призначення (перерахунку) пенсії, регламентовано розділом ІV Порядку № 22-1.

Відповідно до п. 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Згідно з п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування; з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених п. 2.28 розділу ІІ цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Крім того, п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Відповідно до п. 4.7 розділу ІV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Згідно з п. 4.8 розділу ІV Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Про захист персональних даних. Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 Деякі питання документування управлінської діяльності.

П. 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

Аналіз положень п. 1.1 розділу І, п. п. 4.2, 4.3, 4.8, 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 зумовлює такі висновки:

-з заявою про призначення пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, (тобто сервісний центр) або подати відповідну заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (п. 1.1);

-при прийманні документів працівник сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду, до якого звернувся заявник: ідентифікує заявника (його представника); реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу; з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. ; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр (п. 4.2);

-після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу (п. 4.2).

При цьому зміст норм, що містяться в п. 4.2 та 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1, свідчить, що сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив`язки до території.

- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);

- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.

Спірні правовідносини виникли у зв`язку з прийняттям ГУ ПФУ в Кіровоградській області рішення від 06 липня 2022 року № 056550004573 Про відмову у призначенні пенсії.

Цим рішенням позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно за Списком № 1 до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 у зв`язку з відсутністю необхідного страхового та спеціального (пільгового) стажу.

Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області належить перевірити на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.

Надаючи оцінку правомірності відмови в призначенні пенсії, суд виходить саме з тих аргументів, які пенсійний орган навів у рішенні, що є предметом спору.

Період з 12 листопада 1990 року по 08 травня 1991 року.

Суд встановив, що в період з 12 листопада 1990 року по 08 травня 1991 року ОСОБА_1 працював на Костянтинівському хімічному заводі імені ХХV з`їзду КПРС в цеху простого порошкообразного суперфосфату слюсарем-ремонтником (записи без номера на аркушах 12-13 трудової книжки).

Записи в трудовій книжці не містять інформації про те, що позивач був зайнятий повний робочий день на роботах, які передбачені Списком № 1; в цих записах відсутні відомості про те, що позивач здійснював ремонт обладнання, задіяного у виробництві продукції хімічної промисловості тощо, а тому для підтвердження пільгового стажу постає необхідність в поданні довідки про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, як це передбачено п. 10 Порядку № 383 та п. 20 Порядку № 637.

Згідно з довідкою від 24 травня 2017 року № 25/57 ОСОБА_1 працював повний робочий день на Костянтинівському державному хімічному заводі з 12 листопада 1990 року по 08 травня 1991 року слюсарем-ремонтником цеху простого порошкообразного суперфосфату, що передбачено Списком № 1.

В рішенні, яке є предметом спору, ГУ ПФУ в Кіровоградській області зазначило, що відомості, наведені в довідці від 24 травня 2017 року № 25/57, не були враховані, оскільки вона підписана ліквідатором, а не керівником підприємства, та видана у 2017 році, а тому потребує перевірки.

Суд відхиляє ці аргументи пенсійного органу, виходячи з такого.

Внесення записів до трудової книжки, оформлення та збереження первинних кадрових документів, видача довідки про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній належить до обов`язків роботодавця Костянтинівського державного хімічного заводу.

Довідка від 24 травня 2017 року № 25/57 відповідає формі, наведеній в додатку 5 до Порядку № 637, містить конкретні відомості про періоди роботи позивача, професію (посаду), характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Дійсно, довідка підписана ліквідатором Нестеренком О.А., однак це не могло слугувати підставою для того, щоб не враховувати наведені в ній відомості.

Повноваження голови комісії з припинення Нестеренка О.А. діяти від імені Костянтинівського державного хімічного заводу, зокрема підписувати документи, підтверджені загальнодоступними відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, і додаткового підтвердження не потребують.

До того ж у разі виникнення сумнів щодо повноважень особи, яка підписала довідку від 24 травня 2017 року № 25/57, або необхідності перевірки відомостей, зазначених в ній, пенсійний орган мав можливість скористатися своїми правами, передбаченими ч. 3 ст. 44 Закону № 1058, та звернутися із запитом до підприємства-роботодавця або провести відповідну перевірку. Однак ГУ ПФУ в Кіровоградській області обмежилось вказівкою на те, що довідка потребує перевірки, при цьому жодних дій, спрямованих на її проведення не вчинило.

Крім того, ні Закон № 1058, ні Порядок № 637 не встановлюють строк дії довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Як наслідок, самого лише факту, що довідка видана в 2017 році, не достатньо для того, щоб ставити під сумнів викладені в ній відомості.

Отже, ОСОБА_2 має право на зарахування періоду роботи з 12 листопада 1990 року по 08 травня 1991 року до його спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Період з 03 жовтня 2003 року по 29 червня 2007 року.

Суд встановив, що в період з 03 жовтня 2003 року по 21 липня 2004 року ОСОБА_1 працював на Костянтинівському державному хімічному заводі слюсарем-ремонтником слюсарно-монтажного відділення ремонтно-механічної бази, з 22 липня 2004 року по 05 вересня 2004 року слюсарем-ремонтником в енергоцеху, з 06 вересня 2004 року по 02 серпня 2006 року слюсарем-ремонтником в слюсарно-механічному відділенні ремонтно-механічної бази, з 03 серпня 2006 року по 19 березня 2007 року слюсарем-ремонтником в сірчанокислотному цеху, з 20 березня 2007 року по 29 червня 2007 року слюсарем-ремонтником у відділенні енергозабезпечення (записи №№ 31-37).

Записи №№ 31-37 в трудовій книжці не містять інформації про те, що позивач був зайнятий повний робочий день на роботах, які передбачені Списком № 1, в цих записах відсутні відомості про те, що позивач здійснював ремонт обладнання, задіяного у виробництві продукції хімічної промисловості тощо, а тому для підтвердження пільгового стажу постає необхідність в поданні довідки про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, як це передбачено п. 10 Порядку № 383 та п. 20 Порядку № 637.

Згідно з довідкою від 24 травня 2017 року № 25/57 ОСОБА_1 працював повний робочий день на Костянтинівському державному хімічному заводі в період з 03 жовтня 2003 року по 21 липня 2004 року слюсарем-ремонтником відділення ремонтно-механічної бази, що передбачено Списком № 1; з 06 вересня 2004 року по 02 серпня 2006 року слюсарем-ремонтником слюсарно-монтажного відділення ремонтно-механічної бази, що передбачено Списком № 1; з 03 серпня 2006 року по 19 березня 2007 року слюсарем-ремонтником в сірчанокислотному цеху СК-39, що передбачена Списком № 1.

Відомості, наведені в довідці від 24 травня 2017 року № 25/57, узгоджуються з даними про спеціальний стаж позивача за кодом підстави ЗП3013А1, що наявні в Індивідуальних відомостях про застраховану особу.

Доводи ГУ ПФУ в Кіровоградській області щодо неможливості врахування відомостей, наведених в довідці від 24 травня 2017 року № 25/57, суд відхиляє з мотивів, що викладені вище.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 має право на зарахування до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періодів роботи з 03 жовтня 2003 року по 21 липня 2004 року, з 06 вересня 2004 року по 02 серпня 2006 року; 03 серпня 2006 року по 19 березня 2007 року.

Водночас, зайнятість позивача повний робочий день на роботах по ремонту технологічного обладнання у виробництві мінеральних добрив та кислот за професією слюсар-ремонтник в періоди з 22 липня 2004 року по 05 вересня 2004 року та з 20 березня 2007 року по 29 червня 2007 року не підтверджена ні записами в трудовій книжці, ні довідкою від 24 травня 2017 року № 25/57, ні даними про спеціальний стаж, наявними в системі персоніфікованого обліку. Будь-які інші докази, які б підтверджували ці обставини ні пенсійному органу, ні суду не були надані.

За цих обставин позовні вимоги в частині покладання на пенсійний орган обов`язку зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періодів роботи з 22 липня 2004 року по 05 вересня 2004 року та з 20 березня 2007 року по 29 червня 2007 року, не підлягають задоволенню через їх необґрунтованість.

Період з 15 липня 2008 року по 25 грудня 2009 року.

Суд встановив, що в період з 15 липня 2008 року по 25 грудня 2009 року ОСОБА_1 працював на Костянтинівському державному хімічному заводі в сульфатно-сольовому цеху слюсарем-ремонтником (записи №№ 38-39).

Записи №№ 38-39 в трудовій книжці не містять інформації про те, що позивач був зайнятий повний робочий день на роботах, які передбачені Списком № 1, в цих записах відсутні відомості про те, що позивач здійснював ремонт обладнання, задіяного у виробництві продукції хімічної промисловості тощо, а тому для підтвердження пільгового стажу постає необхідність в поданні довідки про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, як це передбачено п. 10 Порядку № 383 та п. 20 Порядку № 637.

Згідно з довідкою від 24 травня 2017 року № 25/57 ОСОБА_1 працював повний робочий день на Костянтинівському державному хімічному заводі в період з 15 липня 2008 року по 25 грудня 2009 року слюсарем-ремонтником сульфатно-сольового цеху, що передбачено Списком № 1.

Відомості, наведені в довідці від 24 травня 2017 року № 25/57, узгоджуються з даними про спеціальний стаж позивача за кодом підстави ЗП3013А1, що наявні в Індивідуальних відомостях про застраховану особу.

Доводи ГУ ПФУ в Кіровоградській області щодо неможливості врахування відомостей, наведених в довідці від 24 травня 2017 року № 25/57, суд відхиляє з мотивів, що викладені вище.

З огляду на викладене, ОСОБА_1 має право на зарахування до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періоду роботи з 15 липня 2008 року по 25 грудня 2009 року.

Період з 20 лютого 2013 року по 28 лютого 2017 року.

Суд встановив, що в період з 20 лютого 2013 року по 01 серпня 2013 року ОСОБА_1 працював на Костянтинівському державному хімічному заводі слюсарем-ремонтником в сульфатно-сольовому цеху, з 02 серпня 2013 року по 31 грудня 2013 року охоронцем в підрозділі сторожової охорони, з 01 січня 2014 року по 28 лютого 2017 року слюсарем-ремонтником в сульфатно-сольовому цеху (записи №№ 47-50).

Як свідчить розрахунок стажу, пенсійний орган зарахував позивачеві періоди з 20 лютого 2013 року по 01 серпня 2013 року, з 02 серпня 2013 року по 31 грудня 2013 року, з 01 січня 2004 року по 31 липня 2015 року, з 01 жовтня 2016 року по 01 листопада 2016 року, з 02 березня 2017 року по 23 серпня 2017 року до страхового стажу, до спеціального (пільгового) стажу ці періоди не зараховані. Періоди роботи з 01 серпня 2015 року по 30 вересня 2016 року та з 02 листопада 2016 року по 01 березня 2017 року не зараховані ні до страхового, ні до пільгового (стажу).

Щодо вимог позивача в частині, яка стосується покладання на пенсійний орган обов`язку зарахувати період з 01 липня 2015 року по 28 лютого 2017 року до страхового стажу, суд зазначає таке.

В рішенні, яке є предметом спору, ГУ ПФУ в Кіровоградській області не навело жодних підстав незарахування того чи іншого періоду роботи позивача до його страхового стажу, що є одним із свідчень необґрунтованості оскаржуваного рішення.

Між тим, Індивідуальні відомості про застраховану особу станом на 28 червня 2022 року містили інформацію про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин за період роботи ОСОБА_1 на Костянтинівському державному хімічному заводі з серпня 2015 року по лютий 2017 року, однак позначки про сплату страхових внесків за цей період в системі персоніфікованого обліку відсутні.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Ч. 2 ст. 24 Закону № 1058 передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону № 1058 платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в ст. 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в ч. 1 ст. 12 цього Закону.

Відповідно до ст. 11 Закону № 1058 обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Згідно зі ст. 20 Закону № 1058 обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Системний аналіз вказаних вище норм Закону № 1058 дає підстави дійти висновку, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню та за який сплачені страхові внески.

Періоди роботи, за які підприємство-страхувальник нарахувало застрахованій особі-працівнику заробітну плату та утримало з неї відповідні страхові внески (єдиний внесок), повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того сплатило підприємство-страхувальник ці страхові внески (єдиний внесок) чи ні, оскільки працівник не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, яке вчинене роботодавцем платником страхових внесків (єдиного внеску).

Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку (в Індивідуальних відомостях про застраховану особу) відомостей про сплату підприємством-роботодавцем страхових внесків (єдиного внеску) для нарахування пенсії за н а я в н о с т і відомостей, які підтверджують нарахування заробітної плати (доходу), на які відповідно до Закону нараховуються страхові внески (єдиний внесок), - не є підставою для позбавлення особи права на пенсію.

Аналогічні правові висновки викладені в постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року в справі № 208/6680/16-а, від 24 травня 2018 року в справі № 490/12392/16-а, від 04 вересня 2018 року в справі № 482/434/17, від 31 жовтня 2019 року у справі № 576/748/17, від 01 березня 2021 року у справі № 423/757/17.

Таким чином, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків не може слугувати підставою для незарахування позивачу до страхового стажу періодів роботи з 01 серпня 2015 року по 30 вересня 2016 року та з 02 листопада 2016 року по 28 лютого 2017 року в Костянтинівському державному хімічному заводі через несплату страхових внесків до Пенсійного фонду України, оскільки позивач не повинен нести відповідальність та зазнавати негативних наслідків через невиконання (неналежне) виконання Костянтинівським державним хімічним заводом його обов`язків як страхувальника.

Позивач як громадянин України наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти в його наданні з формальних (надуманих) підстав.

Разом з тим, позовні вимоги в частині покладання на пенсійний орган обов`язку зарахувати позивачеві до страхового стажу періоди роботи з 01 липня 2015 року по 31 липня 2015 року, з 01 жовтня 2016 року по 01 листопада 2016 року не підлягають задоволенню як такі, що заявлені безпідставно, оскільки вказані періоди зараховані до страхового стажу ОСОБА_1 , про що свідчить розрахунок стажу (форма РС-право).

Щодо наявності підстав для зарахування позивачеві періоду роботи з 20 лютого 2013 року по 28 лютого 2017 року до спеціального (пільгового) стажу, суд зазначає таке.

Записи №№ 47-50 в трудовій книжці не містять інформації про те, що позивач був зайнятий повний робочий день на роботах, які передбачені Списком № 1, в цих записах відсутні відомості про те, що позивач здійснював ремонт обладнання, задіяного у виробництві продукції хімічної промисловості тощо, а тому для підтвердження пільгового стажу постає необхідність в поданні довідки про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, як це передбачено п. 10 Порядку № 383 та п. 20 Порядку № 637.

Згідно з довідкою від 24 травня 2017 року № 25/57 ОСОБА_1 працював повний робочий день на Костянтинівському державному хімічному заводі в період з 20 лютого 2013 року по 01 серпня 2013 року слюсарем-ремонтником сульфатно-сольового цеху, що передбачено Списком № 1; з 01 січня 2014 року по 01 квітня 2016 року слюсарем-ремонтником сульфатно-сольового цеху, що передбачено Списком № 1.

Відомості, наведені в довідці від 24 травня 2017 року № 25/57, узгоджуються з даними про спеціальний стаж позивача за кодом підстави ЗП3013А1, які наявні в Індивідуальних відомостях про застраховану особу.

Доводи ГУ ПФУ в Кіровоградській області щодо неможливості врахування відомостей, наведених в довідці від 24 травня 2017 року № 25/57, суд відхиляє з мотивів, що викладені вище.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 має право на зарахування до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 періодів роботи з 20 лютого 2013 року по 01 серпня 2013 року та з 01 січня 2014 року по 01 квітня 2016 року.

Водночас, зайнятість позивача повний робочий день на роботах по ремонту технологічного обладнання у виробництві мінеральних добрив та кислот за професією слюсар-ремонтник в періоди з 02 серпня 2013 року по 31 грудня 2013 року та з 02 квітня 2016 року по 28 лютого 2017 року не підтверджена ні записами в трудовій книжці, ні довідкою від 24 травня 2017 року № 25/57, ні даними про спеціальний стаж, наявними в системі персоніфікованого обліку. Будь-які інші докази, які б підтверджували ці обставини ні пенсійному органу, ні суду не були надані.

За цих обставин позовні вимоги в частині покладання на пенсійний орган обов`язку зарахувати позивачеві до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періодів роботи з 02 серпня 2013 року по 31 грудня 2013 року та з 02 квітня 2016 року по 28 лютого 2017 року не підлягають задоволенню через їх необґрунтованість.

З огляду на встановлені фактичні обставини та зміст правових норм, які регулюють спірні правовідносини, рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 06 липня 2022 року № 056550004573 Про відмову у призначенні пенсії підлягає визнанню протиправним.

Висновок суду про протиправність рішення ґрунтується на тому, що воно не відповідає критеріям, наведеним у п. п. 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС, є необґрунтованим та не може вважатися таким, що прийнято добросовісно і розсудливо.

Відмовляючи позивачу в призначенні пенсії, ГУ ПФУ в Кіровоградській області не забезпечило всебічний, повний та об`єктивний розгляд поданих позивачем документів.

Оскільки рішення від 06 липня 2022 року № 056550004573 є протиправним, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом скасування цього рішення.

Виходячи з встановлених фактичних обставин та правового регулювання спірних правовідносин, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС для повного та ефективного захисту порушеного права позивача на пенсійне забезпечення суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність вийти за межі позовних вимог і застосувати також такі способи захисту як зобов`язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області:

- зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи:

з 01 серпня 2015 року по 30 вересня 2016 року;

з 02 листопада 2016 року по 28 лютого 2017 року;

- зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періоди роботи:

з 12 листопада 1990 року по 08 травня 1991 року;

з 03 жовтня 2003 року по 21 липня 2004 року;

з 06 вересня 2004 року по 02 серпня 2006 року;

з 03 серпня 2006 року по 19 березня 2007 року;

з 15 липня 2008 року по 25 грудня 2009 року;

з 20 лютого 2013 року по 01 серпня 2013 року;

з 01 січня 2014 року по 01 квітня 2016 року;

-повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28 червня 2022 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.

В іншій частині позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зарахування певних періодів його роботи до страхового та/або спеціального (пільгового) стажу не підлягають задоволенню з підстав, що наведені судом вище.

Суд зауважує, що з огляду на приписи п. п. 4.2, 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1, належним відповідачем за позовними вимогами ОСОБА_1 є ГУ ПФУ в Кіровоградській області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву про призначення пенсії та прийняв рішення про відмову у призначенні пенсії.

Отже, саме на ГУ ПФУ в Кіровоградській області суд покладає обов`язок зарахувати період роботи з 01 травня 2020 року по 31 березня 2023 року до її страхового та спеціального (пільгового) стажу і призначити пенсію.

ГУ ПФУ в Донецькій області не здійснювало розгляд заяви ОСОБА_1 , не проводило розрахунок його страхового та спеціального (пільгового) стажу, не приймало рішення про відмову у призначенні пенсії, а тому відсутні правові та фактичні підстави для визнання протиправними його рішень, дій чи бездіяльності та покладання на нього будь-яких обов`язків.

Факт того, що місце проживання позивача зареєстровано в Донецькій області, не спростовує висновку суду про те, що належним відповідачем за позовними вимогами ОСОБА_1 є ГУ ПФУ в Кіровоградській області, оскільки норми п. 4.10 Порядку № 22-1 визначають орган, що призначає пенсію, для здійснення виплати пенсії. Водночас орган, що призначає пенсію, який розглядає заяву про призначення пенсії та приймає рішення про призначення пенсії (відмову в призначенні пенсії), визначається за нормами п. 4.2 Порядку № 22-1, які передбачають застосування принципу екстериторіальності.

Колегія суддів вважає безпідставним посилання відповідача на практику Верховного Суду викладену у постанові від 15.05.2019 року і Великої Палати Верховного Суду викладеною у постанові від 24.12.2020 року по справі №510/1286/16-а оскільки фактичними обставинами у вищезазначених постановах не є тотожними фактичним обставинам встановленим у цій справі.

Судом першої інстанції розглянуто заяву позивача про поновлення строку звернення з даним позовом до суду.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції викладеними в ухвалі від 03 липня 2023 року, якою суд першої інстанції визнав поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до адміністративного суду з даним позовом.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про часткове задоволення позову.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2023 р. у справі № 200/2352/23 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2023 р. у справі № 200/2352/23 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 24 жовтня 2023 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддяА.А. Блохін

Судді І.В. Геращенко

І.Д. Компанієць

СудПерший апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення24.10.2023
Оприлюднено26.10.2023
Номер документу114399412
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них