Справа № 229/1384/23
Провадження № 2/229/916/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2023 р. Дружківський міський суд Донецької області в складі: головуючого - судді Дубовика Р.Є., за участю секретаря судового засідання Жаріної Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Дружківка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа - орган опіки та піклування Святогірської міської ради, про позбавлення батьківських прав,
В С Т А Н О В И В:
Звернувшись до суду з позовом, позивачка ОСОБА_2 просить позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав відносно його сина: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування позову посилається на те, що вона з відповідачем знаходилась у шлюбних відносинах з 10 січня 2012 року, у якому ІНФОРМАЦІЯ_3 народився син - ОСОБА_5 . Після народження дитини відносини між сторонами почали погіршуватися та в травні 2014 року вони припинили спільне сімейне життя. Рішенням Дружківського міського суду Донецької області від 10 липня 2017 року шлюб між позивачкою та відповідачем було розірвано. Після припинення сімейних відносин між сторонами дитина залишилась мешкати разом з матір`ю. Відповідач жодної допомоги у вихованні сина та його матеріальному утриманні надавати не бажав. Рішенням Слов`янського міськрайонного суду по справі № 243/5040/13-ц від 23 липня 2013 року з відповідача на користь позивачки стягнуто аліменти на утримання сина в розмірі частки всіх видів заробітку (доходу) відповідача, але він рішення суду ігнорував і не виконував взагалі, у зв`язку з чим на теперішній час має велику заборгованість. З кінця 2013 року та по теперішній час, відповідач у житті дитини участі не приймає, не забезпечує матеріально, вже на протязі десяти років він дитину не бачив. Дитина свого батька не пам`ятає, бачити не бажає, ніколи про нього не питає.
Позивачка ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленими про дату, час і місце підготовчого судового засідання, до суду не з`явилися. Від представника позивачки надійшла заява про розгляд справи без його участі та без участі позивачки, позовні вимоги підтримав на наполягав на їх задоволені.
Відповідач ОСОБА_3 , який про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином, у судове засідання не з`явився. Надав суду заяву про розгляд справи без його участі, зазначивши, що проти задоволення позовних вимог ОСОБА_2 про позбавлення його батьківських прав відносно сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не заперечує. Просив задовольнити позов.
Третя особа - Орган опіки та піклування Святогірської міської ради, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце судового засідання, явку свого представника у судове засідання не забезпечила. Від представника третьої особи надійшло клопотання про приєднання до матеріалів справи висновку органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Святогірської міської ради про доцільність позбавлення батьківських прав, про розгляд справи без явки представника, а також просили вирішити справу на розсуд суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом встановлено, що батьками дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_6 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 27 липня 2012 року (а.с. 5).
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 10 січня 2012 року, ОСОБА_3 та ОСОБА_7 зареєстрували шлюб, про що в книзі реєстрації шлюбів зроблений відповідний актовий запис № 5. Після реєстрації шлюбу позивачка змінила дівоче прізвище на прізвище чоловіка « ОСОБА_8 » (а.с. 6).
Рішенням Дружківського міського суду Донецької області від 10 липня 2017 року (справа № 229/2446/17) шлюб між ОСОБА_6 та ОСОБА_3 було розірвано. Після розірвання шлюбу позивачці залишили прізвище - « ОСОБА_8 ». Неповнолітню дитину: сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , залишили на виховання позивачці (а.с. 9-10).
Рішенням Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 23 липня 2013 року (справа № 243/5040/13-ц) вирішено стягувати з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_3 , аліменти на утримання дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/4 частини всіх видів доходів відповідача, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісяця, починаючи з дня подання позовної заяви до дня досягнення дитиною повноліття (а.с. 12-13).
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 від 14 листопада 2019 року, ОСОБА_9 та ОСОБА_6 зареєстрували шлюб, про що в книзі реєстрації шлюбів зроблений відповідний актовий запис № 100. Після реєстрації шлюбу позивачка змінила прізвище на прізвище чоловіка « ОСОБА_10 ».
Статтею 150 СК України закріплений обов`язок батьків щодо виховання та розвитку дитини: батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини (ч.1), піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток (ч. 2), забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя (ч. 3), поважати дитину (ч. 4).
Частиною першою статті 164 СК України визначені підстави позбавлення батьківських прав, зокрема, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Пленум Верховного Суду України у п. 16 постанови від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз`яснив, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Висновком органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Святогірської міської ради Краматорського району Донецької області від 08 вересня 2023 року № 288 визнано за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно його неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Встановивши у судовому засіданні, що відповідач ухиляється від виконання батьківських обов`язків щодо виховання дитини, не піклується про її стан здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, матеріальне забезпечення, суд вважає за необхідне на підставі п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України позбавити ОСОБА_3 батьківських прав відносно його неповнолітньої дитини - сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до ч. 2 ст. 166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.
При ухваленні даного рішення суд не вирішує питання про стягнення з відповідача аліментів на утримання дитини, оскільки дане питання вже розглянуто 23 липня 2013 року Слов`янським міськрайонним судом Донецької області (справа № 243/5040/13-ц).
За таких обставин позов слід задовольнити.
Керуючись ст. ст. 141, 164, 171 СК України, ст. ст. 200, 206, 263-265, 268 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав відносно його неповнолітньої дитини - сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Дружківський міський суд Донецької області протягом 30 днів з дня проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення відповідного рішення суду.
Суддя Р.Є. Дубовик
Суд | Дружківський міський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2023 |
Оприлюднено | 27.10.2023 |
Номер документу | 114402266 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Дружківський міський суд Донецької області
Дубовик Р. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні