Провадження № 2/742/1224/23
Єдиний унікальний № 742/4619/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2023 року Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого судді Бездідька В.М., за участю секретаря Голушко А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Прилукицивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Атавін О.С., до Сухополов`янської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до Сухополов`янської сільської ради про встановлення факту постійного проживання на час відкриття спадщини, факту родинних відносин та визнання права власності на земельну ділянку у порядку спадкування за законом.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла двою рідна тітка позивач по батьковій лінії ОСОБА_2 (дівоче прізвище ОСОБА_3 ). Після її смерті відкрилася спадщина, яка складалася із земельної ділянки площею 0,80 га, що надана для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер: 7424186400:03:000:0026, яка знаходиться на території Переволочнянської сільської ради, належала спадкодавцю на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 247094 від 21.03.2005. ОСОБА_2 дівоче прізвище ОСОБА_3 (свідоцтво про одруження серія НОМЕР_1 від 08.04.1951 року актовий запис № 3) є двоюрідною тіткою позивача, оскільки ОСОБА_4 мала батька ОСОБА_5 (запис про народження № 19 від 07.08.1924 року запис № 55 від 29.07.2024 року), який був рідним братом ОСОБА_6 та мали спільних батьків. ОСОБА_6 мав сина ОСОБА_7 (посвідка про народження НОМЕР_2 актовий запис № 30 від 21.08.1939 року), який був батьком ОСОБА_8 (свідоцтво про народження № НОМЕР_3 від 30 квітня 1988 року актовий запис 02 від 30.04.1988 року), прізвище ОСОБА_3 змінено на ОСОБА_9 (свідоцтво про шлюб серія НОМЕР_4 від 30.09.2016). Свідоцтво про народження ОСОБА_6 не збереглося і відомості в Державному реєстрі актів цивільного стану про народження останнього відсутні. Відповідно до довідки Переволочнянського старостинського округу № 13 Сухополовянської сільської ради Чернігівської області позивач проживала разом з ОСОБА_2 без реєстрації до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 по АДРЕСА_1 . Оригіналів правовстановлюючих документі, а саме Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 247094 немає, залишилися копія вказаного акту. Так як, в позасудовому порядку дане питання вирішити неможливо, позивач звернулася до суду з даною позовною заявою.
Позивач та його представник в судове засідання не з`явилася, проте представником подана заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують та просять задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, проте подав письмову заяву, згідно якої при вирішенні спору покладається на розсуд суду, справу просить розглянути без його участі.
Відповідно до ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Суд, дослідивши наявні у справі докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Обставини викладені позивачем в позовній заяві знайшли своє підтвердження в наявних в матеріалах справи доказах, а саме: копія довідки Сухополов`янського старостинського округу, копія свідоцтва про народження ОСОБА_7 , копія свідоцтва про народження ОСОБА_7 , копія свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , копія свідоцтва про шлюб ОСОБА_8 , копія свідоцтва про народження ОСОБА_10 , копія державного акту, копія свідоцтва про шлюб ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , копія випису про народження ОСОБА_13 (а.с.5-14).
Положеннями ст.3 ЦК України визначено, що загальними засадами цивільного судочинства є справедливість, добросовісність та розумність.
Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Стаття 1220 ЦК України передбачає, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до ст. 1268 цього Кодексу спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України не заявив про відмову від неї.
Згідно з ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1220 цього Кодексу спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Статтею 1258 ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 1265 Цивільного кодексу України у п`яту чергу прав на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Статтею 315 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, тобто від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Виходячи із висновків Європейського Суду з прав людини, викладених у рішенні у справі «Бочаров проти України» від 17.03.2011 року (п.45), «Суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18.01.1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства»), Проте таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій щодо фактів (див. рішення у справі «Салман проти Туреччини»)».
На підставі ч.1 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
За приписами ч. 1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Частиною 1 ст.1297 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Статтею 392 ЦК України передбачено право власника майна пред`явити позов про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, оцінюючи в сукупності добуті в судовому засіданні докази, суд приходить до наступного висновку, що позивач постійно проживала з ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, та остання є двоюрідною тіткою позивача, отже позивач має право на земельну ділянку у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , відсутність оригіналу правовстановлюючого документа на спадкове майно, позбавляє позивача як спадкоємця спірного майна після смерті ОСОБА_2 , права і можливості оформити спадкове майно та отримати свідоцтво про право власності та свідоцтво про право на спадщину на спадкове майно, отже за встановлених обставин в даному випадку є підстави для задоволення позовних вимог
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 258-259, 263, 264, 265, 352, 354, 355, п.п.15.5 п.15 розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України, суд
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Атавін О.С., до Сухополов`янської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.
Встановити факт того, що Депка ОСОБА_14 постійно проживала разом з ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановити факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 актовий запис 08 від 26.07.2006 є двоюрідною тіткою ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства площею 0,80 га з кадастровим номером 7424186400:03:000:0026, що розташована на території Переволощнянського старостинського округу № 13 Сухополов`янської сільської ради, Прилуцького району, Чернігівської області (раніше Переволочнянської сільської ради, Прилуцькогорацону Чернігівської область) в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду.
Суддя Володимир БЕЗДІДЬКО
Суд | Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2023 |
Оприлюднено | 26.10.2023 |
Номер документу | 114405741 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
Бездідько В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні