Справа № 496/3157/23
Провадження № 2/496/1378/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2023 року Біляївський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Буран В.М.,
за участю секретаря Стрілець Ж.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Біляївського районного суду Одеської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Біляївської міської ради Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулась до суду з вищевказаним позовом.
Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , який до дня смерті проживав за адресою: АДРЕСА_1 . З померлим вони протягом тривалого часу підтримували дружні стосунки та добре знали один одного. На його утриманні знаходився син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який мав інвалідність 1-ї групи, у зв`язку з чим потребував сторонньої допомоги. Оскільки померлий ОСОБА_2 проживав один з хворим сином, то йому було важко здійснювати догляд за інвалідом, у зв`язку з чим вона постійно йому допомагала, за що він був її дуже вдячний. За життя ОСОБА_2 завжди просив її, що у разі, якщо з ним щось трапиться, щоб вона доглянула його хворого сина. У зв`язку з тим, що син померлого мав інвалідність через ДЦП та психічний розлад, рішенням Біляївського районного суду Одеської області № 496/231/19 від 11 вересня 2019 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , був визнаний недієздатним та над ним встановлено опіку. Після смерті ОСОБА_2 вона продовжувала здійснювати догляд за сином померлого та утримувати в належному стані житловий будинок та присадибну ділянку.
Під час останнього генерального прибирання в будинку вона знайшла в документах заповіт на своє ім`я, складений ОСОБА_2 та посвідчений 07 лютого 2022 року приватним нотаріусом Одеського районного нотаріального округу Сурженко І.І.
Одразу після виявлення заповіту вона звернулася із заявою про прийняття спадщини за заповітом до державного нотаріуса Біляївського районної державної нотаріальної контори. Проте у прийнятті заяви її було відмовлено у зв`язку із пропуском встановленого законодавством строку на прийняття спадщини (шість місяців). При цьому її було роз`яснено, що питання про визначення додаткового строку для подання заяви може бути вирішено судом.
Тому позивачка змушена звернутись до суду з відповідною позовною заявою.
31 травня 2023 року було відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання, витребувано копію спадкової справи після смерті ОСОБА_2 (а.с.19-20).
Позивачка в судове засідання не з`явилась, але надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, на задоволенні позову наполягала та просила його задовільнити (а.с.46).
Відповідач в судове засідання не з`явився, але надав до суду листа в якому просить справу розглядати без участі їхнього представника (а.с.24).
Суд дослідивши матеріали справи вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , зареєстрованого Біляївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис № 175 (а.с.7).
За життя померлий склав заповіт від 07.02.2022 року в якому заповів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , належний ОСОБА_2 на праві власності житловий будинок з господарським будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , належний ОСОБА_2 на праві власності земельну ділянку площею 0,0839 га, кадастровий номер 5121010100:02:005:0276, надану для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , належний ОСОБА_2 на праві власності земельну ділянку площею 3,65 га, кадастровий номер 5121010100:01:002:0084, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.9)
Таким чином, про заповіт позивачка дізналась близько через рік з дня його складання.
З метоюреалізації своїхспадкових прав,позивачка звернуласьдо державногонотаріуса Біляївськогорайонної державноїнотаріальної контори із заявоюпро прийняттяспадщини зазаповітом післясмерті ОСОБА_2 однак нотаріуслистом від31.03.2023року №795/02-14 відмовив у прийняті заяви про прийняття спадщини з причини пропуску строку для прийняття спадщини та роз`яснив його право звернення до суду з питань продовження пропущеного строку (а.с.8).
З витребуваної судом інформації від Біляївської районної державної нотаріальної контори Одеської області, встановлено, що після смерті ОСОБА_2 20.02.2022 року була заведена спадкова справа № 167/2020, яка зареєстрована в спадковому реєстрі за № 70460127. Крім позивача із заявою про прийняття спадщини ніхто не звертався (а.с.29-45).
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до частини першої статті 1269, частини першої статті 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини
Відповідно до статті 1217, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно статті 1222, 1223 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини. Спадкоємцями за заповітом можуть бути юридичні особи та інші учасники цивільних відносин (стаття 2 цього Кодексу). Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
За життя ОСОБА_2 склав заповіт, зареєстрований в реєстрі № 92, посвідчений приватним нотаріусом Одеського районного нотаріального округу Одеської області Сурженко І.І.
Відповідно до статей 1233, 1234, 1235, 1236 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Право на заповіт здійснюється особисто. Вчинення заповіту через представника не допускається.
Заповіт має бути посвідчений нотаріусом або іншими посадовими, службовими особами, визначеними у статтях 1251 - 1252 цього Кодексу.
Зі змісту заповіту вбачається, що спадкодавиць ОСОБА_2 зробив розпорядження щодо належного йому майна, яке він заповів ОСОБА_1 . Заповіт підписаний власноруч заповідачем.
Проте, ОСОБА_1 добросовісно помилялась, що вона обмежена часом, оскільки вважала, що під час воєнного стану в країні всі строки зупинились, в тому числі і строк прийняття спадщини, а тому у встановлений законом строк не звернулася з заявою про прийняття спадщини.
Строк для прийняття спадщини закінчився.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України N 7 від 30 травня 2008 р. "Про судову практику у справах про спадкування" особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. У разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини спадкоємці звертаються до суду. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини із поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Пленум Верховного Суду України в п. 24 своєї постанови від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснив, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України.
При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
Судом встановлено, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 була заведена за заявою ОСОБА_1 29.03.2023 р.
За наведених обставин суд вважає, що позивачкою строк для прийняття спадщини був пропущений з поважних причин, а тому відповідно до ст. 1272 ЦК України їй необхідно визначити додатковий строк в два місяці, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1268, 1272 ЦК України, ст. ст. , 10, 11, 57-60, 130, 174, 212-215, 218 ЦПК України,-
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (паспорт серії НОМЕР_2 виданий Біляївським РВ УМВС України в Одеській області від 04.02.2002 р., РНОКПП: НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_3 ) до Біляївської міської ради Одеської області (місцезнаходження: Одеська область, м. Біляївка, проспект Незалежності, 9, код ЄДРПОУ 33579244) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 , який до дня смерті проживав в АДРЕСА_1 . три місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду на протязі 30 днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції.
Суддя Буран В.М.
Суд | Біляївський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2023 |
Оприлюднено | 26.10.2023 |
Номер документу | 114405858 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Біляївський районний суд Одеської області
Буран В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні