Рішення
від 24.10.2023 по справі 522/12877/23
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

24.10.23

Справа № 522/12877/23

Провадження № 2/522/5335/23

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2023 року Приморський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого судді Чернявської Л.М.

за участі секретаря судового засідання Купцова С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Обслуговуючого кооперативу "Жемчужина Итальянского бульвара" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 28.06.2023 року звернувся до суду із позовом, згідно якого просить судстягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача заборгованість за житлово-комунальні послуги, інфляційні нарахування та 3 % річних у розмірі 105714, 45 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що Обслуговуючий кооператив «Жемчужина Итальянского бульвара» (далі - «Позивач», «ОК») створений на добровільних засадах для експлуатації та управління житловим комплексом, який складається з трьох багатоповерхових житлових будинків (надалі - єдиний майновий комплекс) за адресою: АДРЕСА_1 , 1Б, АДРЕСА_2 . З 2019 року обслуговуючий кооператив організовує та забезпечує утримання будинку АДРЕСА_1 , який переданий на баланс ОК за Актом приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс від 12.04.2019 року, та відповідно сприяє співвласникам багатоквартирного будинку в належному та якісному утриманні їх спільного майна.

Квартира АДРЕСА_3 , відповідно до Акту прийому-передачі від 23 жовтня 2018 року передана в тимчасове користування відповідачу по справі.

За період з 01.04.2019 року по 01.06.2023 року загальна сума за комплекс спожитих житлово-комунальних послуг, наданих відповідачці, надання яких забезпечив позивач відповідно до договорів, укладених між ОК «Жемчужина Итальянского бульвара» та суб`єктів господарювання і фактичних витрат, що підтверджується витягом з особистого рахунку ДП069 і показниками індивідуальних лічильників, складає 98626 грн. 44 коп. а саме: послуга поводження з побутовими відходами 708,54 гривень; відшкодування додаткових витрат 736,80 гривень; утримання будинку та прибудинкової території 40963, 62 гривень; електропостачання ліфтів - 60 грн 00 коп.; опалення 18 098 грн 40 коп.; опалення МЗК - 2 716 грн 98 коп.; охорона спільного майна - 22 137 грн 48 коп.; послуга поводження з будівельними відходами - 2 667 грн 08 коп.; передоплата для альтернативного джерела електропостачання - 393 грн 00 коп.; технічне обслуговування ліфтів - 42 грн 24 коп.; утримання котельні 8 694 грн 00 коп.

Нарахування за надані послуги Кооперативом здійснювались виключно після укладення відповідних договорів. Всі послуги, які були надані зі сприяння Забудовника до укладення відповідних договорів Кооперативом не нараховувались. Щомісяця в період з 01.05.2019 року по 01.06.2023 року ОК «Жемчужина Итальянского бульвара» нараховувалась плата за отримані відповідачем житлово- комунальні послуги, однак відповідач протягом тривалого часу не виконував обов`язки і не сплачував регулярно і в повному обсязі житлово-комунальні послуги, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 105 714 грн 45 коп., що стало підставою для звернення до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 20 липня 2023 року відкрито провадження по справі в спрощеному порядку.

24 жовтня 2023 року від представника Позивача до суду надійшла заява про слухання справи за відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити. Не заперечував проти заочного розгляду справи.

Відповідач до судового засідання не з`явилась, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Суд, у зв`язку з неявкою відповідача та неповідомленням про поважні причини такої неявки в судове засідання, ненаданням відповідачкою відзиву на позов, зі згоди представника позивача, ухвалив слухати справу у відсутності відповідачки , згідно ст.ст.280-281 ЦПК України, при заочному розгляді на підставі наявних у справі доказів.

У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч.2ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Суд, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, додані до неї документи, приходить до висновку, що даний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Обслуговуючий кооператив «Жемчужина Итальянского бульвара» створений на добровільних засадах для експлуатації та управління житловим комплексом, який складається з трьох багатоповерхових житлових будинків (надалі - єдиний майновий комплекс) за адресою: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_2 .

Квартира АДРЕСА_3 , відповідно до Акту прийому-передачі в тимчасове користування від 23 жовтня 2018 року передана відповідачці (а.с.14).

Відповідно до п. 1.5 даного Акту технічні експлуатаційні витрати з дати підписання цього Акту і до реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_5 , а саме, витрати«- відповідно до нормативно-правових актів в галузі цивільного, житлового законодавства, Закону України «Про житлово-комунальні послуги» за утримання Об`єкту будівництва, прибудинкової території та Новозбудованого майна лежать на Покупцеві.

Згідно розрахунку за період з01.04.2019 року по 01.06.2023 року загальна сума за комплекс спожитих житлово-комунальних послуг, наданих відповідачці , надання яких забезпечив позивач відповідно до договорів, укладених між ОК «Жемчужина Итальянского бульвара» та суб`єктів господарювання і фактичних витрат, що підтверджується витягом з особистого рахунку ДП069 і показниками індивідуальних лічильників, складає 98626 грн. 44 коп. а саме: послуга поводження з побутовими відходами 708,54 гривень; відшкодування додаткових витрат 736,80 гривень; утримання будинку та прибудинкової території 40963, 62 гривень; електропостачання ліфтів - 60 грн 00 коп.; опалення 18 098 грн 40 коп.; опалення МЗК - 2 716 грн 98 коп.; охорона спільного майна - 22 137 грн 48 коп.; послуга поводження з будівельними відходами - 2 667 грн 08 коп.; передоплата для альтернативного джерела електропостачання - 393 грн 00 коп.; технічне обслуговування ліфтів - 42 грн 24 коп.; утримання котельні 8 694 грн 00 коп.

Згідно з ч. 1ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання має право відповідно законодавства та Статуту об`єднання, зокрема, встановлювати порядок сплати, перелік, розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного ремонтного фондів; визначати підрядника, укладати договори про управління експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків та платежів.

Згідно з п. 5 ст. 7 Закону України від 01.05.2005 року «Про житлово- комунальні послуги», «споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово- комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами».

Відповідно до ч. 13, 15ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», на загальних зборах ОСББ були прийняті рішення, яким встановлено розмір внесків на утримання будинку.

Відповідно до п. 2, 8 ч. 1ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»- співвласник зобов`язаний виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Відповідно до ст. 319 ЦК України, співвласник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Співвласник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону. Власність зобов`язує. Співвласник не може використовувати право власності на шкоду, зокрема, правам, свободам та гідності громадян.

Відповідно достатті 322 ЦК Українивласник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить.

З 2019 року обслуговуючий кооператив організовує та забезпечує утримання будинку АДРЕСА_1 , який переданий на баланс ОК за Актом приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс від 12.04.2019 року, та відповідно сприяє співвласникам багатоквартирного будинку в належному та якісному утриманні їх спільного майна. Підтвердження прийняття на баланс вказаного будинку обслуговуючим кооперативом є протокол № 1 Загальних зборів ОК «Жемчужина Итальянского бульвара» від 03 квітня 2019 р.

Обслуговуючий кооператив діє на підставі Статуту затвердженого протоколом № 1 від 03 квітня 2019 р. та у відповідності до норм чинного законодавства.

Відповідно до п. 2.1 Статуту метою Кооперативу є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів Кооперативу (асоційованих членів) на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю

Відповідно до п. 2.2. Статуту основними завданнями Кооперативу є: підвищення життєвого рівня членів Кооперативу (асоційованих членів), захист їх майнових інтересів і соціальних прав; створення системи економічної і соціальної самодопомоги населення та суб`єктів господарювання; створення і розвиток інфраструктури, необхідної для зростання матеріального добробуту членів (асоційованих) Кооперативу; сприяння сталому розвитку та становлення засад демократичного розвитку суспільства.

Відповідно до п. 2.3. Статуту Кооператив здійснює експлуатацію та ремонт Будинків та утримання прибудинкових територій за рахунок коштів Кооперативу на засадах самооплатності

Відповідно до п.2.4., 2.5. Статуту Основна діяльність ОК полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав членів (асоційованих членів) Кооперативу на володіння та користування спільним майном, належне утримання будинків та прибудинкової території, сприяння членам (асоційованим членам) Кооперативу в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами. Видом діяльності ОК є комплексне обслуговування об`єктів, (код КВЕД 81.10).

Статтею 8 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», обсяг зобов`язань та відповідальності кожного співвласника за договором, який є обов`язковим для всіх співвласників, визначається пропорційно до його частки співвласника.

У постанові від 11 листопада 2015 року по справі № 3-945гс15 Верховний Суд України дійшов висновку про те, що особа, яка є власником приміщення і у свою чергу співвласником будинку, в якому створено об`єднання, однак не є членом цього об`єднання, зобов`язана брати участь у витратах на управління, утримання та збереження будинку, а об`єднання наділено правом у разі нездійснення цією особою таких дій звернутися до суду з позовом про стягнення нарахованих за цими витратами платежів.

Частиною 10 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено обов`язок співвласника багатоквартирного будинку своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

Частиною 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору

Фактично відповідачу надавались житлово-комунальні послуги за сприянням ОК «Жемчужина Итальянского бульвара» та, відповідно, споживались відповідачем, тобто між сторонами наявні фактичні договірні відносини

Внаслідок фактичного споживання відповідачем вищевказаних послуг були здійсненні конклюдентні дії, які породжують юридичні наслідки

Щомісяця в період з 01.05.2019 року по 01.06.2023 року ОК «Жемчужина Итальянского бульвара» нараховувалась плата за отримані відповідачкою житлово- комунальні послуги, однак останньою протягом тривалого часу не виконувались обов`язки і не сплачувались регулярно і в повному обсязі житлово-комунальні послуги, внаслідок чого виникла заборгованість.

Згідностатті 162 ЖК Українивласники (споживачі) повинні здійснювати оплату за отримані комунальні послуги у строки встановлені угодою сторін.

Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Як вбачається зі змістустатті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг належать житлові послуги (утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку) та комунальні послуги (послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами).

Пунктом 1 частини першоїстатті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.

Згідно з пунктом 5 частини другоїстатті 7 цього Закону, споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Відповідно пункту 7 частини третьоїстатті 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»управитель багатоквартирного будинку має право вести претензійно-позовну роботу у разі виникнення заборгованості за надані послуги в порядку і строки, встановлені законом та/або договором.

Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду № 211/3347/18 від 25.03.2020 року та №201/9729/18 від 22.01.2020 року.

Пунктами 1,5,10 ч.1ст.7 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»передбачено, що співвласники зобов`язані забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

Згідно ст. 360 ЦК України, співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у платі податків, зборів а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язанням, пов`язаними зі спільним майном.

Відповідно до ст.509ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникає з підстав, встановлених статтею 11 ЦК України.

Відповідно дост. 526 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Частиною 1ст.612ЦК України передбачено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом

Відповідно до ст. 623 ЦК України, боржник, який порушив зобов`язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.

Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також З проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений законом або договором.

За змістом ст. 552, ч. 2 ст. 625 ЦК України інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов`язання, вираженого в національній валюті, та три проценти річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утримуваними ним грошовими коштами, незалежно від сплати ним неустойки (пені) за невиконання або неналежне виконання зобов`язання.

Інфляційні нарахування на суму боргу, сплата яких передбачена ч. 2 ст. 625 ЦК України, не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті.

Отже, у разі несвоєчасного виконання боржником зобов`язання, його борг складає: основну суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення грошового зобов`язання та три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлено договором або законом.

Сума заборгованості за житлово-комунальні послуги складає 98 626 грн. 44 коп., сума інфляційних втрат складає 6 168 грн 75 коп., сума 3% річних за прострочення виконання зобов`язань складає 919 грн 26 коп. (розрахунок а.с.140-146).

Таким чином, розмір суми, належної до стягнення, складає 105 714 грн 45 коп.

Відповідно дост. 81 ЦПК Україникожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановленихЦПК України.

Згідност. 13 ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом, у передбаченихЦПК Українивипадках.

Відповідно до ч. 1ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до змісту ч.2ст. 141 ЦПК Українисудові витрати, пов`язані з розглядом справи у разі задоволення позову покладаються на відповідача.

Судом встановлено, що позивач поніс додаткові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2684,00 гривень, що підтверджується наявним у матеріалах справи платіжним дорученням, на зазначену суму.

Після всебічного, повного дослідження наявних матеріалів та обставин справи суд дійшов висновку щодо необхідності задоволення позовних вимог, вважає їх обґрунтованими і доведеними, а також такими, що знайшли своє підтвердження у судовому засіданні.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.15,16,22,322,526,552,625 ЦК України,ст.ст.2,4,13,76-81,95,258-259,263 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов Обслуговуючого кооперативу "Жемчужина Итальянского бульвара" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Обслуговуючого кооперативу "Жемчужина Итальянского бульвара" (Код ЄДРПОУ 42931630, місцезнаходження: м.Одеса, Ілалійський бульвар, буд.1А)заборгованістьза житлово-комунальніпослуги урозмірі 105714 (сто п`ять тисяч сімсот чотирнадцять) гривень 45 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Обслуговуючого кооперативу "Жемчужина Итальянского бульвара" (Код ЄДРПОУ 42931630, місцезнаходження: м.Одеса, Ілалійський бульвар, буд.1А) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2684,00 гривень.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на заочне рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення суду виготовлений 25 жовтня 2023 року.

Суддя Чернявська Л.М.

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення24.10.2023
Оприлюднено26.10.2023
Номер документу114416787
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —522/12877/23

Рішення від 24.10.2023

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Чернявська Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні