Справа № 459/3127/23
Провадження № 2-о/459/88/2023
У Х В А Л А
судового засідання
24 жовтня 2023 року Червоноградський міський суд Львівської області
в складі: головуючого судді Мельникович М. В.,
з участю присяжних Корнути Ю. М., Лащівської О. В.,
секретаря судових засідань Горощук А. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Червонограді в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Червоноградської міської ради Львівської області про визнання особи недієздатною та призначення опікуна
ВСТАНОВИВ :
21.09.2023 заявниця звернулась до суду із заявою, у якій просила визнати її сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним та встановити над ним опіку і за поданням органу опіки та піклування призначити заявника його опікуном.
Ухвалою від 25.09.2023 прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.
24.10.2023 сторони у судове засідання не з`явились, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином., підтвердження чого міститься в матеріалах справи.
Заявниця у судове засідання не з`явилась, проте подала заяву, у якій просила провести судове засідання без її участі та розглянути клопотання про призначення її сину (особа, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною) адвоката на безоплатній основі, а також просила призначити у справі судово-психіатричну експертизу для визначення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та його здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Від представника Органу опіки та піклування виконавчого комітету Червоноградської міської ради Львівської області надійшло клопотання про проведення судового засідання у його відсутності, де останній також зазначив, що підтримує клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У зв`язку з неявкою сторін та у відповідності до приписів ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, ознайомившись із клопотаннями заявниці та матеріалами справи, дійшов до наступного висновку.
Згідно з ч. 5 ст. 293 ЦПК України, у випадках, встановлених пунктами 1, 9, і 10 частини другої цієї статті, розгляд справ проводиться судом за обов`язковою участю адвоката особи, стосовно якої розглядається справа. У разі якщо особа не залучила адвоката, суд залучає його через орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правничої допомоги. Рішення суду про доручення призначити адвоката негайно, але не пізніше двох робочих днів, надсилається відповідному органу (установі), уповноваженому законом на надання безоплатної правничої допомоги, для виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 299 ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Відповідно до пункту 24 частини 1 статті 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» право на безоплатну вторинну правничу допомогу згідно з цим Законом та іншими законами мають такі категорії фізичних осіб, а саме: особи, стосовно яких суд розглядає справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною; поновлення цивільної дієздатності недієздатних фізичних осіб та фізичних осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, звільнення від повноважень опікунів чи піклувальників таких осіб, - на правничі послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 13 цього Закону, протягом розгляду справи в суді.
Враховуючи вищевикладене, оскільки розгляд справ, зокрема про визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки, проводиться судом за обов`язкової участі адвоката особи, стосовно якої розглядається справа, з метою забезпечення дотримання процесуальних прав та забезпечення процесуальних гарантій відносно фізичної особи у справі про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки і призначення опікуна, суд, відповідно до положень ч. 5 ст. 293 ЦПК України, вважає за необхідне залучити адвоката з метою представництва інтересів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Щодо клопотання заявниці про призначення експертизи, суд дійшов до наступного висновку.
Згідно ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз.
Відповідно до ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до ч. 1 ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: коли для з`ясування обставин, що мають значення для справи необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Згідно з ст. 105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити, зокрема, психічний стан особи.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 252 та п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку, зокрема призначення експертизи. У випадку призначення експертизи провадження зупиняється на час проведення експертизи.
Оцінивши суть спору, враховуючи те, що вирішення питання про встановлення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , потребує спеціальних знань в галузі психіатрії, суд вважає, що для повного та об`єктивного розгляду справи необхідні спеціальні знання, тому клопотання про призначення експертизи є обґрунтованим та підлягає до задоволення.
Враховуючи те, що для проведення експертизи потрібний значний період часу, експертиза буде проводитись поза межами суду, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі до отримання висновку експерта.
Керуючись ст.ст. 103, 105, 251-253, 258, 260, 261, 293, 299, 354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Клопотання заявника про призначення адвоката та про призначення судово-психіатричної експертизи - задовольнити.
Доручити Західному регіональному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги призначити адвоката для представництва інтересів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за призначенням, для участі у розгляді справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Червоноградської міської ради Львівської області про визнання особи недієздатною та призначення опікуна.
Копію ухвали направити Західному регіональному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (order@legalaid.lviv.ua) - для виконання.
Призначити у даній справі судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Львівської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» (вул. Кульпарківська 95, м. Львів, 79021).
Попередити експертів про кримінальну відповідальність, передбачену ст. ст. 384, 385 КК України.
На вирішення експертам поставити наступні питання:
1) чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , хронічними чи стійкими психічними захворюваннями, якщо так, то якими саме?
2) чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
3) чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , самостійно вчиняти будь-які дії та правочини, чи потребує постійного нагляду (опіки чи піклування)?
4) чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактичну можливість з`явитися в судове засідання та чи має він можливість особисто дати пояснення по суті справи?
У розпорядження експертів направити матеріали справи та медичні документи.
На час проведення експертизи провадження по справі зупинити.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст ухвалено складено 24.10.2023.
Суддя: М. В. Мельникович
Присяжні: Ю. М. Корнута
О. В. Лащівська
Суд | Червоноградський міський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2023 |
Оприлюднено | 27.10.2023 |
Номер документу | 114422571 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Червоноградський міський суд Львівської області
Мельникович М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні