Справа № 634/658/23
Провадження № 2/634/108/23
Категорія 61
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.10.2023 року
Сахновщинський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді: Єрьоміної О.В.,
при секретарі: Мальченко Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Сахновщина Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в обгрунтування якого зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його бабуся ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 8, 24 га, кадастровий номер 6324886500:01:000:0074, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Тавежнянської сільської ради Красноградського району Харківської області.
10.05.2023 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Красноградського районного нотаріального округа Харківської області Ковтун О.В. із заявою про прийняття спадщини, однак йому було відмовлено у зв`язку із пропуском встановленого строку для подачі заяви про прийняття спадщини.
Разом з тим, позивач зазначає, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Харкові, де тимчасово проживала у родині внучки ОСОБА_1 . Похованням займався саме позивач і був вимушений поховати померлу бабусі ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Харкові, оскільки саме 24.02.2022 року розпочалася збройна агресія РФ проти України і був введений військовий стан. Свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач оформив лише 29.03.2022 року, оскільки весь час м. Харків і Харківський район перебували в зоні активних бойових дій, що призвело до певних обмежень в житті громадян і відповідно ускладнило комунікацію між населеними пунктами, що у свою чергу створило об`єктивні, непереборні, істотні труднощі для позивача, як спадкоємця, на вчинення вказаних дій.
У зв`язку із вищевказаним позивач просив визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини терміном у три місяці з часу набрання рішенням суду законної сили.
У судове засідання позивач не з`явився надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити з підстав, викладених у позові.
Відповідач у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, просив прийняти рішення на розсуд суду.
Перевіривши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступного висновку.
Як встановлено у судом та підтверджується матеріалами справи батьками ОСОБА_3 є: батько ОСОБА_4 , мати ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 від 16.07.1980 року. (а.с. 9).
Із свідоцтва про народження батька позивача ОСОБА_4 вбачається, що його батьками є : батько ОСОБА_6 , мати ОСОБА_2 . (а.с. 8).
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_2 є рідною бабусею ОСОБА_3 .
Із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 29.03.2022 року вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у віці 86 років померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Харків. (а.с.7).
Із довідки Тавежнянського старостинського округу Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області вд 25.04.2023 року вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , була зареєстрована та проживала з 15.03.1996 року до дняїї її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.10).
Довідку про причину смерті ОСОБА_2 було видано лікарем КНП «Міська поліклініка № 22» Харківської міської ради від 24.02.2022 року (а.с. 11).
Із посвідчення Пісочинського КП «Ритуал» Пісочинської селищної ради Харківської області від 24.02.2022 року, видане ОСОБА_3 , вбачається, що ОСОБА_2 була захоронена на міському кладовищі № 5 квартал 24 ряд 9 могила 29/30. (а.с. 12).
Постановою приватного нотаріуса Красноградського районного нотаріального округу Харківської області Ковтун Л.О. від 10.05.2023 року ОСОБА_1 було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії , а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку із проживанням на час відкриття спадщина зі спадкодавцем окремо та пропуском встановленого 6 місячного строку із заявою для прийняття спадщини. (а.с.4).
Із інформації приватного нотаріуса Красноградського районного нотаріального округу Харківської області Ковтун Л.О. та Інформаційних довідок зі Спадкового реєстру вбачається, що відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 73575906 від 29.09.2023 року інформація відсутня щодо заведеної спадкової справи та виданих свідоцтв про право на спадщину. (а.с. 24-25, 29-30).
Згідно з ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини, згідно з ч.3ст.1223 ЦК України.
Відповідно до положеньст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. 1ст. 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.ст. 1220-1221, 1223 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з нього виникає право на спадкування, а місцем відкриття - є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно з ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, а з урахуванням пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів від 28 лютого 2022 року 3164 «Деякі питання в умовах воєнного стану», відповідно до якого перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці.
Згідно з ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Отже законодавчо передбачено, що якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
З урахуванням веденого в Україні Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року воєнного стану, який було неодноразово продовжено, останній раз 18.08.2023 року на 90 діб, у позивача виникли об`єктивні та істотні труднощі для своєчасної подачі заяви про прийняття спадщини.
Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.
Відповідно до п. 24постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (ч.2ст.1272 ЦК України), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
Згідно з п. 24Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України.
Відповідно до постанови ВС/КЦС № 681/203/17-ц від 17.10.2018, незначний часовий проміжок між закінченням строку прийняття спадщини та подачею позовної заяви про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є підставою для задоволення таких вимог.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані докази в їх сукупності, враховуючи, що позивач об`єктивно не міг раніше звернутися до нотаріусау зв`язку із введеним на території України воєнним станом суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємицею поважними та визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини терміном в три місці.
Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.4,12,13, 141, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити додатковий строк ОСОБА_1 для подачі до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном у три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя:
Суд | Сахновщинський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 26.10.2023 |
Оприлюднено | 27.10.2023 |
Номер документу | 114446984 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Сахновщинський районний суд Харківської області
Єрьоміна О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні