Справа № 464/6204/23
пр.№ 2/464/1705/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.10.2023 Сихівський районнийсуд м.Львова
в складі: головуючого судді Горбань О.Ю.
секретаря судових засідань Карпенко Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Львова в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка продовжує навчання, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернулася до суду з позовом про стягнення з відповідача аліментів на утримання повнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частки з усіх видів заробітку (доходу), але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, до досягнення нею 23 років за умови, що вона буде навчатись. Обґрунтовує позов тим, що сторони є батьками повнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В шлюбі сторони перебували з 25.12.2008. Відповідно до свідоцтва про розірвання шлюбу, такий розірвано 25 грудня 2008 року у відділі реєстрації актів цивільного стану Мостиського районного управління юстиції Львівської області, актовий запис №83. Відповідно до рішення Сихівського районного суду м.Львова від 18.10.2007 з відповідача стягувались аліменти на утримання дитини. Рішенням Сихівського районного суду м.Львова від 16.11.2017 розмір стягнення аліментів змінено. ІНФОРМАЦІЯ_2 донька ОСОБА_3 досягнула повноліття, аліменти не стягуються. На даний час дочка сторін проживає разом із позивачем, знаходиться на її утриманні, навчається на 2-му курсі Львівського фахового коледжу Львівського Національного університету природокористування. Вказує, що дочка навчається на денній формі навчання, не працює, потребує матеріальної допомоги. Зазначає, що її матеріальне становище не дозволяє в повній мірі утримувати повнолітню дочку. Вважає, що відповідач має змогу матеріально допомагати дитині, оскільки працює, тому просить позов задовольнити.
Ухвалою від 18 вересня 2023 року позов прийнято до розгляду та відкрите провадження в порядку спрощеного позовного провадження.
У судове засідання позивач не з`явилася, подала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.
У судове засідання відповідач не з`явився, подав до суду заяву про визнання позову, просить розглянути справу у його відсутності.
У зв`язку з неявкою сторін та з врахуванням поданих заяв, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд встановив, що батьками дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є сторони по справі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.6).
Як вбачається з копії свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_2 , такий розірвано 25 грудня 2008 року у відділі реєстрації актів цивільного стану Мостиського районного управління юстиції Львівської області, актовий запис №83 (а.с.5).
Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 донька сторін ОСОБА_3 досягла повноліття.
Як вбачається з довідки №267 від 30.08.2023, ОСОБА_3 навчається на другому курсі у Львівського фахового коледжу Львівського Національного університету природокористування, денна форма навчання бюджетної умови, скороченого терміну.Термін навчання з 01 вересня 2022 року по 30 червня 2025 року (а.с.7).
Вказані обставини дають суду підстави вважати, що дитина сторін ОСОБА_3 після досягнення повноліття продовжує навчатись на денній формі навчання, у зв`язку з чим об`єктивно потребує матеріальної допомоги від своїх батьків.
Згідно з частиною другою статті 27 Конвенції Організації Об`єднаних Націй про права дитини від 20 листопада 1989 року батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Відповідно дост. 199 СК України, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов`язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
Правовідносини щодо обов`язку батьків утримувати повнолітніх дочку, сина на період навчання регулюються главою 16 СК України, яка зокрема, передбачає обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, у спосіб сплати аліментів (статті 199, 200, 201 цього Кодексу). При визначенні розміру аліментів необхідно враховувати вартість навчання, підручників, проїзду до навчального закладу, проживання за місцем його знаходження. Норми цієї глави не встановлюють самостійного, окремого від аліментних зобов`язань, обов`язку батьків брати участь у додаткових витратах на дочку, сина, що викликані особливими обставинами.
Таким чином, обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18 років, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.
Згідно зі статтею 200 СК України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу. При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.
Відповідно до частини першої статті 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.
При встановленні потреби в утриманні повнолітньої дитини суд повинен враховувати всі джерела, що утворюють її дохід, обов`язок обох батьків із надання відповідної матеріальної допомоги та спроможність останніх її надавати.
У постанові Верховного Суду від 23.01.2019 в справі №346/103/17, суд касаційної інстанції, зокрема, погодився з висновками судів попередніх інстанцій про те, що дитина сторін навчається на денній формі, у зв`язку з чим не в змозі офіційно працювати та отримувати доходи, а отже потребує матеріальної допомоги на своє утримання на час навчання.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 є дочкою відповідача, на день звернення до суду не досягла 23 років, навчається на денній формі, що позбавляє її можливості працевлаштуватися та одержувати певний дохід, у зв`язку з чим вона потребує матеріальної допомоги, а відповідач, стан здоров`я котрого є задовільний, є працездатною особою та має можливість і обов`язок забезпечувати утримання дочки, нарівні з позивачем по справі, з якою повнолітня дитина проживає. Тому суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача аліментів на дитину, яка продовжує навчання.
З урахуванням встановлених обставин справи, обов`язку кожного із батьків утримувати повнолітню дитину на період навчання, визнання відповідачем позову,суд прийшов до висновку про стягнення з відповідача аліментів на користь позивачки на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання, починаючи з часу звернення позивачки до суду з даним позовом.
Заявлений позивачем розмір аліментів на утримання повнолітньої дитини в розмірі 1/4 частини усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, до закінчення дочкою навчання, є достатнім та справедливим. Тому такий розмір аліментів на утримання повнолітньої дитини сторін слід стягувати з усіх видів заробітку (доходу) відповідача, що відповідатиме вимогам закону та зможе забезпечувати частину потреб повнолітньої дитини, яка продовжує навчання, а також не призведе до критичного погіршення забезпеченості відповідача. Визначаючи такий розмір аліментів, суд переконаний, що цієї суми, поряд з аналогічним обов`язком матері брати рівнозначну фінансову участь в утриманні дитини, буде достатнім для забезпечення належного матеріального становища повнолітньої дочки, яка навчається.
Вимоги позову про стягнення аліментів не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до уваги не приймаються, оскільки мінімальний розмір аліментів на повнолітню дитину законом не встановлений.
Відповідно до ч. 1 ст. 430 ЦПК України допускається негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів в межах суми платежу за один місяць.
Згідно з ч.6 ст.142 ЦПК України якщо сторону,на користьякої ухваленорішення,звільнено відсплати судовихвитрат,з другоїсторони стягуютьсясудові витратина користьосіб,які їхпонесли,пропорційно дозадоволеної чивідхиленої частинивимог,а іншачастина компенсуєтьсяза рахунокдержави упорядку,встановленому КабінетомМіністрів України.
Судом встановлено, що позивач на підставі п.3 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнена від сплати судового збору.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що з відповідача слід стягнути в користь держави судовий збір в розмірі 50 %, що становить 536,80 грн. у зв`язку з визнанням відповідачем позову до початку розгляду справи по суті.
На підставі статей 141, 182, 199, 200 Сімейного кодексу України та керуючись статтями 10, 142, 247, 263-265, 355, 430 Цивільного процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в :
Позовзадоволити.
Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 на утримання повнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка продовжує навчання, аліменти, щомісячно, в розмірі 1/4 частки з усіх видів заробітку (доходів), починаючи з 15.09.2023 і до закінчення ОСОБА_3 навчання, але не пізніше досягнення нею 23 років.
Стягнути із ОСОБА_2 в дохід держави судовий збір в розмірі 536,80 грн.
Рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована та проживає: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_3 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований: АДРЕСА_2 , проживає: м.Львів, область, Яворівський район, с.Дмитровичі, ІПН НОМЕР_4 .
Суддя О.Ю.Горбань
Суд | Сихівський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2023 |
Оприлюднено | 30.10.2023 |
Номер документу | 114468427 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Сихівський районний суд м.Львова
Горбань О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні