Рішення
від 17.10.2023 по справі 473/850/23
ВОЗНЕСЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 473/850/23

РІШЕННЯ

іменем України

"17" жовтня 2023 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі головуючої судді Лузан Л.В., за участю секретаря судового засідання Кріпак Н.Г., представника позивача адвоката Усікова О.В., представника відповідачки адвоката Майбороди Д.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Вознесенську Миколаївської області цивільну справу за позовом Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області до ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Приватне підприємство «Агроном-2005», Вознесенська районна державна адміністрація Миколаївської області, Перша Вознесенська державна нотаріальна контора Миколаївської області, Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про витребування майна із чужого незаконного володіння,

ВСТАНОВИВ:

в лютому 2023 року Бузька сільська рада Вознесенського району Миколаївської області звернулася до суду з позовом, поданим в її інтересах представником адвокатом Усіковим Олексієм Віталійовичем, до ОСОБА_1 про витребування земельної ділянки площею 3,9662 га, розташованої в межах території Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, кадастровий номер 4822080800:13:000:0047.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на підставі договору про добровільну відмову від права власності, укладеного між ОСОБА_5 та Вознесенською районною державною адміністрацією Миколаївської області, посвідченого 09 жовтня 2007 року приватним нотаріусом Вознесенського районного нотаріального округу Миколаївської області Воронкіним В.О., ОСОБА_5 добровільно відмовилася від права власності на земельну ділянку площею 3,97 га, розташовану в межах території Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, кадастровий номер 4822080800:13:000:0047, на користь держави. Отже, з моменту укладення обумовленого договору право власності на вищевказану земельну ділянку перейшло до держави, право власності попереднього власника ( ОСОБА_5 ) припинилося.

Разом з тим, 22 жовтня 2020 року державним нотаріусом Арбузинської державної нотаріальної контори Миколаївської області, виконуючим обов`язки державного нотаріуса Першої Вознесенської державної нотаріальної контори Миколаївської області Бойченко В.А., були видані свідоцтва про право на спадщину за законом, якими було посвідчено перехід права власності на земельну ділянку площею 3,9662 га, розташовану в межах території Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, кадастровий номер 4822080800:13:000:0047, до спадкоємців ОСОБА_5 , а саме, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , в рівних частках кожній.

05 листопада 2021 року на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Вознесенського районного нотаріального округу Миколаївської області Нехимчуком К.Б., ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 продали ОСОБА_1 вищевказану земельну ділянку.

Посилаючись на викладене, з огляду на те, що земельна ділянка площею 3,9662 га, розташована в межах території Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, кадастровий номер 4822080800:13:000:0047, вибула з володіння власника (з 01 липня 2021 року земельна ділянка повинна була перейти до земель комунальної власності) поза його волею, ОСОБА_1 придбала її від осіб, які не мали права її відчужувати, позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області в складі судді Вуїва О.В. від 01 березня 2023 року було відкрито провадження по вказаній справі, призначено її до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 11 квітня 2023 року було задоволено заяву про самовідвід судді Вуїва О.В.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11 квітня 2023 року вищевказана цивільна справа була передана на розгляд судді Лузан Л.В.

Ухвалою Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 14 квітня 2023 року справа прийнята до провадження судді Лузан Л.В.

12 квітня 2023 року на адресу суду від представника відповідачки ОСОБА_1 адвоката Майбороди Д.О. надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просив відмовити в задоволенні позову з огляду на наступне. Зокрема, Вознесенська районна державна адміністрація Миколаївської області, як сторона договору про добровільну відмову від права власності від 09 жовтня 2007 року, не зареєструвала в передбачений законом спосіб право власності на спірну земельну ділянку, яку вона отримала в заборонений спосіб з порушенням мораторію (земельні ділянки надані для ведення товарного сільськогосподарського виробництва не могли бути відчуженими в будь-якій спосіб), отже ніяких майнових прав не набула за договором від 09 жовтня 2007 року, припинення права власності ОСОБА_5 на вищевказану земельну ділянку не відбулося. При цьому, на час заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_5 , видачі свідоцтв про право на спадщину її спадкоємцям, завідувачем державної нотаріальної контори не було встановлено жодних перешкод для вчинення відповідних дій, оформлення спадщини відбулося у повній відповідності з вимогами діючого законодавства. Так само, приватним нотаріусом під час посвідчення договору купівлі-продажу спірної земельної ділянки були дотримані всі необхідні умови для посвідчення таких різновидів договорів купівлі-продажу, зокрема, була проведена перевірка відчужувачів земельної ділянки, наявності речових прав інших осіб щодо вказаного майна, наявності обтяжень. Будь-яких перешкод для вчинення вказаної угоди встановлено не було. Водночас, відповідачка є добросовісним набувачем спірної земельної ділянки, в зв`язку з чим дії щодо витребування від неї майна, набутого на законних підставах, є невиправданим та непропорційним втручанням у право на мирне володіння майном.

17 березня 2023 року від представника третьої особи без самостійних вимог - ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області надійшли письмові пояснення щодо позову, в яких зазначено, що на час вирішення спору земельна ділянка сільськогосподарського призначення, розташована на території Бузької сільської територіальної громади, належить до комунальної власності, а тому, ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області не є зацікавленим у вирішенні даного спору.

Представник третьої особи без самостійних вимог - ПП «Агроном-2005» адвокат ВуївО.В. 17 квітня 2023 року надала письмові пояснення щодо позову, в яких остання зазначала, що позивачем не надано жодних доказів щодо реєстрації договору про добровільну відмову від права власності від 09 жовтня 2007 року відповідно до положень законодавства, а також щодо внесення відповідного запису за заявою власника до Державного реєстру. За таких обставин право власності у держави на спірну земельну ділянку не виникло, отже ОСОБА_5 залишалася її власницею до часу своєї смерті. При цьому, позивачем не доведено належними доказами щодо звернення останнього до компетентних органів з питанням здійснення реєстрації права власності на земельну ділянку та отримання відмови у вчиненні вказаної дії. Також звертала увагу суду на те, що на час посвідчення договору про добровільну відмову від права власності від 09 жовтня 2007 року існувала заборона відчуження (мораторій) земель сільськогосподарського призначення, відповідно до п.15 Перехідних положень ЗК України (угода про перехід права власності на земельну ділянку за своєю суттю є відчуженням). Тому вважала, що набуття ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 права власності на земельну ділянку площею 3,9662 га, розташовану в межах території Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, кадастровий номер 4822080800:13:000:0047, та подальший продаж вказаної ділянки відповідачці здійснені на підставі та у повній відповідності з вимогами закону, відповідачка є добросовісним набувачем вказаного майна, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Ухвалою суду від 14 серпня 2023 року закрито підготовче провадження у справі, справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.

В судовому засіданні представник позивача адвокат Усіков О.В. позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідачки ОСОБА_1 адвокат Майборода Д.О. в судовому засіданні в задоволенні позовних вимог Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області просив відмовити.

Представник третьої особи без самостійних вимог - Вознесенської районної державної адміністрації Миколаївської області в судове засідання не з`явився, в матеріалах справи наявна заява, в якій останній просив про розгляд справи без його участі, позовні вимоги Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області підтримав, вважаючи їх обґрунтованими.

Представник третьої особи без самостійних вимог - Першої Вознесенської державної нотаріальної контори Миколаївської області в судове засідання не з`явився, надіславши заяву про розгляд справи за його відсутності, свою позицію щодо заявлених позовних вимог не висловив.

Представник третьої особи без самостійних вимог ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області не з`явився, в письмових поясненнях просив про розгляд справи без його участі.

Представник третьої особи без самостійних вимог - ПП «Агроном-2005» адвокат ВуївО.В. в судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, в задоволенні позовних вимог Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області просила відмовити.

Треті особи без самостійних вимог - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилися, надіслали на адресу суду заяви, в яких просили проводити розгляд справи без їх участі, заперечували проти задоволення позовних вимог Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області.

Дослідивши матеріали справи в межах заявлених позовних вимог та на підставі наданих учасниками справи доказів, суд прийшов до наступного.

Зокрема судом встановлено, що ОСОБА_5 була власником земельної ділянки загальною площею 6,36 га, розташованої в межах території Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (складається з земельної ділянки № НОМЕР_1 площею 2,39 га, кадастровий номер 4822080800:16:000:0068, земельної ділянки № НОМЕР_2 , кадастровий номер 4822080800:13:000:0047), відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку серії МК № 007678, виданого Вознесенською районною державною адміністрацією Миколаївської області 20 січня 2004 року, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 156.

Згідно розпорядження Вознесенської районної державної адміністрації Миколаївської області № 528-р від 04 грудня 2006 року «Про надання погодження на припинення права власності на земельні ділянки та повернення їх у державний земельний запис» було надано згоду ОСОБА_5 на припинення права власності на земельну ділянку площею 3,97 га (державний акт серії МК №007678) на користь держави в особі Вознесенської районної державної адміністрації Миколаївської області, яка надавалася для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (додаток до розпорядження), відповідно до поданої нею заяви від 11 жовтня 2006 року.

09 жовтня 2007 року між ОСОБА_5 та Вознесенською районною державною адміністрацією Миколаївської області був укладений договір про добровільну відмову від права власності, який посвідчений приватним нотаріусом Вознесенського районного нотаріального округу Миколаївської області Воронкіним В.О., відповідно до якого ОСОБА_5 добровільно відмовилася від права власності на земельну ділянку площею 3,97га, розташовану в межах території Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, кадастровий номер 4822080800:13:000:0047, на користь держави.

ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 в Першій Вознесенській державній нотаріальній конторі Миколаївській області була заведена спадкова справа № 223/2019. З заявами про прийняття спадщини звернулися ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2

22 жовтня 2020 року державним нотаріусом Арбузинської державної нотаріальної контори Миколаївської області, виконуючим обов`язки державного нотаріуса Першої Вознесенської державної нотаріальної контори Миколаївської області Бойченко В.А., були видані свідоцтва про право на спадщину за законом, якими було посвідчено перехід права власності на земельну ділянку площею 3,9662 га, розташовану в межах території Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, кадастровий номер 4822080800:13:000:0047, до спадкоємців ОСОБА_5 , а саме, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , в рівних частках кожній. Згідно отриманої нотаріусом станом на час оформлення спадкових прав інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта та нерухомого майна, Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 07 жовтня 2020 року (наданий на запит нотаріуса ГУ Держгеокадастру в Миколаївській області) земельна ділянка площею 3,9662 га, розташована в межах території Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, кадастровий номер 4822080800:13:000:0047, була зареєстрована на праві приватної власності за ОСОБА_5 (на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії МК № 007678 від 20 січня 2004 року).

05 листопада 2021 року між ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 та ОСОБА_1 був укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки, відповідно до якого відповідачка набула у власність земельну ділянку площею 3,9662 га, розташовану в межах території Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, кадастровий номер 4822080800:13:000:0047. Вказаний договір був посвідчений приватним нотаріусом Вознесенського районного нотаріального округу Миколаївської області Нехимчуком К.Б. На час посвідчення договору купівлі-продажу земельної ділянки приватним нотаріусом були перевірені відомості щодо реєстрації права власності на спірну земельну ділянку. За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта та нерухомого майна від 05 листопада 2021 року, Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 19 жовтня 2021 року право власності на вищевказану земельну ділянку було зареєстровано за ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , в рівних частках за кожною (по 1/3) (на підставі свідоцтв про право на спадщину від 22 жовтня 2020 року).

Зазначена вищеінформація відповідає відомостям,які зазначенів копіїпоземельної книгищодо земельноїділянки,кадастровий номер4822080800:13:000:0047,яка булавідкрита 20січня 2004року. Зокрема,розділ Імістить інформацію щодо місцезнаходженняземельної ділянки,цільового призначення(категоріяземель,видвикористання земельноїділянки вмежах певноїкатегорії земель),кадастровий номер,площу (записвід 21.09.2015№ 001).За інформацією,викладеною врозділ ІІІ поземельноїкниги,право власностіна спірнуземельну ділянкубуло зареєстрованоза ОСОБА_5 напідставі державногоакта направо власностіна земельнуділянку серіїМК №007678від 20січня 2004року (записвід 21.09.2015№ 003),яке вподальшому перейшлодо ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 на підставісвідоцтв проправо наспадщину,виданих 22жовтня 2020року, по1/3частці кожній(записивід 23.10.2020№ 004,від 01.04.2021№ 005,від 24.04.2021№ 006).Згідно записувід 06.11.2021№ 008в розділІІІ поземельної книги правовласності навищевказану земельнуділянку булозареєстровано за ОСОБА_1 відповідно доданих про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно від 05.11.2021.

Також з матеріалів справи вбачається, що 23 квітня 2021 року між ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 та ПП «Агроном-2005 був укладений договір оренди земельної ділянки, кадастровий номер 4822080800:13:000:0047.

Аналізуючи вимоги та заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.

Згідност. 328 ЦК Україниправо власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.

Відповідно до ч.ч. 1, 2ст. 78 ЗК Україниправо власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.

Право власності на землю набувається та реалізується на підставіКонституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Згідно ч.1 ст. 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

Земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва належать до земель сільськогосподарського призначення.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 346 ЦК України право власності припиняється у разі відмови власника від права власності.

Особа можевідмовитися відправа власностіна майно,заявивши проце абовчинивши іншідії,які свідчатьпро їївідмову відправа власності. У разі відмови від права власності на майно, права на яке не підлягають державній реєстрації, право власності на нього припиняється з моменту вчинення дії, яка свідчить про таку відмову. У разі відмови від права власності на майно, права на яке підлягають державній реєстрації, право власності на нього припиняється з моменту внесення за заявою власника відповідного запису до державного реєстру (ст. 347 ЦК України).

Підставами припинення права власності на земельну ділянку є, зокрема,добровільна відмова власника від права на земельну ділянку (п. «а» ст.140 ЗК, в редакції, чинній на час укладення договору про добровільну відмову).

Припинення права власності на земельну ділянку у разі добровільної відмови власника землі на користь держави або територіальної громади здійснюється за його заявою до відповідного органу. Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у разі згоди на одержання права власності на земельну ділянку укладають угоду про передачу права власності на земельну ділянку. Угода про передачу права власності на земельну ділянку підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації (ч.ч 1,2 ст. 142 ЗК України, у редакції, чинній на час укладення договору про добровільну відмову).

Відповідно дост.125ЗК України, у редакції, чинній на час укладення договору про добровільну відмову, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації речового права на неї.

Отже,з моменту державної реєстрації права власності на земельну ділянку за державою чи територіальною громадою право власності особи є припиненим.

Між тим, як встановлено в судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи право власності на спірну земельну ділянку в передбаченому законом порядку за державою не було зареєстровано.

При цьому, виходячи з положень ч.ч 1,2 ст. 142 ЗК України, у редакції, чинній на час укладення договору про добровільну відмову, добровільна відмова від права власності на земельну ділянку пов`язана з переходом цього права на ділянку від власника землі до набувача шляхом укладання угоди між ними, тобто є відчуженням земельної ділянки її власником.

Відповідно до п.15 розділу Х «Перехідні положення» ЗК України, у редакції, чинній на час укладення договору про добровільну відмову, до 1 січня 2008 року не допускається: а) купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб; б) купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.

Купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених підпунктами «а» та «б» цього пункту, запроваджується з 1 січня 2008 року за умови набрання чинності законами України про державний земельний кадастр та про ринок земель, визначивши особливості обігу земель державної та комунальної власності і земель товарного сільськогосподарського виробництва.

Угоди (у тому числі довіреності), укладені під час дії заборони на купівлю-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених підпунктами «а» та «б» цього пункту, в частині їх купівлі-продажу та іншим способом відчуження, а так само в частині передачі прав на відчуження цих земельних ділянок та земельних часток (паїв) на майбутнє є недійсними з моменту їх укладення (посвідчення).

Таким чином, на підставі викладеного, з огляду на відсутність державної реєстрації речових прав на спірну земельну ділянку за позивачем, невідповідність вимогам закону договору про добровільну відмову від права власності на земельну ділянку від 09 жовтня 2007 року (п.п. «б» 15Перехідних положень ЗК України), позовні вимоги Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 76-83, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

в задоволенні позовних вимог Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області до ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Приватне підприємство «Агроном-2005», Вознесенська районна державна адміністрація Миколаївської області, Перша Вознесенська державна нотаріальна контора Миколаївської області, Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про витребування майна із чужого незаконного володіння відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 26.10.2023.

Суддя Л.В. Лузан

СудВознесенський міськрайонний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення17.10.2023
Оприлюднено30.10.2023
Номер документу114468573
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: спори щодо права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис)

Судовий реєстр по справі —473/850/23

Ухвала від 14.03.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Олійник Алла Сергіївна

Ухвала від 23.02.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Олійник Алла Сергіївна

Постанова від 28.12.2023

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Царюк Л. М.

Постанова від 26.12.2023

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Царюк Л. М.

Ухвала від 21.12.2023

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Царюк Л. М.

Ухвала від 18.12.2023

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Царюк Л. М.

Ухвала від 05.12.2023

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Царюк Л. М.

Ухвала від 29.11.2023

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Царюк Л. М.

Рішення від 17.10.2023

Цивільне

Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області

Лузан Л. В.

Рішення від 17.10.2023

Цивільне

Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області

Лузан Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні