ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.10.2023Справа № 910/10118/23
Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Головіної К. І., при секретарі судового засідання Олексюк О. В., розглянувши у порядку загального позовного провадження господарську справу
за позовною заявою Приватного підприємства "Велес Насіння"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація Агроексперт-Трейд"
про стягнення 1 023 523,96 грн.
за участю представників:
від позивача: Матляк О.М.
від відповідача: не з`явився
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство "Велес Насіння" (далі - ПП "Велес Насіння", позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація Агроексперт-Трейд" (далі - ТОВ "Корпорація Агроексперт-Трейд", відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 1 023 523,96 грн за договором поставки № 04-02/22 від 02.02.2022.
Позов мотивований тим, що за умовами укладеного сторонами договору поставки позивач сплатив відповідачу в якості попередньої оплати вартість замовленого товару (гірчиці Кароліна 1-Р) в сумі 787 600 грн. Однак ТОВ "Корпорація Агроексперт-Трейд" порушило свої зобов`язання за договором, товар на погоджених у договорі умовах та відповідної якості не поставило.
У позові ПП «Велес Насіння» просить стягнути з відповідача заборгованість у сумі 1 023 523.96 грн., з яких: сума боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції - 997 889,20 грн. та 3 % річних - 25 634,76 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.07.2023 вказаний позов був прийнятий до розгляду, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання, сторонам надана можливість реалізувати процесуальні права та обов`язки.
Відповідач, належним чином повідомлений про розгляд справи, у строк, визначений законом, відзиву не надав, його позиція щодо заявлених вимог суду невідома. Згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Ураховуючи, що відповідач не скористався наданим йому правом у межах визначеного законом процесуального строку на подання відзиву, суд дійшов висновку про можливість вирішення спору за відсутності відзиву відповідача.
У судовому засіданні, призначеному для розгляду справи по суті, представник позивача заявлені вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи або про розгляд справи у його відсутність не надав.
Отже, розглянувши позовні вимоги по суті спору та дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Установлено, що 02.02.2022 між Приватним підприємством «Велес насіння» (покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Корпорація Агроексперт-Трейд» (постачальник) був укладений договір поставки № 04-02/22 (далі - договір), за умовами якого постачальник зобов`язується виготовити (обробити) на своєму обладнанні (зерноочисній машині ВСМ-Агротех., СВЧ ультрафіолет), обробити повітряно-озоновою сумішшю (органічна обробка від шкідників і хвороб) і поставити (передати у власність) покупцеві насіння гірчиці, а покупець зобов`язується прийняти товар та оплатити вартість товару (п. 1.1 договору)
Пунктом 1.2 договору сторони визначили, що товаром є насіння гірчиці сорту «Кароліна» 1-Р у кількості 44 тонни, ціна з ПДВ - 35800,00 грн. (за 1 тонну), загальна сума товару з ПДВ - 1 575 200,00 грн. (за 44 тонни). Якість товару повинна відповідати вимогам державних стандартів або технічних умов, що діють на території України.
Згідно з п. 2.2 договору постачальник формує для покупця рахунок на оплату.
Розрахунки за товар здійснюються в безготівковому порядку шляхом попередньої оплати покупцем 100% вартості товару (п. 2.4 договору).
Пунктом 5.4 договору сторони погодили, що при отриманні продукції покупець повинен перевірити товар на відповідність асортименту - згідно видаткової накладної; за якістю - згідно документів, що підтверджують якість товару; за кількістю - відповідно до кількості місць, ваги, зазначених у транспортному документі та/або видатковій накладній на товар, з дотриманням вимог п. 5.3 договору.
Відповідно до п. 8.1 даний договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення печатками та/або направлення електронною поштою за адресами, зазначеними в даному договорі, та діє до 26.01.2023 року, але у будь-якому випадку до виконання сторонами зобов`язань за даним договором.
За змістом ч. 1 ст. 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу (ч. 6 вказаної статті).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно з ч. 1 ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ч. 1 ст. 662 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.
За змістом ч. 1 статті 675 ЦК України товар, який продавець передає або зобов`язаний передати покупцеві, має відповідати вимогам щодо його якості в момент його передання покупцеві, якщо інший момент визначення відповідності товару цим вимогам не встановлено договором купівлі-продажу.
Положенням ч. 1 ст. 688 ЦК України встановлено, що покупець зобов`язаний повідомити продавця про порушення умов договору купівлі-продажу щодо кількості, асортименту, якості, комплектності, тари та (або) упаковки товару у строк, встановлений договором або актами цивільного законодавства, а якщо такий строк не встановлений, - в розумний строк після того, як порушення могло бути виявлене відповідно до характеру і призначення товару.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач на виконання умов договору, на підставі рахунку на оплату № 36 від 03.02.2022, перерахував відповідачу попередню плату за товар в сумі 787 600,00 грн, з яких: часткова оплата за гірчицю у сумі 555 000,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 34 від 03.02.2022; часткова оплата за гірчицю у сумі 232 600,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 48 від 11.02.2022.
Також судом встановлено, що у зв`язку з невідповідністю показників гірчиці сорту «Кароліна» 1-Р позивач листом від 14.02.2022 звернувся до відповідача з вимогою про повернення коштів, перерахованих за рахунком № 36 від 03.02.2021, в сумі 787 600,00 грн.
Таким чином судом встановлено, що поставки товару з боку відповідача на погоджених сторонах умовах не відбулося.
15.02.2022 ТОВ "Корпорація Агроексперт-Трейд" листом № 2 повідомило позивача, що воно гарантує повернення коштів у сумі 787 600,00 грн. за непоставлений товар посівного матеріалу гірчиці, сорту «Кароліна», до 22.02.2022 включно.
Проте на час розгляду справи відповідач не здійснив повернення позивачу коштів попередньої оплати.
Згідно з частиною 2 ст. 693 ЦК України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Згідно з ч. 1 ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (ч. 7 вказаної статті).
Відповідач не надав суду доказів, які б свідчили про поставку товару у повному обсязі або про повернення грошових коштів за оплачений і непоставлений товар позивачу, відтак, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ПП «Велес насіння» про стягнення попередньої оплати в сумі 787 600 грн. є такими, що підлягають задоволенню.
З приводу позовних вимог про стягнення з відповідача інфляційних втрат та 3 % річних суд виходив з такого.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За змістом статей 509, 524, 533-535 і 625 ЦК України грошовим є зобов`язання, виражене у грошових одиницях, що передбачає обов`язок боржника сплатити гроші на користь кредитора, який має право вимагати від боржника виконання цього обов`язку. Тобто грошовим є будь-яке зобов`язання, в якому праву кредитора вимагати від боржника сплати коштів кореспондує обов`язок боржника з такої сплати. Вказані висновки викладені Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 11.04.2018 у справі № 758/1303/15-ц, від 16.05.2018 у справі № 686/21962/15-ц.
У даному випадку позивач нарахував відповідачу інфляційні втрати і 3 % річних на суму коштів попередньої плати, які є грошовою сумою та які перераховуються згідно з договором наперед у рахунок майбутніх розрахунків за товар, що має бути поставлений.
Отже, оскільки правовідношення, в якому у відповідача (постачальника, продавця) виникло зобов`язання повернути позивачу (покупцю) суму попередньої оплати, є грошовим зобов`язанням, то на нього можуть нараховуватися інфляційні втрати та 3 % річних на підставі частини другої статті 625 цього Кодексу.
Нарахування на суму боргу інфляційних втрат та 3 % річних відповідно до ст. 625 ЦК України є мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступає способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації боржника за неналежне виконання зобов`язання. Ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника. Вказані висновки викладені в постановах Великої Палати Верховного Суду від 19.06.2019 у справах N 703/2718/16-ц (провадження N 14-241цс19), N 646/14523/15-ц (провадження N 14-591цс18), від 13.11.2019 у справі N 922/3095/18 (провадження N 12-105гс19), від 18.03.2020 у справі N 902/417/18 (провадження N 12-79гс19).
Суд, перевіривши розрахунки позивача щодо нарахування матеріальних втрат за прострочення зобов`язання за період з 01.03.2022 по 01.04.2023, встановив, що інфляційна складова основного боргу складає 210 567,52 грн, а 3 % річних - 25 699,50 грн.
Отже за розрахунком суду загальна сума стягнення складає 1 023 867,02 грн., з яких: 787 600 грн. - кошти попередньої оплати; 210 567,52 грн. - інфляційні втрати; 25 699,50 грн. - 3 % річних, у той час, як ПП «Велес Насіння» заявлено позов на меншу суму - 1 023 523,96 грн. (з яких сума боргу з урахуванням інфляції - 997 889,20 грн. та 3 % річних - 25 634,76 грн).
Водночас слід зазначити, що відповідно до частини 2 статті 237 ГПК України при ухваленні рішення суд не може виходити у рішенні за межі позовних вимог.
За таких обставин, враховуючи, що розмір заявленої позивачем до стягнення заборгованості є меншим ніж встановлено судом та керуючись положеннями ч. 2 ст. 237 ГПК України, суд дійшов висновку, що саме заявлений позивачем розмір - 1 023 523,96 грн. підлягає стягненню з відповідача.
Відтак позов ПП «Велес Насіння» підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору у разі задоволення позову покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 73-79, 129, 236-238, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Приватного підприємства «Велес Насіння» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація Агроексперт-трейд» про стягнення 1 023 523,96 грн. задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація Агроексперт-Трейд» (03057, м. Київ, вул. Вадима Гетьмана, будинок 1 Б, офіс 22, ідентифікаційний код 42345510) на користь Приватного підприємства «Велес Насіння» (36007, м. Полтава, бульвар Нестерова, будинок 9/64 А, квартира 6, ідентифікаційний код 33964434) заборгованість у сумі 787 600 (сімсот вісімдесят сім тисяч шістсот) грн. 00 коп, інфляційні втрати у сумі 210 289 (двісті десять тисяч двісті вісімдесят дев`ять) грн. 20 коп., 3 % річних в сумі 25 634 (двадцять п`ять тисяч шістсот тридцять чотири) грн. 76 коп. та судовий збір в сумі 15 353 (п`ятнадцять тисяч триста п`ятдесят три) грн. 00 коп.
Рішення ухвалене в нарадчій кімнаті, його вступна та резолютивна частини оголошені в судовому засіданні 17 жовтня 2023 року.
Повний текст рішення складений 27 жовтня 2023 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 20-денний строк з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Головіна К.І.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2023 |
Оприлюднено | 30.10.2023 |
Номер документу | 114476721 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Головіна К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні