Ухвала
від 19.10.2023 по справі 392/1836/23
МАЛОВИСКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 392/1836/23

Провадження №2/392/604/23

У ХВ АЛ А

19 жовтня 2023 року суддя Маловисківського районного суду Кіровоградської області Кавун Т.В., розглянувши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРАТ», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Приватний нотаріус Новоукраїнського районного нотаріального округу Кіровоградської області Сосновський Андрій Васильович про визнання недійсним договору міни, державного акту на право власності на земельну ділянку та договору оренди землі,

В С Т А Н О В И В:

19.10.2023 року позивач звернулася до суду з позовом про визнання недійсним договору міни, державного акту на право власності на земельну ділянку та договору оренди землі.

Крім того, позивачем подано клопотання про відстрочення сплати судового збору, відповідно до якого посилається на те, що при звернені до суду з позовом нею заявлено три позовні вимоги немайнового характеру, та згідно квитанції від 16.10.2023 року сплачено судовий збір в сумі 1073,60 гривень. Однак, у зв`язку з скрутним фінансовим становищем проведення додаткової сплати судового збору ще за дві позовні вимоги в сумі 2147,20 гривень не має можливості, оскільки є особою непрацездатною та пенсіонером. Крім того, згідно довідки № 935120134686 від 10.10.2023 року, розмір її пенсії за один місяць складає 2520,00 гривень. Тому за проведеними математичними розрахунками 5 % розміру річного її доходу за попередній календарний 2022 рік складає 1090,90 гривень. Натомість додатковій сплаті підлягає судовий збір в сумі 2147,20 гривень, що значно перевищує суму 1090,90 гривень. Крім того, згідно довідки № 23 від 01.02.2022 року, вона проживає у сім`ї онуки ОСОБА_4 та перебуває на її утриманні. При цьому, сім`я ОСОБА_4 має статус багатодітної родини, про що свідчить посвідчення НОМЕР_1 .

Дослідивши матеріали справи, суддя дійшла наступного висновку.

Згідно з ч. 1 ст. 136 ЦПК України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.

Отже, за змістом наведеної норми єдиною підставою для відстрочення від сплати судового збору є майновий стан сторони, який унеможливлює чи створює істотні перешкоди у сплаті нею судового збору у встановленому законом розмірі, про наявність якого сторона має надати належні і допустимі докази.

Аналогічні роз`яснення містить п. 29 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 10 від 17 жовтня 2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах», згідно якого єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати є врахування судом майнового стану сторони, (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Положеннями ст. 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено підстави відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати, а саме: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; позивачами є військовослужбовці, батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів, одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї, особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 13.10.2023 року, вбачається, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні ПФУ ГУ ПФУ у Кіровоградській області і отримує пенсію за віком, розмір якої за один місяць становить 2520,00 гривень.

Згідно довідки виконавчого комітету Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області за № 254 від 16.10.2023 року, вбачається, що до складу сім`ї ОСОБА_4 входять: чоловік ОСОБА_5 , син ОСОБА_6 , син ОСОБА_5 , дочка ОСОБА_7 , баба ОСОБА_1 ..

Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 сім`я ОСОБА_4 має статус багатодітної родини.

У статті 129 Конституції України однієї з засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Пенсіонери не віднесені Законом України «Про судовий збір» до категорій осіб, які звільняються від сплати судового збору. Більш того, регулярне отримання пенсії позивачем свідчить про можливість сплати нею судового збору у встановленому Законом розмірі.

Отримання позивачем лише пенсії, як основний вид доходу, не є достатньою підставою для звільнення її від сплати судового збору.

Оскільки заявником не надано обгрунтованих та беззаперечних доказів на підтвердження скрутного майнового стану, а посилання на те, що вона є пенсіонером та перебуває на утриманні онуки ОСОБА_4 , сім`я якої має статус багатодітної родини, не може вважатися достатньою підставою для зменшення, звільнення, відстрочення або розстрочення сплати судового збору, а тому у задоволенні даного клопотання необхідно відмовити.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціну позову та у фіксованому розмірі.

Як вбачається, з матеріалів справи позивачем заявлено три позовні вимоги немайнового характеру та сплачено судовий збір в сумі 1073,60 гривень.

Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви немайнового характеру судовий збір сплачується в розмірі 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно зі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб у 2023 році з 1 січня становить 2684,00 гривень. Таким чином, позивачу необхідно сплатити суму судового збору в розмірі 2147,20 гривень за дві позовні вимоги.

Статтею ст.185 ЦПК України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 177 і 185 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 177 і 185 ЦПК, позовна заява вважається поданою в день первісного подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Отже, враховуючи, що позивачем не сплачено судовий збір в сумі 2147,20 гривень, тому позовна заява підлягає залишенню без руху до усунення позивачем вказаних недоліків, а саме: подання документу, що підтверджує сплату судового збору.

Керуючись ст. ст. 177, 185, 258, 260-261 ЦПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРАТ», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Приватний нотаріус Новоукраїнського районного нотаріального округу Кіровоградської області Сосновський Андрій Васильович про визнання недійсним договору міни, державного акту на право власності на земельну ділянку та договору оренди землі - залишити без руху, надавши строк для усунення вказаних недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

У разі невиконання вказаних вимог позовна заява буде вважатись неподаною.

Копію ухвали невідкладно направити позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Т.В. Кавун

СудМаловисківський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення19.10.2023
Оприлюднено30.10.2023
Номер документу114479058
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди

Судовий реєстр по справі —392/1836/23

Ухвала від 15.01.2025

Цивільне

Маловисківський районний суд Кіровоградської області

Кавун Т. В.

Ухвала від 01.04.2024

Цивільне

Маловисківський районний суд Кіровоградської області

Кавун Т. В.

Ухвала від 05.04.2024

Цивільне

Маловисківський районний суд Кіровоградської області

Кавун Т. В.

Ухвала від 01.02.2024

Цивільне

Маловисківський районний суд Кіровоградської області

Кавун Т. В.

Ухвала від 10.01.2024

Цивільне

Маловисківський районний суд Кіровоградської області

Кавун Т. В.

Ухвала від 08.01.2024

Цивільне

Маловисківський районний суд Кіровоградської області

Кавун Т. В.

Ухвала від 19.12.2023

Цивільне

Маловисківський районний суд Кіровоградської області

Кавун Т. В.

Ухвала від 02.11.2023

Цивільне

Маловисківський районний суд Кіровоградської області

Кавун Т. В.

Ухвала від 19.10.2023

Цивільне

Маловисківський районний суд Кіровоградської області

Кавун Т. В.

Ухвала від 19.10.2023

Цивільне

Маловисківський районний суд Кіровоградської області

Кавун Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні