ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/4415/23 Провадження № 2/636/1718/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2023 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі: головуючого судді Гніздилова Ю. М., за участю секретаря судового засідання Селевко А. О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чугуїв в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , до Чугуївської міської ради Харківської області, юридична адреса: Харківська область, м. Чугуїв, вул. Старонікольська буд. 35а, про визнання права власності,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Чугуївської міської ради Харківської області про визнання права власності, обґрунтовуючи свої вимоги таким.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , а ІНФОРМАЦІЯ_2 батько ОСОБА_3 , після смерті яких відкрилася спадщина на 1/3 частину житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 частина земельної ділянки площею 0,1000 га, кадастровий № 6312000000:10:001:0024, земельна ділянка площею 0,10 га, розташовані за адресою: АДРЕСА_3 , яку вона має намір прийняти. Інших спадкоємців, які прийняли спадщину, немає. Після смерті ОСОБА_2 . Та ОСОБА_3 позивач звернувся з заявою до нотаріальної контори для оформлення спадщини, але йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки відсутні правовстановлюючі документи та відсутня державна реєстрація права власності і запропоновано звернутися до суду для визнання права власності на будинок та земельні ділянки.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з?явилась , надавши до суду заяву, в якій просила розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача Чугуївської міської ради Харківської області у судове засідання не з`явився, надавши до суду заяву, в якій просив розглянути справу за відсутності представника за наявними в матеріалах справи документами.
За результатами судового розгляду на підставі повідомлених позивачем обставин справи та наданих ним доказів, встановлені такі фактичні обставини.
Відповідно до договору довічного утримання від 25 травня 2007 року, посвідченим державним нотаріусом Чугуївської державної нотаріальної контори Харківської області Слюніним О. М., зареєстрованого в реєстрі за №62/2007 року, ОСОБА_2 після смерті відчужувача ОСОБА_4 , отримає частки житлового будинку, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 та земельну ділянку відповідно до Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЛБ №995572 - 0.1000 га за адресою АДРЕСА_4 .
Відповідно до державного акту на право приватної власності на землю виданого на підставі рішення виконкому Чугуївської міської ради народних депутатів від 21 січня 1997 року №4/4, ОСОБА_3 , у приватну власність передано земельну ділянку 0.10 гектарів в межах згідно з планом у АДРЕСА_3 .
Відповідно до реєстраційного посвідчення (записано у реєстрову книгу № Д-16) складеного Начальником бюро технічної інвентаризації А. В. Веселкіною, частка будинку зарєєстрована на ОСОБА_2 , на підставі договору довічного утримання, посвідченого державним нотаріусом Чугуївської державної нотаріальної контори Харківської області Слюніним О. М. 25 травня 2007 року, №2-1039.
Згідно з свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 01 жовтня 2021 року виданим Чугуївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління юстиції( м. Харків), ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 74 років, про що складено відповідний актовий запис № 787485.
Згідно з свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 07 жовтня 2021 року, виданим Чугуївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління юстиції( м. Харків), ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 80 років, про що складено відповідний актовий запис № 787518.
Відповідно до довідки № 1293 від 01 серпня 2023 року, виданої Чугуївським міжміським бюро технічної інвентаризації, право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 який зареєстровано в КП «Чугуївське МБТІ» станом на 31 грудня 2012 року за:
- ОСОБА_5 - частини житлового будинку, на підставі договору дарування, посвідченого Чугуївською держконторою від 19 листопада 2004 року
- ОСОБА_2 - частини житлового будинку, за договором довічного утримання . посвіденого чугуївською держнотконторою від 25 травня 2007 року р.р №2-1039.
Відповідно до ст. 46 Закону України «Про нотаріат» спадкоємець повинен пред`явити належний правовстановлюючий документ про право власності на ім`я спадкодавця.
Частина 1 ст. 55 Конституції України, яка передбачає, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом, містить загальну норму, яка означає право кожного звернутися до суду, якщо його права чи свободи порушені чи порушуються, створені чи створюються перешкоди для їх реалізації чи мають місце інші обмеження прав і свобод.
Згідно з ч. 1 ст. 64 Основного Закону, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбаченихКонституцією України.
Згідно з ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Згідно з ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
За положеннями ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання права власності, якщо це право не визнається іншою особою, а також втрати ним документа, який посвідчує право власності.
Враховуючи викладене і відсутність іншого способу відновлення порушеного права, позивач обґрунтовано звернувся з позовом до суду за захистом порушеного права шляхом визнання за ним права на земельну ділянку в судовому порядку.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з ст. 1218 Цивільного кодексу України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Згідно зі ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
За приписами п. 4.15 п. 4 Глави 10 Розділу II «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» - відсутність оригіналу правовстановлюючого документа є перешкодою позивачу в нотаріальному оформленні своїх спадкових прав.
Згідно з наказом Міністерства юстиції України за № 914/5 від 26 травня 2009 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо державної реєстрації прав власності на об`єкти нерухомого майна на підставі рішень судів» - рішення судів про визнання права власності на об`єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об`єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності є правовстановлюючими документами, на підставі яких проводиться державна реєстрація прав власності на об`єкти нерухомого майна.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Відповідно до ч. 3 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є, зокрема, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 ЦПК України, суд при розгляді справ керується принципом верховенства права.
Згідно з ч. ч. 1 3 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За таких обставин справи, враховуючи, що позивач як спадкоємець позбавлений можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом на житловий будинок після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , шляхом звернення до нотаріальної контори через те, що відсутній належно посвідчений правовстановлюючий документ, що підтверджував би право власності померлої на житловий будинок, суд приходить до висновку про задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 10, 11, 12, 13, 76-89, 258-259, 263-265, 268, 272, 273, 352, 354 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , 1/3 частину земельної ділянки площею 0,1000 га, кадастровий № 6312000000:10:001:0024, земельну ділянку площею 0,10 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_3 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2ст. 358 ЦПК України.
Суддя Ю. М. Гніздилов
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 19.10.2023 |
Оприлюднено | 30.10.2023 |
Номер документу | 114479984 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Гніздилов Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні