Постанова
від 20.10.2023 по справі 711/3490/23
ЧЕРКАСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ЧЕРКАСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Провадження № 33/821/480/23 Справа № 711/3490/23 Категорія: ч. 1 ст. 130 КУпАП Головуючий у І інстанції Михальченко Ю. В. Доповідач в апеляційній інстанції Люклянчук В. Ф.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2023 року м. Черкаси

Суддя судової палати з розгляду кримінальних справах Черкаського апеляційного суду Люклянчук В.Ф., розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 26 липня 2023 року, якою

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком 1 рік.

Стягнено судовий збір на користь держави у розмірі 536 грн. 80 коп.

ВСТАНОВИВ

З постанови судді вбачається, що в провадженні 21 травня 2023 року о 00 год. 56 хв. в м. Черкаси по вул. Благовісна, 178, керував транспортним засобом «ВАЗ 21150», д/н НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан сп`яніння у встановленому законом порядку проводився у лікаря-нарколога за адресою: м. Черкаси, проспект Хіміків, 62, висновок лікаря № 329 від 21 травня 2023 року (стан алкогольного сп`яніння, лікар ОСОБА_2 ), чим порушив вимоги п. 2.9а ПДР України.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати вищевказану постанову та закрити провадження в даній справі, у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Не погоджується з вищевказаною постановою, вважає її необґрунтованою та невмотивованою, такою, що не відповідає фактичним обставинам справи і прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційних вимог посилається на законодавство про адміністративні правопорушення, що регулює порядок проходження водіями огляду на стан алкогольного сп`яніння, а також на інші нормативно-правові акти: Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №1452/735 (далі - Інструкції), Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» №1103 (далі Порядок).

Стверджує, що суддя суду першої інстанції при винесенні постанови, що оскаржується, належним чином не дослідив медичні документи лікаря ОСОБА_2 , котра проводила його огляд на стан алкогольного сп`яніння.

Вказує на неповноту судового розгляду, оскільки за його клопотанням не було допитано лікаря-нарколога ОСОБА_2 .

На переконання апелянта, лікар-нарколог ОСОБА_2 не проходила обов`язкове тематичне вдосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством. З цього приводу відзначає, що, оскільки його огляд на стан сп`яніння проводився лікарем-наркологом, який не пройшов тематичне вдосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством, виникають підстави вважати, що такий огляд відбувся з порушеннями, а отже виникають сумніви щодо його результатів.

Зауважує, що протокол про адміністративне правопорушення за своєю суттю є процесуальним документом, яким уповноважений орган засвідчує певне порушення, допущене особою, яке містить склад адміністративного правопорушення, передбаченого відповідними нормами КУпАП і який є підставою для подальшого провадження у справі. Зважаючи на викладене та враховуючи позицію ЄСПЛ щодо протоколу про адміністративне правопорушення, висловлену в рішенні по справі «Карелін проти російської федерації», вважає, що протокол не може бути доказом у справі про адміністративне правопорушення.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та його захисниці Сененко К.В., які підтримали вимоги апеляційної скарги, пославшись на її доводи, допитавши свідка ОСОБА_2 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, доводи апеляційної скарги, вважаю, що вона не підлягає задоволенню, з таких підстав.

Відповідно до вимог ст. 245КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно з ст. 280КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Даних вимог закону суддею було дотримано.

У відповідності до диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП, встановлена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння.

Відповідно до п. 2.9а ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

На підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, суддя суду першої інстанції послався на протокол про адміністративне правопорушення протоколом про адміністративне правопорушення ААД № 457588 від 21 травня 2023 року, в якому наведена суть адміністративного правопорушення.

Даний протоколвідповідає вимогамст.256КУпАП,серед іншогов ньомузазначено суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.

У відповідностідо національногозаконодавства,протокол проадміністративне правопорушення, в силу положень статті 251 КУпАП, є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді судом справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.

З урахуванням правової позиції, викладеній в рішенні ЄСПЛ по справі «Карелін проти російської федерації» протокол про адміністративне правопорушення не може визнаватись автоматично недопустимим доказом, а підлягає оцінці із сукупністю з іншими доказами.

Зазначені у протоколі обставини підтверджуються дослідженими суддею суду першої інстанції такими доказами.

Актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно з яким результат тестування показав, що ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп`яніння 0,99 ‰.

Фактичними даними, що містяться в рапорті заступника командира роти № 1 БУПП в Черкаській області капітана поліції Віталія Запорожець від 21 травня 2023 року, з якого випливає, що ОСОБА_1 після проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння, проведеного поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціального технічного засобу, не погодився з його результатом, через що був доставлений до закладу охорони здоров`я, де лікарем цього закладу було проведено відповідний огляд.

У відповідності до висновку КЗ «Черкаський обласний наркологічний диспансер» (далі - КЗ «ЧОНД») щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських № 329 від 21 травня 2023 року ОСОБА_1 встановлений діагноз стан алкогольного сп`яніння.

Також суддя районного суду, як на доказ винуватості ОСОБА_1 послався на відеозапис з нагрудних камер працівників поліції № 472647, 472045.

Апеляційним переглядом встановлено, що суддею відповідно до ст. 252 КУпАП, оцінені докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

При апеляційному перегляді не встановлено підстав для визнання висновку № 329 від 21 травня 2023 року КЗ «ЧОНД» недійсним.

Основою медичного висновку з питання станів, пов`язані зі споживанням алкоголю, повинні бути дані всебічного медичного огляду. Після його завершення проводиться відбір повітря, що видихається або біологічних рідин організму для дослідження їх на наявність алкоголю.

Зазначене узгоджується з Інструкцією, а саме змістом Акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, який є додатком 3 до неї.

З вказаного Акту вбачається, що окрім використання технічних засобів для визначення наявності або вимірювання вмісту етилового спирту у видихуваному повітрі, лікар, що проводить огляд повинен зробити опис водія, котрий проходить огляд (зовнішній вигляд, поведінку); також лікар зобов`язаний зробити дослідження вегетативно-судинні реакції, рухову сферу; вказати відомості про останнє вживання алкоголю, наявність запаху алкоголю з рота тощо.

З дотриманням наведених нормативно-правових актів, що регламентують порядок проведення огляду водія на стан сп`яніння, вказані заходи були здійснині лікарем. У матеріалах справи наявний Акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, в якому містяться вказані дані та проведені лікарем необхідні дослідження.

Зокрема зцього актувипливає,що лікаремвстановлено у ОСОБА_1 :напружена поведінка;почервоніння очейта шкіриобличчя; виявленийтремір пальціврук;наявний запахалкоголю зрота. При використання технічного засобу для визначення наявності вмісту етилового спирту у видихуваному повітрі (Алконт 01сУ-U) результат обстеження 0,3 та 0,6 ‰.

Проведення повторного обстеження цим приладом менше ніж через 20 хвилин після первісно обстеження, як це зазначено в акті, не спростовує перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп`яніння, що було встановлено поліцейським під час проведеного огляду на місці зупинки транспортного засобу, так й у закладі охорони здоров`я.

Також є безпідставним посилання апелянта про проведення освідування неуповноваженою особою - лікарем закладу охорони здоров`я, який не пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.

У відповідності до наданої інформації КЗ «ЧОНД» лікар ОСОБА_2 , котра проводила огляд водія ОСОБА_1 , має спеціалізацію з наркології, є лікарем І категорії з наркології та має право встановлювати будь-які наркологічний діагноз до якого відноситься стан сп`яніння. Також суду надані відповідні відомості про продовження терміну дії атестації лікаря-нарколога ОСОБА_2 з 26 квітня 2023 року по 25 квітня 2024 року.

Окрім того,згідно зНаказом МОЗвід 04.08.2022№ 1415Про особливості атестації працівників сфери охорони здоров`я та продовження терміну дії сертифікатів спеціаліста, посвідчень про кваліфікаційну категорію в період дії воєнного стану, було зупинити проведенняатестації напідтвердження званнялікаря (провізора)-спеціаліста,атестації наприсвоєння (підтвердження)кваліфікаційних категорійлікарям (провізорам),атестації напідтвердження званняспеціаліста таатестації наприсвоєння (підтвердження)кваліфікаційних категорійпрофесіоналам звищою немедичноюосвітою,які працюютьу сферіохорони здоров`я,атестації наприсвоєння (підтвердження)кваліфікаційних категоріймолодшим спеціалістамз медичноюосвітою тафармацевтам наперіод діївоєнного станув Україні. Термін дії сертифікатів лікаря (провізора)-спеціаліста, сертифікатів спеціаліста, посвідчень про кваліфікаційну категорію, який спливає у період дії воєнного стану, та посвідчень лікарів про кваліфікаційну категорію, які планували пройти атестацію протягом року після закінчення п`ятирічного строку з дати попередньої атестації, продовжується на 1 рік наказом керівника закладу охорони здоров`я за місцем роботи.

Разом з тим, в апеляційному суді була допитана свідок ОСОБА_2 , котра пояснила, що не пам`ятає обставин проходження огляду водієм ОСОБА_1 . Водночас зміст Акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, підтвердила. Зазначила, що, як лікар-нарколог, регулярно проходить тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.

З урахуванням викладеного, апеляційний суд вважає, що відсутні передбачені законом підстави для скасування постанови судді та закриття провадження по справі відповідно до вимог п. 1 ст.247 КУпАП.

Керуючись ст. 294 КУпАП

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, постанову судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 26 липня 2023 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за ч. 1 ст.130КУпАП - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно, є остаточною й оскарженню не підлягає.

Суддя В.Ф. Люклянчук

СудЧеркаський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення20.10.2023
Оприлюднено30.10.2023
Номер документу114484079
СудочинствоАдмінправопорушення
КатегоріяАдміністративні правопорушення на транспорті, в галузі шляхового господарства і зв’язку Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції

Судовий реєстр по справі —711/3490/23

Постанова від 22.11.2023

Адмінправопорушення

Придніпровський районний суд м.Черкас

Михальченко Ю. В.

Постанова від 20.10.2023

Адмінправопорушення

Черкаський апеляційний суд

Люклянчук В. Ф.

Постанова від 26.07.2023

Адмінправопорушення

Придніпровський районний суд м.Черкас

Михальченко Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні