Рішення
від 25.10.2023 по справі 160/16775/23
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2023 року Справа № 160/16775/23 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бухтіярової М.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БаДМ» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «БаДМ» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Державної податкової служби України (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Н» №00006050403 від 20.06.2023, яким до ТОВ «БаДМ» застосовано штраф у розмірі 52692,13 (п`ятдесят дві тисячі шістсот дев`яносто дві гривні) 13 коп.;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Н» №00006060403 від 20.06.2023, яким до ТОВ «БаДМ» застосовано штраф у розмірі 8112,10 (вісім тисяч сто дванадцять гривень) 10 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем проведено камеральну перевірку з питань своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «БаДМ», за результатами якої складено акти №570/32-00-04-03-01-01/31816235 від 19.05.2023 та №571/32-00-04-03-01-01/31816235 від 19.05.2023, у яких зафіксовано порушення вимог п. 201.1, 201.10 статті 201, абзацу третього пп.69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідних положень» ПК України, чим порушено граничний термін реєстрації податкових накладних. Позивач, не погоджуючись із висновками перевірки, направив відповідачу заперечення на акти, за результатами розгляду яких відповідач листом від 16.06.2023 за № 3589/6/32-00-04-03-06 визнав висновки перевіряючих є правомірними та відповідають нормам діючого податкового законодавства. 20.06.2023 відповідачем на підставі вказаних актів винесено податкові повідомлення-рішення №00006050403 та №00006060403, згідно з якими до товариства застосовано штраф. Позивач не погоджується з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями та вважає їх протиправними, що підлягають скасуванню, оскільки з прийняттям Закону № 2260-ІХ, який набрав чинності з 27.05.2022, у п.п. 69.1. підрозділу 10 розділу XX ПК України з`явилися положення щодо реєстрації податкових накладних в період коронавірусної хвороби COVID-19, натомість законодавцем не скасовано норму п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України, яким запроваджено звільнення від санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних під час дії карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), і ця норма чинна та не зазнала змін. На переконання позивача, податкові накладні, які були складені у період дії карантину, але не були зареєстровані до 24 лютого 2022 року, з 27 травня 2022 року підлягають реєстрації, але щодо таких накладних не встановлено умову звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, яка була встановлена у випадку реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування, граничний термін виконання яких припадає на період, починаючи з 24 лютого 2022 року до 27 травня 2022 року (у разі їх реєстрації до 15 липня 2022 року). За таких обставин, позивач вважає, що застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «БаДМ» штрафних санкцій за наведених обставин є порушенням принципу стабільності, що передбачений підпунктом 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 ПК України, тому просить задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.07.2023 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «БаДМ» залишено без руху та встановлено позивачеві строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову.

01.08.2023 позивачем усунено недоліки позову.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.08.2023 адміністративний позов прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/16775/23; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали для надання суду.

Цією ж ухвалою суду було витребувано від відповідача докази з їх документальним підтвердженням на обґрунтування підстав для прийняття податкових повідомлень-рішень, що оскаржуються.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.

23.08.2023 Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків подано відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнає. В обґрунтування своєї позиції зазначає наступне. Відповідачем проведено камеральну перевірку щодо своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «БаДМ» з урахуванням даних Єдиного реєстру податкових накладних, за результатами перевірки складено акти від 19.05.2023 №570/32-00-04-03-01-01/31816235 та №571/32-00-04-03-01-01/31816235. Актом камеральної перевірки від 19.05.2023 №570/32-00-04-03-01-01/31816235 встановлено недотримання вимог пункту 201.1, 201.10 статті 201, абзацу третього пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, чим порушено встановлений законодавством граничний термін реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Загальна сума ПДВ за несвоєчасно зареєстрованими податковими накладними складає 11808,36 грн., за несвоєчасно зареєстрованими розрахунками коригування складає «-» 69312,15 грн. Крім того, актом камеральної перевірки від 19.05.2023 №571/32-00-04-03-01-01/31816235 встановлено недотримання вимог пункту 201.1, 201.10 статті 201, абзацу третього пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, чим порушено встановлений законодавством граничний термін реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Загальна сума ПДВ за несвоєчасно зареєстрованими податковими накладними складає 480334,56 гривень. Порушення платником податку встановленого терміну реєстрації в ЄРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування до неї передбачає фінансову відповідальність у вигляді накладення штрафу у розмірах, встановлених пунктами 120-1.1 статті 120-1 Кодексу. Позивачем листом від 02.06.2023 №153/23/0169/122 (вх.№3386/6 від 02.06.2023) та від 02.06.2023 №153/23/0170/122 (вх. №3385/6 від 02.06.2023) надано заперечення до актів перевірки. За результатами засідання постійної комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків з розгляду заперечень та пояснень до акту перевірки визначено, що висновки перевіряючих стосовно порушень, викладених в актах перевірки від 19.05.2023 №570/32-00-04-03-01-01/31816235, №571/32-00-04-03-01-01/31816235 з урахуванням фактів, викладених у запереченнях, визнані правомірними, а аргументи, наведені у запереченнях, не надають підстав для їх скасування або зміни. На підставі актів перевірки винесені податкові повідомлення-рішення від 20.06.2023 №00006050403 на суму штрафної санкції 52692,13грн. та №00006060403 на суму штрафної санкції 8112,10грн. Відповідач вважає, що оспорювані податкові повідомлення-рішення правомірними, оскільки позивачем порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних, наведених в актах. Посилання позивача на п. 52 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК України не вважає обґрунтованим, оскільки тимчасово, на період дії воєнного стану, починаючи з 27.05.2022, привілюють норми в частині звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання платником податків податкових обов`язків у випадках та за умов, передбачених п. 69 підрозд. 10 розд. XX ПКУ. Тому норма п. 52 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій за порушення термінів нарахування, декларування та сплати податків і зборів на період дії карантину не застосовується з 27.05.2022 на період дії воєнного стану. Визначені пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу строки реєстрації в ЄРПН застосовуються до ПН/РК, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Законом №2876-ІХ (тобто з датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року), та діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після, в якому воєнний стан буде припинений або скасований. За таких обставин, нарахування штрафних санкцій позивачу відбулось у відповідності до вимог чинного законодавства за встановленого порушення граничного терміну реєстрації податкових накладних, тому просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

23.08.2023 відповідачем подано клопотання про вихід зі спрощеного провадження.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.08.2023 у задоволенні клопотання Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про вихід зі спрощеного провадження відмовлено.

05.09.2023 від позивача засобами поштового зв`язку надійшла відповідь на відзив, в якій зазначає не погодження з доводами відповідача, обґрунтовуючи свою позицію обставинами, аналогічними за змістом викладеним у позові.

05.09.2023 Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків подано заперечення на відповідь на відзив, в якому зазначає не погодження з відповіддю позивача, наполягає на правомірності оспорюваних податкових повідомлень-рішень та додатково звертає увагу, що податкові накладні №№: 1200565, 1200575, 1200588, 1200578, 1200584, 39, 25, які стали підставою для прийняття податкового повідомлення рішення від 20.06.2023 року № 00006050403, були складені до початку карантину (тобто до 12.03.2020), а стосовно податкового повідомлення рішення від 20.06.2023 № 00006060403 - податкові накладні були зареєстровані в період з 12.07.2023, отже в період дії воєнного стану.

Відповідно до частини п`ятої та восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Згідно з частиною п`ятою статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення у порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до пункту 8 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «БАДМ» зареєстроване 18.01.2002, про що 08.04.2005 вчинено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про включення відомостей про державну реєстрацію юридичної особи за ідентифікаційним кодом 31816235; з 04.04.2007 позивач перебуває на обліку в Східному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків; місцезнаходження юридичної особи: 49040, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вул. Панікахи, буд. 2.

Згідно із відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основний вид господарської діяльності за КВЕД: 46.46 Оптова торгівля фармацевтичними товарами.

Позивач зареєстрований платником податку на додану вартість з 14.02.2002 (номер свідоцтва 200679101).

19.05.2023 відповідно до пп. 19-1.1.2., 19-1.1.46., п.19-1.1 ст. 19, пп. 20.1.4, п. 20.1 ст. 20 та пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75, ст.76 Податкового кодексу України головним державним інспектором відділу податкового адміністрування підприємств у сфері оптової та роздрібної торгівлі управління податкового адміністрування підприємств невиробничої сфери Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків проведена камеральна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «БАДМ» (код 31816235) щодо своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами перевірки складено акт №570/32-00-04-03-01-01/31816235 від 19.05.2023.

За висновками акту №570/32-00-04-03-01-01/31816235 від 19.05.2023 перевіркою встановлено недотримання вимог пункту 201.1, 201.10 статті 201, абзацу третього пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, чим порушено встановлений законодавством граничний термін реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Загальна сума ПДВ за несвоєчасно зареєстрованими податковими накладними складає 480 334,56 гривень. Порушення платником податку встановленого терміну реєстрації в ЄРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування до неї передбачає фінансову відповідальність у вигляді накладення штрафу у розмірах, встановлених пунктами 120-1.1. статті 120-1 Кодексу.

Виявлені порушення обґрунтовані в акті наступним.

На порушення п.201.1, 201.10 ст. 201, абзацу третього пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, п.5 Порядку ведення Єдиного реєстру податковий накладних затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010р. №1246, платником не дотримано законодавчо визначені граничні терміни реєстрації податкових накладних у ЄРПН, а саме:

№1200584 від 04.02.2020 (дата реєстрації 10.03.2020, граничний термін реєстрації 29.02.2020, кількість днів порушення строків реєстрації - 10 днів),

№1200575 від 05.02.2020 (дата реєстрації 10.03.2020, граничний термін реєстрації 29.02.2020, кількість днів порушення строків реєстрації - 10 днів),

№1200578 від 05.02.2020 (дата реєстрації 10.03.2020, граничний термін реєстрації 29.02.2020, кількість днів порушення строків реєстрації - 10 днів),

№1200588 від 05.02.2020 (дата реєстрації 10.03.2020, граничний термін реєстрації 29.02.2020, кількість днів порушення строків реєстрації - 10 днів),

№1200565 від 11.02.2020 (дата реєстрації 10.03.2020, граничний термін реєстрації 29.02.2020, кількість днів порушення строків реєстрації - 10 днів),

№39 від 08.12.2021 (дата реєстрації 08.12.2022, граничний термін реєстрації 27.05.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 195 днів),

№25 від 29.12.2021 (дата реєстрації 08.12.2022, граничний термін реєстрації 27.05.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 195 днів),

№26 від 08.02.2022 (дата реєстрації 08.12.2022, граничний термін реєстрації 15.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 147 днів),

№966017 від 29.04.2022 (дата реєстрації 27.07.2022, граничний термін реєстрації 15.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№27 від 17.05.2022 (дата реєстрації 08.12.2022, граничний термін реєстрації 15.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 146 днів),

№890890 від 02.06.2022 (дата реєстрації 08.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 8 днів),

№28 від 02.06.2022 (дата реєстрації 08.12.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 161 день),

№71817 від 02.06.2022 (дата реєстрації 08.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 8 днів),

№29 від 22.06.2022 (дата реєстрації 08.12.2022, граничний термін реєстрації 15.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 146 днів),

№915600 від 28.06.2022 (дата реєстрації 18.07.2022, граничний термін реєстрації 15.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 3 дні),

№870499 від 01.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№870551 від 04.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№11661 від 05.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№103895 від 05.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№94308 від 06.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№154416 від 06.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№159154 від 06.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№871236 від 06.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№221339 від 06.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№246957 від 08.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№320999 від 11.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№871230 від 11.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№327162 від 12.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№305103 від 12.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№335282 від 12.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№317495 від 12.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№352157 від 13.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№367476 від 13.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№355137 від 13.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№363929 від 13.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№871275 від 14.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№919691 від 14.07.2022 (дата реєстрації 09.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 9 днів),

№870300 від 15.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№870304 від 15.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№30 від 26.07.2022 (дата реєстрації 08.12.2022, граничний термін реєстрації 15.08.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 115 днів),

№985300 від 09.08.2022 (дата реєстрації 15.09.2022, граничний термін реєстрації 31.08.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 15 днів),

№971746 від 10.08.2022 (дата реєстрації 01.09.2022, граничний термін реєстрації 01.09.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№32 від 31.08.2022 (дата реєстрації 08.12.2022, граничний термін реєстрації 15.09.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 84 дні),

№43544 від 26.09.2022 (дата реєстрації 08.12.2022, граничний термін реєстрації 15.10.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 54 дні),

№1095391 від 30.09.2022 (дата реєстрації 18.11.2022, граничний термін реєстрації 15.10.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 34 дні),

№259831 від 06.10.2022 (дата реєстрації 15.11.2022, граничний термін реєстрації 31.10.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 15 днів),

№988471 від 31.10.2022 (дата реєстрації 18.11.2022, граничний термін реєстрації 15.11.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 3 дні),

№988472 від 31.10.2022 (дата реєстрації 18.11.2022, граничний термін реєстрації 15.11.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 3 дні),

№37 від 31.10.2022 (дата реєстрації 08.12.2022, граничний термін реєстрації 15.11.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 23 дні),

№123282 від 03.11.2022 (дата реєстрації 15.12.2022, граничний термін реєстрації 30.11.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 15 днів),

№960199 від 29.11.2022 (дата реєстрації 16.12.2022, граничний термін реєстрації 15.12.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№227734 від 30.11.2022 (дата реєстрації 10.01.2023, граничний термін реєстрації 15.12.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 26 днів),

№960214 від 30.11.2022 (дата реєстрації 27.01.2023, граничний термін реєстрації 15.12.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 43 дні),

№960122 від 30.11.2022 (дата реєстрації 27.01.2023, граничний термін реєстрації 15.12.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 43 дні),

№1165632 від 31.12.2022 (дата реєстрації 27.01.2023, граничний термін реєстрації 15.01.2023, кількість днів порушення строків реєстрації 12 днів),

№1165631 від 31.12.2022 (дата реєстрації 27.01.2023, граничний термін реєстрації 15.01.2023, кількість днів порушення строків реєстрації 12 днів),

№1447193 від 12.01.2023 (дата реєстрації 16.02.2023, граничний термін реєстрації 31.01.2023, кількість днів порушення строків реєстрації 16 днів),

№985065 від 24.01.2023 (дата реєстрації 21.03.2023, граничний термін реєстрації 18.02.2023, кількість днів порушення строків реєстрації 31 день),

№1338446 від 30.01.2023 (дата реєстрації 21.03.2023, граничний термін реєстрації 18.02.2023, кількість днів порушення строків реєстрації 31 день),

№1345910 від 30.01.2023 (дата реєстрації 21.03.2023, граничний термін реєстрації 18.02.2023, кількість днів порушення строків реєстрації 31 день),

№1345872 від 30.01.2023 (дата реєстрації 21.03.2023, граничний термін реєстрації 18.02.2023, кількість днів порушення строків реєстрації 31 день),

№1345849 від 30.01.2023 (дата реєстрації 21.03.2023, граничний термін реєстрації 18.02.2023, кількість днів порушення строків реєстрації 31 день),

№1339035 від 30.01.2023 (дата реєстрації 20.02.2023, граничний термін реєстрації 18.02.2023, кількість днів порушення строків реєстрації 2 дні),

№1397431 від 31.01.2023 (дата реєстрації 21.03.2023, граничний термін реєстрації 18.02.2023, кількість днів порушення строків реєстрації 31 день),

№1397453 від 31.01.2023 (дата реєстрації 21.03.2023, граничний термін реєстрації 18.02.2023, кількість днів порушення строків реєстрації 31 день),

№1385894 від 31.01.2023 (дата реєстрації 18.04.2023, граничний термін реєстрації 18.02.2023, кількість днів порушення строків реєстрації 59 днів),

№85472 від 03.02.2023 (дата реєстрації 14.03.2023, граничний термін реєстрації 05.03.2023, кількість днів порушення строків реєстрації 9 днів),

№85477 від 03.02.2023 (дата реєстрації 14.03.2023, граничний термін реєстрації 05.03.2023, кількість днів порушення строків реєстрації 9 днів),

№85452 від 03.02.2023 (дата реєстрації 14.03.2023, граничний термін реєстрації 05.03.2023, кількість днів порушення строків реєстрації 9 днів),

№1351021 від 08.03.2023 (дата реєстрації 19.04.2023, граничний термін реєстрації 05.04.2023, кількість днів порушення строків реєстрації 14 днів),

№1351045 від 23.03.2023 (дата реєстрації 20.04.2023, граничний термін реєстрації 18.04.2023, кількість днів порушення строків реєстрації 2 дні).

При цьому, в акті зазначено, що згідно з абзацом третім пп. 69.1 ст.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників застосовується відповідальність згідно із цим Кодексом, законами, контроль яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. Вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню короновірусної хвороби (COVID-19), не застосовується.

Копію акту перевірки отримано Товариством з обмеженою відповідальністю «БаДМ» 22.05.2023 (а.с. 83).

Також, 19.05.2023 відповідно до пп. 19-1.1.2., 19-1.1.46., п.19-1.1 ст. 19, пп. 20.1.4, п. 20.1 ст.20 та пп.75.1.1 п.75.1 ст.75, ст.76 Податкового кодексу України головним державним інспектором відділу податкового адміністрування підприємств у сфері оптової та роздрібної торгівлі управління податкового адміністрування підприємств невиробничої сфери Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків проведена камеральна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «БАДМ» (код 31816235) щодо своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами перевірки складено акт №571/32-00-04-03-01-01/31816235 від 19.05.2023.

За висновками акту №571/32-00-04-03-01-01/31816235 від 19.05.2023 перевіркою встановлено недотримання вимог пункту 201.1, 201.10 статті 201, абзацу третього пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, чим порушено встановлений законодавством граничний термін реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Загальна сума ПДВ за несвоєчасно зареєстрованими податковими накладними складає 11808,36 гривень, за несвоєчасно зареєстрованими розрахунками коригування складає «-» 69 312,15 гривень.

Виявлені порушення обґрунтовані в акті наступним.

На порушення п.201.1, 201.10 ст. 201, абзацу третього пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, п.5 Порядку ведення Єдиного реєстру податковий накладних затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010р. №1246, платником не дотримано законодавчо визначені граничні терміни реєстрації податкових накладних у ЄРПН, а саме:

№509486 від 20.05.2022 (дата реєстрації 22.07.2022, граничний термін реєстрації 15.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 7 днів),

№38352 від 02.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№102800 від 06.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№900877 від 06.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№900876 від 06.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№148323 від 07.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№900878 від 07.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№900878 від 07.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№900879 від 07.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№150891 від 07.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№150890 від 07.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№151088 від 07.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№151087 від 07.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№151333 від 07.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№151609 від 07.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№179812 від 08.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№174740 від 08.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№900881 від 09.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№207471 від 09.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№207623 від 09.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№217503 від 09.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№265898 від 10.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№262472 від 10.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№267159 від 10.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№267158 від 10.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№248906 від 10.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№248902 від 10.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№900884 від 10.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№245455 від 10.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№900882 від 10.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№261258 від 10.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№297864 від 13.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№303247 від 13.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№900886 від 13.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№90887 від 13.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№297858 від 13.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№900888 від 13.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№297860 від 13.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№900889 від 13.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№297865 від 13.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№900885 від 13.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№355842 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№900898 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№900897 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№355844 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№355832 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№355829 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№355822 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№355810 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№900891 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№900899 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№355851 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№900892 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№355864 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№355840 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№355848 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№355820 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№355853 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№355841 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№355858 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№355835 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№355315 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№900890 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№355837 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№399326 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№399228 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№394528 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№400121 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№900901 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№900909 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№394473 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№394472 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№399299 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№395401 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№399355 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№395405 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№395415 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 12 днів),

№905337 від 01.07.2022 (дата реєстрації 04.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 4 дні),

№776403 від 01.07.2022 (дата реєстрації 04.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 4 дні),

№905338 від 01.07.2022 (дата реєстрації 04.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 4 дні),

№905339 від 01.07.2022 (дата реєстрації 04.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 4 дні),

№755430 від 14.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день),

№45685 від 10.09.2022 (дата реєстрації 14.10.2022, граничний термін реєстрації 30.09.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 14 днів),

№988466 від 31.10.2022 (дата реєстрації 16.11.2022, граничний термін реєстрації 15.11.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 1 день).

При цьому, в акті зазначено, що згідно з абзацом третім пп. 69.1 ст.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників застосовується відповідальність згідно із цим Кодексом, законами, контроль яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. Вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню короновірусної хвороби (COVID-19), не застосовується.

Копію акту перевірки отримано Товариством з обмеженою відповідальністю «БАДМ» 22.05.2023.

02.06.2023 Товариством з обмеженою відповідальністю «БаДМ» подані заперечення на акти камеральних перевірок за вих.№ 153/23/0170/122-Вих-Р та №153/23/0169/122-Вих-Р (а.с. 35-40).

Постійною комісією Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків з розгляду заперечень та пояснень до акту перевірки розглянуті заперечення ТОВ «БАДМ» та листом №3567/6/32-00-04-03-06 від 16.06.2023 повідомлено, що висновки перевіряючих стосовно порушень, викладених в актах перевірки від 19.05.2023 №570/32-00-04-03-01-01/31816235, №571/32-00-04-03-01-01/31816235 з урахуванням фактів, викладених у запереченні ТОВ «БАДМ», є правомірними та відповідають нормам діючого податкового законодавства, а аргументи, наведені у запереченнях не надають підстав для їх скасування або зміни (а.с. 41-45).

20.06.2023 на підставі акту №570/32-00-04-03-01-01/31816235 від 19.05.2023 Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Н» №00006050403, згідно з яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «БАДМ» застосовано штраф на суму 52692,13 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН за період лютий 2020 року, грудень 2021 року, лютий, квітень-грудень 2022 року, січень-березень 2023 року.

20.06.2023 на підставі акту №571/32-00-04-03-01-01/31816235 від 19.05.2023 Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Н» №00006060403, згідно з яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «БАДМ» застосовано штраф у сумі 8112,10 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН за період травень-липень, вересень-жовтень 2022 року.

Вказані податкове повідомлення-рішення направлені 21.06.2023 засобами поштового зв`язку на адресу ТОВ «БАДМ», що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 95).

Не погодившись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України в редакції на час виникнення спірних відносин).

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до положень підпунктів 19-1.1, 19-1.2 пункту 19-1.1.статті 19-1 ПК України контролюючі органи, що визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, зокрема, здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

За змістом підпунктів 20.1.4, 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до пунктів 61.1, 61.2 статті 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до підпункту 75.1.1. пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Предметом камеральної перевірки також можуть бути, зокрема: своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних.

Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами (підпункт 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За змістом пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Стаття 120-1 ПК України визначає відповідальність платників податку на додану вартість за порушення, зокрема, строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Так, відповідно пункту 120-1.1. статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

З системного аналізу наведених норм права вбачається, що законодавцем чітко визначено обов`язок платника податку (продавця) в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. При цьому, реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені. Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення штрафу у розмірі, визначеному пунктом 120-1.1. статті 120-1 ПК України.

Водночас, згідно з пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Таким чином, перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Суд зазначає, що у контексті застосування пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України правове значення має саме факт вчинення відповідного порушення, складом, якого, в даному випадку, є порушення строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день, а останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.

Водночас, пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України містить чітку вказівку на темпоральний критерій застосування - з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом у постанові від 10.12.2021 у справі №420/10367/20.

Разом з цим, Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», який набрав чинності 27.05.2022 року, внесено зміни до підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.

Так, відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу «Перехідні положення» ПК України, який застосовується з 27.05.2022, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо, зокрема: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

Згідно з підпунктом 69.1-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України платники податку на додану вартість зобов`язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України (в редакції на дату проведення перевірки) визначено, що податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім: а) камеральних перевірок.

У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, Законом № 2260-ІХ, який набрав чинності 27 травня 2022 року, поновлено відповідальність платників податків, у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Податковим кодексом України, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності, та скасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

При цьому, підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України скасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних передбачено лише для платників податків щодо реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24.02.2022 до 27.05.2022 (тобто до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану»), за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022.

Зважаючи на наведене правове регулювання, суд відхиляє доводи позивача, які фактично зводяться до того, що навіть після змін, унесених до ПК України Законом № 2260-ІХ, п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України у частині встановлення мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, продовжує свою дію.

Поряд з цим, Законом України «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» від 12.01.2023 № 2876-ІХ (далі Закон № 2876-ІХ), який набрав чинності 08.02.2023, окрім іншого, доповнено підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України пунктами 89 та 90 такого змісту:

« 89. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

90. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:

2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів».

Тобто, Законом № 2876-ІХ, який набрав чинності 08.02.2023, збільшено тривалість граничного строку реєстрації податкової накладної, залежно від дня її складення, та зменшено відсоткові розміри ставок штрафу за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН.

В ході судового розгляду встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач є платником податку на додану вартість.

За наслідками камеральної перевірки, результати якої зафіксовані в акті №570/32-00-04-03-01-01/31816235 від 19.05.2023, встановлено порушення строків реєстрації в ЄРПН наступних податкових накладних №1200584 від 04.02.2020 (дата реєстрації 10.03.2020, граничний термін реєстрації 29.02.2020), №1200575 від 05.02.2020 (дата реєстрації 10.03.2020, граничний термін реєстрації 29.02.2020), №1200578 від 05.02.2020 (дата реєстрації 10.03.2020, граничний термін реєстрації 29.02.2020), №1200588 від 05.02.2020 (дата реєстрації 10.03.2020, граничний термін реєстрації 29.02.2020), №1200565 від 11.02.2020 (дата реєстрації 10.03.2020, граничний термін реєстрації 29.02.2020), №39 від 08.12.2021 (дата реєстрації 08.12.2022, граничний термін реєстрації 27.05.2022), №25 від 29.12.2021 (дата реєстрації 08.12.2022, граничний термін реєстрації 27.05.2022), №26 від 08.02.2022 (дата реєстрації 08.12.2022, граничний термін реєстрації 15.07.2022), №966017 від 29.04.2022 (дата реєстрації 27.07.2022, граничний термін реєстрації 15.07.2022), №27 від 17.05.2022 (дата реєстрації 08.12.2022, граничний термін реєстрації 15.07.2022), №890890 від 02.06.2022 (дата реєстрації 08.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №28 від 02.06.2022 (дата реєстрації 08.12.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №71817 від 02.06.2022 (дата реєстрації 08.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №29 від 22.06.2022 (дата реєстрації 08.12.2022, граничний термін реєстрації 15.07.2022), №915600 від 28.06.2022 (дата реєстрації 18.07.2022, граничний термін реєстрації 15.07.2022), №870499 від 01.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №870551 від 04.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №11661 від 05.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №103895 від 05.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №94308 від 06.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №154416 від 06.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №159154 від 06.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №871236 від 06.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №221339 від 06.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №246957 від 08.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №320999 від 11.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №871230 від 11.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №327162 від 12.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №305103 від 12.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №335282 від 12.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №317495 від 12.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №352157 від 13.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №367476 від 13.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №355137 від 13.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №363929 від 13.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №871275 від 14.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №919691 від 14.07.2022 (дата реєстрації 09.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №870300 від 15.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №870304 від 15.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №30 від 26.07.2022 (дата реєстрації 08.12.2022, граничний термін реєстрації 15.08.2022, кількість днів порушення строків реєстрації 115 днів), №985300 від 09.08.2022 (дата реєстрації 15.09.2022, граничний термін реєстрації 31.08.2022), №971746 від 10.08.2022 (дата реєстрації 01.09.2022, граничний термін реєстрації 01.09.2022), №32 від 31.08.2022 (дата реєстрації 08.12.2022, граничний термін реєстрації 15.09.2022), №43544 від 26.09.2022 (дата реєстрації 08.12.2022, граничний термін реєстрації 15.10.2022), №1095391 від 30.09.2022 (дата реєстрації 18.11.2022, граничний термін реєстрації 15.10.2022), №259831 від 06.10.2022 (дата реєстрації 15.11.2022, граничний термін реєстрації 31.10.2022), №988471 від 31.10.2022 (дата реєстрації 18.11.2022, граничний термін реєстрації 15.11.2022), №988472 від 31.10.2022 (дата реєстрації 18.11.2022, граничний термін реєстрації 15.11.2022), №37 від 31.10.2022 (дата реєстрації 08.12.2022, граничний термін реєстрації 15.11.2022), №123282 від 03.11.2022 (дата реєстрації 15.12.2022, граничний термін реєстрації 30.11.2022), №960199 від 29.11.2022 (дата реєстрації 16.12.2022, граничний термін реєстрації 15.12.2022), №227734 від 30.11.2022 (дата реєстрації 10.01.2023, граничний термін реєстрації 15.12.2022), №960214 від 30.11.2022 (дата реєстрації 27.01.2023, граничний термін реєстрації 15.12.2022), №960122 від 30.11.2022 (дата реєстрації 27.01.2023, граничний термін реєстрації 15.12.2022), №1165632 від 31.12.2022 (дата реєстрації 27.01.2023, граничний термін реєстрації 15.01.2023), №1165631 від 31.12.2022 (дата реєстрації 27.01.2023, граничний термін реєстрації 15.01.2023), №1447193 від 12.01.2023 (дата реєстрації 16.02.2023, граничний термін реєстрації 31.01.2023), №985065 від 24.01.2023 (дата реєстрації 21.03.2023, граничний термін реєстрації 18.02.2023), №1338446 від 30.01.2023 (дата реєстрації 21.03.2023, граничний термін реєстрації 18.02.2023), №1345910 від 30.01.2023 (дата реєстрації 21.03.2023, граничний термін реєстрації 18.02.2023), №1345872 від 30.01.2023 (дата реєстрації 21.03.2023, граничний термін реєстрації 18.02.2023), №1345849 від 30.01.2023 (дата реєстрації 21.03.2023, граничний термін реєстрації 18.02.2023), №1339035 від 30.01.2023 (дата реєстрації 20.02.2023, граничний термін реєстрації 18.02.2023), №1397431 від 31.01.2023 (дата реєстрації 21.03.2023, граничний термін реєстрації 18.02.2023), №1397453 від 31.01.2023 (дата реєстрації 21.03.2023, граничний термін реєстрації 18.02.2023), №1385894 від 31.01.2023 (дата реєстрації 18.04.2023, граничний термін реєстрації 18.02.2023), №85472 від 03.02.2023 (дата реєстрації 14.03.2023, граничний термін реєстрації 05.03.2023), №85477 від 03.02.2023 (дата реєстрації 14.03.2023, граничний термін реєстрації 05.03.2023), №85452 від 03.02.2023 (дата реєстрації 14.03.2023, граничний термін реєстрації 05.03.2023), №1351021 від 08.03.2023 (дата реєстрації 19.04.2023, граничний термін реєстрації 05.04.2023), №1351045 від 23.03.2023 (дата реєстрації 20.04.2023, граничний термін реєстрації 18.04.2023), про що прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 20.06.2023 №00006050403.

За наслідками камеральної перевірки, результати якої зафіксовані в акті №571/32-00-04-03-01-01/31816235 від 19.05.2023, встановлено порушення строків реєстрації в ЄРПН наступних податкових накладних №509486 від 20.05.2022 (дата реєстрації 22.07.2022, граничний термін реєстрації 15.07.2022), №38352 від 02.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №102800 від 06.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №900877 від 06.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №900876 від 06.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №148323 від 07.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №900878 від 07.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №900878 від 07.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №900879 від 07.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №150891 від 07.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №150890 від 07.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №151088 від 07.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №151087 від 07.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №151333 від 07.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №151609 від 07.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №179812 від 08.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №174740 від 08.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №900881 від 09.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №207471 від 09.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №207623 від 09.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022),№217503 від 09.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №265898 від 10.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №262472 від 10.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №267159 від 10.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №267158 від 10.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №248906 від 10.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №248902 від 10.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №900884 від 10.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №245455 від 10.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №900882 від 10.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №261258 від 10.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №297864 від 13.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №303247 від 13.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №900886 від 13.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №90887 від 13.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №297858 від 13.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №900888 від 13.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №297860 від 13.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №900889 від 13.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №297865 від 13.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №900885 від 13.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №355842 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №900898 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №900897 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №355844 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №355832 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №355829 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №355822 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №355810 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022),№900891 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №900899 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №355851 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №900892 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №355864 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №355840 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №355848 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №355820 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №355853 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №355841 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №355858 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №355835 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №355315 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №900890 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №355837 від 14.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №399326 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №399228 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №394528 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №400121 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №900901 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №900909 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №394473 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №394472 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №399299 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №395401 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №399355 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №395405 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №395415 від 15.06.2022 (дата реєстрації 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022), №905337 від 01.07.2022 (дата реєстрації 04.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №776403 від 01.07.2022 (дата реєстрації 04.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №905338 від 01.07.2022 (дата реєстрації 04.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №905339 від 01.07.2022 (дата реєстрації 04.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №755430 від 14.07.2022 (дата реєстрації 01.08.2022, граничний термін реєстрації 31.07.2022), №45685 від 10.09.2022 (дата реєстрації 14.10.2022, граничний термін реєстрації 30.09.2022), №988466 від 31.10.2022 (дата реєстрації 16.11.2022, граничний термін реєстрації 15.11.2022), про що прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 20.06.2023 №00006060403.

Отже, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач зазначені вище податкові накладні для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних направив після спливу граничних строків на реєстрацію таких.

У свою чергу, граничні терміни реєстрації жодної із зазначених у актах перевірки податкових накладних не підпадають під період звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію, що передбачений пп. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України у редакції Закону №2260-ІХ, належних доказів відповідному матеріали справи не містять.

Суд зазначає, що особливістю операцій із реєстрації податкових накладних є їх тривалість у часі, а тому у даному випадку необхідно враховувати плинність та змінюваність законодавства, адже відправною точкою для притягнення до відповідальність платників податків за порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України є саме дата здійснення реєстрації податкових накладних, а не дата їх складання.

За таких обставин, позивачем порушено терміни реєстрації податкових накладних в ЄРПН, за що, починаючи з 27.05.2022, підлягає притягненню до фінансової відповідальності.

Разом з цим, розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації вказаних податкових накладних в ЄРПН контролюючим органом зроблено не вірно.

Так, з розрахунку штрафу до податкового повідомлення-рішення від 20.06.2023 №00006050403, про що також зазначено відповідачем у відзиві, вбачається, що штраф нарахований відповідно до пункту 120-1 статті 120-1 ПК України та у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН з датою реєстрації, починаючи з 16.01.2023. З розрахунку штрафу до податкового повідомлення-рішення від 20.06.2023 №00006060403, штраф нарахований відповідно до пункту 120-1 статті 120-1 ПК України.

Водночас, на час винесення оспорюваних податкових повідомлень-рішень (20.06.2023) вже набули чинності зміни, внесені Законом № 2876-ІХ до ПК України в частині доповнення підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення ПК України пунктами 89 та 90, які, зокрема, пом`якшили відповідальність платника на період протягом дії воєнного стану та шести місяців після його завершення за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних.

При цьому, Законом №2876-IX не визначено особливостей застосування тих чи інших його положень та дати, з якої відповідні положення мають застосовуватись.

Слід зазначити, що відповідно до пункту 11 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

Зазначене дає підстави для висновку, що на день прийняття оспорюваних податкових повідомлень-рішень, з урахуванням триваючого воєнного стану на території України, підлягали застосуванню штрафні санкції лише у розмірах, визначених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України).

При цьому, суд звертає увагу, відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у рішенні від 09.02.1999 у справі №1-рп/99 за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) вказав, що положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи) і не поширюється на юридичних осіб. Подібне тлумачення не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом`якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб, проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.

Враховуючи наведений висновок, за наявності у відповідному законі прямої вказівки про зворотну (ретроактивну) дію норми права в часі, яка пом`якшує чи скасовує відповідальність юридичної особи у порівнянні із законом, який діяв на час виникнення правовідносин, така норма має зворотну (ретроактивну) дію для юридичних осіб.

З огляду на викладене, з урахуванням наведених законодавчих норм та встановлених обставин, суд доходить висновку про те, що контролюючим органом здійснено невірний розрахунок суми штрафу в оскаржуваних податкових повідомленнях-рішеннях, що в свою чергу свідчить про невідповідність таких рішень суб`єкта владних повноважень критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, та безумовно вказує на їх протиправність.

При цьому, суд не може перебирати на себе функцію контролюючого органу та здійснювати належний розрахунок штрафної санкції, оскільки адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесенні до компетенції цього органу, адже завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За змістом положень частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов`язаний суб`єкт владних повноважень.

Відповідачем не доведено правомірності своїх рішень у спірних правовідносинах.

Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Частиною першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на викладене, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою у розмірі 5386,00грн., підлягають стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 9, 72-90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «БаДМ» (код ЄДРПОУ 31816235, місцезнаходження: 49040, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Панікахи, буд. 2) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 43968079, місцезнаходження: 49031, м. Дніпро, пр-т. Олександра Поля, буд. 57) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 43968079, місцезнаходження: 49031, м. Дніпро, пр-т. Олександра Поля, буд. 57) форми «Н» від 20.06.2023 №00006050403.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 43968079, місцезнаходження: 49031, м. Дніпро, пр-т. Олександра Поля, буд. 57) форми «Н» від 20.06.2023 №00006060403.

Стягнути зі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 43968079, місцезнаходження: 49031, м. Дніпро, пр-т. Олександра Поля, буд. 57) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БаДМ» (код ЄДРПОУ 31816235, місцезнаходження: 49040, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Панікахи, буд. 2) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 5386,00грн. (п`ять тисяч триста вісімдесят шість гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.М. Бухтіярова

Дата ухвалення рішення25.10.2023
Оприлюднено30.10.2023
Номер документу114485957
СудочинствоАдміністративне
Сутьвизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень