Постанова
від 25.10.2023 по справі 340/1601/23
ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

25 жовтня 2023 року м. Дніпросправа № 340/1601/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області

на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.05.2023 року (головуючий суддя Брегей Р.І.)

в адміністративній справі №340/1601/23 за позовом Приватного підприємства «ВУГЛЕТРЕЙДІНГ» до відповідачів: Головного управління ДПС у Кіровоградській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними і скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Приватне підприємство «ВУГЛЕТРЕЙДІНГ», звернувся 03.04.2023 до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідачів: Головного управління ДПС у Кіровоградській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними і скасування рішень від 20.12.2022, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних від 01.08.2022 №1 та №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення про відмову у реєстрації податкових накладних безпідставні, оскільки не ґрунтуються на вимогах закону. Стверджує, що подав до податкового органу пояснення і первинні документи бухгалтерського та податкового обліку, які підтверджують реальність господарських операцій.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.05.2023 року позов задоволено.

Визнано протиправним і скасовано рішення Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області від 20.12.2022 року, яким Приватному підприємству «ВУГЛЕТРЕЙДІНГ» відмовлено у реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 01.08.2022 року №1.

Зобов`язано Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Приватного підприємства «ВУГЛЕТРЕЙДІНГ» від 01.08.2022 року №1.

Визнано протиправним і скасовано рішення Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області від 20.12.2022 року, яким Приватному підприємству «ВУГЛЕТРЕЙДІНГ» відмовлено у реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 01.08.2022 року №2.

Зобов`язано Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Приватного підприємства «ВУГЛЕТРЕЙДІНГ» від 01.08.2022 року №2.

Рішення суду першої інстанції обґрунтоване тим, що підставою прийняття рішень про відмову у реєстрації податкових накладних є відсутність копій платіжних документів та/або банківських виписок з особового рахунку на оплату оренди нерухомого майна контрагенту-постачальнику, яка передбачена умовами договору оренди. Зазначив, що позивач надав суду докази оренди нерухомого майна і сплату коштів за його користування (договір, акт приймання-передачі, платіжне доручення). Податкові накладні складені за фактом поставки товару. Позивач правомірно склав їх, керуючись приписами пункту 198.2 статті 198 ПК України. Підприємство надало суду належні докази реальності здійснення господарських операцій, які надало і до Управління, та суд визнав їх достатніми для правомірності формування податкового кредиту.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що на момент винесення оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН, позивач не виконав вимоги Податкового кодексу України та Порядку №520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, і саме з цих підстав контролюючий орган відмовив в реєстрації податкових накладних.

Відзив на апеляційну скаргу до суду не надходив, що не перешкоджає розгляду справи по суті спору.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є платник податку на додану вартість (а.с.1-8).

Основним видом діяльності позивача є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (а.с.103).

Рішеннями Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 20.12.2022 відмовлено у реєстрації податкових накладних від 01.08.2022 №1 та №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних

ПП «ВУГЛЕТРЕЙДІНГ» оскаржено рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області до Державної податкової служби України.

Державна податкова служба України 03.01.2023 року залишила скарги без задоволення (а.с.38-39).

Також 03.01.2023 Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області прийняло рішення №5 про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (а.с.37).

Позивач вважає протиправними рішення відповідача про відмову в реєстрації податкових накладних №1 та №2.

Суд першої інстанції позов задовольнив.

Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що до даних правовідносин слід застосовувати норми Конституції України, Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010, норми Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року, норми Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджені постановою КМУ від 11.12.2019 року №1165, норми Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520.

Так, стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, суб`єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (пп. 16.1.2, 16.1.3 п.16.1 ст.16 ПКУ).

Відповідно до підпункту «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається згідно з приписами норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1 ст.188 ПКУ).

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Матеріалами справи підтверджується, що 14.12.2021 року позивач (як замовник) та ТОВ «МАКРЕАЛГРУПП» (як виконавець) уклали договір про надання послуг з навантаження (а.с.18-21); крім того вказані сторони уклали договір про надання послуг зважування (а.с.49-52);

Крім того, 14.12.2021 року ПП «ВУГЛЕТРЕЙДІНГ» та ТОВ «МАКРЕАЛГРУПП» уклали договір про надання транспортних послуг (а.с.53-56), договір оренди частини складу (майданчик з твердим покриттям) площею 250 кв.м., що знаходиться за адресою:вул.Залізнична,10, м.Мала Виска, Маловисківський район, Кіровоградська область (а.с.22-23) та склали акт приймання-передачі частини складу (а.с.24).

Також, 14.12.2022 року ПП «ВУГЛЕТРЕЙДІНГ» (як орендар) та ТОВ «МАКРЕАЛГРУПП» (як орендодавець) уклали дві додаткові угоди до правочину (а.с.25-26).

Відповідно до умов однієї з додаткової угоди до договору строк оренди майна визначено до 31.12.2023 року (а.с.26).

22.12.2022 ПП «ВУГЛЕТРЕЙДІНГ» (як орендар) та ТОВ «МАКРЕАЛГРУПП» (як орендодавець) підписали акт здачі-приймання робіт (надання послуг) (а.с.11), та позивач як орендар сплатив кошти орендодавцю за оренду майна за 2022 рік (а.с.12).

Також матеріалами справи підтверджується, що 28.06.2022 року Суботцівське СКП «Сількомунгосп» Кропивницького району Кіровоградської області (як покупець) і ПП «ВУГЛЕТРЕЙДІНГ» (як продавець) уклали договір купівлі вугілля кам`яного марки ДГ (13-100) для опалення закладів (а.с.27-30).

Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що в силу приписів пункту 4.1 Договору №28/06-02 від 28.06.2022, розрахунки проводяться шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок продавця після фактичного отримання товару згідно умов договору протягом семи банківських днів з дати отримання покупцем фінансування для закупівлі товару на підставі накладної (а.с.27).

При цьому, приписами пункту 10.1 цього договору передбачено, що договір набирає чинності з дати підписання і діє до завершення воєнного стану, але у будь-якому разі до повного виконання сторонами зобов`язань (а.с.29).

Також матеріалами справи підтверджується, що 01.08.2022 року були сформовані і підписані видаткові накладні №1 і №2 (а.с.13).

Водночас, 01.08.2022 року позивач виписав податкову накладну №1 на суму 241 200 грн. (з урахуванням ПДВ 40200 грн) (а.с.45) та податкову накладну №2 на суму 254 600грн. (з урахуванням ПДВ 42433,33 грн) (а.с.47).

Крім того, 05.08.2022 року складено акт приймання-передачі вугільної продукції у кількості 37 тон (а.с.14), складено товарно-транспортні накладні (а.с.15-16).

Відповідно до змісту товарно-транспортних накладних замовником є ПП «ВУГЛЕТРЕЙДІНГ», автомобільний перевізник ТОВ «Макреалгрупп», вантажоодержувач - Суботцівське СКП «Сількомунгосп».

05.08.2022 року ПП «ВУГЛЕТРЕЙДІНГ» виписано рахунок на оплату №1/2 (а.с.17) та як наслідок здійснення господарських операцій та виконання вимог податкового законодавства, направлено податкові накладні контролюючому органу для їх реєстрації у реєстрі податкових накладних.

Однак, 26 та 30.08.2022 року реєстрацію податкових накладних №1 та №2 від 01.08.2022 - зупинено (а.с.46, 48).

При цьому, у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних контролюючим органом зазначено, що платник податку відповідає приписам пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Також контролюючим органом запропоновано Приватному підприємству «ВУГЛЕТРЕЙДІНГ» надати пояснення і копії відповідних документів.

Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що матеріалами справи підтверджується, що ПП «ВУГЛЕТРЕЙДІНГ» направив контролюючому органу повідомлення з поясненнями від 14.12.2022 року, а також копії первинних документів бухгалтерського і податкового обліку стосовно реальності здійснення господарських операцій (а.с.31).

Водночас, матеріалами справи підтверджується, що Головне управління ДПС у Кіровоградській області отримало 15.12.2022 року документи, що були направлені позивачем (а.с.32), натомість, проаналізувавши подані копії документів контролюючий орган прийняв 20.12.2022 року два рішення про відмову у реєстрації податкових накладних від 01.08.2022 року №1 і №2 (а.с.40-43).

У рішеннях відповідача в графі «підстава» відмови у реєстрації податкових накладних зазначено про ненадання платником податку копій документів.

Однак, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що висновок відповідача про ненадання платником податку копій документів спростовується матеріалами справи, якими підтверджується, що позивачем надано контролюючому органу повідомлення та пояснення від 14.12.2022 року, а також копії первинних документів бухгалтерського і податкового обліку щодо реальності здійснення господарських операцій (а.с.31).

Водночас, колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що контролюючим органом у відповідній графі рішень не підкреслено, які саме документів не надано позивачем, при цьому вимога «підкреслити» міститься у формі рішення.

Також, у графі «додаткова інформація» зазначено, що відсутні копії платіжних документів та/або банківських виписок з особового рахунку на оплату оренди нерухомого майна контрагенту-постачальнику, яка передбачена умовами договору оренди.

Рішення прийняті на засіданні комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.12.2022 року №68 (а.с.74). Підстава відсутні копії платіжних документів та/або банківських виписок з особового рахунку на оплату оренди нерухомого майна контрагенту-постачальнику, яка передбачена умовами договору оренди.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (Порядок №1246), податкова накладна є електронним документом, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 зазначеного вище Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

У відповідності до приписів, наведених у пункті 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Порядок №1165).

Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п.7 Порядку №1165).

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Отже, контролюючий орган має чітко зазначити, які саме копії документів слід надати контролюючому органу для усунення сумніву, що виник та реєстрації податкових накладних.

Натомість, матеріалами справи підтверджується, що контролюючий орган не вказав які саме копії документів має надати платник податків.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (п.25 Порядку № 1165).

Зокрема, підставою для зупинення реєстрації податкових накладних слугувало те, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Однак, матеріали справи не містять (відповідачі не надали) доказів існування негативної інформації про платника податків.

Також матеріали справи не містять (відповідачі не надали) рішення про віднесення платника податків до ризикових на час зупинення реєстрації податкових накладних.

Так, тільки 03.01.2023 року Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області було прийняло рішення №5 про невідповідність критеріям ризиковості платника податку (а.с.37).

Підставою прийняття рішень про відмову у реєстрації податкових накладних є відсутність копій платіжних документів та/або банківських виписок з особового рахунку на оплату оренди нерухомого майна контрагенту-постачальнику, яка передбачена умовами договору оренди.

З цього приводу колегія суддів апеляційної інстанції зазначає наступне.

Матеріали справи містять (позивач надав суду) докази оренди нерухомого майна і сплату коштів за його користування (договір, акт приймання-передачі, платіжне доручення).

При цьому, податкові накладні складені за фактом поставки товару.

Отже, позивач, виконуючи вимоги податкового законодавства, сформував податкові накладні №1 та №2, керуючись приписами пункту 198.2 статті 198 ПК України.

Водночас, матеріали справи містять документи, що підтверджують інформацію, яка міститься в податкових накладних №1 та №2 від 01.08.2022 та можуть підтверджувати здійснення господарських операцій.

На думку колегії суддів апеляційної інстанції надані позивачем контролюючому органу копії документів є достатніми для реєстрації податкових накладних.

Слід зазначити, що відповідач може зробити висновок про відсутність господарських операцій лише досліджуючи оригінали первинних документів та здійснюючи перевірку платника податку, натомість в даних правовідносинах контролюючий орган аналізує лише копії документів та не здійснює перевірку платника податків.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладених, суд зазначає таке.

Положенням підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

При цьому, згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування.

У разі надходження до органу ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується.

При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

З огляду на викладене, враховуючи, що судом встановлено протиправність рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, якими відмовлено в реєстрації податкових накладних, а тому наявні підстави для зобов`язання відповідача-2 (Державну податкову службу України) зареєструвати вказані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.

Вищезазначене є мотивом для відхилення судом апеляційної інстанції аргументів, викладених в апеляційній скарзі, оскільки аргументи позивача та норми законодавства України, що регулюють дані правовідносини спростовують доводи відповідачів.

Доводи апеляційної скарги щодо суті спору не спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.

Виходячи з результатів апеляційного перегляду, не підлягають розподілу витрати у справі.

Керуючись 241-245, 250, 311, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.05.2023 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття 25.10.2023 та може бути оскаржена до Верховного Суду згідно статті 328 КАС України протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом 30-ти днів з дня вручення йому такого судового рішення.

Повний текст постанови виготовлено 26.10.2023.

Головуючий - суддяЮ. В. Дурасова

суддяЛ.А. Божко

суддяО.М. Лукманова

СудТретій апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення25.10.2023
Оприлюднено30.10.2023
Номер документу114489761
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних