ЧЕРНІГІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
іменем України
30 жовтня 2023 року м. Чернігів
Унікальний номер справи № 750/3336/23
Головуючий у першій інстанції Требух Н. В.
Апеляційне провадження № 22-ц/4823/953/23
Суд у складі:
головуючого - судді Євстафіїва О.К.,
суддів: Скрипки А.А., Шарапової О.Л.,
за участі секретаря Зеляк Ю.Г.,
позивач: ОСОБА_1 ,
відповідач: ОСОБА_2 ,
особа, яка подала апеляційну скаргу: представник ОСОБА_2 адвокат Матвійчук Дмитро Володимирович,
на рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 10 травня 2023 року; час і дата складання повного його тексту: 10.05.2023, місце ухвалення м. Чернігів,
В С Т А Н О В И В:
У березні 2023 р. ОСОБА_1 звернулася з позовом до ОСОБА_2 , в якому просить стягти аліменти на їхніх доньок: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/3 частини усіх видів заробітку (доходу) відповідача щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, з дати пред`явлення позову до їх повноліття. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що сторони перебувають у шлюбі з 27.02.2014, від якого вони мають пойменованих вище доньок. Спільне життя у сторін не склалося, у зв`язку з чим відповідач проживає окремо. Доньки постійно проживають разом із позивачем за адресою: АДРЕСА_1 , і перебувають на утриманні останньої, але наразі вони тимчасово проживають у Польщі в м. Варшава. Тимчасова зарплата ОСОБА_1 становить близько 24000 грн на місяць. З грудня 2022 р. ОСОБА_2 добровільно не надає матеріальної допомоги на утримання доньок, хоча за наявною у позивача інформацією він має офіційне місце роботи, тобто отримує стабільний дохід. Відповідач є працездатним, має нерухоме майно, зокрема земельну ділянку, його стан здоров`я дозволяє працювати та виконувати покладені на нього законодавством зобов`язання по утриманню дітей.
Оскаржуваним рішенням позов задоволено. Ухвалюючи його, суд виходив з того, що законність позовних вимог відповідачем не спростовано.
В апеляційній скарзі представник ОСОБА_2 адвокат Матвійчук Д.В. просить скасувати вказане рішення і ухвалити рішення про часткове задоволення позову. Доводи скарги зводяться до того, що призначена судом сума аліментів є необґрунтовано великою. Вона визначена без врахування істотних обставин, що мають значення для справи, зокрема без врахування матеріального становища відповідача. Так:
- на піклуванні останнього перебувають його батько ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мати ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , доньки: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (матір`ю якої є ОСОБА_7 ), ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (матір`ю якої є ОСОБА_2 ) та дві доньки сторін. Донька ОСОБА_4 є студенткою 4 курсу денної форми навчання Відокремленого структурного підрозділу «Чернігівський фаховий коледж інженерії та дизайну Київського національного університету технології та дизайну» і потребує фінансової допомоги;
- батьки ОСОБА_2 є пенсіонерами, мають значні проблеми зі здоров`ям і потребують догляду та лікування, у зв`язку з чим ОСОБА_2 він забезпечує їх та допомагає їм матеріально;
- ОСОБА_1 не доведено можливості відповідача сплачувати аліменти в зазначеному в позовній заяві розмірі, хоча саме на неї покладено обов`язок доказування.
У відзиві на апеляційну скаргу представник ОСОБА_1 адвокат Сидоренко Н.Д. просить апеляційну скаргу відхилити, а рішення суду залишити без змін, посилаючись на недоведеність неможливості ОСОБА_2 сплачувати аліменти у визначеному в оскаржуваному рішенні розмірі (арк. 121-122).
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, суд вважає, що вона підлягає відхиленню.
У справі встановлено таке.
З 27.02.2014 сторони перебувають у шлюбі, від якого вони мають доньок ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копіями свідоцтв відповідного змісту (арк. 7, 8, 9). Доньки зареєстровані та проживають з позивачем, що підтверджено копією довідки Об`єднання житлово-будівельних кооперативів м. Чернігів від 04.12.2020 № 3850 (арк. 10).
Відповідач ОСОБА_2 на праві власності має земельну ділянку кадастровий номер 7423381900:31:001:0029 площею 2,0000 га, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що підтверджується копіями витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (арк. 22-24) та з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (арк. 25).
Згідно з копіями свідоцтв про народження відповідного змісту, ОСОБА_2 також має доньок ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , матір`ю якої є ОСОБА_7 (арк. 64), та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , матір`ю якої є ОСОБА_2 (арк. 63).
Твердження позивача про те, що вона має тимчасову заробітну плату в розмірі близько 24000 грн, що відповідач за місцем проходження служби отримує стабільний дохід, що він є працездатним, що його стан здоров`я дозволяє працювати та виконувати покладені на нього законодавством зобов`язання по утриманню дітей і що з грудня 2022 р. відповідач добровільно не надає позивачеві матеріальної допомоги на утримання дітей, сторона відповідача не спростовує.
ОСОБА_4 навчається на 4 курсі Відокремленого структурного підрозділу «Чернігівський фаховий коледж інженерії та дизайну Київського національного університету технології та дизайну» та з 01.09.2022 по 28.08.2023 їй надано академічну відпустку, що підтверджено копією довідки цього закладу (арк. 65).
Батьки відповідача: ОСОБА_5 - особа з інвалідністю 3 групи (що підтверджено копією довідки МСЕК, арк. 68) та ОСОБА_6 є пенсіонерами (копії їх пенсійних посвідчень на арк. 66, 67); вони потребують лікування (копії відповідних виписок з медичних закладів арк. 69, 70-71, 72).
Інших доказів про взаємини сторін і про обставини, що мають значення для вирішення спору, справа не містить; у справі маються копії документів, що викладені польською мовою, які суд не може використати як докази як такі, що приєднані без перекладу на державну мову (арк. 11-21).
Аналіз норм права, що регулюють спірні правовідносини, і обставин справи доводить суд таких висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини (п. 1); стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів (п. 2); наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина (п. 3); наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав (п. 3-1); доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів (п. 3-2); інші обставини, що мають істотне значення (п. 4).
У згаданій статті також зазначено, що:
- мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку;
- мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
З встановлених та описаних вище обставин справи, які в силу вказаної статті підлягають з`ясуванню для визначення розміру аліментів випливає таке. У справі відсутні докази, які підтверджували б, що і на дату пред`явлення позову, і наразі ОСОБА_2 має таке матеріальне становище, зокрема дохід, якого недостатньо для стягнення з нього аліментів у визначеному місцевим судом розмірі. Так, відповідачем не доведено розмір його участі в утриманні батьків і доньок ОСОБА_4 та ОСОБА_8 , а також розмір його доходів і витрат на себе. З цієї причини доводи апеляційної скарги судом відкидаються.
Посилання в апеляційній скарзі на те, що ОСОБА_1 не доведено можливості ОСОБА_2 сплачувати аліменти в зазначеному в позовній заяві розмірі, хоча саме на неї покладено обов`язок доказування, є хибним, виходячи з такого. Згідно з чинним законодавством, що регулює інформаційні правовідносини, відомості про доходи й витрати колишнього подружжя є конфіденційною інформацією, у наданні якої ОСОБА_1 може бути відмовлено на законних підставах. В той же час ОСОБА_2 та (або) його представник може безперешкодно її отримати (у разі такої необхідності) й надати суду.
Отож підстав для скасування оскаржуваного рішення не встановлено.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 374, 375, 381, 382 ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 адвоката Матвійчука Дмитра Володимировича залишити без задоволення, а рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 10 травня 2023 року без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, але вона може бути оскаржена до Верховного Суду у випадках, передбачених п. 2 ч. 3 ст. 389 ЦПК України, протягом 30 днів з дня її складення.
Головуючий: Судді:
Суд | Чернігівський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2023 |
Оприлюднено | 31.10.2023 |
Номер документу | 114496378 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Чернігівський апеляційний суд
Євстафієв О. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні