Рішення
від 26.10.2023 по справі 930/2660/23
НЕМИРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 930/2660/23

Провадження №2/930/746/23

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.10.2023 року м. Немирів

Немирівський районний суд Вінницької області

в складі головуючого судді: Царапори О.П.

за участю секретаря судових засідань: Поліщук Р.В.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Немирові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Брацлавської селищної ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В :

Виклад позиції позивача.

ОСОБА_1 звернувся до Немирівського районного суду із позовною заявою до Брацлавської селищної ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, мотивуючи її тим, що в с. Бугаків колишнього Немирівського району народилась та проживала ОСОБА_2 , яка являється, зі слів батька позивача, який також народився в с. Бугаків Немирівського району, їхньою далекою родичкою.

Приблизно в 2016 році ОСОБА_2 , яка на той час проживала вже в с. Леніна Дарницького району (с. Турівка Броварського району) Київської області, зі сторони батька позивача ОСОБА_3 та його рідного брата ОСОБА_4 було надано суттєву матеріальну допомогу у вирішенні кредитних зобов`язань перед банківською установою.

У відповідь на таку допомогу ОСОБА_2 10 травня 2016 року підписала заповітне розпорядження, відповідно до змісту якого, у разі її смерті, до позивача переходить в порядку спадкування її земельна ділянка (пай), який розміщений на території (колишньої Бугаківської сільської ради Немирівського району) теперішньої Брацлавської селищної ради Тульчинського району. Вказаний заповіт було посвідчено в цей день приватним нотаріусом Немирівського районного нотаріального округу.

Лише 19 вересня 2023 року позивачу стало відомо про те, що ОСОБА_2 ще ІНФОРМАЦІЯ_1 померла по місцю свого проживання в с. Турівка Броварського району Київської області - в цей день позивачу по місцю його проживання надійшов лист із Згурівської державної нотаріальної контори.

20 вересня 2023 року позивач отримав повторне свідоцтво про смерть покійної у відділі ДРАЦС у м. Вінниці, в якому зазначено відомості про смерть ОСОБА_2 .

В зв`язку із такими обставинами позивач пропустив шестимісячний термін з дня смерті покійної (на день подання позовної заяви 4 дні) визначений законодавством для подання заяви про прийняття спадщини у нотаріальну контору.

Позивач дійсно не знав про те, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Вказана обставина, на його думку, є вагомою причиною, а тому позивач змушений просити суд визначити йому додатковий строк на прийняття спадщини після смерті покійної ОСОБА_2 згідно заповіту.

Виклад позиції відповідача.

Представник відповідача Брацлавської селищної ради відзив на позов із викладенням своїх заперечень щодо заявлених позовних вимог до суду не подав, не дивлячись на пропозицію суду, викладену в ухвалі від 26.09.2023 року.

Заяви, клопотання позивача, відповідача

Від позивача та відповідача заяв і клопотань по справі не надходило.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою судді від 26.09.2023 року прийнято до розгляду вище вказану позовну заяву та призначено підготовче засідання по справі.

В підготовче судове засідання сторони по справі не з`явилися, від позивача 26.10.2023 року на адресу суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити. Від представника відповідача Брацлавської селищної ради 23.10.2023 року надійшла заява про розгляд справи у їх відсутність, позовні вимоги визнали, не заперечують проти їх задоволення.

Згідно з частиною 3 статті 211 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. У такому разі фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідності з вимогами частини 2 статті 247 ЦПК України, не здійснюється.

Згідно ч.1 ст. 206 ЦПК України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Згідно ч. 3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

В підготовчому засіданні, не виходячи до нарадчої кімнати, суд вирішив здійснювати підготовче засідання у відсутність сторін.

Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин, докази

Так як від відповідача подана заява про визнання позову, тому суд вважає, що перешкод для здійснення розгляду справи та ухвалення судового рішення у підготовчому судовому засіданні, відповідно до вимог ч. 4 ст. 206 ЦПК України, немає.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Турівка, Броварського району Київської області, що підтверджується повторним свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.7)

Відповідно до заповіту від 10 травня 2016 року, посвідченого приватним нотаріусом Немирівського районного нотаріального округу Науменко В.В. та зареєстровано в реєстрі за № 491, ОСОБА_2 заповіла земельну ділянку, площею 2,2740 га, яка розташована на території Бугаківської сільської ради Немирівського району Вінницької області (кадастровий номер 0523080700:02:001:0530) гр. ОСОБА_1 (а.с.8)

12.09.2023 року державний нотаріус Згурівської державної нотаріальної контори Саркісян О.М. направила на адресу ОСОБА_1 повідомлення про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 та остання заповіла ОСОБА_1 земельну ділянку. Тому, якщо у десятиденний строк з дня отримання цього повідомлення від ОСОБА_1 на адресу Згурівської державної нотаріальної контори не надійде заява про прийняття спадщини або копія позовної заяви до суду про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, то спадщина буде оформлена на інших спадкоємців за законом (а.с.10)

Як вбачається із рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, ОСОБА_1 отримав вищезазначене повідомлення 19.09.2023 року.

Норми права, які застосовує суд, мотиви їх застосування

Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року за № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відповідно до ч.5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкодавцеві з часу відкриття спадщини .

Частиною першою статті 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша, друга статті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно із частиною першою статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до частини першої статті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Отже, прийняття спадщини є правом спадкоємця й залежить виключно від його власного волевиявлення. Для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій.

Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Разом з тим Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови від 30 травня 2008 року N 7 "Про судову практику у справах про спадкування" судам роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Згідно ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Висновки суду

Оскільки позивач пропустила встановлений законом шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, тому позовні вимоги обґрунтовані та такі, що підлягають до задоволення.

Розподіл судових витрат

Відповідно до ч.1ст.133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних із розглядом справи.

Згідно з вимогами ст.141 ЦПК України, судові витрати залишити за позивачем ОСОБА_1 .

Керуючись ст. 1268 ЦК України, ст. ст. 12, 200, 206, 211, 247, 258, 259, 263, 264, 265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Брацлавської селищної ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додаткового строку на прийняття спадщини після смерті покійної - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Турівка Броварського району Київської області, тривалістю в 2 (два) місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за вебадресою: https://court.gov.ua/fair/ на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет.

Позивач : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючий по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , паспорт громадянина України, виданий 02.12.2019 року № НОМЕР_3 .

Відповідач : Брацлавська селищна рада, місцезнаходження: вул. Незалежності, 28, смт. Брацлав, Тульчинського району Вінницької області, 22870, код ЄДРПОУ 04325928, e-mail: brarada@ukr.net.

Суддя О.П. Царапора

СудНемирівський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення26.10.2023
Оприлюднено31.10.2023
Номер документу114504130
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —930/2660/23

Рішення від 26.10.2023

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Царапора О. П.

Ухвала від 26.09.2023

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Царапора О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні