Справа №442/6325/23
Провадження №2/442/1277/2023
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2023 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі головуючого судді Хомик А.П., розглянувши в приміщенні суду в м. Дрогобичі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення розміру частки у праві спільної власності на земельну ділянку,-
встановив :
07.09.2023 позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів, в якому просить визначити, що розмір частки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку з кадастровим №:4610600000:01:002:0279, площею 0,10 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , становить 1/4 (одну четверту) частку у праві спільної власності на цю земельну ділянку.
В обґрунтування позову вказує на те, що є співвласником земельної ділянки з кадастровим №:4610600000:01:002:0279 площею 0.10га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Іншими співвласниками зазначеної земельної ділянки є відповідачі: його син, ОСОБА_2 , сусідка ОСОБА_3 та його покійна дружина - ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
З метою оформлення своїх спадкових прав на належне дружині майно, в тому числі на належну їй частку у праві спільної сумісної власності на вищевказану земельну ділянку він, як спадкоємець першої черги за законом 24 листопада 2022р. подав до приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Петрів В.Я. заяву про прийняття спадщини за законом, що зареєстрована за №243.
За його заявою приватним нотаріусом здійснено відповідні перевірки та заведено Спадкову справу №69961800 (номер у нотаріуса №107/2022), що підтверджується Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі №70724420 від 24.11.2022р.
Інших спадкоємців першої черги за законом, які б прийняли спадщину після спадкодавця ОСОБА_4 немає, що підтверджується відповідною довідкою.
Однак, приватний нотаріус Петрів В.Я. пояснила йому, що у неї немає на даний час усіх законних підстав видати йому свідоцтво про право на спадщину на спадкове майно дружини - на спірну земельну ділянку, оскільки розмір такої частки у праві спільної власності не є визначеним, а тому змушений звернутись до суду з даним позовом.
Ухвалою від 11.09.2023 провадження в зазначеній справі відкрито, постановлено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін на 20.10.2023.
Копію ухвали з позовною заявою та додатками направлено відповідачам.
02.10.2023 від відповідача ОСОБА_3 , а 06.10.2023 від відповідача ОСОБА_2 надійшли заяви про те, що вони з позивачем дійшли згоди щодо визначення розміру частки у праві спільної власності на земельну ділянку, що є предметом спору у даній справі, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 визнають у повному обсязі.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Відповідачами клопотання про розгляд справи за участю сторін не надано.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши наявні матеріали справи, об`єктивно оцінивши докази у їх сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла дружина позивача ОСОБА_1 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується Свідоцтвом про укладення шлюбу Серія НОМЕР_1 та Свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_2 .
Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майні про реєстрацію права власності №100577735 від 18.10.2017р., виданого реєстратором виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області Онишків І.І., ОСОБА_4 на праві спільної сумісної власності з ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , та ОСОБА_2 належить земельна ділянка з кадастровим №:4610600000:01:002:0279 площею 0.10 га.
24.11.2022 приватним нотаріусом Дрогобицького районного нотаріального округу Петрів В.Я. було заведено спадкову справу №69961800 (номер у нотаріуса №107/2022) та цим приватним нотаріусом було надано роз`яснення, що для видачі позивачу свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно дружини - на належну спадкодавцю ОСОБА_4 частку у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 4610600000:01:002:0279 площею 0.10га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , необхідно попередньо визначити розмір частки спадкодавця у праві спільної власності.
У відповідності до ст.ст.15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання і має право звернутися до суду за захистом свого права та інтересу.
Положеннями ст.1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ч.ч.1,2 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені.
Відповідно до ст. 1226 ЦК України частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах. Суб`єкт права спільної сумісної власності має право заповідати свою частку у праві спільної сумісної власності до її визначення та виділу в натурі.
Приписами ч. 1 ст. 86 Земельного кодексу України передбачено, що земельна ділянка може знаходитись у спільній власності з визначенням частки кожного з учасників спільної власності (спільна часткова власність) або без визначення часток учасників спільної власності (спільна сумісна власність).
За змістом ст. 89 Земельного кодексу України у спільній сумісній власності перебувають земельні ділянки співвласників жилого будинку. Володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою спільної сумісної власності здійснюється за договором або законом. Співвласники земельної ділянки, що перебуває у спільній сумісній власності, мають право на її поділ або виділення з неї окремої частини.
У відповідності до ч. 1 ст. 368 ЦК України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю. Такий вид спільної власності відрізняється від іншого виду - спільної часткової власності, яка відповідно до ч. 1 ст. 356 ЦК України є власністю двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 369 ЦК України розпорядження майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників, а відповідно до ст. 361 ЦК України розпорядження часткою у праві спільної часткової власності співвласником може здійснюватися самостійно.
Таким чином, для здійснення права розпорядження часткою, в тому числі і для передачі права власності, необхідно, щоб частка в праві спільної власності була визначена, що можливе тільки при спільній частковій власності. Аналогічно, щоб оформити перехід права власності до спадкоємця, частка спадкодавця має бути визначеною.
Згідно зі ст. 370 ЦК України вважається, що частки кожного із співвласників в праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду. Таким чином, визначення часток кожного з співвласників в праві спільної власності на майно можливе за відповідним договором.
Крім того, згідно з п. 4 ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право власності на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності на жилий будинок, будівлю або споруду.
Виходячи з норм Земельного кодексу України право власності померлих на земельну ділянку має визначатися пропорційно їх часток в праві власності на будинок.
Враховуючи вищевикладене, нотаріус не може та не має повноважень самостійно визначити частку померлої ОСОБА_4 в праві власності на зазначену вищу земельну ділянку, а отже, визначити склад спадкового майна і видати відповідне свідоцтво про право на спадщину після її смерті на частку земельної ділянки, має визначатися пропорційно її частці в праві власності на будинок.
Відповідно до статті 357 ЦК України якщо розмір часток у праві спільної часткової власності не встановлений за домовленістю співвласників або законом, він визначається з урахуванням вкладу кожного співвласника у придбання (виготовлення, спорудження) майна.
Пленум Верховного Суду України у п. 21 постанови № 7 від 16 квітня 2004 року «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» роз`яснив, що якщо до вирішення судом спору між співвласниками жилого будинку розмір часток у спільній власності на земельну ділянку, на якій розташовані будинок, господарські будівлі та споруди, не визначався або вона перебувала у користуванні співвласників і ними не було досягнуто угоди про порядок користування нею, суду при визначенні частини спільної ділянки, право на користування якою має позивач (позивачі), слід виходити з розміру його (їх) частки у вартості будинку, господарських будівель та споруд на час перетворення спільної сумісної власності на спільну часткову чи на час виникнення останньої.
Як вбачається з Свідоцтва про право власності на квартиру (будинок) , виданого 30.04.2004 комісією з питань приватизації житла при виконкомі Дрогобицької міської ради та Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно №4271109, ОСОБА_4 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на праві спільної сумісної власності належить квартира АДРЕСА_1 . Власником кв. АДРЕСА_2 є ОСОБА_3 .
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає, що заявлені позивачем вимоги є обґрунтованими, оскільки позивач має право, як спадкоємець першої черги, на спадкування майна померлої, у тому числі і на земельну ділянку на АДРЕСА_1 . Суд вважає, що розмір частки земельної ділянки, яка належала за життя померлій, становить 1/4 частину, зважаючи на кількість співвласників житлового будинку, який розташований на цій земельній ділянці.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 12, 89, 263, 264, 265 ЦПК України, ст.ст. 368-370, 1225, 1226, 1268 ЦК України, ст.ст. 68, 120 Земельного кодексу України, суд- Відповідно до частин 4,5 ст. 268 ЦПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Керуючисьст.ст.4, 12, 13, 76-83, 141, 223, 247, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Позов задоволити.
Визначити, що розмір частки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку з кадастровим №:4610600000:01:002:0279, площею 0,10 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , становить 1/4 (одну четверту) частку у праві спільної власності на цю земельну ділянку.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складення повного судового рішення 24.10.2023.
Суддя А.П. Хомик
Суд | Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2023 |
Оприлюднено | 31.10.2023 |
Номер документу | 114507939 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Хомик А. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні