Рішення
від 27.10.2023 по справі 243/4508/23
СЛОВ'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

243/4508/23

2/243/1394/2023

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 жовтня 2023 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

Головуючого судді Сидоренко І.О.

за участю:

секретаря судового засідання Зубкова В.В.,

розглянувши у судовому засіданні в режимі дистанційного судового провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Прокопцев Сергій Вікторовича до Слов`янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

Представник позивач звернувся до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області із позовом до Слов`янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Свої вимоги обґрунтував тим, що ОСОБА_1 (прізвище до шлюбу ОСОБА_2 ) доводилась дочкою ОСОБА_3 . Однак, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та після її смерті залишилась спадщина:

- частка житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 ;

- земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 7,420 га, кадастровий №1424256500:05:000:0098, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , на території Черкаської селищної ради.

На випадок смерті ОСОБА_3 залишила заповіт від 17 травня 2010 року, реєстровий №49, яким заповідала ОСОБА_1 все належне їй майно.

З метою оформлення спадщини у серпні 2023 року ОСОБА_1 звернулась до нотаріуса, однак їй було відмовлено в оформленні прав на спадщину, про що повідомлено у листі від 24 серпня 2023 року №306/02-31, оскільки вона пропустила шестимісячний строк для прийняття спадщини. Відмова оформлена у вигляді постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 24 серпня 2023 року.

Строк для прийняття спадщини закінчувався 06 березня 2023 року. У зв`язку із військовою агресією російської федерації проти України Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 на всій території України був введений воєнний стан строком на 30 діб, який подальшому неодноразово продовжувався і досі діє.

На сьогодні відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, Слов`янська міська територіальна громада належить до Території можливих бойових дій. Крім того, КМУ прийняв Розпорядження від 02 серпня 2022 р. № 679-р «Про проведення обов`язкової евакуації населення Донецької області». У зв`язку з вищевказаними обставинами нормальне життя в м. Слов`янську було припинене. Багато людей евакуювались, припинили роботу нотаріуси, банки, державні установи. Лише з листопада 2022 р. життя у місті почало потроху відновлюватись, проте через регулярні відключення електроенергії робота нестабільна.

Також, позивач, як і багато людей під час війни втратили роботу, тому у неї не було фінансової можливості звернутись до нотаріуса. Таким чином, як тільки відновили роботу нотаріуси та у неї з`явилась фінансова можливість, вона звернувся з заявою про прийняття спадщини.

Все це стало причиною того, що ОСОБА_1 пропустив встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини.

Тому, просить суд визначити додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_4 у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, проте надали суду заяву про розгляд справи у їх відсутності, в якій заявлені позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити в повному обсязі.

В судове засідання представник відповідача Слов`янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, проте надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, в якій просив суд ухвалити рішення на власний розсуд.

Суд, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Слов`янської міської ради Донецької області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як видно з копії Свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 08 серпня 1970 року, ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася ОСОБА_5 та її матір`ю є ОСОБА_3 .

Відповідно до Свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 , виданого 20 жовтня 2011 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Слов`янську Слов`янського міськрайонного управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_5 уклала шлюб з ОСОБА_6 , та після реєстрації шлюбу їй присвоєно прізвище - « ОСОБА_7 ».

Згідно з копією Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого Олександрійським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Олександрія Кіровоградської області.

Після смерті ОСОБА_3 залишилась спадщина:

- частка житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується договором дарування від 15 вересня 1978 року, технічним паспортом на будинок, а також довідкою КП «Бюро технічної інвентаризації» м. Слов`янськ за № 3796/0.45/сл від 04 листопада 2011 року;

- земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 7,420 га, кадастровий №1424256500:05:000:0098, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , на території Черкаської селищної ради, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 101580 від 11 квітня 2006 року.

Статтею 1216 Цивільного кодексу України встановлено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно з частинами першою та другою статті 1220 Цивільного кодексу України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Відповідно до ч. 1 ст. 1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Частиною першою статті 1258 Цивільного кодексу України закріплено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Згідно з ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

З метою оформлення своїх спадкових прав, позивач ОСОБА_1 звернулася до органів нотаріату із заявою про прийняття спадщини. Однак, у відповідь на вказану заяву, приватним нотаріусом Краматорського району нотаріального округу винесено постанову паро відмову у вчиненні нотаріальної дії від 24 серпня 2023 року, якою ОСОБА_1 у прийнятті заяви про видачу спадщини після померлої ОСОБА_3 відмовлено, у зв`язку з пропуском нею шестимісячного строку для звернення із заявою про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно з ч. 1 ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Частиною першою статті 1270 Цивільного кодексу України встановлено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

При вирішенні питання про можливість визначити позивачу додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 суд виходить з наступного.

Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 на всій території України був введений воєнний стан строком на 30 діб.

В подальшому воєнний стан неодноразово продовжувався на підставі Указів Президента України.

Відповідно до пункту 10 частини 6 розділу ІІ Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 28.10.2022, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 №75 із змінами, Слов`янська міська територіальна громада розташована в районі проведення бойових дій. КМУ прийняв Розпорядження від 02 серпня 2022 р. №679-р «Про проведення обов`язкової евакуації населення Донецької області».

Доводи позовної заяви ОСОБА_1 в частині поважності пропуску строку на прийняття спадщини за законом, пов`язаних із введенням на території України воєнного стану у зв`язку з військовою агресією російської федерації, знаходженням м. Слов`янськ на території, де можливі бойові дії, недостатністю в неї коштів на оформлення спадщини, а також з причин необхідності вчинення дій, пов`язаних зі нотаріальної контори, визнаються судом прийнятними, оскільки судом встановлено не спроможність позивача здійснювати необхідні дії у встановлені законодавством строки.

Згідно з п. 24 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Проаналізувавши обставини справи, суд приходить до висновку, що в даному конкретному випадку позивачу можливо визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі вище наведеного, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини підлягають задоволенню.

Керуючись, пунктами 6, 16 Порядку в`їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 815 від 17 липня 2019 року, статтями 1, 2 6 ЗУ «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», статтями 1216, 1218, 1220, 1221, 1225, 1268, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30 травня 2008 року», статтями 10, 12, 13, 76, 81, 89, 200, 263-265, 354-355 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Прокопцев Сергій Вікторовича до Слов`янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 , додатковий строк тривалістю в 3 (три) місяці з дня набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Олександрія Кіровоградської області.

Повний текст рішення виготовлений 27 жовтня 2023 року.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Суддя Слов`янського

міськрайонного суду І.О. Сидоренко

СудСлов'янський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення27.10.2023
Оприлюднено01.11.2023
Номер документу114524884
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —243/4508/23

Рішення від 27.10.2023

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Рішення від 27.10.2023

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Ухвала від 17.10.2023

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Ухвала від 04.09.2023

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Ухвала від 04.09.2023

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні