Справа № 708/1127/23
Номер провадження № 2/708/273/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2023 року м. Чигирин
Чигиринський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Акулова Є.М.,
секретаря с/з Омельченко Ю.М.,
розглянувши у відкритому, підготовчому, судовому засіданні, в залі суду в м. Чигирині, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чигиринської міської ради про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача звернувся до суду із позовом про визнання за позивачкем права власності на земельну ділянку, в порядку спадкування за законом. В обґрунтування позову зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача, - ОСОБА_2 . Після його смерті залишилась спадщина у вигляді земельної ділянки, площею 2,53 га, кадастровий номер земельної ділянки 7125482000:01:000:0467, розташованої в межах Іванівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області, цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧР № 084793, який не зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право користування землею, договорів оренди землі. Вказаний Державний акт знаходиться на зберіганні у Відділі 7 управління у Черкаському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області.
ОСОБА_1 , відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, відповідно вважається таким, що прийняв спадщину за законом. Позивач, для оформлення прав на спадкове майно, звернувся із відповідною заявою до нотаріуса, проте йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу.
Представник позивача надав заяву про розгляд справи без його участі та позивача, позов підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, та просив суд його задовольнити.
Відповідач, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, на адресу суду надіслав заяву-відзив, відповідно до якої позов визнав, не заперечував проти задоволення позовних вимог, просив суд проводити розгляд справи у відсутність представника відповідача.
Згідно п1ч2ст. 49 ЦПК України відповідач маєправо визнатипозов (всіабо частинупозовних вимог)на будь-якійстадії судовогопроцессу.
Згідно вимог ч 3 ст 200 ЦПК України за результатамипідготовчого провадженнясуд ухвалюєрішення увипадку визнанняпозову відповідачем.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Згідно п. 1 ч. 2 ст. 16 даного Кодексу визнання права є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів.
Згідно зі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом чи за законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або відмовитися від її прийняття.
Згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Судом встановлено, згідно паспортних даних, свідоцтва про народження (а.с. 4-5, 7) позивач, - ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Іванівка Чигиринського району Черкаської області, громадянин України, РНОКПП НОМЕР_1 та є сином померлого,- ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача, - ОСОБА_2 , що підтверджено свідоцтвом про смерть (а.с. 6), внаслідок чого відкрилась спадщина на його майно.
Згідно довідки Іванівського старостинського округу Чигиринської міської ради Черкаської області(а.с. 8), спадкоємець постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 , тим самим вважається таким, що прийняв спадщину, а спадщина належить йому з моменту її відкриття.
Згідно довідки Відділу 7 управління у Черкаському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (а.с. 10) на ім`я ОСОБА_2 було виготовлено Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЧР № 084793 на земельну ділянку площею 2,53 га, кадастровий номер земельної ділянки 7125482000:01:000:0467, розташованої в межах Іванівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області. Однак вказаний акт не зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право користування землею, договорів оренди землі та знаходиться на зберіганні у Відділі 7 управління у Черкаському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області.
ЗгідноВитягу прореєстрацію вСпадковому реєстрі(а.с.11) за заявою позивача зареєстрована спадкова справа за №28/2023 після померлого ОСОБА_2 у Чигиринській державній нотаріальній конторі.
Відповідно допостанови провідмову увчиненні нотаріальнихдій (а.с.12)позивач прийнявспадщину іза закономмає правона майноспадкодавця,проте ненадав оригіналуправовстановлюючого документу,крім тоговказане майноне булозареєстроване увідповідному органі,що суперечитьстатті 182ЦК Україниі єперешкодою длявидачі нотаріусомвідповідного свідоцтвапро правона спадщинуза законом.
Тимсамим,у позивача,який єспадкоємцем зазаконом першоїчерги ібажає прийняти спадщину,відсутній оригіналдержавного актуна правовласності наземельну ділянкута відповіднойого реєстрація,що єперешкодою длявидачі нотаріусомсвідоцтва проправо наспадщину надану земельнуділянку.
Вирішуючи справу по суті, суд зважує на відповідний пункт Пленуму Верховного Суду України, де в абз. 3 п. 23 постанови № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» зазначено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Враховуючи, що твердження позивача щодо родинних зв"язків зі спадкодавцем, проживання й реєстрація із ним однією сім"єю на час відкриття спадщини та спадкового майна є обґрунтованими та доведеними відповідними допустимими та достатніми доказами, він бажає прийняти спадщину, але не може іншим чином, ніж через звернення до суду, реалізувати спадкові права за відсутності оригіналу правовстановлюючого документу, позов підлягає задоволенню.
Питання судових витрат сторонами не ставилося.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 293,315, 1217, 1225, 1261, 1268 ЦК України, ст.ст. 12, 81, 89, 259, 263, 265, 293,315, 319 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Задовольнити позов ОСОБА_1 до Чигиринської міської ради про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , в порядку спадкування за законом, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , право власності на земельну ділянку, площею 2,53 га, кадастровий номер 7125482000:01:000:0467, що розташована вмежах Іванівськоїсільської радиЧигиринського районуЧеркаської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду через Чигиринський районний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Євген АКУЛОВ
Суд | Чигиринський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 27.10.2023 |
Оприлюднено | 01.11.2023 |
Номер документу | 114535650 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Чигиринський районний суд Черкаської області
Акулов Є. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні