Справа № 709/720/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
30 жовтня 2023 року смт Чорнобай
Чорнобаївський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді - Левченка В. В.,
за участі секретаря - Нікітенко В. Г.,
позивача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у приміщенні Чорнобаївського районного суду Черкаської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: Служба у справах дітей Іркліївської сільської ради, про позбавлення батьківських прав,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Чорнобаївського районного суду Чекраської області з позовом до ОСОБА_2 (далі - відповідач-1), ОСОБА_3 (далі - відповідач-2), третя особа: Служба у справах дітей Іркліївської сільської ради, про позбавлення батьківських прав.
В обґрунтування вказаного позову зазначалося, що відповідачі з 2012 року проживали у цивільному шлюбі, від спільного проживання відповідачі мають малолітніх дітей: дочку ОСОБА_4 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 та сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Проживаючи в с. Петропавлівка відповідачі стали зловживати спиртними напоями, вести розгульний спосіб життя, не піклуватися про своїх дітей. В 2019 році відповідачі разом зі своїми дітьми переїхали проживати до с. Лящівка, але способу життя не змінили. У зв`язку з ухиленням батьків від своїх батьківських обов`язків, позивач та його дружина добровільно в інтересах малолітніх дітей взяли на себе обов`язки про піклування над дітьми, які фактично перебувають на утриманні позивача. 26 квітня 2023 року рішенням Іркліївської сільської ради затверджено висновок органу опіки та піклування про доцільність позбавлення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 батьківських прав. У зв`язку з цим позивач, посилаючись на приписи СК України, просив позбавити відповідачів батьківських прав стосовно їх малолітніх дітей.
Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 13 червня 2023 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 04 вересня 2023 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі з підстав, викладених у позові, також просив стягнути з відповідачів аліменти на утримання дітей.
Відповідачі у судове засідання не з`явилися. ОСОБА_3 про час, дату та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджується довідкою про доставку SMS, викликалася також шляхом направлення повідомлення на адресу її місця реєстрації, окрім цього судова повістка направлялася по місцю роботи для вручення. В підготовчому засіданні ОСОБА_3 позов визнала, але просила не позбавляти її батьківських прав.
ОСОБА_2 про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, шляхом направлення повідомлення на адресу його місця реєстрації, однак повідомлення повернулося без вручення з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
Представник третьої особи ОСОБА_6 в судове засідання не з`явилася, про час, дату та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа. В попередніх судових засіданнях не заперечувала щодо задоволення позову.
Згідно п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відповідач ОСОБА_2 неодноразово викликався до суду шляхом направлення судових повісток на адресу місця проживання, що зареєстроване у встановленому законом порядку, разом з цим поштові відправлення повернулися до суду з відмітками "адресат відсутній за вказаною адресою", а тому відповідач ОСОБА_2 вважається таким, що належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Виходячи з викладеного, суд ухвалив проводити заочний розгляд справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи та визначив відповідні до них правовідносини.
Відповідачі є батьками ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження від 19 жовтня 2015 року серії НОМЕР_1 (а.с. 8) та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження від 03 лютого 2017 року серії НОМЕР_2 (а.с. 9).
Відповідно до довідки Іркліївської сільської ради від 24 травня 2023 року № 142, неповнолітні діти ОСОБА_7 та ОСОБА_8 фактично проживають без реєстрації за адресою:
АДРЕСА_1 . Проживають з дідом ОСОБА_1 та бабою ОСОБА_9 (а.с. 10).
Згідно з рішенням Іркліївської сільської ради від 26 квітня 2023 року № 64 затверджено висновок про доцільність позбавлення батьківських прав відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відносно їх малолітніх дітей: ОСОБА_7 та ОСОБА_8 (а.с. 12).
Відповідно до висновку органу опіки та піклування Іркліївської сільської ради від
26 квітня 2023 року № 64 розглянуто питання та вирішено за доцільне позбавити батьківських прав відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відносно їх малолітніх дітей: ОСОБА_7 та ОСОБА_8 (а.с. 11).
Відповідно до ст.ст. 164, 166 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини. Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Згідно з п.п. 15, 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року
№ 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують, та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (ратифікована Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ) в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
При цьому позбавлення батьківських прав - це насамперед спосіб захисту прав та інтересів дитини, у зв`язку з чим у кожному випадку треба виявити і оцінити позитивний результат у долі дитини, який має настати (постанова Верховного Суду від 28 листопада 2018 року у справі
№ 759/99995/16-ц).
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Частиною 2 цієї статті Закону встановлено, що батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
З огляду на викладене суд вважає, що відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 батьківські обов`язки не виконують, не піклуються про фізичний і духовний розвиток дітей, не переймаються їх вихованням, підготовкою до самостійного життя, зокрема не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування. Зазначені фактори в сукупності суд розцінює як ухилення від виховання дітей, оскільки має місце порушення законних прав та інтересів дітей, а тому позов підлягає до задоволення.
З огляду на задоволення позовних вимог в частині позбавлення батьківських прав суд вважає за доцільне стягнути з відповідачів аліменти на утримання дітей.
Згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином з відповідачів на користь позивача підлягає до стягнення судовий збір в розмірі 1073,60 гривень по 536,80 гривень з кожного.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 259, 263-265, 280 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: Служба у справах дітей Іркліївської сільської ради, про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно його малолітніх дітей: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьківських прав відносно її малолітніх дітей: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь установ чи осіб на утриманні яких будуть знаходитися діти, аліменти на утримання малолітніх дітей: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_8 ,
ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з
05 червня 2023 року, і до досягнення ними повноліття.
Стягувати з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на користь установ чи осіб на утриманні яких будуть знаходитися діти, аліменти на утримання малолітніх дітей: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_8 ,
ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з
05 червня 2023 року, і до досягнення ними повноліття.
Стягнути з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1073, 60 гривень, по 536,80 гривень з кожного.
Повні найменування сторін:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Служба у справах дітей Іркліївської сільської ради, місцезнаходження за адресою:
вул. Соборності, 2 с. Іркліїв, Золотоніський район, Черкаська область.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцятии днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Суддя В. В. Левченко
Суд | Чорнобаївський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2023 |
Оприлюднено | 01.11.2023 |
Номер документу | 114535660 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Чорнобаївський районний суд Черкаської області
Левченко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні