Ухвала
від 17.10.2023 по справі 911/2797/22
ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

УХВАЛА

"17" жовтня 2023 р. Справа№ 911/2797/22

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Кравчука Г.А.

суддів: Козир Т.П.

Коробенка Г.П.

при секретарі судового засідання: Нагулко А.Л.

за участю представників сторін:

від позивача: Кізленко В.А.

від відповідача: Гей В.Г., Олійник А.О.

від третьої особи: не з`явився

розглянувши заяву Публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" про відвід колегії суддів у складі суддів Кравчука Г.А., Козир Т.П. та Коробенка Г.П. від розгляду

справи № 911/2797/22

за позовом ОСОБА_1

до Публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України"

за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Придніпровська БІОТЕС"

про розірвання договорів та визнання припиненими іпотек,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Північного апеляційного господарського суду перебуває апеляційна скарга Публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" на рішення Господарського суду Київської області від 22.03.2023 у справі № 911/2797/22, розгляд якої було призначено на 17.10.2023.

17.10.2023 у судовому засіданні представником ПАТ "Укрексімбанк" було заявлено відвід колегії суддів у складі суддів Кравчука Г.А., Козир Т.П., Коробенка Г.П. від розгляду справи №911/2797/22.

Заява мотивована порушенням процесуальних прав учасників справи, а саме встановленням часових лімітів на виступи та надання пояснень всупереч нормам Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), неодноразовим перериванням представників під час виступів, початком судового засідання з запізненням на 20 хвилин і умисним очікуванням представника позивача.

Вирішуючи питання про наявність або відсутність підстав для задоволення заяви представника ПАТ "Укрексімбанк" про відвід колегії суддів у складі суддів Кравчука Г.А., Козир Т.П., Коробенка Г.П. від розгляду справи №911/2797/22, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 39 ГПК України питання про відвід (самовідвід) судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі.

Питання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість.

Якщо суд приходить до висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 32 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.

Якщо заява про відвід судді надійшла до суду пізніше ніж за три робочі дні до наступного засідання, така заява не підлягає передачі на розгляд іншому судді, а питання про відвід судді вирішується судом, що розглядає справу.

Відповідно до частини 1 статті 116 ГПК України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

За таких обставин, враховуючи те, що розгляд апеляційної скарги у даній справі призначено на 17.10.2023 та те, що заява представника ПАТ "Укрексімбанк" про відвід колегії суддів у складі суддів Кравчука Г.А., Козир Т.П., Коробенка Г.П. від розгляду справи №911/2797/22 надійшла до суду 17.10.2023, то за висновком колегії суддів, вказана заява про відвід підлягає розгляду в порядку визначеному абзацом 2 частини 3 статті 39 ГПК України, а саме не підлягає передачі на розгляд іншому судді, а питання про відвід судді вирішується судом, що розглядає справу.

Приписами статті 2 ГПК України закріплено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Статтею 13 ГПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: керує ходом судового процесу; сприяє врегулюванню спору шляхом досягнення угоди між сторонами; роз`яснює у разі необхідності учасникам судового процесу їхні процесуальні права та обов`язки, наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій; сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків.

Стосовно суб`єктивного критерію, особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного. Стосовно об`єктивного критерію Європейський суд з прав людини вказує на те, що при вирішенні питання, чи є у справі обґрунтовані причини побоюватися, що певний суддя був небезсторонній, позиція заінтересованої особи є важливою, але не вирішальною. Вирішальним же є те, чи можна вважати такі побоювання об`єктивно обґрунтованими (рішення у справі "Білуха проти України", пункти 50, 52).

Отже, при вирішенні питання про відвід судді (складу суду) необхідно перевірити додержання як об`єктивного, так і суб`єктивного критеріїв безсторонності суду, а саме формування суду (колегії суддів) для розгляду конкретної справи (об`єктивний критерій) у встановлений законом спосіб, та надати оцінку доводам заявника на предмет недодержання вимог щодо особистої безсторонності суду (суб`єктивний критерій).

Суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 35 ГПК України, зокрема, якщо є інші обставини, які викликають сумнів у неупередженості або об`єктивності судді.

Частиною 4 статті 35 ГПК України визначено, що незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.

Частиною 3 статті 38 ГПК України визначений порядок подання учасником справи заяви про відвід, а саме: відвід повинен бути вмотивованим.

Колегія суддів проаналізувавши доводи заявника зазначає наступне.

Заява представника ПАТ "Укрексімбанк" про відвід колегії суддів у складі суддів Кравчука Г.А., Козир Т.П., Коробенка Г.П. від розгляду справи №911/2797/22 мотивована тим, що дії колегії суддів у справі №911/2797/22 викликають сумнів щодо неупередженості та об`єктивності розгляду даної справи.

Згідно з частинами 3 та 4 статті 198 ГПК України головуючий відповідно до завдання господарського судочинства керує ходом судового засідання, забезпечує додержання послідовності і порядку вчинення процесуальних дій, здійснення учасниками судового процесу їх процесуальних прав і виконання ними обов`язків, спрямовує судовий розгляд на забезпечення повного, всебічного та об`єктивного з`ясування обставин справи, усуваючи із судового розгляду все, що не має істотного значення для вирішення справи.

Головуючий вживає необхідних заходів для забезпечення в судовому засіданні належного порядку з дотриманням прав учасників судового процесу.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ГПК України учасники судового процесу, а також інші особи, присутні в залі судового засідання, зобов`язані виконувати розпорядження головуючого, додержуватися в судовому засіданні встановленого порядку та утримуватися від будь-яких дій, що свідчать про явну неповагу до суду або встановлених у суді правил.

За змістом статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року суд у межах своїх повноважень має бути неупередженим. Неупередженість зазвичай означає відсутність упередженості або суб`єктивного ставлення, що може бути оцінене багатьма способами (рішення Європейського суду з прав людини від 21 грудня 2000 року у справі "Ветштайн проти Швейцарії").

Щодо суб`єктивного критерію, то презумпція особистої неупередженості судді діє доти, доки не з`являться докази на користь протилежного. Згідно з об`єктивним критерієм необхідно встановити, чи існують факти, які можна встановити та які можуть ставити під сумнів безсторонність судді. Це означає, що при з`ясуванні питання про те, чи існують законні підстави для побоювання щодо відсутності безсторонності у певного судді, позиція заявника має важливе, але не вирішальне значення. Вирішальним при цьому є те, чи можуть бути ці побоювання об`єктивно виправдані.

Наведені в даному випадку заявником доводи про відвід суддів по даній справі, на переконання суду, свідчать про необґрунтованість заявленого відводу. Із вимог процесуального законодавства випливає, що відвід повинен бути мотивований та обґрунтований. Це, зокрема, означає, що відвід повинен бути підтверджений фактичними обставинами та ґрунтуватися на певних конкретних доказах. В даному випадку, подана до суду заява про відвід судді ґрунтується виключно на припущеннях, оскільки не наведено жодної конкретної обставини для відводу судді в розумінні статті 35 ГПК України. Навпаки, усі обставини, на які посилається заявник, відповідно до положень частини 4 статті 35 ГПК України, є такими, що не можуть бути підставами для відводу.

Також у контексті поданої заяви, колегія суддів апеляційного господарського суду звертає увагу на приписи частини 4 статті 35 ГПК України, якою імперативно визначено, що незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.

Зважаючи на наведене, апеляційним господарським судом не встановлено підстав, наведених в статті 35 ГПК України, для задоволення заяви для відводу колегії суддів у складі суддів Кравчука Г.А., Козир Т.П., Коробенка Г.П. від розгляду справи №911/2797/22, а тому суд відмовляє у задоволенні вказаної заяви.

Керуючись статтями 35, 39, 232-235, 281 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у задоволенні заяви Публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" про відвід колегії суддів у складі суддів Кравчука Г.А., Козир Т.П. та Коробенка Г.П. від розгляду справи №911/2511/22.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складено 30.10.2023.

Головуючий суддя Г.А. Кравчук

Судді Т.П. Козир

Г.П. Коробенко

СудПівнічний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення17.10.2023
Оприлюднено01.11.2023
Номер документу114542827
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування забезпечення виконання зобов’язання

Судовий реєстр по справі —911/2797/22

Судовий наказ від 23.11.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Карпечкін Т.П.

Судовий наказ від 23.11.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Карпечкін Т.П.

Ухвала від 19.10.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кравчук Г.А.

Постанова від 19.10.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кравчук Г.А.

Постанова від 19.10.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кравчук Г.А.

Постанова від 19.10.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кравчук Г.А.

Постанова від 19.10.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кравчук Г.А.

Ухвала від 17.10.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кравчук Г.А.

Ухвала від 17.10.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кравчук Г.А.

Ухвала від 17.10.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кравчук Г.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні