Рішення
від 31.10.2023 по справі 948/1775/23
МАШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 948/1775/23

Номер провадження 2-о/948/37/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.10.2023 Машівський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді Кравець С.В.

за участю секретаря Порохні І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Машівка цивільну справу за заявою Машівської селищної ради Полтавського району Полтавської області, заінтересована особа Машівська державна нотаріальна контора про визнання спадщини відумерлою

в с т а н о в и в :

Стислий виклад позиції заявника

У вересні 2023 року заявник звернувся до суду з зазначеною заявою, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка була власником земельної ділянки (паю) площею 6, 03 га, кадастровий номер не присвоювався, призначеної для сільськогосподарського використання, яка розташована на території Машівської селищної територіальної громади.

Спадкоємців за законом та заповітом у померлої немає, спадщину після неї ніхто не прийняв, спадкова справа не заводилась.

Машівською селищною радою у місцевій газеті «Промінь» від 30.06.2023р. надруковане оголошення про порушення справи про визнання спадщини відумерлою, з часу поміщення оголошення ніхто із спадкоємців не звернувся.

У зв`язку з наведеним, заявник просить визнати відумерлою спадщину після померлої ОСОБА_1 на земельну ділянку (пай) площею 6, 03 га, яка розташована на території Машівської селищної територіальної громади

Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі

03.10.2023р. за ухвалою суду відкрите провадження у даній справі (а.с.27).

Позиції учасниківсудового провадження

В судове засідання сторони не з`явилися, належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, направили заяви про розгляд справи без їх участі, заявник просить заяву задовольнити, заінтересована особа при прийнятті рішення покладається на розсуд суду (а.с.33-34).

Фактичні обставини, встановлені судом

Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Калинівка Машівського району Полтавської області у віці 89 років померла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується Повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть № 00038630239 від 23.02.2023р. (а.с.8-9).

Як видно з довідки Дмитрівського старостинського округу виконкому Машівської селищної ради № 08-06/26/53 від 29.03.2023р. ОСОБА_1 була зареєстрована та проживала до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Калинівка Машівського району Полтавської області (а.с.7).

Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 73314867 від 24.07.2023р. спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 не заводилась (а.с.11).

За повідомленням Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 21.03.2023р. на лист селищної ради від 21.02.2023р., ОСОБА_1 мала у власності земельну ділянку площею 6, 03 га на підтвердження чого надано копію державного акту (а.с.12-16).

З копії державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ПЛ № 007216 від 02.04.1998р. вбачається, що ОСОБА_1 була власником земельної ділянки площею 6, 03 га на підставі розпорядження Машівської РДА від 20.03.1998р. № 97 на території с. Калинівка Дмитрівської сільської ради призначеної для сільськогосподарського використання (а.с.17-18).

30.06.2023р. в місцевій газеті «Промінь» опубліковане оголошення, що Машівська селищна рада готує документи до суду про визнання спадщини відумерлою, зокрема і ОСОБА_1 . Прохання спадкоємців повідомити селищну раду (а.с.19).

Відповідно до витягу зі словника про власні імена людей, варіанти написання офіційних імен, вживаних в Україні, та їх варіантів є, зокрема, ім`я ОСОБА_2 , а одним з його варіантів ОСОБА_3 (а.с.20-24).

Мотиви суду

Спадкові відносини регулюються Цивільним кодексом України, законами України: від 02 вересня 1993 року № 3425-XII «Про нотаріат», від 23 червня 2005 року№ 2709-IV «Про міжнародне приватне право», іншими законами, а також прийнятими відповідно до них підзаконними нормативно-правовими актами. Відносини спадкування регулюються правилами ЦК, якщо спадщина відкрилася не раніше 01 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексуУкраїнської РСР (далі - ЦК УРСР), у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 01 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.

Згідно п.п.4,5Прикінцевих таперехідних положеньЦК України,Цивільний кодексУкраїни застосовуєтьсядо цивільнихвідносин,що виниклипісля набранняним чинності. Щодоцивільних відносин,які виниклидо набраннячинності Цивільнимкодексом України,положення цьогоКодексу застосовуютьсядо тихправ іобов`язків,що виниклиабо продовжуютьіснувати післянабрання нимчинності. Правилакниги шостоїЦивільного кодексуУкраїни застосовуютьсятакож доспадщини,яка відкрилася,але небула прийнятаніким ізспадкоємців донабрання чинностіцим Кодексом. Правила статті 1277 Цивільного кодексу України про відумерле майно застосовуються також до спадщини, від дня відкриття якої до набрання чинності цим Кодексом спливло не менше одного року.

Як видно з матеріалів справи ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто до набрання чинності ЦК України.

Відповідно до ст. ст. 529, 530 ЦК 1963 року, спадкоємці за законом одержують спадщину почергово, спочатку спадкоємці першої черги, а потім в порядку черговості спадкоємці другої черги.

Частиною 1 ст. 534 цього Кодексу передбачено, що кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.

Згідно ч.ч.1,2ст.549ЦК 1963року визнається,що спадкоємецьприйняв спадщину: 1)якщо вінфактично вступивв управлінняабо володінняспадковим майном; 2)якщо вінподав державнійнотаріальній конторіза місцемвідкриття спадщинизаяву проприйняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Таким чином, спадкодавець ОСОБА_1 не мала спадкоємців, які прийняли після неї спадщину за фактом спільного проживання, а відсутність відкритої спадкової справи свідчить про відсутність спадкоємців як за законом так і за заповітом, які належним чином прийняли після неї спадщину, шляхом звернення із заявою до нотаріальної контори.

Водночас, відповідно до ч.2 ст. 524 ЦК 1963 року, якщо немає спадкоємців ні за законом, ні за заповітом, або жоден з спадкоємців не прийняв спадщини, або всі спадкоємці позбавлені заповідачем спадщини, майно померлого за правом спадкоємства переходить до держави.

Частиною 1статтею 555цього Кодексувизначено,що спадковемайно заправом спадкоємствапереходить додержави: 1)якщо спадкодавецьвсе майноабо частинуйого заповідавдержаві; 2)якщо успадкодавця немаєспадкоємців ніза законом,ні зазаповітом; 3)якщо всіспадкоємці відмовилисьвід спадщини; 4)якщо всіспадкоємці позбавленіправа спадкування(статті528і 534цього Кодексу); 5) якщо ні один із спадкоємців не прийняв спадщини.

Як видно з постанови ОП ВС від 24.05.2021р. № 671/22/19 вона зробила такий висновок: у ЦК УРСР законодавець, на відміну від ЦК України та існування конструкції «відумерлої спадщини», передбачав автоматичний перехід спадщини за правом спадкоємства до держави. Будь-яких дій щодо прийняття спадщини держава не здійснювала. Держава при існуванні юридичних фактів, визначених пунктами 1-5 частини першої статті 555 ЦК УРСР, завжди приймала спадщину і не могла від неї відмовитися. Оскільки держава не мала права відмовитися від прийняття спадщини, то у випадку, коли спадкоємці за законом або за заповітом не прийняли спадщину або відмовилися від спадщини, спадщина вважалася прийнятою державою. З урахуванням того, що в частині першій статті 555 ЦК УРСР закріплювався автоматичний перехід спадщини до держави, та існував строк шість місяців для прийняття спадщини іншими спадкоємцями, то абзац 2 пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України може застосовуватися тільки, якщо спадщина відкрилась після 01 липня 2003 року, проте не була прийнята ніким зі спадкоємців, що мали право спадкування відповідно до норм ЦК УРСР. Тому однорічний строк, який встановлений частиною другою статті 1277 ЦК України та в абзаці 2 пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, може підлягати обчисленню, починаючи не раніше 01 липня 2003 року.

За таких обставин, враховуючи те, що Цивільний кодекс Української РСР 1963 року, не передбачав можливості визнання спадщини відумерлою та перехід прав і обов`язків від спадкодавця до органу місцевого самоврядування, а після смерті спадкодавця ОСОБА_1 протягом шестимісячного строку для прийняття спадщини ніхто спадщину не прийняв, то відповідно до статті 555ЦК УРСР1963року спадкове майно за правом спадкоємства перейшло до держави.

Відповідно до ч.1 ст. 338 ЦПК України, суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Отже, суд дійшов висновку, що у задоволенні заяви Машівської селищної ради про визнання спадщини відумерлою та передачі земельної ділянки територіальній громаді слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст. 335 ЦПК України, суд

в и р і ш и в :

у задоволенні заяви Машівської селищної ради Полтавського району Полтавської області, заінтересована особа Машівська державна нотаріальна контора про визнання спадщини відумерлою відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження, а у разі його оскарження після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заявник: Машівська селищна рада Полтавського району Полтавської області, місцезнаходження: смт Машівка, вул. Незалежності, 113, Полтавського району Полтавської області, код ЄДРПОУ 21047618.

Заінтересована особа: Машівська державна нотаріальна контора, місцезнаходження: смт Машівка, вул. Незалежності, 111, Полтавського району Полтавської області.

Суддя С.В. Кравець

СудМашівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення31.10.2023
Оприлюднено02.11.2023
Номер документу114563707
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою

Судовий реєстр по справі —948/1775/23

Рішення від 31.10.2023

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Кравець С. В.

Ухвала від 03.10.2023

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Кравець С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні